Meta Business

Instagram’da Reklam Vermek (Başlangıç Rehberi)

Herkese merhaba. Bu yazımı Instagram reklamları hakkında hiçbir bilgiye sahip olmayan takipçilerim için hazırladım. Bu yazımda Instagram reklamcılığı nedir, nasıl reklam verilir gibi soruların yanıtlarını verdim. 🙂

Günün her saatinde Instagram’da gezinen çok sayıda aktif insan varken, sizin işiniz/işletmeniz nasıl öne çıkabilir? Instagram reklamcılığının devreye girdiği yer burasıdır.

Instagram reklamcılığına başlangıç rehberi niteliğinde olan bu yazım için keyifli okumalar dilerim 🙂

Instagram Reklamcılığı Nedir?

Instagram reklamcılığı, daha büyük ve hedefli bir kitleye ulaşmak için Instagram’da sponsorlu içerik yayınlama yöntemidir. Bir kişinin veya işletmenin reklam vermesinin pek çok nedeni vardır. Instagram reklamcılığı genellikle marka bilinirliğini ve web sitesi trafiğini artırmak, yeni potansiyel müşteriler elde etmek veya halihazırdaki potansiyel müşterileri dönüşüm kampanyalarıyla satışa döndürmek için kullanılır.

Instagram Reklamcılığı Nedir?
Instagram Reklamcılığı Nedir?

Instagram görsel bir platformdur ve burada metin reklamları yayına alınamaz. Instagram reklamlarıyla hedef kitlenize ulaşmak için metinle birlikte sunulabilecek kaliteli fotoğraf veya videolara ihtiyacınız olacaktır.

Instagram’da Reklam Vermek Ne Kadar?

Instagram’da reklam vermenin sabit bir ücreti yoktur. Ancak her bir reklam seti için günlük alt tutar 1 dolardır. Instagram’da günlük minimum 1 dolara reklam verebilirsiniz.

Instagram reklamlarının sabit bir ücreti yoktur çünkü Instagram reklamları açık artırma türüne dayalıdır. Yani belirli bir sektörde ne kadar fazla reklam veren varsa reklam maliyetleri artarken, az reklam verenlerin olduğu sektörde de Instagram reklam maliyetleri düşük olur.

Instagram reklam maliyetleri zamana, ürüne, sitenin teknik altyapısına, uygulanan stratejilere, görsel tasarıma kadar daha pek çok farklı etkene göre değişiklik gösterebilir.

Instagram İşletme Hesabı Oluşturma

Instagram’da reklam vermek veya işletmenizi geliştirmenize yardımcı olabilecek özelliklere ulaşmak istiyorsanız, profilinizi bir işletme hesabına dönüştürmeniz gerekiyor.

Instagram İşletme Hesabı Nasıl Oluşturulur?

 • Profilinizin sağ üst köşesindeki seçenekler simgesine tıklayın.
 • Ayarlar‘a tıklayın. Bazı hesaplarda Profesyonel Hesaba Geçiş Yap seçeneği Ayarlar‘ın altında yer alıyor.
 • Hesap‘a tıklayın.
 • Profesyonel Hesaba Geçiş Yap‘a tıklayın.
 • İşletme‘ye tıklayın.
 • Bu adım sonrasında dilerseniz, işletme hesabınızı, işletmenizle ilgili olan Facebook Sayfasına bağlayabilirsiniz. Bu entegrasyon ile Instagram ve Facebook için sunulan işletme özelliklerini kullanabiliyorsunuz. Bu adım öncesinde işletme hesabınıza bir Facebook Sayfası bağlanabilir durumdadır.
 • İletişim bilgilerinizi ve işletmenizin kategorisini ekleyin.
 • Bitti‘ye tıklayın.

Öneri yazı: Instagram İşletme Hesabı Nasıl Oluşturulur?
https://www.ahmetbalat.com/instagram-isletme-hesabi-nasil-olusturulur/

Bir işletme hesabına sahip olduğunuzda, Instagram‘daki etkileşim, erişim vb istatistiklere ulaşabiliyorsunuz. Buradan performansınızı takip edebiliyorsunuz, profesyonel araçlara erişebiliyorsunuz.
Ayrıca genel olarak kullanımlar hakkında bilgi alabileceğiniz, Instagram’ın oluşturduğunu Profesyonel Pano‘ya da erişme imkanına sahip oluyorsunuz. Profilinizde işletme bilgilerinizi ve kategorinizi gösterebilir veya gizleyebilirsiniz.

Instagram’da her bir reklam seti için minimum günlük 1 dolardan reklamlar yayına alabilirsiniz.

Ayrıca Instagram’da reklamlarınız tıklandığında değil gösterildiğinde ödeme yaparsınız.

Instagram'da Reklam Vermek
Instagram’da Reklam Vermek

Instagram’dan Reklam Oluşturma

Instagram’da reklam vermeden önce, reklam verme amacınızı, hedef kitlenizi ve reklam formatınızı belirlemelisiniz. Ya da daha önceden Instagram‘da paylaşmış olduğunuz bir gönderiyi seçebilirsiniz. Eğer gönderi reklamı olarak ilerleyecekseniz, Tanıtımını Yap‘a tıklamanız gerekiyor.

Instagram’da Nasıl Reklam Verilir?

Instagram’da sponsorlu reklamlar yayına alabilmek için iki farklı yöntem mevcuttur.

 1. Facebook Business Suite veya Facebook Business Manager üzerinden reklamlar verebilirsiniz.
 2. Direkt olarak Instagram uygulaması üzerinden reklamlar verebilirsiniz.

Mutlaka Okumanız Gereken Bir İçerik:
Facebook & Instagram Kampanya Türleri Nelerdir?https://www.ahmetbalat.com/facebook-instagram-reklam-modelleri-nelerdir/
Facebook & Instagram Kampanya Teklif Stratejileri Nelerdir?
https://www.ahmetbalat.com/facebook-instagram-kampanya-teklif-stratejileri-nelerdir/

1) Facebook Business Suite Üzerinden Instagram’da Reklam Vermek

Facebook Business Suite & Business Manager panelleri sayesinde Facebook ile aynı reklam araçlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca bu yöntem ile Instagram’daki reklam kampanyalarınızı, tek bir yerden oluşturabilirsiniz.

İsteğinize göre reklamlarınızı değiştirebilir ve kampanyalarınızın sonuçlarını analiz edebilirsiniz. Reklam yöneticisini mobil cihazlarda ya da bilgisayarınızda kullanabilirsiniz.

Facebook Business Suite Reklam Vermek
Facebook Business Suite reklam Vermek

Öneri yazılar:

Facebook Business Suite Nedir? Nasıl kullanılır?
https://www.ahmetbalat.com/facebook-business-suite-nedir-nasil-kullanilir/

Facebook Business Manager Nedir? (Detaylı Kurulum Rehberi)
https://www.ahmetbalat.com/facebook-business-manager-nedir-detayli-kurulum-rehberi/

2) Instagram Uygulamasından Reklam Vermek

Instagram Uygulamasından Reklam Vermek
Instagram Uygulamasından Reklam Vermek

Instagram hesabınızı Profesyonel Hesaba taşıdıktan sonra Instagram App üzerinden de sponsorlu reklam çalışmaları yapabilirsiniz. Bunun için, paylaştığınız postun altındaki Tanıtım Yap butonuna tıklamanız yeterlidir.

Instagram’dan reklam vermek için şu adımları izlemelisiniz:

 1. Profilinizden Tanıtımlar‘a tıklayın.
 2. Tanıtım Oluştur‘a tıklayın.
 3. Reklamını yapmak istediğiniz bir öğe seçmeniz gerekiyor.
 4. Sağ üst köşedeki İleri‘ye tıklayın.
 5. Instagram işletme hesabınızı kurarken bir Facebook Sayfasına bağlanmadıysanız eğer bağlanmanız isteniyor. Tercih etmiyorsanız Geç‘e tıklayabilirsiniz. Geç’e tıkladığınızda bir sonraki sefer bu adımı görmeyeceksiniz.
 6. Hedef Kitle (ulaşmak istediğiniz insanlar), Yönlendirme Hedefi (müşterilerinizi nereye yönlendirmek istiyorsunuz?), Bütçe ( reklam için günlük ne kadar harcama yapmak istiyorsunuz?) ve Süre (reklamınızın ne kadar süre yayında kalmasını istiyorsunuz?) bilgilerini girdikten sonra İleri‘ye tıklayın.
 7. Son olarak, Gözden Geçir’in altındaki Tanıtım Oluştur‘a tıklayın.
  Oluşturduğunuz reklam tasarımı yönetim tarafından değerlendiriliyor ve eğer uygunsuz bir kısmı yok ise yayınlanacaktır. Süreç hakkında verilen tüm kararları bildirim olarak görüyorsunuz.

Instagram App’ten Reklam Vermek vs Facebook Business’tan Reklam Vermek

Instagram Reklam Yöneticisi
Facebook Business Kampanya Türleri

Instagram’da reklam vermek için iki farklı seçenekten bahsettik. Peki, hangi durumlarda Facebook Business panelinden reklam vermeliyiz? Hangi durumlarda Instagram uygulaması daha verimli olur, aşağıda madde madde açıkladım.

 • Facebook Business panelinde 11 farklı kampanya türü bulunurken, Instagram uygulamasında sadece 3 farklı kampanya türü bulunur. Eğer ki siz satış odaklı, profesyonel ve ölçülebilir kampanyalar yayına almak istiyorsanız Facebook Business panelinden reklam vermeyi tercih etmelisiniz.
 • Facebook Business panelinden reklam verirken daha detaylı bir hedef kitle oluşturma alanına sahipsiniz. Ayrıca hedef kitle oluştururken hedef kitle daraltma ve hariç tutma gibi özelliklerden yararlanarak, hedef kitlenizi daha nokta atışı bir şekilde ayarlayabilirsiniz. Instagram App üzerinden bunları yapamıyorsunuz.
 • Facebook Business panelinde ileri düzeyde hedef kitle stratejileri olarak adlandırdığım Remarketing Audience, Lookalike Audience ve Custom Audience gibi hedef kitle stratejilerini kullanabilir, sıcak kitleler oluşturarak doğrudan satış hedefli çalışmalar yapabilirsiniz. Instagram uygulaması üzerinden reklam verirken bu stratejileri kullanamazsınız.
 • Facebook Business paneli, sponsorlu reklam çalışmaları sonrasında size daha detaylı veriler sunmaktadır.
 • Facebook Business panelinden kampanya oluşturduğunuzda, kampanya yayındayken kampanya fiyatı, metni, hedef kitlesi gibi birçok kısmı anlık olarak düzenleyebilirsiniz. Instagram uygulamasından kampanya oluşturduğunuzda bu şekilde düzenlemeler yapamazsınız.
 • Facebook Business’tan kampanya oluştururken 1 kampanya altında birden fazla reklam seti ve birden fazla reklam oluşturabilir, bütçe optimizasyonunu reklam seti düzeyinde kurarak A/B testleri yapabilir, kampanya maliyetlerini azaltabilir ve kampanyadan gelen verimi artırabilirsiniz. Instagram App’te bu şekilde optimizasyon çalışmaları yapamazsınız.
 • Facebook Business’tan kampanya oluşturduğunuzda ROAS ve Teklif Üst Sınırı gibi teklif stratejilerini kullanabilirken, Instagram App üzerinden kampanya yayına aldığınızda sadece En Düşük Ücret teklif stratejisini kullanabilirsiniz.
 • Facebook Business’ta Reklam Yayını İçin Optimizasyon seçeneklerini belirleyerek, reklamlarınızın hangi optimizasyonla çalışması gerektiğini siz belirleyebilirsiniz. Instagram App’te bunu siz seçemezsiniz.
 • Facebook Business’ta Instagram’ın dışında Facebook, Messenger ve Audience Network gibi reklam alanlarını belirleyerek daha geniş bir potansiyel erişime sahip olabilirsiniz. Instagram App’te bunu yapamazsınız.
 • Facebook Business’ta, Instagram’da paylaşmadığınız bir postu dahi sponsorlu olarak yayına alabilirsiniz. Instagram App’te bu mümkün değildir.
 • Facebook Business’ta tek görsel veya video, dönen format ve koleksiyon formatlarında reklamlar yayına alabilir, dinamik formatlar kullanabilirsiniz. Bunların hiçbirini Instagram App üzerinden oluşturduğunuz tanıtımlarda yapamazsınız.

Yukarıda görüldüğü gibi Facebook Business‘tan reklam vermekle, Instagram App‘ten reklam vermek arasında ciddi farklar bulunmaktadır. Peki Instagram App’ten tanıtım oluşturmanın hiç mi artısı yok? Elbette var.

Instagram Uygulamasından Reklam Vermek

Instagram uygulaması üzerinden reklam vermenin (bence) iki önemli artısı bulunuyor.

 • Eğer ki amacınız Instagram’daki takipçi sayısını artırmaksa, Facebook Business’ta takipçi artışına yönelik bir kampanya türü bulunmuyor. Ancak Instagram uygulamasından reklam verdiğinizde Profil Ziyareti hedefini kullanarak organik takipçi sayınızı, iyi bir stratejiyle hızlıca artırabilirsiniz.
 • Instagram uygulaması üzerinden reklam verdiğinizde Otomatik Hedef Kitleleri kullanabilirsiniz. Otomatik hedef kitle, Instagram’daki takipçilerinize ve etkileşimlerinize benzer, Instagram’ın sizin için önerdiği otomatik kitlelerden oluşur.

Instagram’da kampanya oluşturmak için elbette öncesine amaçlarınızı ve hedeflerinizi iyice belirlemeli ve Instagram kampanya modellerinden sizi hedeflerinize götürecek en doğru türleri seçerek kampanyalarınızı oluşturabilirsiniz. 🙂

Aklınıza takılanları sayfanın altında bulunan Bir Cevap Yazın kutusundan iletebilirsiniz. Beni sosyal medyada takip ederek güncel gelişmeler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle. 🙂

Telegram Kanalıma Katılın: https://t.me/ahmetbalatcom

4 Yorum

 1. Ahmet Bey, öncelikle değerli bilgiler için tesekkür ederim. Benim birkaç sorum olacak. Instagram üzerinden verilen tanıtımlarda ödenmesi minimum tutarlar nelerdir? Bunu sorma sebebim zz ücret ile etkin tanıtımı nasıl sağlayabiliriz? Bu tanıtım sürecinde hasthag önemi var mi? Teşekkürler….

  1. Merhabalar,
   Instagram’da her bir reklam seti için minimum günlük 1 dolardan reklamlar yayına alabilirsiniz.
   Ayrıca Instagram’da reklamlarınız tıklandığında değil gösterildiğinde ödeme yaparsınız. 🙂

 2. Merhaba,

  Öncelikle içerikleriniz için teşekkür ediyorum, çok yardımcı oluyorsunuz 🙂

  Facebook işletme hesabına yüklediğimiz profil ve kapak fotoğraflarının kalitesinin düşmesine nasıl engel olabilirim? Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

  İyi Çalışmalat

 3. Merhaba Ahmet bey
  3 aylık bir işletmeyim İnstagramdan verdiğim reklamlar 1 hafta öncesine kadar çok verimliydi fakat bu 1 haftalık süreçte yüksek rakamlarda versem önceki reklamlarımın etkileşiminin 10/1 yakalayamıyorum. Businessa geçtim fakat yine aynı nedir sebebi yardımcı olabilirmisiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu