FacebookInstagramSosyal Medya

Facebook & Instagram Reklam Modelleri Nelerdir?

Herkese Merhaba! Bu yazımda sizlere Facebook ve Instagram reklam modellerinin neler olduğunu, bu reklam modellerinin birbirinden farklarının neler olduğunu, hangi reklam modellerinin ne işe yaradığını detaylı olarak anlattım.

Facebook & Instagram reklam modelleri

Facebook ve Instagram’da temelde 3 farklı kategoride reklam verebilirsiniz. Bunlar Bilinirlik, Değerlendirme ve Dönüşüm reklamlarıdır.

Facebook & Instagram Reklam Modelleri Nelerdir?
Facebook & Instagram Reklam Modelleri Nelerdir?

Bilinirlik reklamları

Bilinirlik reklamlarında amaç adı üstünde marka bilinirliğinizi artırmaktır. Burada öncelikli olarak satış ve pazarlama amaçları güdülmez. Öncelikli amaç markamızın insanlar tarafından tanınması, incelenmesi ve bir marka farkındalığı oluşturulmasıdır.

marka bilinirliği reklamları

Marka bilinirliği reklamlarında amaç, markanıza ilgi duyma potansiyeli yüksek olan çok fazla sayıda kişiye ulaşmaktır. Marka bilinirliği reklamlarında sistem, hedef kitleniz arasından sizin hizmetlerinize, ürünlerinize vs ilgi duyma ihtimali çok yüksek olan kişilere reklamlarınızı eriştirir. Eğer amacınız markanızın bilinirliğini ve farkındalığını artırmak, markanıza ilgi duyma ihtimali yüksek olan çok sayıda kişiye ulaşmaksa bu reklam modelini kullanmanızı öneririm.

erişim reklamları

Erişim reklamları da marka bilinirliği reklamlarına benzerlik göstermektedir. Erişim reklamlarında amaç reklamınızı mümkün olduğunca çok fazla sayıda kişiye eriştirmektir. Yani sizin reklam verme amacınız reklamınızı çok fazla kişiye ulaştırmaksa Erişim reklamları vermenizi tavsiye ederim.

Erişim reklamlarıyla marka bilinirliği reklamları arasındaki fark şudur. Marka bilinirliği reklam modelinde reklamlarınız hedeflediğiniz kitle arasından markanıza ilgi duyma ihtimali yüksek olan kişilere ulaştırılır.

Erişim reklamlarındaysa reklamlarınız, hedeflediğiniz kitle arasında mümkün olduğunca çok fazla sayıda kişiye erişir. Erişim reklamlarında reklamlarınız 1 kişiye 24 saat içerisinde maksimum 1 kez gösterilir. Ancak Marka Bilinirliği reklamlarında reklamlarınız 1 kişiye 24 saat içerisinde daha fazla gösterilebilir.

Değerlendirme reklamları

Değerlendirme reklamlarında amaç markanıza ilgi duyan kişilerle doğrudan etkileşime ve iletişime geçmektir. Örneğin potansiyel müşterilerinizden web sitesi trafiği, etkileşim ve mesajlar almak istiyorsanız Değerlendirme reklamları kullanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra mobil uygulama reklamları, video görüntülenme reklamları ve potansiyel müşteriler bulma reklamları da Değerlendirme reklam modelleri içerisindedir.

trafik reklamları

Trafik reklamlarında amaç adı üstünde markanıza ilgi duyan kişileri web sitenize yönlendirmektir. Eğer bir web siteniz varsa ve web sitenizde Facebook Piksel kodu ekliyse trafik reklamları vermenizi tavsiye ederim. Trafik reklamları sayesinde markanıza ilgi duyan ve belirlediğiniz hedef kitle arasından web sitenize gelme ihtimali yüksek kişilere ulaşarak, web sitesi trafiğinizi artırabilirsiniz.

etkileşim reklamları

Facebook ve Instagram sayfalarınızdaki post beğenilerini artırmak, yorumları ve paylaşımları artırmak için Etkileşim reklamlarını kullanabilirsiniz. Etkileşim reklamları, reklam kampanyalarınızı belirlediğiniz hedef kitle arasından paylaşımlarınızla etkileşime geçme ihtimali yüksek kişilere ulaştırır.

uygulama yüklemeleri reklamları

Uygulama Yüklemeleri reklamları adı üzerinde mobil uygulamalarınız için kullanmanız gereken reklam modellerindendir. Örneğin bir mobil uygulamanız varsa uygulamanızı yükletmek için bu reklam modelini kullanabilirsiniz. Uygulama Yüklemeleri reklam modelinde ölçülebilir bir çalışma yapabilmek için Facebook Piksel kodunun ve gerekli olayların mobil uygulamanızda yüklü olması gerekmektedir.

Facebook Piksel Kodu Nasıl Eklenir: https://www.ahmetbalat.com/facebook-pixel-kodu-nasil-olusturulur-siteye-nasil-eklenir/

video görüntülenmeleri reklamları

Eğer bir video reklamı yayına almak istiyorsanız bu reklam modelini kullanabilirsiniz. Çünkü Video Görüntülenmeleri reklam modeli video reklamınızı, belirlediğiniz hedef kitle arasından videonuzu izleme potansiyeli yüksek kişilere ulaştırır.

potansiyel müşteriler bulma reklamları

Potansiyel Müşteriler Bulma reklam modeli, Facebook & Instagram reklam modelleri arasında en pahalı reklam modellerinden birisidir. Bu reklam modelinde asıl amaç, hizmetlerinize ilgi duyma potansiyeli yüksek kişilerin iletişim bilgilerini toplamaktır. Yani bu reklam modeli sayesinde hizmetlerimize ilgi duyma potansiyeli yüksek kişilere ulaşarak bu kişilerin iletişim bilgilerini toplayabilir, ve bu kişilerle telefon, e-posta vb yollarla iletişime geçebiliriz.

Potansiyel Müşteriler reklamları ile ilgili detaylı rehbere buradan ulaşabilirsiniz: https://www.ahmetbalat.com/facebook-potansiyel-musteriler-formu-olusturma-reklam-rehberi/

mesajlar reklamları

Mesajlar reklam modeli sayesinde belirlediğiniz hedef kitle içerisinden size mesaj gönderme ihtimali yüksek olan kişilere ulaşabilirsiniz. Mesajlar reklamları ile Facebook Messenger, WhatsApp ve Instagram Direct ile potansiyel müşterilerinizden mesajlar alabilirsiniz.

Dönüşüm reklamları

Sahip olunan online varlıklarda, hedeflenilen davranışların aksiyona dönüşmesine Dönüşüm denir.  Dönüşüm reklamları sayesinde reklamlarınızı daha ölçülebilir hale getirerek reklam maliyetlerinizi azaltabilirsiniz.

Örneğin bir e-ticaret sitesi için dönüşüm satış ve ya bir ürünün sepete eklenmesi olabilirken, bir kurumsal site için dönüşüm web sitesindeki iletişim formunun doldurulması olabilir.

dönüşümler reklamı

İnternet sitenizde veya mobil uygulamanızdaki dönüşümleri artırmak için bu reklam modelini kullanmanızı tavsiye ederim. Dönüşümler reklam modelini kullanabilmek için Facebook Piksel kodunun siteye ekli olmasının yanı sıra olaylar ve özel dönüşümlerin kurulumlarının yapılması gerekmektedir. Dönüşümler reklam modeli reklamlarınızı, belirlediğiniz hedef kitle arasından size dönüşüm getirme ihtimali yüksek olan kişilere gösterir.

katalog satışları reklamları

Katalog satışları e-ticaret siteleri için kullanılabilen bir reklam modelidir. Katalog sayesinde web sitenizdeki ürünleri bir feed oluşturarak Business Manager paneline aktarabilir, oluşturduğunuz hedef kitlenize göre kataloğunuzdan ürünler gösterebilirsiniz. Katalog reklamları sayesinde belirlediğiniz hedef kitle arasından ürünlerinizi satın alma niyeti yüksek olan kullanıcılara reklamlarınızı gösterebilirsiniz.

mağaza trafiği reklamları

Mağaza Trafiği reklamları sayesinde işletmenizin yakınlarında bulunan potansiyel müşterileriniz için reklam kampanyaları oluşturarak, onları mağazanıza yönlendirebilirsiniz.

Bu yazımda sizlere Facebook & Instagram kampanya oluşturma amaçlarını yani Facebook & Instagram reklam modellerini anlattım.

Sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel bilgi ve ipuçlarını anlık olarak öğrenmek için beni sosyal medya hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere 🙂

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu