Meta Business

Meta Business Manager’da Reklam Vermek

Bildiğiniz gibi hem Instagram’da hem de Facebook’ta reklam çalışmaları yapabiliyorsunuz. Ancak bir de Meta Business Manager paneli var. Bu sayede özellikle Instagram’da daha profesyonel reklam çalışmaları gerçekleştirebiliyorsunuz.

Peki Meta Business Manager paneli nedir? Bu panel nasıl kullanılır? Hangi durumlarda panelden, hangi durumlarda Instagram uygulaması üzerinden reklamlar verebiliriz? Bu yazımda size bu soruların yanıtlarını vereceğim.

Öncelikle Meta’yı inceleyelim

Mark Zuckerberg 2021 yılında, sahibi olduğu Instagram, Facebook ve WhatsApp gibi sosyal medya platformlarını tek bir platform altına toplama kararı alarak Meta’yı duyurmuştu. Facebook ve Instagram gibi reklam verme ihtiyacının sürekli olduğu platformlar için bazı değişikliklere giden Meta, Facebook Business Suite olan reklam panelinin adını Meta Business Manager olarak değiştirdi.

Meta Business Manager nedir?

Meta Business Paneli
Meta Business Manager nedir?

Meta Business Manager, Instagram ve Facebook’ta profesyonel olarak reklam vermek isteyenlerin kullanması gereken bir platformdur. Burada Facebook ve Instagram sayfalarınızı bağlayıp bir Meta Business İşletmesi oluşturarak reklamlarınızı daha profesyonel şekilde yönetebilirsiniz.

Meta Business Manager hesabı nasıl kurulur?

Açıkçası Meta Business Manager hesabını kurmak teknik bilgiler gerektirir. Çünkü kurulum aşamasında hatalar yaparsanız sürdürülebilir çalışmalar yapabilme ihtimaliniz oldukça düşecektir.

Bu yüzden ben bu yazımda size yalnızca sıralamayı yazacağım.

  • Öncelikle Facebook ve Instagram sayfalarınızı birbirine bağlayın,
  • Sonrasında www.business.facebook.com adresine giriş yaparak ilgili işletmeyi seçin,
  • Bu işletmeye ait bir Reklam Hesabı oluşturun ve reklam hesabına bağlı bir ödeme yöntemi ekleyin,
  • Ardından web siteniz varsa Meta Piksel kodunu ekleyin, olay ve dönüşüm kurulumlarını gerçekleştirin.

Meta Business detaylı kurulum rehberi için bu yazımı okuyabilirsiniz:

Meta Reklam Yöneticisi nedir?

Reklam Yöneticisi
Meta Reklam Yöneticisi nedir?

Sosyal medyada görünürlüğünü artırmak ve hedef kitleyle daha rahat iletişim kurmak için iyi bir seçenek olan Meta Reklam Yöneticisi, Instagram sayfa sahipleri için sunduğu geniş ve son derece kapsamlı reklam paneli ile güzel bir deneyim sunuyor.

Peki Meta Reklam Yöneticisi’nden reklam vermenin artıları nelerdir?

Bütçeleri optimize edebilmek

Her şeyden önce Meta Reklam Yöneticisi, reklam bütçelerini optimize etme imkanı sunuyor. Yani daha düşük bütçelerle maksimum derecede yatırım getirisi için iyi bir fırsat sunuyor. Böylece bütçe ve gelir arasında iyi bir denge kurabilirsiniz.

Detaylı hedef kitle seçenekleri

Meta Business Manager’da Instagram’dakine oranla daha detaylı hedef kitleler seçebiliyorsunuz. Böylelikle sonuç odaklı çalışmalar yapabilirsiniz. Örneğin web sitenizi ziyaret edenlerden bir kitle oluşturabilir, Instagram’da size mesaj gönderenlere benzeyen başka bir kitleyi de yanına ekleyebilirsiniz.

Remarketing ve retargeting stratejileri

Meta Reklam Yöneticisi, profesyonel reklamlarla Instagram’da yer almak isteyenler için remarketing ve retargeting gibi reklam stratejilerine olanak sağlıyor. Bu sayede veri odaklı, profesyonel reklam çalışmaları da yapabiliyorsunuz. Profilinize yapılan ziyaret analizlerini inceledikten sonra hedef kitle belirlemeyi daha detaylı bir şekilde yürütebilir, doğru hedef kitle ile sosyal medya reklamlarından sonuç alabilirsiniz.

Farklı kampanya seçenekleri

Klasik Instagram paneli kullanıcılara yalnızca 3 farklı kampanya seçeneği sunuyor. Fakat Meta Reklam Yöneticisi bu sayıyı artırıyor. Optimize edilmiş ve testler sayesinde tamamen güvence altına alınmış bu kampanyalar ile sosyal medyada başarılı bir reklam kampanyası yürütmek çok daha kolay olacak.

Instagram’da reklam vermek ile ilgili bu yazımı okumanızı tavsiye ederim:

Toparlamak gerekirse, Meta Business Manager üzerinden veri odaklı dijital pazarlama çalışmaları yapabiliyorsunuz. Dijital pazarlama dünyasında popüler olan Remarketing stratejisini kullanarak sonuca daha hızlı ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca kullanıcılara kişiselleştirilmiş reklamlar çıkabiliyor, böylelikle reklamlarınızın verimliliğini artırabiliyorsunuz.

Sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel gelişmeler için Telegram kanalıma katılın:

https://t.me/ahmetbalatcom

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu