Meta Business

Facebook Özel Dönüşüm (Conversion) Oluşturma Rehberi

Herkese merhaba! Uzun zamandır Facebook Özel Dönüşümlerle ilgili sorular alıyorum. Bu yazımda sizlere Facebook Özel Dönüşümleri (Conversion) nasıl oluşturabileceğinizi anlattım.

Dönüşüm (Conversion) nedir?

Facebook & Instagram’da Özel Dönüşüm oluşturmadan önce Dönüşümün ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. Sahip olunan online varlıklarda, hedeflenilen davranışların aksiyona dönüşmesine Dönüşüm denir. Yani bir e-ticaret siteniz varsa dönüşümünüz satın alma veya sepete ekleme olabilir. Bir mobil oyununuz varsa dönüşümünüz uygulamanın yüklenmesi olabilir. Bir blog siteniz varsa dönüşümünüz web sitesindeki abonelik formunun doldurulması olabilir, web sitenizdeki WhatsApp ikonuna tıklanması olabilir vs.

Özel dönüşümler oluşturduktan sonra Dönüşüm Reklamları da oluşturabilirsiniz. Dönüşüm reklamlarının en önemli özelliği sonuç odaklı olmasıdır. Örneğin web sitesi trafik reklamıyla hedef kitlenizde yer alan ve web sitesine girme davranışı gösterme ihtimali yüksek olan kişilere ulaşabilirken, dönüşüm reklamlarıyla hedef kitlenizde yer alan ve (önceden kurduğunuz) dönüşüm sayesinde dönüşüm gerçekleştirme ihtimali yüksek kişilere ulaşabilirsiniz.

Yani dönüşüm reklamlarıyla reklamlarınız daha optimize olarak çalışacağından daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Eğer bir e-ticaret reklamınız varsa trafik reklamları değil dönüşüm reklamları oluşturmanızı öneririm. Örneğin web sitenizde online hizmetler veriyorsanız, trafik reklamları yayına almak yerine web sitenizdeki iletişim formunun doldurulması için dönüşüm reklamları kurmanızı tavsiye ederim. Bana güvenin, sonuç çok daha farklı olacaktır. 🙂

Dönüşüm reklamları kurmadan önce Business Manager’da bir Özel Dönüşüm oluşturmamız gerekiyor. Bu yazımda size Facebook’ta işlem sırasına göre bir Olay oluşturmayı, Özel Dönüşüm oluşturmayı ve Dönüşüm Reklamlarını oluşturmayı anlattım.

Hazır Dijital Pazarlama Eğitimleri vermeye başlamışken, bu yazımda sizlere Dijital Pazarlama Eğitimi sayfamdaki formun doldurulması için bir dönüşüm oluşturarak dönüşüm reklamlarını nasıl yayına alacağımı anlatacağım 🙂 Hazır bu işlemi yaparken size de bunu anlatmak istedim 🙂

Dönüşümün amacını belirleme

Dönüşüm reklamlarında reklam amacı ve hedefini doğru belirlemek çok önemlidir. Bir futbol maçında amaç rakibe gol atmak ve gol yemeden maçı tamamlamaktır. Tüm strateji, kurgu, oyun planlaması bunun üzerine kurulur ve gol atınca başarılı olursunuz yani 1 dönüşüm işlemi gerçekleştirmiş olursunuz. Dönüşüm reklamları da aslında bu şekildedir. Dönüşüm reklamlarında başarı minimum maliyetlerle maksimum dönüşüm gerçekleştirmektir. Bunun da ilk adımı Özel Dönüşümü oluşturmakla başlar.

Ben yakın zamanda Bire Bir, Online ve %100 Öğrenme Garantili Dijital Pazarlama Eğitimleri vermeye başladım. Facebook ve Instagram’da reklamlar çıkarak insanların reklamlarımı görmelerini ve benim eğitimlerimi almalarını istiyorum. Bu nedenle benim için dönüşüm, eğitimime gerçekten ilgi duyan kişileri bulabilmek ve bu kişilerle iletişime geçerek eğitimlerimi almalarını sağlamaktır. İnternet üzerinden kredi kartı vs ile satış yapmadığım için amacım bu insanlarla en kısa yoldan iletişime geçmek.

Bu nedenle benim için en iyi dönüşüm, web sitemde yer alan Dijital Pazarlama Eğitimi sayfasındaki iletişim formunun doldurulması olacaktır.

Bunun için web sitemdeki formun submit (onay) tuşuna bir dönüşüm eklemem gerekiyor. Yani her form doldurma olayının 1 dönüşüm olarak sayılması gerekiyor.

Facebook & Instagram Özel Dönüşüm oluşturmak

Bir özel dönüşüm oluşturmak için öncelikle Facebook Piksel kodunun web sitenizde eklenmiş olması gerekiyor. Dönüşüm oluşturmak için Business.Facebook.com adresine giriş yapın ve Olay Yöneticisi’ne tıklayın.

Facebook Dönüşüm Reklamı (Conversion) Oluşturma

Karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir. Sağ üst köşede yer alan Detaylara tıklayın.

Facebook Dönüşüm Reklamı (Conversion) Oluşturma

Sağ üstteki Detaylara tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir. Burada Olay Kurulumu Aracı’nı Aç‘a tıklayın. Dönüşümü kuracağınız formun linki neyse o linki sizden istenen kısma yapıştırın.

Facebook Dönüşüm Reklamı (Conversion) Oluşturma

Linki ekledikten sonra İnternet Sitesi Aç‘a tıklayın. İlgili link açıldığında web sitenizin sol üst kısmında aşağıdaki gibi Facebook Event Setup Tool‘un açıldığını göreceksiniz.

Facebook Dönüşüm Reklamı (Conversion) Oluşturma

Facebook Setup Event Tool, ilgili bağlantıda yer alacak dönüşümler için olayları kurabileceğiniz kısımları otomatik olarak işaretleyecektir. Bunun için dönüşüm kurulacak formun Gönder tuşuna 1 kez tıklayarak olay oluşturmamız yeterli.

Facebook Dönüşüm Reklamı (Conversion) Oluşturma

Yukarıdaki yeşil işareti gördüğünüzde olay kurlumunu başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğimizi anlıyoruz. Bu işlemden sonra Facebook Event Setup Tool‘a gelerek sağ üst köşedeki Kurulumu Bitir‘e tıklamamız yeterli.

Bu adımdan sonra Business Manager paneline dönerek Özel Dönüşümlere geliyor ve Özel Dönüşüm Oluştura tıklıyoruz.

Facebook Dönüşüm Reklamı (Conversion) Oluşturma

Yine bu ekranda bulunan Özel Dönüşüm Oluştura tıkladığımızda aşağıdaki ekran karşınıza gelecek ve burada sizden istenenleri eksiksiz olarak doldurmanız gerekiyor.

Facebook Dönüşüm Reklamı (Conversion) Oluşturma

Özel dönüşüm, kaynağı (daha önceden siteye eklediğimiz) Facebook Pikselden çekiyor. İnternet sitesi olayımız form doldurma olacağı için SubmitApplication’ı işaretliyorum. Sonraki adımda formun yer aldığı URL’yi ekliyor ve özel dönüşümüme isim veriyorum. Bu bir ürün satışı olmadığı için değeri bulunmuyor. Bu nedenle Değer kısmını boş bırakarak Oluştura tıklıyorum. Özel Dönüşümü başarıyla oluşturduk!

Özel Dönüşümün çalışıp çalışmadığını da sitedeki iletişim formunu test amaçlı doldurarak anlayabiliriz. Sitedeki formu test amaçlı olarak dolduruyorum. Ancak özel dönüşümü yeni kurduğumuz için form doldurmalar olsa da bunlar sisteme geç düşecektir. 24 saat sonra gerekli kontrolü yapmanızı öneririm.

Facebook Dönüşüm Reklamı (Conversion) Oluşturma

Özel dönüşüm oluşturmak işte bu kadar kolay! Şimdi size bu Özel Dönüşümle, Facebook & Instagram Dönüşüm Reklamları oluşturmayı göstereceğim. 🙂

Normal bir reklam kampanyası oluşturur gibi Business.Facebook.com’a giriş yaparak Reklam Yöneticisine giriş yapıyorsunuz.

Facebook Özel Dönüşüm (Conversion) Oluşturma

Reklam Verme Amacı olarak sağ üstte gördüğünüz gibi Dönüşümleri seçmeniz gerekiyor.

Facebook Özel Dönüşüm (Conversion) Oluşturma

Bir sonraki adımda Reklam Seti kısmından yukarıda oluşturduğumuz dönüşüm olayını seçmemiz gerekiyor. Yazının bu kısmını ertesi gün yazdığım için, gördüğünüz üzere 2 olay alınmış. 🙂 Yani form doldurma işlemi sorunsuz olarak çalışıyor.

Burada Form Doldurma olayını işaretleyerek, reklamın geri kalan kısmında normal bir şekilde reklam verir gibi hedef kitlemizi ayarlıyor, reklam kreatifimizi belirleyerek reklamımızı yayına alıyoruz. Ben reklam hedefi olarak remarketingi tercih ettim. Daha önceden web siteme giriş yapan ve sitemde nitelikli olarak vakit geçiren kişilere bu reklamımı çıkaracağım.

Şu anda bu yazıyı okuduğunuz için Dijital Pazarlama Eğitimi reklamlarım hedef kitle optimizasyonu ve bütçem dahilinde yayında kaldığı süre boyunca sizin de karşınıza çıkabilir 🙂

Facebook & Instagram’da dönüşüm reklamları oluşturmak işte bu kadar kolay! Bu yazımda sizlere Facebook & Instagram Olay Kurulumunu, Dönüşüm kurulumunu ve Dönüşüm Reklamları oluşturmayı elimden geldiğince anlattım.

Beni sosyal medyada takip ederek sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel bilgi, gelişme ve ipuçlarından haberdar olabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşme üzere! 🙂

7 Yorum

 1. Bu işlemde sepet sayfasını potansiyel müşteri gibi gösterip maliyet düşürme şansı var mı?

 2. Selamlar,

  Olay kurulum aracı ile site/buton üzerinden oluşturma ile özel dönüşüm alanından Url bağlantısı ile oluşturmak aynı şey hocam? Yani siz mükerrer işlem yapıyorsunuz. Birisini yapmanız yeterli?

  Teşekkürler

  1. Merhaba Onur Bey,

   Olay Kurulumu Aracı ile olayları kurduktan sonra Özel Dönüşümler oluşturarak bu olayları birbirinden ayırarak izleyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, Benim web sitemde tam 5 adet Potansiyel Müşteri Formu var. Biri İletişim sayfasında, geri kalan 4’ü Hizmetlerim alt sayfalarında.

   Ben web sitemdeki forma 1 tane olay eklersem tüm formlara eklemiş olurum. Ben sonrasında Özel Dönüşümler oluşturarak insanların hangi sayfamda yer alan formu doldurduğunu ölçebilir ,sayabilir, remarketing kitleleri oluşturabilirim. 🙂

   Sevgiler

 3. Oluşturulan pixeli e-ticaret sitemize eklemeden dönüşüm olayı alışveriş seçsek devam etsek nasıl olur Ahmet bey?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu