Google Ads

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir?

YouTube reklamları marka mesajınızı iletmek için mükemmel araç olsa da genellikle anlaşılması ve uygulaması karmaşık görünebilir. Dolayısıyla YouTube reklam kampanyanızı oluşturmak ve yayınlamak için ihtiyacınız olan tüm bilgileri, bu haftanın blog yazısında bulabilirsiniz. Keyifli okumalar. 🙂

YouTube Reklam Modelleri Nelerdir?

YouTube reklam modelleri, sizlere potansiyel müşterilerinize ulaşmanın ve onları harekete geçmeye teşvik etmenin yöntemlerini sunar.

İster kitlenizden bir ürün veya hizmet satın almalarını, isterseniz de kanalınıza abone olmalarını isteyin, YouTube reklamları aracılığıyla elde etmek istediğiniz her şeyi kolaylıkla başarabilirsiniz.

Neden YouTube’da Reklam Vermeliyim?

YouTube, son güncel verilere göre Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformu konumunda. Dolayısıyla YouTube’da profesyonel reklam çalışmaları yaparak hedef kitlelerinize ulaşabilmeniz mümkün.

 • YouTube’da reklam çalışmaları yaparak web sitenize trafik çekebilir,
 • Yeniden pazarlama kitleleri oluşturarak e-ticaret sitenizde belirli ürünlerle etkileşime geçen kişilere video reklamlar gösterebilir,
 • YouTube kanalınızın izlenme sayısını ve etkileşimlerinizi artırabilir,
 • Marka bilinirliği stratejileriyle uygun ücretlerle yüz binlerce kişiye kısa sürede ulaşabilir,
 • Video reklamın gücüyle akılda kalıcılığı artırabilir,
 • E-ticaret sitenizdeki ürünleri sergileyebilir ve doğrudan satış odaklı çalışmalar yapabilirsiniz.

YouTube reklam modelleri 6 başlıkta incelenebilir:

YouTube Reklam Modelleri
YouTube Reklam Türleri
 1. Görüntülü Reklamlar (Display Ads): YouTube görüntülü reklamlar videonun sağ tarafında yer alır. Sabit ya da animasyonlu görsel kullanabildiğiniz alanlardır.
 2. Yer Paylaşımlı Reklamlar (Overlay Ads): YouTube yer paylaşımlı reklamlar, televizyondaki alt bant reklamlarına benzer. Sabit olarak hazırlanan banner videonun alt kısmında yer alır ve belirli sürelerde görünür. Kullanıcılar, sadece masaüstü bilgisayarlarda gösterilen yer paylaşımlı reklamlara tıkladıklarında sitenize giderler.
 3. Atlanabilir Video Reklamlar (Skippable Video Ads): Hazırlamış olduğunuz videoyu reklam olarak gösterebileceğiniz alandır. Hedeflediğiniz videonun başlangıcında, ortasında ya da sonunda video reklamınız gösterilir. YouTube atlanabilir video reklamları, başladıktan 5 saniye sonra videonun altında çıkan butona tıklanarak geçilebilir.
 4. Atlanamayan Video Reklamlar (Non-skippable Video Ads): Adından da anlaşılacağı üzere atlanamayan reklamları 5 saniye sonra geçemiyoruz. İzlemek istediğiniz videoya devam edebilmek için reklamın bitmesini beklemeniz gerekir. Videoların başında, ortasında ya da sonunda görebiliriz. Atlanamayan video reklamlar maksimum 15 saniyeye kadar sürer.
 5. Bumper Reklamlar (Bumper Ads): YouTube bumper reklamlar da atlanamayan reklamlardır. Tek farkları ise 5 değil 6 saniyelik olmalarıdır. Mesajınız 6 saniyeden kısa veya uzunda bumper reklamları kullanamazsınız. Reklam hedefiniz tamı tamına 6 saniye olmalıdır.
 6. Keşfet Reklamları (Discovery Ads): YouTube keşfet reklamları video sayfasında, arama sonuçlarında, ya da ana sayfada dönüşümlü şekilde gösterilir. Videonuzun keşfedilmesi için tasarlanan reklam modelidir. Küçük bir fotoğraf ve 3 satırlık açıklama metni ekleyerek de oluşturabilirsiniz.

YouTube Reklamları Nasıl Oluşturulur?

YouTube’da reklam vermeye başlamadan önce www.ads.google.com’da hesap oluşturmalı ve ardından varsa eğer YouTube kanalınızı Google Ads hesabınıza bağlamalısınız. (Araçlar> Kurulum>Bağlı Hesaplar’a tıklayarak yapabilirsiniz.)

YouTube kanalınız yoksa herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

YouTube’da video reklam çalışması yapmak için reklam videonuzu önce YouTube’a eklemeniz gerekmektedir. Videoyu ekledikten sonra Google Ads hesabı oluşturarak burada YouTube içinde reklam çalışmaları yapabilirsiniz.

Google Ads Üzerinden YouTube Reklamları Oluşturmak

 • Adım 1: Kampanya hedefi ve reklam modeli seçmek

Google Ads hesabınızdaki Kampanyalar bölümünün altındaki ‘+’ simgesine tıklayarak Yeni Kampanya seçebilirsiniz. Ardından reklam kampanyanıza uygun bir isim vermelisiniz.

Google Ads üzerinden Youtube reklamları oluşturmak
Google Ads üzerinden Youtube reklamları oluşturmak

Burası aynı zamanda kampanya hedefinizi belirlemeniz gereken yerdir. Daha fazla potansiyel müşteri çekmek mi? Web sitesi trafiği oluşturmak mı? Yoksa satışlarınızı artırmak mı istiyorsunuz? Aşağıdaki adımdan stratejinize en uygun kampanya hedefini seçebilirsiniz.

Youtube'da nasıl reklam verilir?
Youtube’da Nasıl Reklam Verilir?
 • Adım 2: Bütçe ve teklif stratejisi belirlemek

YouTube reklamları için yeniyseniz, başlangıçta düşük bütçeli kampanyayla başlayabilir daha sonra miktarı yükseltebilirsiniz. “Tekliflerde fiyat ne kadar yüksek olursa gösterimler de o oranda yükselir” bilgisi doğrudur. Fakat unutmamalısınız ki teklifleri her zaman yüksek vermek zorunda değilsiniz.

Youtube'da nasıl reklam verilir?
Youtube’da Nasıl Reklam Verilir?

Teklif sonrasında diğer kampanya ayarları ve hedef kitleleri belirlemeniz gerekiyor. Sonrasında ise reklam kreatifinizi ayarlayabilirsiniz. Bu konular elbette profesyonellik gerektiren konulardır. İyi bir hedef kitleniz varsa YouTube reklamlarından iyi sonuçlar almanız olasıdır. Aksi takdirde reklamlarınız boşa gidebilir. Burada uzman bir reklam ajansından destek almanızı öneririm.

 • Adım 3: Reklam kampanyasını özelleştirmek

Özelleştirme adımında, reklamınızın nereye, ne sıklıkta ve ne tür içerik üzerine yerleştirileceğinizi seçmelisiniz. Burada üç seçenekli sayfa göreceksiniz:

 1. : Ağ seçenekleri sayesinde YouTube reklamlarınızın nereye yerleştirileceğini belirleyebilirsiniz. Örneğin: YouTube Arama Sonuçlarını yalnızca keşif reklamları için kullanabilirsiniz.
 2. Envanter Türü: Envanter türünü ayarlamak, reklamınızın hangi tür içerik içerisinde yayınlanmasını seçebilmenizi sağlar. Ayrıca reklamınızın yayınlanan içeriğin öncesine veya sonrasına eklenmesini de belirleyebilirsiniz. Dolayısıyla reklamlarınızın ilişkilendirilmesini istemediğiniz videolardan kaçınmasını sağlamış olursunuz.
 3. Hariç Tutulan İçerik: Reklamınızın gösterileceği içerik türünü filtrelemek amacıyla hariç tutulan modeller ve etiketlerdir. Unutmamalısınız ki seçmiş olduğunuz her filtre, reklamınızın maliyetini artırırken ve erişiminizi azaltacaktır. Dolayısıyla, YouTube reklam kampanyalarınızı ekonomik şekilde oluşturabilmek için filtre sayınızı sınırlamaya çalışmalısınız.
 • Adım 4: Hedef kitle belirlemek

Hariç tutulan içerikle birlikte maliyetlerinizi ve erişiminizi belirlemiştiniz. İlk etapta, YouTube reklam kampanyanız için hedef kitlenizi dikkatli şekilde (her zaman olduğu gibi) seçmenizi, ancak aynı zamanda beklenen sonuçları vermeyebileceğinden seçimlerinizde fazla spesifik olmamanızı öneriyorum.

 • Adım 5: Anahtar kelime, konu ve yerleştirme eklemek

Reklamlarınız herkese değil, yalnızca ilgilenen kullanıcılara gösterilmelidir. Çünkü görüntüleme başına ödeme yapacaksınız. Dolayısıyla doğru anahtar kelimeleri seçmek hayati öneme sahiptir.

Seçtiğiniz anahtar kelimeler, videonun başlık, etiket ve açıklamadan türetilen anahtar kelimeleriyle eşleştirilir. Dolayısıyla YouTube reklamlarınızın hangi videolarda gösterileceğini de belirler. Aynı şey konular için de geçerlidir. Örneğin; gıda markasıysanız, reklamlarınız yemek pişirme videolarında gösterilir.

 • Adım 6: YouTube reklamı için teklif tutarı belirlemek

Hatırlıyorsanız önceki bölümde size düşük teklif vermeyi önermiştim. Fakat unutmamalısınız ki teklif stratejinizi maksimum görüntüleme başına maliye olarak ayarladıysanız çok düşük teklif vermemelisiniz. Aksi takdirde YouTube reklamınız yayınlanmayabilir.

YouTube reklam teklifi vermeden önce, toplam maliyeti görüntüleme sayısına bölerek maksimum görüntü başına maliyet hesabınızı yapabilirsiniz.

 • Adım 7: YouTube reklam videosu seçmek

Son adım olarak YouTube reklamınızı platforma yükleyebilirsiniz. Reklamlarınızın YouTube sayfanızda yer almasını istemiyorsanız, onları liste dışı bırakabilirsiniz.

Anahtar kelimeleri veya başlığı yazarak arama yapabilir ya da hedef video URL’sini arama kısmına yapıştırabilirsiniz.

Youtube reklamları için video seçmek
Youtube reklamları için video seçmek

Son olarak, URL, Calls to Action cümleleri ve reklam başlığınızı ekleyebilirsiniz.

İşleminizi sonlandırmak için “Kaydet ve Devam et” ve ardından “Kampanyaya Devam Et” seçeneklerine tıklamanız yeterlidir.

Böylelikle ilk Youtube reklamınızı oluşturmuş oluyorsunuz. Tebrikler! Kampanyanızda ve marka yolculuğunuzda başarılar dilerim. 🙂

Konuyla ilgili soru veya görüşlerinizi Bir Cevap Yaz bölümünden benimle paylaşmayı unutmayın. Bir sonraki içerikte görüşmek dileğiyle, sağlıkla kalın. 🙂

ÖNERİ İÇERİK: Pazarlama Hunisi (Marketing Funnel) Nedir?

https://www.ahmetbalat.com/pazarlama-hunisi-marketing-funnel-nedir/

Sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel gelişmeler için Telegram kanalıma abone olun: https://t.me/ahmetbalatcom

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu