Dijital Pazarlama

Sosyal Medya Danışmanı Kimdir? Ne İş Yapar?

Sosyal medya uzmanı ya da sosyal medya danışmanı günümüzün en aranan mesleklerinden biri! Neredeyse her sektörün dijital pazarlama ve sosyal medyadan faydalandığı şu günlerde sosyal medya danışmanlığı da aynı orantıda yükselip değerli bir meslek oldu. Peki “sosyal medya danışmanı kimdir?”, “sosyal medya uzmanı ne iş yapar?” bu yazımda size bunun yanıtını verdim 🙂

Sosyal Medya Danışmanı Kimdir?

Sosyal medya danışmanı, bir kitle oluşturmak, marka bilinirliği oluşturmak ve nihayetinde satışları artırmak için Facebook, Twitter ve Instagram dahil olmak üzere tüm sosyal medya platformlarında içerik oluşturmak ve yayınlamaktan sorumludur. Bu danışman ayrıca site ölçümlerini denetlemeli, potansiyel müşterilerle etkileşim kurmalı ve yaratıcı tasarımdan sorumlu olmalıdır.

Sosyal medya danışmanı her sosyal kanalın hedef kitlesini anlamalı, hedef kitlede bir ilgi uyandıran ve her kanalın tipik etkileşimlerine özgü ikna edici içerik oluşturmalıdır.

Bunların yanı sıra strateji oluşturma, topluluk yönetimi, müşteri hizmetleri, metin yazarlığı ve veri analizinden de sorumlu olacaktır. Yani sosyal medya konusunda hemen her alanda aktif rol oynar.

Sosyal Medya Danışmanının Sorumlulukları Nelerdir?

Sosyal medya danışmanı genel olarak bir markanın sosyal medya stratejisini planlamaktan sorumludur. Bu sorumluluk, kapsayıcı şirket hedeflerine uyan tutarlı bir plan oluşturmayı, bu hedeflere ulaşmak için strateji taktikleri oluşturmayı ve genel olarak farklı sosyal medya kanallarını bir markanın hedef kitlesine uyacak şekilde keşfetmeyi, test etmeyi ve optimize etmeyi içerir.

Sosyal medya danışmanının mesleki adımları, strateji oluşturma, etkileşim kurma, planlama, dinleme, ölçme ve deneme olarak ayrılabilir.

Bir sosyal medya danışmanının ilk olarak, belirli bir hedef belirlemesi ve bu hedefe ulaşmak için sosyal medya taktiklerini uyumlu hale getirmesi gerekir. 

Marka kitlesiyle sosyal medyada etkileşim kurma, bir marka sesi oluşturma ve kitlede yankı uyandıran içerikler oluşturma son derece önemlidir. Sosyal medya danışmanı, gönderilerin düzenli olarak ve belirli kanallarda en uygun gün ve saatlerde planlanmasını sağlar.

Bu unsurlar oluşturuldukça, sosyal medya danışmanının her platformdaki metrikleri ve içgörüleri izleyerek sonuçları ölçmesi gerekir. Hangi kanalların daha etkili olduğunu ve hangi içeriğin en fazla etkileşimi sağladığını kolayca görmek için bu sonuçları birleştirmeye yardımcı olan sosyal medya pazarlama araçları vardır. Bu verilerle, sosyal medya danışmanları yeni içerikler deneyebilir ve yüksek performanslı sosyal medya gönderilerini optimize edebilir.

Sosyal Medya Danışmanının İş Tanımı Nedir?

Sosyal medya danışmanının sorumlulukları, işe ve genel dijital pazarlama ekibinin boyutuna ve yapılandırmasına bağlı olarak değişebilir, ancak genel olarak anlatmak gerekirse sosyal medya danışmanları:

  • Markaların dijital iletişim çalışmaları için platform belirler, sosyal medya stratejilerini geliştirir ve süreci aksiyona geçirir.
  • Anlamlı müşteri bağlantıları oluşturur, marka bilinirliğini artırmak için çalışmalar yapar ve marka için düzenli içerik planlamaları yaparak bunların paylaşımlarını gerçekleştirir.
  • Sosyal medya kampanyaları geliştirmek için satış ve pazarlama ekipleriyle iş birliği içindedir.
  • Sosyal medyanın en iyi uygulamaları ve teknolojileri ile güncel kalmalıdır. Çünkü sosyal medya trendlerine uygun içerik fikirleri üretmek önemlidir.
  • Markanın sosyal medyadaki içeriklerinin görünürlüğünü artırmak için hesap moderasyonları yapar.
  • Marka için haftalık ve aylık içerik takvimleri oluşturarak, markanın diline uygun paylaşım stratejileri geliştirir.
  • Sosyal medya kampanyalarının başarısını ölçer ve analiz eder. Bu süreçte performans marketing ekibiyle dirsek teması halinde çalışabilir. Ancak bazı markalarda sosyal medya uzmanları sadece sosyal medya iletişiminden de sorumlu olabilir.
  • İçeriğin bilgilendirici ve çekici olmasını sağlamak için metin yazarları ve tasarımcılarla birlikte çalışır..

Sosyal Medya Danışmanının Günlük Görevleri Nelerdir?

Sosyal medya danışmanları günlerini sosyal medya stratejilerini planlayıp yürüterek, çeşitli platformlarda içerik oluşturup yayınlayarak ve topluluklarla etkileşim kurarak geçirirler.

Bir sosyal medya danışmanının ayrıca her platformdaki metrikleri ve içgörüleri izleyerek sonuçları ölçmesi gerekir. Hangi kanalların daha etkili olduğunu ve hangi içeriğin en fazla etkileşimi sağladığını kolayca görebilmek için bu sonuçları birleştirmeye yardımcı olan sosyal medya yönetim araçları vardır.

Amaç, sosyal medya pazarlama yol haritasının tüm yönlerinden stratejik olarak yararlanarak kademeli olarak üstün müşteri katılımı ve yakınlığı, web sitesi trafiği ve gelir elde etmektir.

Sosyal medya danışmanları her bir sosyal medya kanalının nasıl çalıştığı ve içeriğin birden çok sosyal medya kanalında ilgi uyandıracak şekilde nasıl optimize edileceği konusunda sağlam bir anlayışa sahip olmalıdır. 

Sosyal Medya Danışmanı ile Sosyal Medya Yöneticisi Arasındaki Fark Nedir?

Sosyal medya danışmanları çoğunlukla sosyal medya paylaşımları için metinler yazarlar, yorumlar yoluyla müşteriyle iletişim kurarlar ve trendleri her zaman takip ederler. Ayrıca marka mesajlarını yaymak ve değerli bağlantılar kurmak için sektörlerindeki kilit influencerlar ile iletişimde olabilirler.

Sosyal medya danışmanları ayrıca sosyal medya KPI’larını izler ve analiz eder. Ayrıca, genellikle bir sosyal medya takvimi yardımıyla önceden paylaşımları planlayarak, içeriği sosyal medyada yayınlar ve tanıtırlar.

Sosyal medya danışmanları genellikle rollerinin önemli bir parçası olarak bir dijital stratejiye sahipken, sosyal medya yöneticileri süreci yönetme, bütçe belirleme ve performansı değerlendirme konusunda daha fazla kontrole sahip olabilir.

Sosyal medya yöneticileri genellikle büyük sosyal medya ajanslarında büyük ekipleri yönetirken, sosyal medya danışmanlarıysa kendilerine verilen işleri yapmakla yükümlüdür. Bazı sosyal medya yöneticileri şirket ortağı dahi olabilir. Çünkü sosyal medya yöneticileri genellikle yönetim pozisyonundadır. Sosyal medya danışmanlarıysa markaların yukarıda saydığım rutin çalışmalarını yapmakla mükelleftir.

Sosyal Medya Danışmanı / Uzmanı Tasarım Yapar mı?

Sosyal medya görsel algıdan çok önemlidir. Markaların dijital iletişim ve pazarlama çizgilerine uygun tasarımlar yapılmalıdır. Bu nedenle her sosyal medya uzmanı mutlaka bir tasarım algısına sahip olmalıdır.

Sosyal medya uzmanı eğer ki bir tasarım eğitimi alırsa, ekibindeki grafik tasarımcıyı da bu süreçte iyi şekilde yönlendirebilir. Tasarım algısı olmayan bir sosyal medya uzmanı, markanın taleplerini anlasa da tasarım algısına sahip olmadığı için tasarımcıyı yanlış yönlendirebilir ve ortaya şık işler çıkmayabilir.

Bu durum da markanın sosyal medya iletişim ve pazarlama süreçlerini olumsuz etkileyecektir. Sosyal medya uzmanları tasarım yapmak zorunda değildir bu tasarımcının işidir. Ancak iyi bir sosyal medya danışmanı bir tasarım algısına sahip olmalıdır.

Nasıl ‘İyi Bir Sosyal Medya Danışmanı’ Olunur?

Sosyal medya profesyonellerinin pek çok ortak noktası vardır. Her sosyal medya işinin özellikleri farklı olsa da, her başarılı sosyal medya danışmanının paylaştığı bazı özellikler vardır. İşte bunlardan birkaçı:

1. Sosyal Medyayı Sevmek

Sosyal medya danışmanları, sosyal medyada okumaya, göz atmaya, gönderi paylaşmaya, yanıt vermeye ve etkileşimde bulunmaya aşırı miktarda zaman harcarlar. 

Etkili bir sosyal medya danışmanı, çevrimiçi tartışmalara katılmayı, toplulukları büyütmeyi ve sektördeki diğer kişilerle etkileşim kurmayı gerçekten sever.

Oradan, en iyi dijital pazarlama profesyonelleri, SEO uyumlu blog gönderileri yazarak, etkinliklerde ve konferanslarda konuşarak ve diğer etkileyiciler ve düşünce liderleriyle ağ kurarak kendi alanlarında uzman hale gelirler. Bu şekilde dijitalde kendi markalarını oluşturabilirler.

2. Farklı Kitlelerle Nasıl İletişim Kuracağını Bilmek

Bir sosyal medya profesyoneli olarak başarılı olmak birinci sınıf iletişim becerileri gerektirir. Sosyal medya danışmanı, kurulan markaya sadık kalırken nasıl sıcak, arkadaş canlısı ve yardımsever olunacağını bilmek zorundadır.

Etkili bir sosyal medya danışmanı, neredeyse bir halkla ilişkiler uzmanı gibidir ve markanın hedef kitlesinin içini dışını tanırken aynı zamanda kullanılan belirli sosyal medya kanallarına bağlı olarak bu demografinin nasıl değişeceğini de anlayacaktır. Müşterilerin ve kullanıcıların yalnızca olumlu bir deneyim yaşamasını sağlamak, sosyal medya danışmanının iş sorumluluklarının en büyüklerinden biridir.

3. İçerik Yazmayı Bilmek

Yazma ve iletişim becerileri herhangi bir sosyal medya işi için olmazsa olmazdır.

İnternette dönüp duran bilgi fazlalığıyla, bir okuyucunun ilgisini çekecek açık, öz ve ilgi çekici içeriği nasıl yazılacağının bilinmesi gerekir.

Sosyal medyadaki işletmelerin iyi yazılmış, doğru ve zamanında içerik akışını sürdürmesi önemlidir. Paylaşılmaya değer içerik yayınlayarak markanın sayfalarının alakalı kalmasını sağlamak sosyal medya danışmanının işidir.

4. Popüler Kültürü Takip Etmek

Her etkili sosyal medya profesyonelinin pop kültürü, spor, siyaset ve “gerçek dünyada” olup biten diğer her şeyin nabzını tutması gerekir.

Trend olan herhangi bir konu, planladığınız, tanıttığınız ve programladığınız sosyal içeriği potansiyel olarak etkileyebilir. Planlanmış içeriklerin gerçek zamanlı pazarlama ve gerçek dünyadaki olaylarla çatıştığı bir dünyada, bir sosyal medya profesyonelinin hem fırsatları belirlemek hem de kötü bir durumla gelebilecek büyük itibar risklerini tespit etmek için olan biten her şeyi tamamen takip etmesi gerekir.

Ayrıca, ekip içi iletişime “dahil olmak”, beyin fırtınası yapmak da yaratıcı ve eğlenceli içerikler üretmelerini de sağlar. Antenler hep açık olmalıdır.

5. Yaratıcı Düşünmek

Sosyal medya platformları, markalara onları benzersiz kılan şeyleri sergileme fırsatı verir. Kalabalık bir sosyal medya ortamında öne çıkmak, kalıpların dışında düşünmek demektir.

Bir sosyal medya danışmanı, ilgili materyalleri arar. Tüketicilerin, kendileri için hiçbir önemi olmayan içerik ve markaları filtreleyerek takipten çıkabilir. Bu nedenle sosyal medya danışmanları, yaratıcı ve sıra dışı düşünerek bunları eyleme dökmelidir. Markası için yaratıcı içerikler üretebilme kabiliyetine sahip olmalıdır.

6. Tasarım Anlayışına Sahip Olmak

Sosyal medyada görsel tasarım algısı son derece önemlidir. Araştırmalar, görsel içeren sosyal medya gönderilerinin çok daha fazla etkileşim aldığını bize söylemektedir.

Markanın tasarım algısına uygun, estetik görsel içerik tasarlamak ve oluşturmak, sosyal medya yönetimi işinin önemli bir parçası haline geliyor. Dolayısıyla sosyal medya uzmanları da tasarım algısına sahip olmalıdır.

7. Analitik Olmak

Sosyal medya uzmanları etkileşim veri ve KPI’larını tanımlarlar. Etkileşim odaklı içerik üretmek içim bu veriler son derece önemlidir.

Matematik size göre değilse, analitiği basitleştirebilecek birçok sosyal medya pazarlama aracı vardır. Bunları Google Analytics ile birlikte kullanmak, kampanyanızın nasıl performans gösterdiğine dair harika bir fikir verecektir.

8. İş Konusunda Beceriklilik

Viral içerik yazabilmek harikadır, ancak sosyal medya pazarlama stratejinizin daha büyük bir genel iş stratejisine nasıl uyduğunu anlamak daha da iyidir. Büyük resmi gerçekten gören ve içindeki rolünü anlayan bir sosyal medya danışmanı, herhangi bir dijital pazarlama ekibi için son derece değerli olacaktır.

Etkili sosyal medya pazarlama uzmanları, hangi metriklerin işle en alakalı olduğunu ve bir sosyal medya pazarlama stratejisinin bunları artırmaya nasıl yardımcı olabileceğini anlar.

9. Kendini Öğrenmeye Adamak

Hangi sektörde veya meslekte çalışıyor olursanız olun bilgi güçtür, ancak sosyal medya ve dijital pazarlama gibi hızla değişen alanlarda, gelişmek için kesinlikle yaşam boyu öğrenmeye kendini adamayı gerektirir.

En son sosyal medya aracı güncellemeleri, algoritma değişiklikleri ve sosyal medya SEO trendleri hakkında sürekli güncel kalmak bu sektörde yükselmek için olmazsa olmaz.

Sonuç

Bu yazımızda “Bir sosyal medya danışmanı nasıl olmalıdır?” sorusuna yanıtlar verdik ve özellikle bu sektöre girmek isteyen hevesli kişilere yol göstermeye çalıştık. Umarız çağımızın olmazsa olmazları arasında yer alan sosyal medya alanında aklınıza takılanların yanıtlarını alabilmişsinizdir.

Öneri içerik: Sosyal Medya Uzmanı Kimdir?
https://www.ahmetbalat.com/sosyal-medya-uzmani-kimdir/

Sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından güncel gelişmeler Telegram kanalımda: https://t.me/ahmetbalatcom

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu