Google Ads

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı Nasıl Kullanılır?

Reklamlarınızı, hedeflediğiniz müşterilere arama yaptıkları zaman gösterebilmeniz adına, Google Ads (AdWords) Anahtar Kelime Planlayıcının kullanımıyla ilgili önerilerimi sizler için bu yazımda kaleme aldım. Keyifli okumalar dilerim 🙂

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı Nedir?

Herhangi bir hizmeti, ürünü satın almak veya bilgi edinmek isteyen kullanıcıların, bu arama işlemini gerçekleştirirken kullandığı kelimelere anahtar kelime diyoruz. Anahtar kelimeler özellikle Google Ads Arama Ağı reklamlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Hatta anahtar kelimeler, Google Arama Ağı reklamlarının olmazsa olmazı diyebiliriz.

Google Arama Ağı reklamlarında, potansiyel müşterilerinizin arama sorgularını tahmin ederek bunları anahtar kelime listenize uygun şekilde eklemeniz gerekmektedir.

İşte Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı Aracı tam da bunun için son derece önemlidir.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Nedir?
Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı Nedir?

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcısı doğru anahtar kelime listesi oluşturmanıza ve kampanyanızı başarılı bir şekilde yürütmenize yardım eden bir araçtır.

Örneğin; İzmir’de boyoz üreten bir imalathaneniz var ve Türkiye’nin pek çok iline satış yapıyorsunuz. Google Ads (AdWords) Anahtar Kelime Planlayıcı ile hedef kitlenizin; işletmeniz ya da ürünlerinizle ilgili arama yaparken en çok kullandığı kelime ve sözcük öbeklerini öğrenebilirsiniz. ‘İzmir boyoz’ gibi ifadeleri tahmin etmek kolaydır. Google Anahtar Kelime Planlayıcısı size ‘İzmir boyoz nereden alınır?’ ve ‘İzmir boyoz siparişi’ gibi anahtar kelimelerin tavsiyesini de verir.

Google Anahtar Kelime Planlayıcısı
Google Anahtar Kelime Planlayıcısı

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcısının Özellikleri

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcısı,

  • Tamamen ücretsiz bir araçtır. Bir Google Ads hesabı oluşturarak bu aracı kolaylıkla kullanabilirsiniz.
  • Bu araç size belirlediğiniz tarih aralıklarındaki trend olan kelimeleri gösterir ve yeni anahtar kelimeler keşfetmenize olanak tanır.
  • Anahtar kelimeler için rekabet düzeyini göstererek öngörülerde bulunmanızı sağlar.
  • Anahtar kelimelerin ortalama bütçelerini göstererek tekliflerinizi buna göre düzenleyebilmenizi ve bütçe planlaması yapmanızı sağlar.
  • Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı ayrıca negatif anahtar kelime listeniz için de öngörülerde bulunmanızı sağlar. İyi bir negatif liste oluşturarak reklam performanslarını artırabilirsiniz.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Nasıl Kullanılır?

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcıyı kullanmak için Google Ads panelini uzman modunda (expert mode) kullanmanız gerekiyor. Eğer akıllı modu (smart mode) kullanıyorsanız, Anahtar Kelime Planlayıcıya erişim sağlayamıyorsunuz.

Akıllı mod; Google Ads’in basitleştirilmiş sürümünü içeriyor. İşletme hedeflerini ve nerede reklam vermek istediğinizi seçebiliyorsunuz. Uzman modunda ise; Google Ads’in tüm özelliklerine ve kampanya türlerine erişim sağlayabiliyorsunuz. Kart bilgilerinizi girerek ve dilediğiniz bir kampanyayı oluşturarak hesap kurulumunuzu tamamlamış oluyorsunuz.

Google Anahtar Kelime Planlayıcısını kullanmak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

https://ads.google.com/ ile Google Ads Hesabınıza giriş yapın. Araçlar ve Ayarlar > Planlama > Anahtar Kelime Planlayıcıya tıklayın.

Açılan sayfadan Yeni Anahtar Kelime Keşfet‘e tıklayın. Birkaç anahtar kelime seçin.

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı
Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google Anahtar Kelime Planı Oluşturmak

İlk olarak Google Anahtar Kelime Planlayıcı‘yı açmalısınız. Planlayıcıyı açtıktan sonra anahtar kelime planınızı oluşturmanın iki yolu vardır:

1- Yeni Anahtar Kelimeler Keşfedin”i tıklayarak yeni anahtar kelimeler keşfedebilirsiniz. İşletmeniz veya ürününüz ile alakalı aklınıza gelen anahtar kelimeleri veya web sitenizin URL’sini ekleyebilirsiniz.

2-Arama Hacmi ve Tahmini Alın”ı tıklayarak halihazırda olan kelimeleri kendi listenizden bu kısma yükleyebilirsiniz. Anahtar kelimelerin arama hacmi demek, ilgili olduğunuz anahtar kelimeyle ne kadar arama yapıldığını, kelimenin geçmiş ve gelecek performans tahminlerini görmeniz demektir.

Google Anahtar Kelime Planı Oluşturmak
Google Anahtar Kelime Planı Oluşturmak

Anahtar Kelimeleri Filtrelemek

Aklınızdaki reklam kampanyası için listenizi filtreler ve kategorilerle özelleştirebilirsiniz.

Google Anahtar Kelime Planlayıcıya girdikten sonra sayfada sol üstte bulunan “Anahtar Kelime Fikirleri”ne tıklayın ve arama kutusuna işletmenizle ilgili kelime, kelime öbekleri veya URL girip “Sonuçları Göster”e tıklayın. Google Anahtar Kelime Planlayıcıda sayfanın en üst kısmında bulunan “Yerler, Dil ve Arama Ağı” seçeneklerinden istediğiniz filtreyi seçebilir ve anahtar kelimelerinizin performanslarını listeleyebilirsiniz.

Google Anahtar Kelime Planlayıcıyı Nasıl Filtreleyebiliriz?

Erişim: Coğrafi bölge, dil, arama ağı, negatif anahtar kelimeler, ortalama aylık arama sayısı, gibi seçenekler içerir. Arama ağı seçeneği ile Google harici arama kaynağı olarak Google’ın Arama Ağı İş Ortakları’ndan birini seçebilirsiniz.

Negatif anahtar kelimeler seçeneği ise sonucunu görmek istemediğiniz kelimeleri ve ifadeleri ayıklamaya yarıyor. Örneğin; aramak istediğiniz kelimeyi Yerler kısmından filtreleyerek kendi yaşadığınız bölgede popüler aramalarda olup olmadığını görebilirsiniz.

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı

Tarih aralığı: İstediğiniz bir tarihte, istediğiniz bir anahtar kelime ile ilgili yapılan aramaları görebilirsiniz. Ayrıca farklı tarih aralıklarını isterseniz birbiriyle karşılaştırabiliyorsunuz. Örneğin; mevsimsel ya da sezon olarak belirlediğiniz anahtar kelimelerin nasıl performans gösterdiğini bu özellik ile görebiliyorsunuz. Böylece reklam kampanyanızı ne zaman yapmanız gerektiğine daha kolay karar verebiliyorsunuz.

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı

Rekabet: Google Anahtar Kelime Planlayıcı ile anahtar kelimelerinizi rekabet düzeyine göre filtreleyebiliyorsunuz. Düşük, orta ve yüksek zorluk derecelerine sahipsiniz. Küçük bir işletmeye sahipseniz, ortadan düşük zorluğa doğru filtreleme yapmaları önerebilirim. Anahtar kelimelerle ilgili rekabetin yüksek olması, ilgili kelimelerin maliyetlerini de yükseltebilir.

Bir anahtar kelime için rekabetin yüksek olması demek, o anahtar kelimeyi hedefleyen çok sayıda firma olduğunu size gösterir.

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı ile rakip reklam verenlerin hangi anahtar kelimelere ne kadar ücret ödediklerini de görebilirsiniz. “Sayfanın üstü teklifi” kısmı ile reklamların arama sonuçlarında üst sıralarda görünmesini sağlayacak bir anahtar kelimeye ödenen ortalama ücreti göreceksiniz. Böylece kullanmak istediğiniz anahtar kelimelerden hangilerinin bütçenize daha uygun olduğunu seçebilir ve reklam kampanyanızı daha etkili hale getirebilirsiniz.

Anahtar Kelime Hassaslaştırma

Bu özellikle birlikte anahtar kelime gruplarınızı temalara, markalara ya da kategorilerine göre düzenleyebiliyorsunuz. Aşağıda gördüğünüz gibi Bebek Bezi anahtar kelimesinde Anahtar Kelime Hassaslaştırma özelliğini kullandım. Burada bu anahtar kelimenin tetiklediği marka isimlerini ve mağaza adlarını görebilirsiniz.

Anahtar Kelime Hassaslaştırma özelliği ile belirlediğiniz anahtar kelimeler ile birlikte kullanılan en popüler markaların analizini de yapabilirsiniz.

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı
  1. ”Anahtar Kelime Fikirleri” sayfasındaki “Anahtar Kelimeleri Hassaslaştırın” seçeneğine tıklayın.
  2. Anahtar kelime fikirlerinizle ilgili özellikleri görmek için alttaki kategorileri açmalısınız.
  3. Elde ettiğiniz bu anahtar kelimeleri listenizden kaldırmak için de her kategorinin yanındaki kutunun işaretini kaldırmalısınız.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı ile ilgili bilmeniz gerekenleri size elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. İlerleyen dönemde bu araçla bütçe planı nasıl hazırlayabilirsiniz size bunu da anlatacağım. 🙂

Aklınıza takılanları sayfanın altında bulunan Bir Cevap Yazın kutusundan iletebilirsiniz. Beni sosyal medyada takip ederek güncel gelişmeler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.

Öneri İçerik: https://www.ahmetbalat.com/google-trends-nedir-nasil-etkili-kullanilir/

4 Yorum

  1. Merhaba Ahmet bey bir sorum olacaktı.Anahtar kelime seçiminde örnek olarak sıralı eşleşme de Ankara pasta ile pasta Ankara olarak iki ayrı anahtar kelime belirlemek kalite puanını düşürür mü yoksa iki arama da da gözükebilmek için doğru seçim bu mudur? Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu