Dijital Pazarlama

Google Trends Nedir? Nasıl Etkili Kullanılır?

Bu yazımda sizlere Google Trends nedir ve nasıl etkili kullanılır bunları anlattım.

Google Trends dijital pazarlama çalışmaları için benim sık kullandığım araçlardan bir tanesi. Bu yazımda Google Trends ile ilgili tüm merak edilenleri sizlerle paylaşıyorum 🙂

Dünyanın en çok tercih edilen arama motorlarından birisi olan Google, bu sayede birçok kullanıcı datası elde ediyor.

Google’ın data paylaşımı konusunda aslında ne kadar cömert olduğunu Google Analytics’ten de biliyoruz. Google Trends de Google arama motorunda araştırma yapan kullanıcılara ışık tutan harika bir araç.

Google Trends, Google arama motorlarında aranan hedef kelimelerin hacimlerini ve ne sıklıkla aratıldığını göstermekte olan başarılı bir servistir. Google Trends‘i SEM ve SEO çalışmaları yaparken etkili şekilde, rehber niteliğinde kullanabilirsiniz. Hedef analizi Google Trends üzerinden yapılarak, geçmişte olan aranma hacimleri ile birlikte karşılaştırmalı sonuçlara bakabilirsiniz. Bu sayede daha etkili bir çalışma yürütmeniz mümkün olacaktır.

Google Trends Ne İşe Yarar?

Google Trends‘te Google’da yapılan aramaları takip edebileceğiniz gibi gündemde olan popüler haberleri de görerek, gündemi yakından takip edebilirsiniz.

Google Trends sayesinde,

 • Yıllık arama trendlerine bakarak kullanıcı davranışları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
 • Belirlenen tarihler aralığında Google’da en çok yapılan aramalara bakabilirsiniz.
 • Şehir, bölge ve ülke seçerek seçtiğiniz bölgelerde yapılan aramaları, trend olan konuları görebilir pazar araştırmalarınız için bu verileri indirebilirsiniz.
 • Belirlediğiniz anahtar kelimeleri kıyaslayarak hangi anahtar kelimenin diğerine göre daha çok aratıldığını görebilirsiniz.
 • Anahtar kelime hacimlerine bakarak sektörel rekabet analizlerinize ışık tutabilecek verilere erişebilirsiniz.
 • Arama yapılan hedef kelimelerin popülerlik düzeyini zaman çizelgesi üzerinde inceleyebilir ve bölgesel olarak hangi kelimenin daha fazla aratıldığını görebilirsiniz.
 • Çoklu dil seçeneği ile yaptığınız bir iş içerisinde anahtar kelimenizin hangi yıl ve hangi dönemde daha fazla aratıldığını görebilir ve bölgesel olarak popüler olan haberleri görerek, bölgeye özgü çalışmalar yapabilirsiniz.
 • Son 24 saat içerisinde Google’da en çok aratılan, popüler, güncel haberleri görebilirsiniz.
 • Ülke ülke nelerin konuşulduğunu, nelerin gündemde olduğunu, hangi haberlerin trend olduğunu görebilirsiniz.

Google Trends Nasıl Çalışır?

Google tüm arama verilerini kendi arama motoru üzerinden almaktadır. Bu nedenle Google Trends üzerinden yapmak istediğiniz bir çalışma diğer arama motorları üzerinde aynı sıralamada gösterilmeyebilir. Verilerin elde edilmesi tamamen kendi sistemlerinin kullanımı ile yapılmaktadır. Popüler haberler, Google Haberler üzerindeki trafik verilerine göre size sunulmaktadır.

Google Trends kullanımı özellikle e-ticaret site sahipleri için büyük önem taşımaktadır. Pazarlama stratejisinde kullanılmak için satış yapılacak bölgelere özel olarak aranan kelimelerin listesini çıkartabilirsiniz. Bu listeye göre bölgesel çalışmalar yaparak, sitenize ya da uygulamanız üzerinde daha fazla trafik oluşumu sağlayabilirsiniz.

Google Trends Nasıl Kullanılır?

Peki, Google Trends nasıl kullanılır? Google Trends arama noktasında hedef kelimelerinizi aramanız yeterli olacaktır. Aramanızı global olarak yapabilir ya da bölgesel olarak yapabilirsiniz. Google son verilerine göre sizlere hedef kelimeler üzerinde en çok aratılan farklı kelimeleri gösterecektir. Kelimelerinizin global aramalarda hangi ülkede ve hangi günlerde popüler olduğunu kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Google Trends’te Google arama motoru dışında YouTube’ta da hedef kelimelerinizin aranma hacimlerini ölçebilirsiniz. Hedef kelimelerinizdeki inşler ve çıkışlar dijital pazarlama stratejileri için size ön görüler sağlayacaktır.

Google Trends Nedir? Nasıl Etkili Kullanılır?
Google Trends Nedir? Nasıl Etkili Kullanılır?

Son 12 ayda Türkiye’de “spor ayakkabı” ve “terlik” kelimelerinin arama sonuçları ve hacimleri yukarıda gösterildiği gibidir. Bahar aylarında spor ayakkabısının aranma hacmi artarken yaz aylarında terliğin aranma hacmi ayakkabıya oranla daha yüksek durumda. Aynı zamanda Mart başı pandemi döneminin oluşmasıyla birlikte her iki kelimenin aranma hacminde de ciddi düşüşler olduğunu görüyoruz. Google Trends’teki veriler size bu şekilde dönemsel ön görülerde bulunmanıza verilere dayalı olarak ışık tutar.

Google Trends Nedir? Nasıl Etkili Kullanılır?
Google Trends Nedir? Nasıl Etkili Kullanılır?

Yukarıdaki tabloda gördüğünüz gibi nüfusa oranla “spor ayakkabı” konusunda en çok arama yapan şehirleri görebilirsiniz. Şehir bazındaki aramaların sonuçlarını görmek de stratejilerinize ışık tutacaktır.

Google Trends Nedir? Nasıl Etkili Kullanılır?
Google Trends Nedir? Nasıl Etkili Kullanılır?

Yukarıda gördüğünüz gibi yine Türkiye’de son 1 yılda spor ayakkabı ile ilgili artış gösteren sorguları görebilirsiniz. Bu ve bunun gibi çok sayıda veriye ulaşarak, verileri doğru şekilde yorumlayabilir dijital pazarlama stratejilerinizi bu verilerle besleyebilirsiniz.

Google Trends Nerede Kullanılır?

Google Trends,

 • Marka bilinirliği çalışmalarını ölçmede
 • Bir sektörün rekabet oranını araştırmada
 • E-ticaret sektörü için ürünlere duyulan ilginin ölçülmesinde
 • Online pazar araştırmalarında
 • Kullanıcı davranışlarının değişiminin incelenmesinde kullanılabilir.

Marka bilinirliğinin ölçülebilmesi için firmalar ürünleri hakkında detaylı bir çalışma yapabilir. Ürünlerinizi Google Trends üzerinden aratabilir ve aynı zamanda rakip analizi de yapabilirsiniz. Pazarlama tekniği olarak bu sistemin kullanılması halinde daha fazla noktaya ve daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Gün içerisindeki aramaları detaylı olarak takip ettikten sonra ürününüzü piyasa içerisinde daha üst noktalara taşıyabilirsiniz.

Anahtar Kelime Belirleme

Anahtar kelime, e-ticaret, mobil uygulama sistemleri ve diğer pazarlama alanı çalışmalarında önemli bir yere sahiptir. Genel olarak Google Anahtar Kelime Planyaıcı aracı bu alanda görev alır. Ancak daha iyi sonuçlar elde etmek için Google Trends kullanımı da yapabilirsiniz. Bu sayede popülerlik kazanan kelimeleri kendi içeriğiniz ile eşleştirebilirsiniz.

Google Trends, diğer Google uygulamalarına ek olarak en fazla kullanılan servislerden biridir. İş alanında sunduğu istatistikler ile çok sık tercih edilir.

Google Trends ile ilgili anlatacaklarım bu kadardı. Beni sosyal medya hesaplarımdan takip ederek sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel bilgi, gelişme ve ipuçlarından anlık olarak haberdar olabilirsiniz. 🙂

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Bir Yorum

 1. Google böyle durumda neden Anahtar kelime planlayıcı ortadan kaldırmıyor ki. Ya da neden Trends’i kaldırmıyor 😀 kafa karıştırıcı bir hal alıyor böyle 🙂

  2 ürün arasında var mı kıyaslama ile birbirini öne çıkarabilecekleri farklı özellikler sizce?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu