Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Uzmanı Kimdir? Ne Yapar? (Ödüllü İçerik)

Dijital pazarlamanın her geçen gün büyümesiyle sektörünüz ne olursa olsun “dijital pazarlama uzmanı” arayışları gittikçe artıyor. Günümüzün en popüler mesleklerinden olan “dijital pazarlama uzmanı kimdir?”, “nasıl olunur?” ve “bir dijital pazarlama uzmanının görev ve sorumlulukları nelerdir?” gibi konulardan içeriğimizde bahsettik.

NOT: Bu içerik ödüllü bir içeriktir. Yazının altında bulunan ücretsiz dijital pazarlama eğitimine katılarak sen de dijital pazarlamayı en iyi şekilde öğrenebilirsin! 🙂

Dijital Pazarlama Uzmanı Kimdir?

Dijital Pazarlama Uzmanı Kimdir?

Son dönemin en popüler mesleklerinden Dijital Pazarlama Uzmanı, pazarlama kampanyaları üzerinde çalışarak bir markanın iletişim ve pazarlama süreçlerinden sorumludur. Dijital pazarlama uzmanları, sorumlu olduğu markanın bilinirliği ve satışlarını artırmak için stratejiler geliştirerek bunun aksiyonunu almakla yükümlüdür.

Dijital pazarlama uzmanları sosyal medya iletişimi, sosyal medya reklamları, Google reklamları, içerik üretimi, strateji, marka iletişimi ve yönetimi gibi alanlarda çalışmalar yapmaktadır.

Dijital Pazarlama Uzmanının Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Dijital pazarlama uzmanları, şirketlerin reklam çalışmalarını yöneterek, etkili rakip analizleriyle sorumlu olduğu markanın sektörel marka bilinirliği ve satışlarını artırmakla görevlidir. Çalıştığı şirket için kârlı bir gidişatı sürdürmeye yardımcı olduğu gibi olası tekliflerin potansiyel müşterilere değer sunmak için ideal fiyat noktalarına yaklaşmasını sağlamak için araştırır.

Dijital pazarlama uzmanının görev ve sorumluluklarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Reklamcılık hakkında bilgi sahibidir.
 • Düzenli olarak rakip analizleri yaparak sorumlu olduğu markasının bilinirliği ve satışlarını artırmaya odaklanmıştır.
 • Reklamların uygun yerleşimine karar verir.
 • Funnel vb dijital pazarlama stratejilerine hakimdir.
 • Müşterilere hangi içeriğin ulaşacağını belirler.
 • İçerik oluşturmak için projeler geliştirir.
 • Dijital pazarlama içerik stratejilerini belirler.
 • E-posta pazarlama kampanyaları uygular.
 • Google Analytics vb araçlarla web sitesi trafiğini ölçer.
 • Sosyal medya ve dijital trendleri takip eder.
 • SEO ve ücretli kampanyaları organize eder.
 • Paydaşlara kampanyaların büyümesi ve analitiği hakkında rapor verir.
 • Yatırım Getirisini en üst düzeye çıkarmak için kampanyaları ölçeklendirir.
 • CPC, CTR, CPM, ROAS, ROI ve Bounce Rate gibi dijital pazarlama terimlerine hakimdir.
 • Proje durumunu ve bütçesini takip eder.
 • Kampanyaları bilgilendirmek için pazar araştırması yapar.
 • Deneyler ve dönüştürme testleri üzerine beyin fırtınası yapar ve uygular.

İyi Bir Dijital Pazarlama Uzmanının Sahip Olması Gereken Özellikler

Her meslekte olduğu gibi dijital pazarlama uzmanlarının da sahip olması gereken bazı özellikler vardır. Bu özellikler iyi bir dijital pazarlama uzmanı olmanız yolunda size kolaylıklar sağlayacaktır.

Dijital pazarlama uzmanlarının sahip olması gereken özellikler şunlardır:

 • Analitik düşünme yeteneği: Dijital pazarlama demek sayılar demektir. İyi bir dijital pazarlama uzmanının sayılarla arasının iyi olması gerekmektedir. Verileri anlamlandırabilmek ve bu doğrultuda strateji geliştirebilmek için analitik düşünme yeteneği bu meslekte son derece önemlidir.
 • Yaratıcılık: Dijital pazarlama elbette sadece sayılardan ibaret değildir. Dijital kampanyaların kreatiflerine yön vermek de dijital pazarlama uzmanının görevidir. Elbette dijital pazarlama uzmanı tasarım yapmak zorunda değildir. Bu tasarımcının görevidir. Ancak her dijital pazarlama uzmanının görsel tasarım algısının yüksek olması gerekmektedir.
 • Teknik beceriler: Dijital pazarlama, teknik bilgilerin yüksek olduğu bir alandır. Bu nedenle dijital programlar kullanabilme becerisi, yazılım, web sitesi altyapıları ve basit düzeyde kodlama bilgilerine sahip olan dijital pazarlama uzmanları, bu alanda daha başarılı işler çıkartabilir.
 • İletişim becerileri: Dijital pazarlama uzmanlığı sadece reklam yayına almaktan ibaret değildir. Dijital pazarlama uzmanı markayla iletişimde olmalı ve yapılan çalışmalar hakkında markaya düzenli olarak bilgi vermek zorundadır. Aynı zamanda profesyonel dijital pazarlama çalışmaları ekip çalışması gerektirdiğinden dijital pazarlama uzmanlarının ekip içi ve ekip dışı iletişiminin iyi olması gerekmektedir.
 • Proje yönetimi: İyi bir dijital pazarlama uzmanı yeri geldiğinde iyi bir proje yöneticisi konumunda olmak zorundadır. Her marka bir projedir ve bu süreçten dijital pazarlama uzmanları sorumludur. Dolayısıyla iyi bir dijital pazarlama uzmanı, proje yönetim programlarına hakim olmalıdır.
 • Yenilikleri takip etmek: Dijital pazarlama, sürekli yeniliklerin olduğu bir sektördür. Her gün yeni özelliklerin geldiği ve sürekli bir şeylerin değiştiği bu sektörde dijital pazarlama uzmanları da kendilerini devamlı güncel tutmak zorundadır.
 • Problem çözme yeteneği: Dijital pazarlama doğrudan markaların satışlarını ve bilinirliklerini artırmakla ilgili bir sektördür. Dolayısıyla yatırımların boşa gitmemesi için dijital pazarlama uzmanları karşılarına çıkan problemleri çözebilmekle yükümlüdür.

Dijital Pazarlama Uzmanlarının Kullanması Gereken Araçlar

Dijital pazarlama sadece teorik bilgilerle kurulu bir sistem değildir. Teknik bilgilere de mutlaka hakim olmanız gerekir. Dijital pazarlama uzmanları özellikle veri odaklı, profesyonel dijital pazarlama çalışmaları için aşağıdaki araçları profesyonel düzeyde kullanabilme becerilerine sahip olmak zorundadır.

İşte dijital pazarlama uzmanlarının kullanması gereken bazı profesyonel araçlar:

 • Google Analytics: Bu araç dünyanın en popüler web sitesi analiz aracıdır. Web sitenizi kimlerin ziyaret ettiği, demografi bilgileri, ziyaret süreleri gibi yüzlerce farklı metriğe ücretsiz bir şekilde erişebilirsiniz. Ayrıca olay ve dönüşümleri kurduktan sonra Google Analyitcs üzerinde yatırım getirinizi de kolaylıkla ölçebilirsiniz. Bu durumda da satışlarınızı artırmanız mümkündür.
 • Meta Pixel: Meta Piksel, Meta’nın bizlere sunduğu bir profesyonel takip aracı kodudur. Bu kodu web sitenize ekledikten sonra Instagram ve Facebook reklamlarınızın verimliliğini kolaylıkla ölçümleyebilir ve veri odaklı profesyonel reklam çalışmaları yapabilirsiniz.
 • Google ADS: Google Ads yönetim paneline hakim olarak ve Google reklamcılığını en iyi şekilde öğrenerek Google’da profesyonel reklam çalışmaları yapabilir ve markanızı ilgi düzeyi yüksek kitlelere ulaştırarak satışlarını artırabilirsiniz.
 • Meta Business: Meta Business, Meta’nın profesyonel reklam yönetim panelidir. Burada profesyonel olarak Instagram reklamları yayınlayabilir ve sosyal medyada veri odaklı dijital pazarlama çalışmaları yapabilirsiniz. Olay ve dönüşümleri kurarak doğrudan yatırım getirinizi ölçebilmeniz de mümkün.
 • Yandex Metrica: Bu araç sayesinde kullanıcıların web sitenizdeki mouse hareketlerini izleyebilir ve böylelikle markanızı başarıya ulaştıracak öngörülere sahip olabilirsiniz.
 • Hotjar: Bu araç sayesinde kullanıcıların web sitenizdeki hareketlerini ısı haritaları vasıtasıyla takip edebilir ve web sitenizin tasarım çalışmalarını buna göre güncelleyebilirsiniz.
 • Hootsuite, Buffer, Later: Bu araçlar sosyal medya yönetim araçlarıdır. Bu araçlar sayesinde sosyal medya çalışmalarınıza hız verebilir ve paylaşım süreçlerini kolaylıkla yönetebilirsiniz.
 • Meta Reklam Kütüphanesi: Bu araç sayesinde rakiplerinizin Meta’daki reklamlarını anlık olarak takip edebilir ve reklamlarınız için öngörülerde bulunabilirsiniz.
 • SimilarWeb: Bu araç sayesinde rakiplerinizin web sitesi performanslarını hızlıca inceleyebilir ve buna göre sizler de rakiplerinizin stratejileri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
 • Meta Creator Studio: Bu araç sayesinde Facebook ve Instagram’daki paylaşımlarınızı ücretsiz olarak planlayarak sosyal medya yönetimi çalışmalarınıza hız kazandırabilirsiniz.
 • SEMRush: SEO ve dijital pazarlama araştırmaları için kullanılır. Anahtar kelime araştırması ve rakip analizi yapmak için kullanılır.
 • KeyWord Tool IO: Markanızın içerik pazarlaması stratejileri için kullanabileceğiniz ücretsiz ve harika bir araçtır. Bu araç sayesinde içerik stratejilerinize yön verebilirsiniz.
 • Google Trends: Google Trends sayesinde belirli bir bölge ve demografi üzerinde dijital pazarlama çalışmalarınız öncesinde tamamen ücretsiz olarak araştırmalar yapabilirsiniz.
 • Mailchimp: Profesyonel bir dijital pazarlama çalışması için e mail marketing olmazsa olmazdır. Bu süreçte Mailchimp sizin yanınızda olacak!

Elbette bu araçlar dışında onlarca farklı araç da bulunmaktadır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?

Dijital pazarlama uzmanları, genellikle markalara yaratıcı çözümler sağlamak için pazarlama firmaları ve şirketler için çalışır. Şirketleri hakkında farkındalığı yaymanın ve ürün satışlarını artırmanın benzersiz yollarını belirlemek için pazarlama departmanıyla yakın iş birliği içinde olurlar.

Görevleri, pazar eğilimlerini gözden geçirmek ve kampanyaları için bir yön belirlemek amacıyla alaka düzeyi yüksek hedef kitle belirlemektir. Ayrıca, kampanyaların her birinin aldığı etkileşim düzeylerini belirlemek için e-posta listelerinden, reklamlardan ve dijital içerikten veri çekebilirler.

Dijital pazarlama uzmanları sosyal medya trendlerine ve işin teknik kısımlarına hakim olmak zorundadır.

Dijital Pazarlama Uzmanları Ne Kadar Maaş Alır?

Dijital pazarlama uzmanları maaşları hakkında bu yazıyı da okuyabilirsiniz:

Dijital Pazarlama Uzmanı Maaşları (2023 Güncel): https://www.ahmetbalat.com/dijital-pazarlama-uzmani-maaslari-2021/

Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak İçin Nasıl Bir Eğitim Almak Gerekir?

Dijital pazarlama uzmanları en az lisans derecesine sahip olmalıdır. Tercihen içerik oluşturma ve satış tekniklerinin yanı sıra dijital kaynaklar ve içerik oluşturma yazılımı hakkında çalışma bilgisi de önemlidir. Kendilerini nasıl organize edeceklerini bilmeli ve rakiplerin ürünlerini ve satış noktalarını takip edebilmelidirler. 

İyi bir dijital pazarlama uzmanı mutlaka iyi bir İngilizceye sahip olmalı ve araştırma yapma becerilerini geliştirmelidir.

Dijital pazarlama uzmanlığı çok yeni bir meslek olduğu için bu alanda iyi bir eğitim almak şart. Bu durumda da sertifika programları ve eğitim süreçlerinden geçerek alanında uzman kişilerden birebir eğitim alabilirsiniz.

Dijital Pazarlamayı Ücretsiz Öğren!

Ücretsiz Dijital Pazarlama Eğitimi
Dijital Pazarlamayı Ücretsiz Öğren!

Ahmet Balat Akademi’de yer alan Dijital Pazarlama Temelleri eğitimiyle sen de dijital pazarlamayı tamamen ücretsiz olarak öğrenebilirsin.

Buraya tıklayarak, hemen öğrenmeye başla: https://ahmetbalatakademi.com/kurs/dijital-pazarlama-temel-egitimi/

Sık Sorulan Sorular

Dijital Pazarlama Uzmanı ile SEO Uzmanı arasındaki fark nedir?

Dijital pazarlama uzmanı ile SEO uzmanı arasındaki temel fark, dijital pazarlama uzmanlarının çok daha geniş bir iş sorumlulukları yelpazesine sahip olmasıdır; bunlardan biri SEO için optimize edilmiş içerik oluşturmayı içerebilir. Buna karşılık, SEO uzmanları yalnızca işletmelerin ve bireylerin web sitelerini ve sosyal medya gönderileri, bloglar ve makaleler gibi diğer web içeriği biçimlerini optimize etmelerine yardımcı olmaya odaklanır. Yani dijital pazarlama uzmanı çok daha geniş kapsamlı bir iş dinamiğine sahiptir.

Dijital Pazarlama Uzmanının günlük görevleri nelerdir?

Ortalama bir günde, dijital pazarlama uzmanları işe bir önceki günün kampanya verilerini inceleyerek başlar. Tüketicilerin kampanyanın farklı öğeleriyle nasıl etkileşime girdiğini vurgulayan verileri düzenlerler. Bir reklamın aldığı görüntüleme sayısını kaydederler ve kaç kişinin blog gönderilerini veya eğitim videolarını tıkladığını, okuduğunu ve paylaştığını incelerler.

Gün boyunca, diğer dijital pazarlama uzmanları, reklam veya satış ekiplerinin üyeleri ile ortak toplantılara katılırlar. Bir kampanyanın mevcut durumunu vurgulayan ve ilerlemenin en iyi yolunu öneren sunumlar yaparlar.

İyi bir Dijital Pazarlama Uzmanı nasıl olunur?

İyi bir dijital pazarlama uzmanı, pazarlama kampanyaları ve marka girişimleri için yaratıcı fikirler bulmalarını sağlayan yenilikçi bir zihniyete sahiptir. Tüketici davranışlarında uzmanlık bilgisi gösterirler ve sektörlerindeki değişiklikleri tahmin etmek için pazar eğilimlerini sürekli olarak izlerler. 

Ayrıca şirketlerinin markasını ve genel imajını geliştirmeye yardımcı olmak için grafik tasarım ve içerik yazımı gibi alanlara katkıda bulunma becerisine sahip olmalıdır. Dijital pazarlama uzmanları kesinlikle ekip odaklı bir zihniyete sahip olmalıdır. Bu, takım arkadaşlarının fikirlerini desteklemelerini ve öngördükleri hedeflere ulaşmalarına yardımcı olmalarını sağlar.

Dijital Pazarlama Uzmanı kim için çalışır?

Bir dijital pazarlama uzmanı genellikle bir dijital pazarlama müdürü/koordinatörü ile koordineli çalışır. Bu profesyoneller, dijital pazarlama ekibini denetler ve onları belirli görevlere veya projelere atar. 

Sonuç

Bu yazımızda son dönemin en popüler ve en ihtiyaç duyulan mesleklerinden biri olan Dijital Pazarlama Uzmanı hakkında bilgiler verdik. “Bir dijital pazarlama uzmanı nasıl olunur?” ve “dijital pazarlama uzmanının görevleri nelerdir?” gibi soruları yanıtladık. Umarız fayda sağlamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu