Sosyal Medya

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir?

Sosyal medya uzmanı, Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, TikTok başta olmak üzere tüm sosyal medya platformlarında içerik oluşturmaktan ve yayınlamaktan, hedeflenen kitleleri büyütmek, marka bilinirliği oluşturmak ve nihayetinde satışları artırmaktan sorumlu olan kişidir.

Bu haftaki yazımızda Sosyal Medya Uzmanı Kimdir? sorusuna yanıtlar vereceğim. Keyifli okumalar dilerim. 🙂

Sosyal Medya Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Sosyal medya uzmanı, bir markanın sosyal medya stratejisini planlamaktan sorumludur. Bu sorumluluk, belirlenen şirket hedefleri ile uyumlu bir plan oluşturmayı, hedeflere ulaşmak için taktikleri stratejilendirmeyi ve genel olarak bir markanın hedef kitlesine uyacak şekilde farklı sosyal medya kanallarını keşfetmeyi, test etmeyi ve optimize etmeyi içerir.

Bir sosyal medya uzmanının sorumlulukları, strateji oluşturma, etkileşim kurma, planlama, dinleme, ölçme ve deneme konularını da içerisine alır.

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir? Maaşı Ne Kadar?
Sosyal Medya Uzmanı Kimdir? Maaşı Ne Kadar?

Sosyal medya uzmanı, hedef kitlesi ile sosyal medyada etkileşim kurmalı ve bir marka sesi oluşturabilmek adına kaliteli içerik oluşturmalıdır.

Her kanalın optimizasyon için kendi algoritması ve taktikleri vardır. Bu nedenle doğru zamanlama, bir sosyal medya uzmanının olmazsa olmaz adımıdır. Sosyal medya uzmanı, yayınların düzenli olarak ve belirli kanallarda en uygun gün ve saatlerde planlayarak sunulmasını sağlar.

Bir sosyal medya uzmanının her platformdan ayrı ayrı çıkardığı analiz ve sonuçlarını doğru bir şekilde ölçmesi gerekir.

Hangi sosyal medya kanalının daha etkili olduğunu, hangi içeriğin en fazla etkileşimi sağladığını gösteren, sonuçların elde edilebildiği araçlar vardır. Sosyal medya uzmanları, bu verilerle, yeni içeriği deneyebilir ve yüksek performanslı gönderileri optimize edebilir.

Sosyal Medya Uzmanının Rolü Nedir?

Sosyal Medya Uzmanı, marka bilinirliği oluşturmak için şirketlerin sosyal medya hesapları aracılığıyla ağ kullanıcıları ve sanal topluluklarla doğrudan etkileşim kurmaktadır. Bu da pozitif sonuç ve satışların artmasını beraberinde getirir.

Sosyal medya uzmanının çalışmaları genel olarak hedef kitle için ilgi çekici içeriğin oluşturulması ve dağıtılması yoluyla, bir markayla ilişkilendirilen bir konu hakkında insanları heyecanlandırır.

Sosyal medya uzmanı çoğu zaman, şirketin birden çok sosyal medya platformunda yer alan çevrimiçi varlığını iyileştirmek için pazarlama departmanıyla yakın iş birliği yapar.

Sosyal medya uzmanı olarak başarılı olmak için, sosyal medyada uygulamalı beceriler geliştirmeniz, çoklu sosyal medya platformları hakkında bilgi sahibi olmanız ve mevcut trendlerin farkında olmanız gerekir.

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir?
Sosyal Medya Uzmanı Kimdir?

Sosyal medya uzmanı olarak yazma, düzenleme, hikaye anlatma ve sunum becerisi gibi mükemmel iletişim becerilerinin yanı sıra, hedef kitlenize hitap edecek içeriği onlara nasıl vereceğinize dair güçlü bir algıya da sahip olmanız gerekir.

Tek bir panodan birkaç sosyal medya hesabını yönetmeyi mümkün kılan araçları kullanma konusunda bilge ve yetkinliğe de sahip olmanız sizi sosyal medya uzmanlığı kariyerinizde ileriye taşıyacak unsurdur.

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

İyi bir sosyal medya uzmanı olabilmek için

 • Öncelikle çok iyi bir Türkçeye sahip olmanız gerekiyor. Paylaşımlar yaparken mutlaka Türkçeyi düzgün ve doğru bir şekilde kullanmak gerekiyor.
 • İkinci olarak bence bir sosyal medya uzmanının sahip olması gereken diğer bir özellik tasarım algısı. Bakın sosyal medya uzmanı grafik tasarım yapmalı demiyorum. Tasarım, grafik tasarım uzmanının işidir. Ancak sosyal medya uzmanının da tasarımlar için belirli bir vizyona sahip olması gereklidir. Bu da bir süreç gerektirir.
 • Bir sosyal medya uzmanı analiz, raporlama ve planlama konusunda çok çok iyi olmalı; sosyal medya trendlerini mutlaka takip etmeli, reel time marketing çalışmalarına yatkın olmalı ve mutlaka yaratıcı düşünebilmelidir. Bu becerileri elde etmek için çeşitli reklam ajanslarında stajyerlik yapılarak bu sektöre adım atılabilir. Ne kadar farklı sektörden farklı firmalarla çalışırsanız o kadar fazla tecrübe edinebilirsiniz.
 • Bir sosyal medya uzmanı video düzenleme uygulamalarını kullanabilmeli. Elbette bu becerinin çok ileri seviyede olmasına gerek yok. Ancak postlara temel düzeyde dokunuşlar yapabilmeli.
 • Bir sosyal medya uzmanı, dijital performans pazarlamaya ne kadar yakın olursa sistemin dinamiklerini daha iyi anlayabilir. Bu nedenle sosyal medya uzmanlarının en azından dijital pazarlama dinamiklerinin nasıl çalıştığını anlayabilmesi adına bu anlamda bilgi sahibi olmasını öneririm.
 • Ve son olarak, çalışmak, çalışmak, daha çok çalışmak… Tekrar ediyorum, ne kadar farklı sektörden farklı firmalarla çalışırsanız o kadar fazla tecrübe edinebilirsiniz.

Kimler Sosyal Medya Uzmanı Olabilir?

Sosyal medya uzmanlığının bir okulu veya üniversitesi yoktur. Evet bazı üniversitelerde sosyal medya bölümleri olsa da bunun yetersiz olduğunu düşünmekteyim. Sosyal medya uzmanlığı sahada, yani dijital reklam ajanslarında tecrübe edilir.

Piyasada sosyal medya ve dijital pazarlama eğitimleri bulunmaktadır. İşe Facebook’un ücretsiz Blueprint eğitimleriyle başlayabilirsiniz. Blueprint eğitimlerine katılmak için: https://www.facebook.com/business/learn

Dijital pazarlama eğitimlerim hakkında bilgi almak için: https://www.ahmetbalat.com/dijital-pazarlama-egitimi/

Sosyal medya uzmanları yukarıda belirttiğim özelliklere sahip olmalı ve işi sahada tecrübe etmelidir.

Sosyal medya uzmanlığının tam olarak bir okulu veya bölümü bulunmamaktadır. Var olan bölümler de kısıtlı sayıdadır. Sosyal medya uzmanı olabilmek için,

 • İyi bir Türkçeye sahip olmanız,
 • Sosyal medya platformlarının algoritmalarına hakim olmanız,
 • Sosyal medya trendlerini anlık olarak takip etmeniz,
 • Kendinizi sürekli olarak güncel tutmanız, gelişmelerden haberdar olmanız,
 • Temel seviyede de olsa Photoshop ve video maker araçları hakkında bilgi sahibi olmanız,
 • Sosyal medya planlama ve analiz araçlarını etkin olarak kullanabilmeniz,
 • Müşteri iletişiminde etkin olmanız,
 • Yaratıcı olmanız,
 • Real Time Marketing çalışmalarına yatkın olmanız gerekmektedir.

Aklınıza takılan herhangi bir soru olursa Bir Cevap Yazın kutusundan bana iletebilirsiniz. Bir sonraki içerikte görüşmek üzere sağlıkla kalın 🙂

Sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel gelişmeler için Telegram kanalıma katılın:

https://t.me/ahmetbalatcom

Öneri İçerik: Dijital Pazarlama Uzmanı Maaşları

https://www.ahmetbalat.com/dijital-pazarlama-uzmani-maaslari

3 Yorum

 1. Bunun bir de firmala yönelik olan versiyonu olarak “Sosyal medya uzmanı ne değildir?” yazısını da heyecanla bekliyorum 🙂 Elinize sağlık

 2. Mesleği icra eden birinden, meslekle ilgili bir şeyler görmek gerçekten keyif verici. Maaşın yükselme veya düşmesi ne gibi kriterlere bağlıdır?

 3. İyi günler . Sosyal medya uzmanı olmak için öğrenmemiz gereken programlar nelerdir? bununla ilgili de ayrıntılı bir yazı hazırlar mısınız ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu