Dijital Pazarlama

Yeni Google Analytics 4 Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yeni Google Analyitcs 4 ile geleceği analiz etmeye hazır mısınız? 🙂

Merhaba sevgili dostlarım. Bu yazımda sizi dünyanın en çok kullanılan analiz araçlarından birisi olan Google Analytics‘in yeni versiyonu Google Analytics 4 ile tanıştıracağım.

Google Analytics geçtiğimiz yıl “App + Web property” adında yeni bir beta sürüm yayına almıştı. Google bu özelliği ile dijital pazarlama uzmanlarına site ve mobil uygulamadaki kullanıcı hareketleriyle ilgili daha fazla veri, daha fazla öngörü ve daha çok fikir sunuyor.

Google Analytics 4 aslında App + Web property’nin yeni güncel adı diyebiliriz. Ancak Google artık eski Analytics’e yatırım yapmayacağını duyurdu. Yani Google artık sadece yeni Google Analytics 4 üzerinde çalışıyor. Yeni gelecek olan Google Analytics 4, eski sürüme oranla çok daha fazla özelliğe ve modern bir tasarıma sahip olacak 🙂

Google Analyitcs 4 Nedir?

İster e-ticaret siteniz olsun ister kurumsal site… Google Analytics yeni versiyonu ile kullanıcılara daha fazla içgörü, daha akıllı makine öğrenme sistemi ve daha ayrıntılı veri kontrolü sağlamayı hedefliyor.

Günümüzde Google Ads & Google Analytics entegrasyonu yaparak yeniden pazarlama kitleleri ve hedefler oluşturabilir, bu sayede daha nokta atışı dijital pazarlama çalışmaları yapabiliyorsunuz. Ancak Google Analytics 4 ile sistem size daha derinlemesine bir entegrasyon fırsatı sağlayacak. Sizi bilmem ama bu özellik bana şimdiden heyecan vermeye başladı 🙂

Çok Daha Akıllı İçgörülere Ulaşın

Google Analytics 4, eskisine oranla çok daha akıllı içgörüler sunarak veri trendleri konusunda anlık bildirimlerle sizi uyaracak.

Özellikle bir e-ticaret siteniz varsa sistem daha akıllı içgörülerle web sitenizdeki ürünlere olan talebi detaylı olarak inceleyerek geleceğe yönelik size akıllı teklifler önerecek.

Örneğin spor ayakkabılara ilgi yüksekse (sepete ekleme, satın alma, belirli bir süre üstünde vakit geçirme) sistem bunu tahmin ederek size akıllı pazarlama önerilerinde bulunabilecek.

Google Analytics 4 Nedir?
Google Analytics 4 Nedir?

Bunun yanı sıra Google Analytics sitenizdeki kullanıcı davranışlarını daha iyi analiz ederek olası müşteri kaybı verilerini ve öngörülerini sizinle paylaşabilecek.

Google Analyitcs belirli müşteri gruplarından ortalama ne kadar kazanç elde edebileceğiniz gibi gelişmiş öngörü seçenekleriyle ortalığı sallamaya geliyor 🙂 Artık danışmanlık verdiğiniz müşterilerinizin karşısına daha sağlam içgörüler ile çıkabileceksiniz 🙂

Hangi müşteri gruplarının diğerlerine oranla size daha değerli kazanç getirebileceğini ölçmek… Harika bir deneyim olmalı.

Google Ads Entegrasyonu ile Daha Akıllı Veriler

Günümüzde Google Ads ve Google Analytics hesaplarını birbirine entegre ederek daha yeniden pazarlama kitleleri oluşturabilir, hedefler oluşturabilir ve bazı Google Analytics verilerini Google Ads hesabında görebiliriz. Ancak Google Analytics 4, Google Ads entegrasyonu ile daha derin veriler sağlayacak.

Dijital pazarlama uzmanları Google Analytics 4 ile YouTube video görüntüleme verilerinden, Google ve Google dışındaki ücretli kanallardan, Google Arama Ağı’ndan, sosyal medyadan ve e-postadan gelen dönüşümleri daha yüksek kapasitede görme yeteneğine erişebilecek. Burada tasarımsal ve sistemsel bir değişimin olacağını düşünüyorum.

Google Analytics 4 ile görmek istediğiniz tüm entegre veriler tek ekranda!

Google Analytics 4 ile Müşterilerinize Yaklaşımınız Değişecek

Yeni Google Analytics 4, müşteri merkezli veri yapılandırılmasını yayına alınacağını duyurdu. Günümüzde cihaza ve platforma dayalı parçalı veriler sunan Google Analyitcs, yeni versiyonunda daha çok müşteri merkezli veri sunacağını ve bunun merkezinde çalışacağını açıkladı.

Yeni Google Analyitcs 4 kullanıcı merkezli daha fazla sinyal kullanarak dijital pazarlana çalışmalarınızın uzun vadede getirilerini daha akıllı yöntemlerle ölçebilecek.

Yeni Google Analytics 4 Nasıl Kullanılır?

Yeni Google Analytics 4 size başta daha çok mobil uygulama içgörüleri olmak üzere çok daha fazla veri sunmayı hedefliyor.

Google Analytics 4 hakkında daha detaylı bilgilere ulaşın ve yeni bir mülk oluşturun: https://blog.google/products/marketingplatform/analytics/new_google_analytics

Google Analytics 4 ile ilgili duyurulan yeni özellikler şu anda kısıtlı durumda. İlerleyen dönemlerde daha detaylı bilgiler verileceğini düşünüyorum. Gelişmeler oldukça bu blog yazımı sürekli olarak güncelleyeceğimden emin olabilirsiniz 🙂

Sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından güncel gelişmeler için beni tüm sosyal medya hesaplarımdan takibe alın. 🙂

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere 🙂

4 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu