Meta Business

Instagram Reels’ta Nasıl Reklam Verilir?

Instagram, Türkiye’de Reels’ı 2020 yılında aktif hale getirdi. Reels, aktif hale geldiğinden beri Instagram’ın en popüler özelliği oldu desek yanlış olmaz. Instagram Reels ile video içerikler üreterek organik olarak ortalamanın üzerinde daha fazla kişiye erişebilir ve Instagram hesabınızı büyütebilirsiniz.

Normalde Instagram Reels akışında sadece organik içerikler gösterilebiliyordu. Ancak geçtiğimiz ay Instagram’a gelen güncellemeyle birlikte artık Instagram Reels akışında da sponsorlu reklamlar gösterilebiliyor. Bu yazımda sizlere Instagram Reels’ta nasıl reklam verilebildiğini anlattım. 🙂

Instagram Reels’ta Reklam Vermek

Instagram Reels’ta reklam verebilmek için ilk olarak bir Facebook Business İşletmesine sahip olmanız gerekiyor. Facebook Business İşletmesi oluşturduktan sonra bu işletmeye bağlı bir reklam hesabı da oluşturmalısınız. Bu işlemleri gerçekleştirebilmek için aşağıdaki yazımı okuyabilirsiniz:

Facebook Business Manager Nedir? (Detaylı Kurulum Rehberi)

https://www.ahmetbalat.com/facebook-business-manager-nedir-detayli-kurulum-rehberi/

Reels’ta Reklam Gösterebilmek için Kurallar

Şunu belirtmem gerekir ki yukarıda da bahsettiğim gibi bazı kurulum çalışmaları yapmadan Instagram Reels akışında sponsorlu reklamlar gösteremezsiniz. Reels’ta reklam gösterebilmek için:

 • Facebook Business’ta (www.business.facebook.com) bir İşletme ve Reklam Hesabına sahip olmalısınız.
 • Reels’ta reklam gösterebilmek için reklam görsel / video boyutunun 1080 x 1920 px boyutlarında olması gerekmektedir.
 • Göstereceğiniz reklam türü eğer video ise bu video reklamın 30 saniyeden kısa olması gerekiyor.
 • Instagram hesabınız profesyonel hesap türünde olmalı. Instagram hesabınız Kişisel hesapta ise reklam çalışması yapamazsınız. Hesabınızın İşletme veya İçerik Üreticisi hesabında olması gerekiyor.

İzlemeniz Gereken Adımlar

Yukarıdaki adımları başarıyla gerçekleştirdikten sonra aşağıdaki adımları sırasıyla uygulamanız gerekmektedir.

1)Facebook Business’a giriş yapın. www.business.facebook.com

2)Ardından Facebook Business’ta İşletme Araçları kısmından Reklam Yöneticisine giriş yapın.

Instagram Reels'ta Nasıl Reklam Verilir
Instagram Reels’ta Nasıl Reklam Verilir?

3)Reklam yöneticisi kısmında yeşil renkli Oluştur butonuna tıklayarak bir yeni Kampanya oluşturun. Karşınıza aşağıdaki gibi kampanya türleri gelecektir. Burada stratejinize en uygun kampanya türünü seçin.

NOT: Hangi kampanya amacını seçeceğinizi bilmiyorsanız bu yazımı okumanızı tavsiye ederim: https://www.ahmetbalat.com/facebook-instagram-reklam-modelleri-nelerdir/

NOT: Instagram Reels reklamları şu anda sadece Erişim, Marka Bilinirliği, Trafik, Uygulama Yüklemeleri, Video Görüntüleme ve Dönüşüm kampanya türlerinde kullanılabiliyor.

Instagram Reels'ta Nasıl Reklam Verilir
Instagram Reels’ta Nasıl Reklam Verilir?

4)Kampanya türünü seçip Devam butonuna tıkladıktan sonra Kampanya kısmına isim verin. Bu noktada dilerseniz kampanyanın günlük veya toplam bütçesini de seçebilirsiniz. İşlemleri tamamladıktan sonra sağ alttaki Devam butonuna tıklayınız.

Instagram Reels'ta Nasıl Reklam Verilir
Instagram Reels’ta Nasıl Reklam Verilir?

5)Bir sonraki adımda Reklam Seti kısmında olacaksınız. Burada reklamın tarihi ve hedef kitle vb ayarlamalarını yaptıktan sonra sayfanın aşağısında bulunan Reklam Alanları kısmına gelerek Manuel Reklam Alanlarına tıklayın.

Instagram Reels'ta Nasıl Reklam Verilir
Instagram Reels’ta Nasıl Reklam Verilir?

6)Manuel Reklam Alanlarını işaretledikten sonra sayfanın biraz altında reklam alanlarının tamamını görebilirsiniz. Burada Instagram Reels kutusunu işaretlemeniz yeterlidir. Reklam alanlarını seçtikten sonra sağ alttaki Devam butonuna tıklayın. Reklam kısmında görsel/video ve reklam metninizi, reklam yönlendirme linkinizi ekleyerek reklamı yayına alabilirsiniz.

Instagram Reels'ta Nasıl Reklam Verilir
Instagram Reels’ta Nasıl Reklam Verilir?

NOT: Unutmayın reklamların onay süresi maksimum 24 saattir. Reklamınız herhangi bir kural ihlali olmazsa 24 saat içerisinde onaylanır ve reklamınız gösterilmeye başlar. 🙂

Instagram Reels reklamlarıyla siz de Reels akışında gezinen kullanıcılara reklamlarınızı anlattığım şekilde gösterebilirsiniz. Aklınıza takılanlar ve sormak istedikleriniz varsa yazının altında bulunan Bir Cevap Yazın kutusundan yazabilirsiniz. Bir sonraki yazımda

Sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel gelişmeler için Telegram kanalıma abone olun: https://t.me/ahmetbalatcom

7 Yorum

 1. merhaba, tüm işlemleri sırasıyla yaptım fakat gönderi seçme kısmında “mevcut gönderiyi kullan” butonuna tıkladığımda yayınlanan reels videolarını göremiyorum. nasıl ilerlemem gerekiyor?

  iyi çalışmalar

 2. Reels videosu reklam çıkarmayı denedim fakat hata veriyor, videoda müzik koyduğum için büyük ihtimalle müzikle nasıl paylaşabilirim , normal reels videosuna müzik eklenip paylaşılabiliyor fakat reklam çıkarken hata veriyor

  1. Reklamlarda müzik orjinal videoda olmalı ve telifsiz veya size özel müzik kullanmalısınız

 3. Merhaba,

  Instagram gönderisi olarak paylaşılan bir reels videosunu Business Manager üzerinden yayınlayabilir miyim? Sıfırdan yüklemeden, direkt olarak reels gönderisini öne çıkarabilir miyim?

 4. Merhaba bazı reelslarımı reklama çıkabiliyorum bir çoğunda ise müziklerin telif hakkından dolayı izin vermiyor. Sormak istediğim hangi müziklerin telif hakkı var hangisinin yok yani hangilerine izin veriyor bunu nasıl anlayabiliriz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu