Google Ads

Google Akıllı Görüntülü Reklam Kampanyaları Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Akıllı Görüntülü Reklam Kampanyaları, Google Görüntülü Reklam Ağı’nda reklam vermek isteyen reklam verenler için son derece basit ve anlaşılır olmakla birlikte Google yapay zeka sistemi sayesinde akıllı çözümler sunar.

Diyelim ki Google Görüntülü Reklam Ağı reklamları için üst düzeyde bir bilgi sahibi değilsiniz ve zamanınız kısıtlı. Manuel teklifler, reklam kurguları ve detayları hakkında derinlemesine bilginiz yok o halde Akıllı Görüntülü Reklam Kampanyaları tam da size göre!

Akıllı Görüntülü Reklam Kampanyaları reklamlarınızın verimliğini artırmak, reklam maliyetlerinizi düşürmek, daha fazla tıklama ve dönüşüm almak amacıyla sizler için 3 optimizasyon teknolojisini birleştirir!

Otomatik Teklif
Google’da manuel bir Görüntülü reklam çıktığınızda tüm teklif stratejilerinizi kendiniz belirlemeniz ve günlük olarak bu teklif stratejilerinizi optimize etmeniz gerekmektedir.

Akıllı Görüntülü reklam kampanyaları, bir otomatik teklif stratejisi olan Hedef EBM‘yi kullanarak, her bir reklamınız için sizlere dönüşüm oranını yükseltecek en iyi teklif stratejisini otomatik olarak verir. Böylelikle teklif stratejilerinizi manuel olarak ayarlamanıza gerek kalmaz ve zamandan da tasarruf etmiş olursunuz.

Otomatik Hedefleme
Google Akıllı Görüntülü reklam kampanyaları reklamınızın hangi mecralarda, hangi ilgi alanlarına sahip kişilere gösterileceği, hangi konulara ilgi duyan, satışlarınızı hangi eğilimlere sahip kişilerin artıracağına kadar sizlere otomatik bir hedefleme teklifi sunar. Kampanyanız yayınlandıkça hedefleme Google tarafından otomatik olarak optimize edilir. Böylelikle reklamınızı gün gün takip edip manuel hedeflemeleri optimize etmekle vakit kaybetmemiş olursunuz. Google sizin için satışlarınızı ve tıklanma oranınızı artıracak kişilere reklamlarınızı otomatik olarak gösterir. 

Otomatik Reklam Oluşturma
Google’da manuel bir Görüntülü reklam çıktığınızda reklam görsellerinin boyutları, tasarımları, mecralara uygunluğu vb tüm ayrıntıları düşünmeniz ve buna göre ayrı ayrı aksiyonlar almanız gerekmektedir.
Google Akıllı Görüntülü reklam kampanyaları sayesinde reklamlarınız başlık, açıklama, logo ve resim gibi sizin sağladığınız yapı taşlarından Google yapay zekası ile otomatik olarak üretilir. Böylelikle reklam görsellerinizi optimize etmekle uğraşmamış olursunuz!

Google’da bir Akıllı Görüntülü reklam çıkmak için ads.google.com web sitesine gidin ve ilgili hesabı seçin. Reklam Ver’e tıklayarak Görüntülü Reklam Ağı seçeneğini tıklayın ve açılacak pencerede ikinci sırada bulunan Akıllı görüntülü reklam kampanyası kutusunu işaretleyin. Google’da Akıllı Görüntülü Reklam Kampanyası vermek işte bu kadar kolay! 🙂

Google Akıllı Görüntülü Reklam Kampanyalarının Yararları

  • Eğer Google Görüntülü Reklam Ağı kampanyaları ve reklam optimizasyonları hakkında detaylı bilgilere sahip değilseniz Akıllı Görüntülü reklam kampanyaları sayesinde sadece dakikalar içerisinde dönüşüm oranı ve yüksek verimli reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz.
  • Akıllı Görüntülü Reklam Kampanyaları zamandan tasarruf etmenizi sağlar.
  • Akıllı Görüntülü Reklam Kampanyaları birkaç gün içinde otomatik olarak optimize olur. Bu sayede reklamlarınızı gün gün takip ederek reklam optimizasyonlarıyla uğraşmanıza gerek kalmaz.
  • Akıllı Görüntülü Reklam Kampanyaları, dönüşümlerinizi artıracak en iyi teklifi ve en iyi hedef kitleyi sizin için otomatik olarak oluşturur. Böylelikle teklif stratejileri ve hedef kitle analizleriyle vakit kaybetmemiş olursunuz.

Not: Akıllı Görüntülü reklam kampanyası dönüşüm takibi yapmak için son 30 günde Görüntülü Reklam Ağı’nda en az 50 dönüşüm veya Arama Ağı’nda en az 100 dönüşüm almış olmanız gerekmektedir.

Benim fikrim: Eğer Google reklamcılığı konusunda derinlemesine bir bilgi sahibi değilseniz, öğrenmek için zamanınız yoksa ve dijital reklamcılık konusunda çok hızlı bir aksiyon almanız gerekiyorsa Akıllı Görüntülü Reklam Kampanyaları size göre diyebilirim. Ancak Google reklamcılığı konusunda zaten ileri düzeyde bir dijital pazarlama bilgisine sahipseniz, reklamlarınızı manuel olarak optimize etme fırsatınız varsa ve kendinizi iyi bir analizci ve dijital pazarlamacı olarak tanımlıyorsanız bu stratejiyi kullanmanızı tavsiye etmem. Bu otomatik reklam stratejisi her ne kadar Google’ın yapay zeka teknolojisini kullansa da zaman zaman hatalarla ve hedef kitleden sapmalarla karşılaşabileceğinizi, tekliflerinizi ve hedef kitlelerinizi detaylı olarak ayarlamak istediğinizde Google’ın buna izin vermeyeceğini hatırlatmak isterim. 🙂

Aklınıza takılanlar ve sormak istediklerinizi aşağıdaki Yorum Yap kutusundan sorabilirsiniz. Danışmanlık hizmetlerim hakkında benimle ahmet@massivedigitalagency.com e-posta adresimden iletişime geçebilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere! 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu