Google Ads

Google Duyarlı Arama Ağı Reklamları Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Google Duyarlı Arama Ağı Reklamları, Google arama motorunda Arama Ağı Reklamları (Google Ads) kurgulanırken kullanılan özelliklerden birisidir.

Google’ın yapay zeka teknolojisiyle kurgulanan bu yeni özelliği, potansiyel müşterilerinize daha fazla metin seçeneği ve daha alakalı mesajlar gösterebileceğiniz şekilde uygulanmış bir sistemdir.

Arama ağı reklamlarındaki metin seçeneklerimiz kısıtlı olduğu için ekstra metinler yazarken ya da reklamın metinsel açıdan farklı kombinasyonlarını eklerken yeni reklam uzantıları oluşturmamız gerekiyordu. Ancak duyarlı arama ağı reklamları sayesinde artık sürekli yeni uzantı eklememize gerek kalmadı.

Duyarlı arama ağı reklamında en fazla 15 başlık ve 4 açıklama alanı eklenebilir, Google’ın en iyi performansı gösteren reklam kombinasyonunu tespit etmesini sağlayabilirsiniz. Birden fazla başlık ve açıklamayı aynı anda yazdığınızda Google, yapay zeka ile zaman içerisinde bu başlıklarla uyumlu yeni kombinasyonlar türeterek reklamlarınızı daha fazla tıklanabilir hale getiriyor. Haliyle biz reklam verenler hem zamandan tasarruf ediyor hem de reklam verimliliğimizi artırabiliyoruz.

Duyarlı Arama Ağı Reklamlarının Faydaları Nelerdir?

  • Duyarlı arama ağı reklam seçeneği yokken, reklamlarımızın tıklanma oranını artırabilmek için birden fazla reklam oluşturmamız, uzantıları sürekli kontrol etmemiz ve günlük optimizasyon çalışmaları yapmamız gerekiyordu. Bu da biz reklam verenler için büyük bir zaman kaybı demekti. Yani duyarlı arama ağı reklamları sayesinde ilk olarak zamandan tasarruf yaptığımızı söyleyebilirim
  • Eğer siz markanızın reklamları için duyarlı arama ağı reklamları kullanıyorsanız ve rakipleriniz bu sistemi kullanmıyorsa, rakiplerinizden daha az ücret ödeyerek onlardan daha üst sıralarda olmanız mümkün. Yani duyarlı arama ağı reklamları hem maliyeti düşürüyor hem de sizi Google’da üst sıralara taşıyor!
  • Duyarlı arama ağı reklamları sayesinde potansiyel müşterilerinizin karşısına sürekli aynı metin ve aynı kombinasyon reklamları yerine farklı metinler ve farklı kombinasyonlarla çıkabilirsiniz.
  • Eğer birbirinden farklı reklam başlıkları eklerseniz, Google’da gerçekleşen farklı arama sonuçlarınızda reklamlarınız gösterilir ve Arama Ağı Gösterim Payı metrikleriniz yükselebilir. Bu da web site trafiğinizi artırarak reklamlarınızı daha verimli hale getirir.

Duyarlı Arama Ağı Reklamlarında Nasıl Metinler Tercih Edilmeli?

  • Google, duyarlı arama ağı reklamları için size 15 başlık, 4 açıklama metni verir. Tüm boşlukları (mümkün olduğunca) müşterilerinizi harekete geçirecek mesajlar ekleyerek doldurmalısınız.
  • Reklam başlıklarında hedeflediğiniz anahtar kelimelere yer vermeye özen gösterin ama ipin ucunu da kaçırmayın 🙂
  • Başlıklarınızda markanıza uygun olacak şekilde “indirim, kampanya, fırsat, hemen tıklayın, hemen arayın, kaçırmayın” vb kelimeleri eklemeyi unutmayın. Bu tipte harekete geçirici kelime ve kelime grupları tıklanmalarınızı ve reklam verimliliğinizi artıracaktır. Ancak bu kelime gruplarını yazarken dürüst olmaya özen gösterin. X ürününde indirim yokken siz X üründe %50 indirim fırsatı için tıklayın vb bir başlık kurgularsanız, müşterilerinizden çok fazla tıklama alabilir ancak müşterilerinizle aranızda yaşanacak bir güven kaybına neden olabilirsiniz. Bu da müşterilerinizin aklındaki marka algısını olumsuz etkileyebilir. Bunun yanı sıra web sitenizdeki hemen çıkma oranı da artabilir ve reklamlarınızın verimliliği de azalabilir.
  • Duyarlı arama ağı reklamlarında sürekli olarak metin değişiklikleri yapmayın; sürekli yapılan değişiklikler Google yapay zekasının öğrenme süresini uzatarak reklam performanslarınızı olumsuz olarak etkileyebilir.
  • Eğer bir başlığın sabit kalmasını ve diğer kombinasyonların değişmesini isterseniz sabit kalmasını istediğiniz başlığı Google reklamlarında sabitleyebilirsiniz.

Duyarlı Arama Ağı Reklamlarını Nasıl Oluştururuz?

ads.google.com adresine girerek ilgili hesabı seçin. Sonrasında normal Arama Ağı reklamı oluşturur gibi reklamınızı oluşturun, tekliflerinizi ayarlayın. Reklam grubu adımını da geçtikten sonra Reklamlar kısmında Duyarlı Arama Ağı’nı seçerek reklamınızı duyarlı arama ağı reklamı olarak çıkabilirsiniz.

Google Ads Duyarlı Arama Ağı Reklamları
Google Ads Duyarlı Arama Ağı Reklamları

Duyarlı arama ağına tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir. Sol tarafta reklam başlıklarınızı ve açıklamaları ekleyebileceğiniz bir alan, ekranın sağ tarafında ise reklamın performansını görebileceğiniz bir alan mevcut.

Burada sol üst kısma web site adresinizi ekledikten sonra sol alttaki başlık ve açıklamaların tamamını mümkün olduğunca doldurmanız gerekmektedir. Bu ekranın altında yer alan size verilen 4 farklı açıklama kısmını doldurduktan sonra reklamınız tamam demektir. 🙂

Google’da duyarlı arama ağı reklamı çıkmak işte bu kadar kolay! 🙂

Öneri içerik: https://www.ahmetbalat.com/google-ads-araya-anahtar-kelime-ekleme-ozelligi-nedir/

Aklınıza takılanları aşağıdaki yorum kutusuna yazarak bana iletebilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere! 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu