Dijital Pazarlama

Hotjar Nedir? Nasıl Kullanılır?

Hotjar, genel bir tabirle web sitesi analiz aracıdır.

Hotjar, web sitesinin aldığı trafiği, ziyaretçilerin oturum süreleri içindeki davranışları, form doldurmaları, site içi hareketleri, fare imleci hareketleri vb ölçümleri takip etmenizi sağlayan profesyonel bir analiz aracıdır.

Hotjar, web sitesine gelen ziyaretçilerin tek tek mouse hareketlerini görselleştirerek size rapor şeklinde sunabilir, mouse hareketlerine dayalı ısı haritası oluşturarak size yön gösterebilir, kaydırma haritası sayesinde kullanıcıların scroll up – down hareketlerini detaylı olarak ölçebilir ve Visitor Recordings özelliği sayesinde kullanıcıların site içindeki mouse hareketlerini tek tek kayıda alarak depolayabilir.

Hotjar Nedir? Hotjar Nasıl Kullanılır?

Aktif satışlar yapan bir web siteniz olsun, olmasın Hotjar tüm web siteleri için Google Analytics’in yanında kesinlikle kullanılması gereken bir dijital pazarlama aracıdır.

Hotjar ile Google Analytics Arasındaki Farklar Nelerdir?

 • Eğer Google Analytics paneline ve yönetim sistemine aşina değilseniz, Google Analytics size karmaşık gelebilir. Hotjar’ın kullanımı Analytics’e göre daha kolaydır.
 • Google Analytics tam anlamıyla kullanılabildiğinde Hotjar’a göre daha kapsamlı veriler sunabilir.
 • Google Analytics size mouse hareketleri verilerini göstermez, ancak Hotjar tam anlamıyla bunun için kullanıma sunulmuş bir sistemdir.
 • Google Analytics, web sitesi ziyaretçilerinizin site içindeki davranışlarını kaydetmezken Hotjar ziyaretçilerinizin tüm mouse hareketlerini kaydederek size raporla sunabilir.
 • Hotjar da Analytics de sizlere dönüşüm verilerini sunabilir, ancak Hotjar’ın kullanımı Analytics’e göre daha kolaydır.
 • Google Analytics ücretsiz olarak kullanıcılara sunulurken Hotjar’ın premium fiyatları aylık 29$’dan başlamaktadır. (Analytics 360’ın kullanımı ücretlidir.)
  Hotjar’ın detaylı fiyatları ve paketlerine bu linkten: https://www.hotjar.com/pricing ulaşabilirsiniz.
Hotjar ile Google Analytics Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hotjar ile Yandex Metrica Arasındaki Farklar Nelerdir?

 • Yandex Metrica tıpkı Google Analytics gibi profesyonel ve geniş bir veri akışı sunan profesyonel bir dijital pazarlama analiz sistemidir. Yandex Metrica’nın Analytics’ten en temel farkı Ruslara ait olmasıdır. Hotjar ise kullanıcılarına web ve mobil sitelerden sınırsız veri sağlayan bulut tabanlı bir kullanıcı takip aracıdır.
 • Yandex Metrica, Analytics gibi genel veriler sağlarken Hotjar sadece web sitesi ziyaretçilerinin site içindeki mouse hareketlerine odaklanmaktadır.
 • Yandex Metrica kullanıcılara tamamiyle ücretsiz olarak sunulurken Hotjar’ın ücretsiz paketi olsa da genel anlamda kullanımı ücretli olan bir programdır. Hotjar’ın detaylı fiyatları ve paketlerine bu linkten: https://www.hotjar.com/pricing ulaşabilirsiniz.
 • Yandex Metrica’nın kullanımı daha karmaşıkken Hotjar’ın kullanımı Metrica’ya oranla daha kolaydır.
Yandex Metrica ile Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hotjar’ın Özellikleri Nelerdir?

Click Heatmaps

Click Heatmaps özelliği muazzam bir özelliktir. Bu özellik sayesinde sistem, web sitesi ziyaretçilerinizin tıklama hareketlerini tek tek, sayfa sayfa raporlayarak size sunmaktadır. Web sitenizdeki tıklamaların hangi sayfalarda, hangi alanlarda, hangi butonlarda, hangi sekmelerde, ne yoğunlukta tıklandığını detaylı olarak görebilirsiniz. Bu mükemmel özellik sayesinde web sitenizin tasarımını optimize ederek özelleştirebilirsiniz.

Click Heatmaps Özelliği

Move Heatmaps

Analytics’te bulunmayan Hotjar’ın Move Heatmaps özelliği sayeside web sitesi ziyaretçilerinizin mouse hareketlerini hangi noktalarda yoğunlaştırdığını, hangi noktalarda mouse hareketlerinin azaldığını, ziyaretçilerinizin scroll up – down yapma oranlarını detaylı olarak görebilirsiniz. Bu özellik sayesinde web sitesi içindeki görsellerin yerlerini, yazı öbeklerini, sekme ve butonları optimize ederek özelleştirebilirsiniz.

Scroll Heatmap

Bu özellik sadece web sitesi ziyaretçilerinizin site içindeki mouse / sayfa kaydırmalarına odaklanmıştır. Bir kullanıcı bir sayfada ne kadar aşağı iniyor, site içindeki kaydırma yoğunluğu ne kadar, sayfalarda nasıl bir optimizasyon yapılmalı gibi sorular bu özellik sayesinde cevaplarını buluyor.

Scroll Heatmap Özelliği

Visitor Recordings

Geldik sistemin en sevdiğim özelliğine. Bu özellik H-A-R-İ-K-A bir özellik. Sadece bu özellik için bile bu programa ücret ödenebilir. Visitor Recordings, web sitesini ziyaret eden kullanıcıların belirlediğiniz sayfalardaki bütün davranışlarını video formatında kaydederek arşiv olarak size sunuyor. Sitenizi ziyaret eden her tekil kullanıcının site içindeki tüm hareketlerini bu özellik sayesinde izleyebiliyorsunuz.

Bu özellik de Analytics’te yok ama Yandex Metrica’da mevcut. Ancak bana soracak olursanız eğer Hotjar’ın kullanımı Yandex Metrica’dan daha kolay.

Recordings Özelliği

Yukarıdaki bu özellikler programı öne çıkaran ve diğer analiz programlarından ayıran en temel ve en önemli özellikleri. Ancak programın özellikleri bunlarla sınırlı değil. Hotjar sayesinde dönüşüm hunisi hazırlama, anket oluşturma ve feedback toplama gibi özelliklerden de yararlanabilirsiniz.

Hotjar Nedir? Hotjar Nasıl Kullanılır? Hotjar Nasıl Kurulur? bu sorularla ilgili detaylı bilgilere de programın resmi web sitesinden de ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel bilgiler, ipuçları ve gelişmeler için beni sosyal medyada takip edin!

Aklınıza takılan soruları aşağıdaki Bir Cevap Yazın kutusundan bana iletebilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere! 🙂

2 Yorum

 1. Video formatında kaydetmek mi? Milletin kredi kartı bilgileri, şifrelerinin nasıl çalındığı şimdi anlaşıldı. Böyle yazılımların yasaklanması lazım. Bu kadarı da fazla.

  1. Merhaba Cem Bey,

   Hotjar sadece ısı haritası sağlıyor. Verilerde şifreleme olduğu için güvenilir bir raporlama aracıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu