Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir? Nasıl Uzman Olunur?

Dijital pazarlama, pandemiyle birlikte son dönemin en popüler sektörlerinden birisi oldu. Bununla birlikte Dijital Pazarlama Uzmanı olmak da önem kazandı.

Bu yazımda sizlere dijital pazarlamanın kapsamını, nasıl dijital pazarlama uzmanı olunduğunu ve daha birçok sorunun cevabını verdim.

Dijital dünya hız kesmeden kişileri kendi içerisine çekmeyi başarıyor. Her gün yeni bir teknolojik ürünün yanı sıra kişilerin ilgi alanları da bu noktalarda daha fazla toplanmaya başlandı. Artık yalnızca bir hobi değil, kişiler kendileri için bir iş alanı oluşturmaya başladılar.

Pazarlama dünyasının geçmişten günümüze değişimini de ortaya koyan bu durum karşımıza dijital pazarlama alanını çıkarıyor. Dijital pazarlama, kişilerin yeni düzen içerisinde “marketing” olarak tabir ettiği bir iş alanı olmakla birlikte büyük bir reklam ve gider tespiti bu noktada yürütülmektedir.

Peki, dijital pazarlama nedir? Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur? Bu yazımda bu konuyu sizlere detaylı olarak anlattım.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, internet gibi elektronik bir ortamda ürünlerin ve sunulan hizmetlerin tanıtıldığı, teknoloji ile iç içe bir süreç izlenen avantajlı ve tercih oranı yüksek olan bir pazarlama yönetimidir.

Daha kısa bir tabirle marka tarafından yürütülen reklam çalışmalarının ve pazarlama sürecinin dijital/teknolojik ortamda yapılması işlemine denilmektedir. Sürekli gelişmeye devam eden sektör, yöntemi internet, sosyal medya ve mobil platformlar olarak bilinmektedir.

İnternet tüm dünyada yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu durumda bu dijital kanallar, insanlara daha kolay bir ulaşım imkânı sunar. Değişen pazarlama stratejileri ile dijital pazarlama uzmanı alanı da oluşmuştur.

Dijital Pazarlama Nedir? Nasıl Uzman Olunur?
Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir?

Geçtiğimiz son 5-10 yıllık süreyi kapsayan dönemde gelişen teknoloji ve çağın koşulları ile birlikte SEO uzmanları, küçük-büyük fark etmeksizin işletme sahipleri ve pazarlamacılar dijital pazarlama terimine sektörler içerisinde daha fazla önem verilmesi hatta belki de ilk sıralarda değerlendirilmesi gerektiğini gördüler. Yaşadığımız pandemi süreci de dijital pazarlamanın önemini bizlere fazlasıyla gösterdi.

Dijital Pazarlama Uzmanı Kime Denir?

Dijital pazarlama uzmanı büyük veya küçük çaplı işletmelerin dijital ortamlardaki hedef kitlelerini analiz edip belirleyerek, tüketicilerin satın alma davranışlarını inceleyen ve aynı zamanda özel pazarlama stratejileri geliştiren ve bu stratejileri uygulayan kişidir.

Günümüzde hedef kitle genel olarak internet kullanıcıları olarak belirlenir. Çünkü gelişen teknoloji çağında artık tüketicilerin büyük oranı satın almak istedikleri markaların bilgilerine çevrimiçi platformlardan ulaşabilmektedir. Sosyal medya platformları, web siteleri, arama motorları gibi araçlar dijital pazarlama sürecinde kullanılan online araçlardandır. Dijital pazarlama uzmanının en büyük amaçlarından biri de online platformları en iyi şekilde kullanarak doğru tanıtım ve reklam faaliyetleri üretmektir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Gelişmiş toplumlar teknoloji ile iç içe bir yaşam sürmekle birlikte teknolojinin hayatlarını kolaylaştırmasını ister. Bu noktada dijital pazarlama uzmanı devreye girmektedir. Yürütülen bir çalışma markanın, kişilerin hayatlarındaki etkisini kolay bir şekilde anlatabilir ve markaya ilgiyi artırabilir. Peki, tüm bu süreç nasıl ilerlemektedir? Dijital pazarlama uzmanı nasıl olunur?

Dijital Pazarlama Nedir? Nasıl Uzman Olunur?
Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Üniversitelerin reklamcılık, pazarlama, medya ve iletişim, medya gibi alanları sizlere bu kapsamda büyük bir bilgi birikimi oluşturacaktır. Ancak bu sektörde üniversite asla ve asla tek başına yeterli değildir. Dijital pazarlama uzmanı nasıl olunur? Sorusuna yalnızca eğitim değil, kendinizi geliştirmek de dahil edilmelidir. Eğitim sizleri yalnızca tek bir noktaya kadar götürür. Dijital pazarlama alanında verilen seminerler, sertifikalar ve eğitimler ile kendinizi geliştirebilir ve mesleğinizde bir adım ileriye gidebilirsiniz.


Dijital pazarlama uzmanı olmak için bu alandaki kişileri yakından takip edebilirsiniz. Bizler de sizlere katkı sağlamak adına bu alandaki birikimlerimizi ve gerekli çalışmalarımızı sürekli olarak aktarmaktayız.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne Yapar?

Dijital pazarlamanın içerisinde yönetilmesi gereken pek çok alt başlık vardır. Bu alanlara bakmak gerekirse: İçerik Pazarlama bunların başında gelir. Dijital dünyada yöneteceğiniz herhangi bir alanı içeriğiniz olmadan kurmanız mümkün değildir. Sektörünüz için üretilecek içeriğin konusunu, uzunluğunu, nasıl düzenleneceğini, anahtar kelimeleri vs. içerik uzmanı belirler. Zaman zaman dijital pazarlama uzmanları da içerikler konusunda destek sağlayabilir.

Bunun yanında günümüzde sosyal medya araçları bir dükkan vazifesi görür. Siz vitrininizi ne kadar güzel ve gösterişli düzenlerseniz satış stratejiniz de o denli işleyecektir. Bu yüzden sosyal medya pazarlaması dijital pazarlama uzmanının üzerine ekstra düşmesi gereken alanlardan bir tanesidir.

Dijital Pazarlama Nedir? Nasıl Uzman Olunur?
Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Mobil ve e-mail pazarlaması da birbiriyle bağlantılı ve genel olarak dijital pazarlama uzmanının ilgilenmesi gereken başlıklardır. Mobil cihazlara uyumlu web siteleri ve mobil uygulamaların geliştirilmesi de örneğin; Google Play ve Apple Store, dijital pazarlama uzmanlarının çalışma alanlarındandır.

Ayrıca dijital pazarlama uzmanı son trendlere ve WordPress kullanımına hakim bir şekilde websitesi güncellemeleri de yapar. Tasarım programları bilip Banner reklamları hazırlayabilmeniz de sizi öne çıkaran yetkinliklerdendir.

Google Analytics, Google Data Studio, Google Tag Manager, Google Ads, Dönüşüm Optimizasyonu ve Facebook reklam yönetimi yani genel olarak sosyal medya pazarlaması, SEM, SEO hakkında bilgi sahibi olmanız sizleri bir dijital pazarlama uzmanı olarak her zaman sektörde bir adım öne taşıyacak ve dolayısıyla daha iyi yaşam koşullarına sahip olmanızı sağlayacaktır.

Hangi Eğitimleri Almalısınız?

Dijital Pazarlama Uzmanı SEO, SEM, sosyal medya, sosyal içerik yönetimi, dönüşüm ve strateji, web analitiği, dijital kanallar ve gelişmiş mobil pazarlama, e-posta pazarlaması gibi tüm temel dijital disiplinlere vakıf olabilmelidir. Web sitesi optimizasyonu ve içerik pazarlaması, size gerektiğinde diğer alanlarda ustalaşma esnekliği sağlar.

Ayrıca dijital pazarlama için gerekli olan tüm hayati becerilere Google Analytics, Google Ads, Facebook, YouTube sosyal mecraları için verilen eğitimlerle kavuşabilirsiniz.

Dijital pazarlama eğitimlerim hakkında detaylı bilgiler: https://ahmetbalatakademi.com/kurs/dijital-pazarlama-temel-egitimi/

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne Yapar?

Hangi Yetkinliklere Sahip Olmalıdır?

Video

 • Araştırmalara göre videolar müşterinin dikkatini perakende sitelerinde ortalamadan iki dakika daha uzun süre tutma potansiyeline sahip (bu, dijital dünyada gerçekten bir ömür gibi). İyi optimize edilmiş bir video, en iyi Google sıralamasında olma şansınızı artırabilir.
  Elbette, dijital pazarlama uzmanlarının video prodüksiyonu hakkında her şeyi bilmeleri gerekmez, ancak nasıl hızlı bir giriş videosu oluşturacağınızı bilmek başlangıç olarak çok işinize yarar.

SEO & SEM

 • SEO & SEM: Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), dijital pazarlamanın tüm seviyelerinin anahtarıdır. Bu nedenle, sahaya giren herkesin en azından temel seviye bilgiye sahip olması gerekir.
  Uygulamalar hakkında sağlam bir bilgiye sahip olmak ve her tür içeriğin nasıl optimize edileceğini bilmek başarılı bir dijital pazarlama kampanyası yürütmek için çok önemlidir.
  Hem SEO hem de Arama Motoru Pazarlamacılığı (SEM), tüm dijital stratejinizi hem veri hem de içerik düzeyinde bilgilendirir. Ayrıca bu konuda diğer ekip arkadaşlarınızla iletişim kurabilmeniz gerekir.

İçerik Pazarlama

 • İçerik Pazarlama: İçerik, dijital pazarlamanın özüdür. Sadece çeşitli türlerde yüksek kaliteli, SEO dostu içeriğin nasıl oluşturulacağını değil, aynı zamanda hedef kitlenizi nasıl etkili bir şekilde etkileşime sokacağınızı da anlamanız gerekir.

Veri / Analiz

 • Veri / Analiz: Dijital pazarlamanın hangi yönüne girdiğiniz önemli olmamakla birlikte muhtemelen Google Analytics stratejinizin merkezinde olacaktır. Çoğu işletmenin (küçük olanlar bile) izlenecek büyük miktarda verisi vardır. Dijital pazarlama uzmanı olarak bunu nasıl toplayıp kendi avantajınıza göre kullanacağınızı iyi yönetmeniz gerekir.

Tasarım Bilgisi

 • Tasarım Temelli Düşünme ve Planlamayı Anlamak: Tasarım odaklı düşünme, temelde sorunlara kullanıcı merkezli bir bakış açısıyla yaklaşmanın yolunu ifade eden bir terimdir. Yaklaşım, büyük ölçekli karmaşık problemleri çözerken esasen bizi insan merkezli düşünmeye teşvik ediyor.

Teknolojiye İlgi Duymak

 • Teknoloji Meraklısı Olun: Sektör gerçekten teknoloji odaklı olduğu için, teknolojiye iyi bir şekilde hakim olmanız ve onu hızlı bir şekilde öğrenebilmeniz gerekir. Genel olarak, web kodlamanın temellerini anlıyorsanız ve WordPress gibi temel İçerik Yönetimi (CMS) sistemlerini nasıl kullanacağınıza dair net bir fikriniz varsa, muhtemelen hayalinizdeki işe girme yolundasınız demektir.

İkna Edicilik

 • İkna Edici Olun: Harika bir dijital pazarlama uzmanı, iletişim becerileriyle işletmeleri ileriye taşımak için yenilikçi kampanya fikirleri üretebilmeli ve aynı zamanda analitik düşünceyi yaratıcı problem çözme ile birleştirebilmelidir. Bunun büyük bir kısmı ikna edici olmakla alakalıdır. Başka birini satın almaya ikna edebilir misin?

Merak Etmek

 • Olağandışı Beceri Grupları Oluşturun: Sosyal beceriler söz konusu olduğunda bir dijital pazarlama uzmanı meraklı olmalıdır. Çok yönlülüğün avantajlarını kullanmalı, ileri görüşlü, iş odaklı ve strateji merkezli olmalıdır. Sektörde rekabetçi kalabilmek için kendi benzersiz karışımınızdan yararlanmanız önemlidir. Örneğin, hem SEO stratejisinde bilgili olmak hem de yönetimsel bir rol üstlenmek veya sosyalliği seven bir bilgisayar uzmanı olmak alışılmadık bir durum olup sizi üst seviyelere taşıyabilir.
Dijital Pazarlama Ekibi
Dijital Pazarlama Uzmanı Yetkinlikleri

Dijital pazarlama uzmanlığı yoğun ve dinamik çalışma prensiplerine sahip olmayı gerektirir. Ancak, değişen dünya düzeni ile birlikte dinamik ve eğlenceli bir çalışma ekibi ve ortamı ile eski sıkıcı kurumsal yapılardan hayli uzaktır. İşinizi yaparken zevk alın. Her geçen gün yeni şeyler öğrenin. Bilgi haznenizdekileri de ekibinizle paylaşmaktan mutluluk duyun. 🙂

Aklınıza takılan soruları ve sormak istediğiniz her şeyi aşağıdaki Bir Cevap Yaz kutusundan sorabilirsiniz.

Umarım dijital pazarlama uzmanlığı hakkında aklınızdaki tüm soruların cevabını bulabilmişsinizdir. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere hoşçakalın.

Telegram kanalıma dahil olarak sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel bilgi, gelişme ve ipuçlarını takip edebilirsiniz:

https://t.me/ahmetbalatcom

Dijital Pazarlama Uzmanı, çevrimiçi pazarlama süreçlerinde yer alan, bu alanda eğitimler almış, kendisini geliştirmiş kişilerdir. Bir Dijital Pazarlama Uzmanı, sosyal medyayı çok iyi tanımalı, SEM-SEO kavramlarına hakim olmalı, dijital reklam yönetimi süreçlerini bilmeli. Tüm bunların yanı sıra bu alanda uzman olmak için İngilizceniz olmalı, gerçek ve güvenilir kaynakları takip etmeli, bol bol uygulamalar yapmalısınız.

Mesleki yeterliğin yanı sıra bir dijital pazarlama uzmanının müşteri iletişimi, sunum yapabilme becerisi, ekip yönetimi, bütçe yönetimi ve planlaması alanlarında da kendisini geliştirmesi gerekmektedir.

Dijital Pazarlama Uzmanı olmak isteyen bir kişinin araştırmacı bir ruha sahip olması gerekiyor. Çünkü sistem dinamik ve ne kadar eğitim alırsanız alın mutlaka araştırma yapmanız gereken birçok konu ve problemle karşılaşıyorsunuz.

Bir dijital pazarlama uzmanı yeterli seviyede İngilizceye sahip olmalı. Çünkü Türkçe kaynak sayısı çok az ve yetersiz durumda. O yüzden yaşadığınız sorunları çoğu zaman İngilizce aratmak durumunda kalıyorsunuz. Yeterli seviyede İngilizceniz varsa daha hızlı yol alabilir, kendinizi daha hızlı sürede geliştirebilirsiniz.

İyi bir dijital pazarlama uzmanı kendisini bu alanda geliştirmek için çok çalışmalı. Bilmediği konuları öğrenmeli, yenilikleri hemen özümsemeli ve uygulamalı. Başarısızlıklardan ders çıkarmalı, iyi bir Türkçeye sahip olmalı ve bence en önemlisi işini sevmeli. Bakın burası çok önemli! 🙂

Bunun dışında elbette internete sahip olduğunuz bir ortam ve bilgisayarınızın olması gerekiyor. 🙂

Dijital Pazarlama Uzmanı olmak için bu alanda öncelikle eğitim almanız gerekmektedir. Elbette eğitim almak tek başına yeterli değildir. Dijital Pazarlama Uzmanı olabilmek için alınan eğitimlerin bol bol uygulanması, projeler yapılması gerekmektedir.

Dostlarım, iyi bir dijital pazarlama uzmanı olmak kolay değildir. Sertifikalar ve üniversitedeki eğitimler Dijital Pazarlama Uzmanı olmak için asla tek başına yeterli değildir. Bu işte bol bol denemeler yapmalı, yabancı kaynaklar takip edilmeli, deyim yerindeyse bu alana ömrünüzü adamalısınız.

Öğrenciyseniz dijital pazarlama ajanslarında stajlar yapmalı, süreci iyi takip etmeli ve gözlemlemelisiniz. İyi bir portfolyo oluşturmak için olabildiğince farklı sektörlerde çalışmak gerekir. Çalışmak tecrübeyi de beraberinde getirir. Farklı sektörler deneyimlemek için de reklam ajansları, işin mutfağı olması açısından önemlidir.

Elbette ajans dışında kendi tecrübelerinizle de bu işi öğrenebilirsiniz. Bulabildiğiniz her kaynağı okuyun, videoları izleyin, alanında uzman kişilerden eğitimler alın, gerekirse işi öğrenmek için bir süre ücretsiz çalışın, başarısız olun ders çıkarın tekrar başarısız olun tekrar ders çıkarın. Başarı, başarısızlıklardan alınan dersler sonrasında geliyor. 🙂

Dijital Pazarlama Uzmanının iş alanları geniştir. Örneğin markaların sosyal medya reklamlarını veya Google reklamlarını yönetebilir, SEO alanındaki çalışmalara katılabilir, e-ticaret alanında kendini geliştirerek bu alandaki faaliyetlere katılabilirsiniz.

Türkiye'de Dijital Pazarlama Uzmanının ortalama aylık maaşı (2020 yılı içinde yapılan araştırmalara göre) 4.000TL - 5.000TL arasında değişmektedir. Elbette daha düşük veya daha yüksek maaşlar alan uzmanlar da bulunmaktadır.

Aslında bana soracak olursanız çoğu Dijital Pazarlama Uzmanının sabit bir maaşı yoktur. Çünkü birçok uzman proje bazlı veya freelancer olarak da gelirini artırabilir. Bu nedenle kendini geliştiren uzmanlar sabit bir aylık maaştan ziyade değişken kazançlara sahiptir.

Dijital Pazarlama çalışmaları yapan reklam ajansları sosyal medya yönetiminden tutun da Google Ads & Analytics performans yönetimine kadar, SEO yönetimine kadar birçok alanda profesyonel olarak hizmet verirler.

Elbette her sektörde olduğu gibi Dijital Pazarlama sektöründe de işini iyi yapan ajanslar olmasının yanı sıra işini kötü yapan dijital pazarlama ajansları da bulunmaktadır. Alanında uzman, profesyonel, iyi bir dijital pazarlama ajansı arıyorsanız kurucusu olduğum Massive Digital Agency size yeter 🙂

Dijital Pazarlama Eğitimi konusu aslında uzun bir konu. Çünkü dijital pazarlama, eğitim almadan da öğrenilebilir. Evet kabul ediyorum zor bir meslek ama disiplinli bir çalışma ve azmin önünde hiçbir engel duramaz.

Ben dijital pazarlamayı hiçbir eğitim almadan kendi başıma öğrendim dostlarım. Ama bu sektöre 8-10 yılımı verdim. Henüz üniversitede öğrenciyken mekanların, eğitim kurumlarının dijital reklamlarını yönetmekle başlayan bu süreçte bugün kendi ajansımı kurabilecek düzeye geldim.

Dijital pazarlamayı üniversite yıllarımda öğrendim. Gecemi gündüzüme kattım. Denedim, yanıldım, başarısız oldum, hırs yaptım, kafayı taktım, uykusuz kaldım, bol bol yabancı videolar izledim, uygulamalar yaptım, çok paralar harcadım ama bu işi kendi başıma öğrendim. Dijital pazarlamayı öğrenmek için bol zamanınız, uygulama yapmak için projeniz, azminiz varsa bu işi öğrenebilirsiniz. Ancak bu işi hızlıca ve bütün detaylarıyla öğrenmek isterseniz kendi Dijital Pazarlama eğitimlerimi tavsiye ederim:https://www.ahmetbalat.com/dijital-pazarlama-egitimi/

Bir Yorum

 1. Merhaba,
  Tasarım bilgim yok. Kendimi facebook ads ve Google Ads alanın da geliştirmek istiyorum. Çok fazla tecrübem yok. Ama iletişim ve satışta Iyi olduğumu söyleyebilirim.Sizce kısa sürede öğrenmek adına freelance çalışmak daha mı mantıklı. Ya da bir ajansta çalışmak. Tesekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu