Sosyal Medya

TikTok Algoritması Nasıl Çalışıyor?

Son dönemlerin en çok konuşulan sosyal medya platformu olan TikTok, geçtiğimiz günlerde platform içi algoritmanın nasıl çalıştığını açıkladı.

Özellikle pandemi döneminde, kullanıcı sayısı bakımından tüm dünyada en hızlı artışı yakalayan platformların başında gelen TikTok, en çok konuşulan sosyal medya platformları arasında yerini koruyor.

TikTok algoritması temelde kısa video gösterimleriyle kullanıcıların hızlı ve mümkün olduğunca çok sayıda içerik tüketmesini sağlayacak şekilde kurgulanmış durumda.

TikTok Öneri Algoritmasının Çalışma Şekli

TikTok öneri algoritması aslında Instagram algoritması gibi kullanıcıların temel davranışlarını analiz ederek onlara alakalı videolar göstermeye odaklı. Ancak TikTok’u Instagram’dan farklı kılan bazı noktalar da mevcut.

TikTok “Sizin İçin” akışı, kullanıcılara %100 kişiselleştirilmiş bir akış sunuyor. Sistem yorum yaptığınız hesaplar, ürettiğiniz içerikler, takip ettiğiniz profiller, etkileşim verdiğiniz paylaşımlar, izlemeden atladığınız videolar gibi faktörleri göz önünde bulundurarak kullanıcılara özel bir akış sunuyor.

Tüm bunların yanı sıra kullanıcıların cihaz ve hesap ayarları da kişiselleştirilmiş alanı besliyor. Tercih ettiğiniz dil, ülke ayarları, cihaz seçimi gibi faktörler burada önemli bir rol oynuyor.

Tabii ki TikTok algoritması bunlarla sınırlı değil. TikTok algoritması performans odaklı çalışarak kullanıcıların karşısına en alakalı sonuçları çıkarmayı hedefliyor. Örneğin sonuna kadar izlediğiniz videoların çeşitleri kişiselleştirilmiş alan için son derece önemli bir sinyal. Sistem kullanıcıların karşısına tamamını veya tamamına yakın süre izlediği videolara benzer videolar çıkarmayı da önceliklendiriyor. Bu özellik ülke ve dil tercihlerinden bile önce geliyor. Yani TikTok, dil tercihiniz Türkçe olsa bile ilgi alanınızın dışında bir Türkçe videoyu karşınıza çıkarmak yerine tarzınıza uygun yabancı kullanıcıların videolarını karşınıza çıkarmayı tercih ediyor.

TikTok’un resmi olarak servis ettiği bilgilere göre öneri kısmında yer alabilmeniz için çok fazla sayıda takipçiniz olması da tek başına yeterli değil. Milyonlarca takipçiniz olsa dahi öneri kısmında yer alamayabilirsiniz.

TikTok Algoritmasını Anlamak

TikTok “Sizin İçin” akşında iyi bir kişiselleştirilmiş alan için kullanıcıların her adımını izleyerek depoluyor. Bu anlamda kullanıcıların takip ettiği yeni hesaplar, hashtag tercihleri, trend topicler, sesler ve hatta efektler dahi oldukça önemli. TikTok uygulamaya kaydolan kullanıcılar için ilgi alanları önerilerinde bulunuyor. Kullanıcıların “ilgilenmiyorum” olarak işaretlediği konulardaki içerikler kullanıcıların karşısına çıkmıyor.

TikTok’a göre çeşitlilik oldukça önemli. Facebook ve Instagram’da direkt olarak ilgi alanınıza özel içerikler sunulurken TikTok’ta sistem bu şekilde ilerlemeyebiliyor.

Son derece beğendiğiniz bir profil bile olsa TikTok bu profilin içeriklerini size arka arkaya asla göstermiyor. Ayrıca yine ilgi alanınıza giren videolar dahi olsa bu videoları sürekli olarak arka arkaya yayınlamamaya özen gösteriyor.

TikTok, kullanıcılara zaman zaman da ilgi alanı dışında olan içerikler de sunarak kullanıcıların ilgi alanlarını test ediyor ve öneri içeriklerini buna göre de şekillendirebiliyor.

2 Yorum

  1. İlk basta sizi baglamak icin gosterimlerinizi cok fazla yaparken ardindan baya düşürüyor degisik bi sistem cidden

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu