Dijital Pazarlama

Black Friday Nedir? Ne Zaman? (Markalara Öneriler)

Black Friday (Kara Cuma) ve Cyber Monday (Siber Pazartesi), ABD’deki en yoğun alışveriş günleridir. Milyonlarca insan yılın en iyi ve sınırlı süreli fırsatları için internetten ve mağazalardan alışveriş yapar.

En çok hasılat yapan iki tatil tarihi için geri sayım başladı bile. Dolayısıyla, yaklaşan alışveriş çılgınlığına hazırlıklı olmak için gerekli adımları atmanız oldukça önemli.

Black Friday sürecinde online ve offline mağaza satışlarınızı optimize edecek ve önümüzdeki yılbaşı sezonu için satışlarınızı artıracak bazı ipuçlarını sizler için derledim. Keyifli okumalar. 🙂

Black Friday (Kara Cuma) nedir? İpuçları
Black Friday (Kara Cuma) nedir? İpuçları

Neden Black Friday Deniyor?

Bu Cuma gününe Kara Cuma denmesinin sebebi ise şu, 1961 yılında Philadelpihia’da alışveriş döneminde birçok insanın ezilerek ölmesi ve yaralanması, bundan kaynaklı birçok trafik kazasının yaşanması sebebiyle bu güne Black Friday yani Kara Cuma denmektedir.

Şükran Günü (ABD ve Kanada’da yıllık hasata ve geçmiş yılın tüm nimetlerine şükretmek için kutlanan bayram) sonrasındaki gün (Cuma), Black Friday olarak bilinir. Birçok perakendeci en yüksek karlarından önemli bir kısmını Black Friday zamanı elde eder.

Black Friday isminin yeni anlamı ise perakendecilerin bütün yıl için kar etmeye başladığı gün olarak bilinir. Esasen Kara Cuma, bir internet terimidir. Ondan önce insanlar satışları ‘Şükran Günü Satışından Sonraki Gün’ veya bunun çeşitli şekilleriyle adlandırıyorlardı.

Black Friday (Kara Cuma) Nedir?
Kara Cuma Nedir? İpuçları ve daha fazlası

Black Friday, gayriresmi veya resmi olarak tatil ve alışveriş sezonunun başlangıcıdır. Hemen hemen tüm mağazalar, tüketicileri mağazalarına çekmek için indirimler uygular. Mağazalar açılmadan saatler önce insanlar yılın fırsatlarını yakalamak için sıraya girer.

Son yıllarda, Kara Cuma satışlarının cuma gününden önce ve çevrimiçi olarak yapılmaya başlanmasına tanık oluyoruz. Dolayısıyla Black Friday artık bir günlük etkinlik olmaktan çıktı diyebiliriz.

Black Friday (Kara Cuma) 2023 Ne Zaman?

Black Friday, Şükran Günü’nden sonraki Cuma günü gerçekleşir. Bu yıl 24 Kasım’a denk geliyor. Tatil, Kara Cuma olarak adlandırılmasına rağmen, son yıllarda birçok perakendeci kampanyalarına Şükran Günü’nde (hatta bazen daha erken) başlıyor. Örneğin; Black Friday fırsatlarıyla ünlü olan Amazon, indirimlerine erken başlamasıyla tanınıyor.

Black Friday 2021 Ne Zaman Başlıyor?
Kara Cuma 2021 Ne Zaman Başlıyor?

Markalar için Öneriler

Eğer satış yaptığınız bir online mağazanız varsa aşağıdaki önerilerime kulak verin!

  • Web sitenizin tüm teknik eksiklerini giderdiğinizden emin olun. Black Friday döneminde web siteniz mobil uyumlu, hızlı ve modern bir tasarıma sahip olmalıdır.
  • Black Friday döneminde yapacağınız kampanya için önceden hazırlık yapın. Markanızı çağırıştıran bir kampanya başlığı ve sloganlarınızı belirleyin.
  • Stok problemi yaşamadığınız, size en çok kar getiren ürünlerinizde olabildiği kadarıyla büyük indirimler yaparak bu dönemde sürümden kazanmayı hedefleyin.
  • Kampanya dönemi için web sitenize özel slider ve banner tasarımları oluşturun. Slider ve bannerlarınız için yakaladığınız tasarım bütünlüğünü sosyal medyalarınıza yansıtın. Tasarım tarafında işin ehli ekiplerle çalışın.
  • Veri odaklı dijital pazarlama stratejileri kurgulayın.
  • Influencer Marketing’e önem verin. Bu dönemde influencer iş birlikleriyle yapılan satışlar her defasında zirveyi buluyor unutmayın.
  • Kampanya dönemine kadar hatırlatmalar yaparak takipçilerinizi bu dev kampanya dönemi için hazırlayın.
Black Friday (Kara Cuma) İpuçları
Black Friday (Kara Cuma) ipuçları

ÖNERİ İÇERİK: E-Ticaret Nedir? Nasıl Yapılır?

https://www.ahmetbalat.com/e-ticaret-nedir-nasil-yapilir/

Sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel gelişmeler için Telegram kanalıma abone olun: https://t.me/ahmetbalatcom

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu