E Ticaret

E-Ticaret Nedir? Nasıl Yapılır?

Pandemiyle birlikte günümüzde insanların e-ticaret siteleri üzerinden yaptığı alışverişlerde çok ciddi artışlar söz konusu. Ülkemizde her gün yüzlerce e-ticaret sitesi açılıyor bir kısmı ciddi başarılara imza atıp, kısa sürede güzel ciro hedeflerine ulaşırken bir kısmı ise maalesef iflas ederek kapatılıyor.

Dostlarım e-ticaret bir derya deniz. E-ticaret ile ilgili ben 10 saat susmadan konuşurum. Susmam da susmam 🙂 Ancak bu yazımda e-ticaret ile ilgili temel ve kapsayıcı bir içerik oluşturmayı hedeflediğim için mümkün olduğunca önemli maddelere kısa kısa değinmek istedim.

Peki e-ticaret nasıl yapılır? E-ticarete başlanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? E-ticarette başarılı olmanın püf noktaları nelerdir bu yazımda size gördüğüm ve deneyimlediğim her şeyi anlatacağım. 🙂

Benim e-ticaret ekosistemiyle tanışmam çok eskilere dayanıyor. Kendi reklam ajansımız Brandok ile bugüne kadar 200’den fazla firmaya hizmet verdik ve bu firmaların neredeyse %70’i e-ticaret sitelerinden oluşuyor. Aslında e-ticaret sektöründe çok farklı markalarla çalışma fırsatı yakaladım. Bu firmaların büyük bir kısmında ciddi başarılara imza atarak haftalık milyon TL’lik ciroları aşan firmalara hizmet verdik. Kimi e-ticaret firmalarındaysa hedeflediğimiz başarıları maalesef yakalayamadık.

Bu İçerik Spotify Üzerinden Dinlenebilir:

E-Ticarete Nasıl Başlanır? Spotify Podcast

E-Ticarete Bakış

E-ticaret çok basit bir deyimle ticaretin online versiyonudur. Nasıl ki siz bir cadde üzerinde fiziki bir mağaza açarak burada satış yapıyorsanız, e-ticarette ise internet üzerinden bir mağaza açarak buradan ürün satışı gerçekleştirebiliyorsunuz.

E-Ticarete Başlarken

E-ticaret yapmak için dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır.

1) E-Ticarette Ne Satabilirim? (Product)

E-ticarete başlarken ilk olarak ne satmak istediğinize doğru şekilde karar vermeniz gerekiyor. İlk başlığımız Product yani ürün. Satmak istediğiniz ürünü en uygun şekilde üreterek/tedarik ederek, doğru pazarda, doğru kitleye ulaştırmalısınız. Satmak istediğiniz ürünü sürekli ve düzenli olarak tedarik edebileceğiniz yerler var mı, insanların ürüne rağbet gösterme oranı nedir, bu ürünleri orta ve uzun vadede de satabilir misiniz, üründe çeşitlilik oluşturabilme durumunuz nedir… gibi soruların cevabını mutlaka verebilmelisiniz.

E-ticarette en çok satılan ürünler nelerdir bunlara göz atabilir, doğru ürünleri ortaya çıkarmak için iyi bir araştırma yapabilirsiniz.

2) Doğru Fiyatlandırma Politikası (Price)

İkinci başlığımız Price yani fiyatlandırma politikası. Diyelim ki siz en doğru ürünü en iyi şekilde mal ettiniz. Sonraki adımda ürünün fiyat politikasını doğru şekilde ayarlamanız gerekiyor. Pazar yerlerinde sizinle aynı marka ürünleri satan rakipleriniz varsa ve bu ürünleri sizden uygun fiyata satıyorsa işte bu durum sizin için olumsuz bir sürece neden olabilir.

Dolayısıyla ürünün fiyat politikasını belirlerken iyi bir strateji oluşturmalısınız.

3) Marka Bilinirliği (Branding)

Günümüzde insanlar 30₺’ye de 1000₺’ye de tişört satın alabilir. Önemli olan burada sizin markanızın bilinirliğidir. Adidas da spor ayakkabı satıyor Kinetix de. Biri 100₺’ye spor ayakkabısı satarken diğeri aynı ülkede 5.000₺’ye spor ayakkabısı satabiliyor.

Buradaki husus marka konumlandırma ve marka bilinirliğine dayanıyor. Elbette çıkın ve Adidas olun demiyorum. Ancak orta ve uzun vadede marka bilinirliğinizi artırmak için düzenli ve sürekli çalışmalar yaparak sektörde kendi fiyat politikanızı en doğru şekilde oluşturabilir ve fiyatlarınız ortalamanın üzerinde dahi olsa satış hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

4) Pazarlama Alanları – Dağıtım (Placement)

Peki siz bu ürünleri nerede satmak istiyorsunuz? Trendyol, Amazon vb pazar yerlerini mi tercih edeceksiniz yoksa kendinize ait bir e-ticaret firması açarak kendi markanızı mı oluşturmayı hedefliyorsunuz?

Pazar yerlerinden ürün satışı yapmak size doğrudan satış getirecektir ancak %20 – %30 gibi komisyon ödeme durumunda kalacaksınız. Eğer ki kendi markanızı oluşturmak istiyorsanız bunun için e-ticaret sitesine ve dijital pazarlama çalışmalarına yatırım yapmanız gerekir. Benim önerim, satış yapabileceğiniz her alanda yer almanızdan yanadır. Ancak orta ve uzun vadede kendi marka bilinirliğinizi oluşturmanızın size çokça olumlu dönüşü olacaktır, unutmayın. 🙂

5) Tutundurma – (Promotion)

Diyelim ki artık ürünleriniz tamam, web siteniz de hazır. Satış için ne gerekiyor? İşte burada promotion stratejileri üretmeniz gerekiyor. Günümüzde e-ticaret siteleri satışı artırmak için çeşitli kampanyalar hazırlar. Örneğin, 200₺ ve üzeri alışverişlerde 30₺ indirim, bayram şenliği – sepette 2. ürüne ek %50 indirim gibi…

Bu kampanya kurguları gerçekçi olmalı ve tüketicileri etkilemelidir. İkna edici olmalıdır. Dönem kampanyaları (Bayram Kampanyası, Sevgililer Günü İndirimi vs) etkili kurgulardandır.

6) Dijital Pazarlama (Marketing)

Son adımda ürünlerimizi satabilmek için elbette dijital pazarlamaya ihtiyacımız var. Öncelikle dijital pazarlama çok genel ve kapsamlı bir ifadedir. E-ticarette etkili dijital pazarlama çalışmalarıyla satışlarınızı artırabilmeniz mümkündür.

  • Sosyal medya içerik üretimi,
  • Sosyal medya reklamcılığı
  • Google Ads (SEM) & Analytics, Smart PLA çalışmaları
  • Remarketing & Custom audience marketing
  • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
  • Influencer Marketing
  • E-mail marketing
  • Akıllı pazarlama otomasyonları
  • Blog ve YouTube içerik üretimi

Yukarıda saydığım başlıklar dijital pazarlama kavramının altında sıralanmaktadır.

E-Ticaret İçin Ne Gerekli?

Yazının başında da söylediğim gibi e-ticaret bir derya deniz. Ancak yukarıda kısa kısa değindiğim her konu e-ticaret için olmazsa olmaz konulardandır.

E-Ticaret hakkında daha detaylı bilgi edinmek için aşağıdaki “E-Ticarete Nasıl Başlanır?” isimli YouTube videomu sonuna kadar izlemenizi öneririm.

E-Ticarete Nasıl Başlanır?

Öneri İçerik: ROAS Nedir? Nasıl Yapılır?
https://www.ahmetbalat.com/roas-nedir-nasil-yapilir/

Sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel gelişmeler için Telegram kanalıma abone olun: https://t.me/ahmetbalatcom

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu