Dijital Pazarlama

Google Data Studio Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Data Studio, herbir veriyi kullanışlı hale getirebildiğiniz, basit ve profesyonel raporlar hazırlayabildiğiniz, Google’ın ücretsiz bir aracıdır.

Bu yazımda sizlere,

 • Google Data Studio Nedir?
 • Google Data Studio Nasıl Kullanılır?
 • Google Data Studio Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Tüm bunları detaylıca anlattım 🙂

Google Data Studio Nedir?

Google Data Studio, Google’ın ücretsiz bir raporlama ve veri görselleştirme aracıdır.

Google Analytics dahil olmak üzere birçok farklı kaynaktan veri alabilir ve bunları değiştirmesi, paylaşması ve okunması kolay bir raporda birleştirebilirsiniz. Platform ayrıca verilerinizi görselleştirmek için pek çok grafik, çizelge ve harita içerir.

Google Data Studio sayesinde çalışma ekibinizle çok hızlı bir şekilde rapor oluşturarak, okuyarak ve paylaşarak zamanınızdan ve maddi kaynaklarınızdan tasarruf edebilirsiniz.

Google Data Studio Nedir? Nasıl Kullanılır?
Google Data Studio Rapor Ekran Görüntüsü

Google Data Studio Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Google Data Studio’yu kullanmaya başlamak için şu adımları izlemelisiniz:

 • Öncelikle, Google hesabınızla Google Data Studio‘da oturum açın.
 • Sol üst köşedeki ‘Oluştur’ düğmesine tıklayın.
 • Veri Kaynağı’nı seçin.
 • Google Analytics gibi veri kaynaklarınızı bağlayın.
 • Google Data Studio kontrol paneline dönün.
 • Sol üst köşedeki ‘Oluştur’ düğmesini ve Rapor’u seçin.
 • İçe aktarılacak veri kaynaklarınızı seçin.
 • Raporunuzun düzenini, temasını, renklerini ve daha fazlasını isteğinize göre düzenleyin.
 • Raporunuzu paylaşmak isterseniz sağ üst köşedeki ‘Paylaş’ butonuna tıklayabilirsiniz.

İsterseniz Google Data Studio kontrol panelinden ‘Şablon Galerisi’ndeki rapor şablonlarını kullanabilirsiniz.

Google Data Studio bizlere çok çeşitli avantajlar sunuyor.

Google Data Studio Kullanmanın Faydaları nelerdir?

Sınırsız Şema Seçeneklerine Ulaşın

Google Data Studio sayısız şema eklemenize izin veriyor. Bu özellik, verilerinizi birden çok şekilde paylaşmanıza ve açıklamanıza olanak sağlar.

Birçok Farklı Kaynaktan Veri Alabilme İmkanı

Google Data Studio’nun en benzersiz ve yararlı özelliklerinden biri de; raporlarınızda birleştirebileceğiniz birçok farklı veri kaynağından yararlanabilmenize olanak tanımasıdır. Bu, sektörel olarak önemli platformlardan veri çekebileceğiniz ve bir araya getirebileceğiniz anlamına gelir.

Başlıca platformlar ise:

 • Google Analytics
 • YouTube
 • Google Cloud Storage
 • Google Sheets
 • CloudSQL
 • Google Ads (AdWords)
 • DCM
 • Google Search Console
 • File Upload
 • BigQuery
 • Attribution 360
 • Firebase
Google Data Studio Nedir? Nasıl Kullanılır?
Google Data Studio Başlıca Veri Kaynakları

Raporları Kolayca Paylaşma

Google Data Studio, raporlarınızı çeşitli veri seçenekleriyle ve ölçümlerle derlerken veya incelerken, ekip üyelerinizin, yöneticinizin veya şirket karar vericilerinin fikirlerini hızlı bir şekilde almanıza olanak sağlar.

Herkes İçin Okunması Kolay Raporlar Oluşturma

Google Data Studio’da oluşturduğunuz raporlarınızı istediğiniz sayıda sayfaya bölerek özelleştirebilirsiniz. Her bir raporun okunmasını kolaylaştırmak için yazı tiplerini, renkleri, temaları, boyutları değiştirerek fikirlerinize en uygun hale getirebilirsiniz.

Etkileşimli raporlar hazırlayabilme

Grafiklerinizin ve çizelgelerinizin tek boyutlu kalması gerekmez. Raporlarınızı dijital olarak yöneticilerinizle paylaşabilir ve onlara istedikleri veri noktalarını görmek için raporları tıklayıp değiştirme imkanı sağlayabilirsiniz. Bu etkileşimli özellik, kullanıcıların verileri görselleştirmesini kolaylaştırıyor.

Google Data Studio Nedir? Nasıl Kullanılır?
Google Data Studio Ücretsiz Şablonlar

Ücretsiz Google Data Studio Şablonlarını Kullanın

Google Data Studio size raporlarınıza yardımcı olmak için önceden oluşturulmuş şablonlar sunuyor. Platform, Google Analytics, YouTube, Google Ads gibi uygulamalardan önceden yüklenmiş şablonlar içeriyor. Hatta e-ticaret gibi belirli sektörler için şablonlar da hali hazırda platformda bulunuyor. Bu özellik, raporlamayı hızlı ve zahmetsiz hale getiriyor.

Ayrıca Google Data Studio, ücretsiz eğiticileriyle size neler yapmanız gerektiğini anlatıyor.

Google Data Studio’da Nasıl Rapor Oluşturulur?

Google Data Studio geliştirilmiş bir raporlama sistemi sunar. Son derece detaylı bir yapıya sahiptir. Bu nedenle yazımda çok fazla detaya girebilmem mümkün değil ancak Google Data Studio’da basit bir şekilde nasıl rapor oluşturabiliriz gelin birlikte yapalım. 🙂

Google Data Studio Nedir? Nasıl Kullanılır?
Google Data Studio Hızlı Rapor Hazırlama

Google Data Studio’ya kaydolduktan sonra hazır şablonlardan Google Ads Overview‘i seçin ve birlikte basitçe bir Google Ads raporu oluşturalım 🙂

Google Data Studio Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Ads Overview adlı şablonu seçtiğinizde karşınıza yukarıdaki ekran gelecektir. Sağ üstte Şablon Kullan‘a tıklayın.

Google Data Studio Rapor Oluşturmak

Sonraki açılan pencerede Yeni Veri Kaynağı Oluştur‘a tıklayın.

Google Data Studio Nedir? Nasıl Kullanılır?
Google data Studio Veri Kaynakları

Yukarıdaki açılan ekranda Google Ads‘i seçin. Sonraki adımda hangi Google Ads hesabını Google Data Studio’ya bağlamak istiyorsanız o Google Ads hesabını seçin ve sağ üstte Bağlan butonuna tıklayın. Açılan pencerede sağ üstte Rapora Ekle‘ye tıklayın. Son adımda ise Raporu Kopyala‘ya tıklayın.

Google Data Studio Nedir? Nasıl Kullanılır?
Google Data Studio Rapor Oluşturma

Tebrikler! Google Ads hesabınızın verilerini Google Data Studio şablona aktardınız. Bu işlemi başarıyla gerçekleştirdikten sonra karşınıza yukarıdaki ekran gelecektir. Veriler ilk etapta boş gelebilir endişelenmeyin. Önce rapordaki tarih kısmına ardından da kırmızıyla çizili alana tıklayın ve raporda hangi tarih aralığının verilerini göstermek istiyorsanız bunu işaretleyin. Doğru tarih aralığını seçtiyseniz ve doğru Google Ads hesabını bağladıysanız veriler yukarıdaki gibi gelecektir. 🙂

Google Data Studio Nedir? Nasıl Kullanılır?
Google Data Studio Rapor Oluşturma

Sonrasında dilerseniz raporunuzu özelleştirebilirsiniz. Raporun rengini değiştirebilir, verilerin isimlerini yeniden adlandırabilir, kendi logonuzu ekleyebilir ve rapora markanızın adını verebilirsiniz.

Çıkartmak istediğiniz verilere tıklayarak silebilir, o veriler yerine kendiniz sağ panelden yeni veriler ekleyebilirsiniz. Raporunuza yeni sayfalar ekleyerek çok sayfalı raporlar hazırlayabilirsiniz.

Söylediğim gibi, Google Data Studio oldukça kapsamlı bir raporlama aracı. O yüzden bu yazımda sadece hızlı ve basit şekilde rapor nasıl oluşturulur bunu anlattım. Sizin raporu detaylandırabilmeniz için verileri ve rapor ayarlarını kendinize göre özelleştirmeniz gerekiyor 🙂

Google Data Studio Zaman Planlı Rapor Ayarlamak

Raporunuza son şekli verdikten sonra dilerseniz raporunuz için bir zaman planlaması yapabilirsiniz. Örneğin her pazartesi saat 09.00’da müşterinize son 7 günün verilerini otomatik olarak mailleyebilirsiniz. Sizce de harika bir özellik değil mi? 🙂

Yani raporu bir kez hazırlamanız, özelleştirmeniz yeterli. Sonrasında tarih ayarını Son 7 Gün olarak ayarlayarak raporunuzu planlayabilirsiniz. Böylelikle her hafta yeni raporlar hazırlamak zorunda kalmazsınız.

Google Data Studio Nedir? Nasıl Kullanılır?
Google Data Studio Zaman Planı Yapma

Raporun sağ üst kısmında Paylaş’ın yanındaki aşağı açılır oka basarak E-posta teslimi planlaya tıklayarak müşterinizin mail adresini ve raporun gönderilme gün – saatini seçerek raporların otomatik iletilmesini sağlayabilirsiniz.

Böylelikle hem her hafta yeni raporlar hazırlamak zorunda kalmazsınız hem de müşterilerinize son derece profesyonel bir rapor hazırlamış olursunuz. 🙂

Google Data Studio size iş hayatınızı kolaylaştırmak için şablonlarla eşleştirebileceğiniz eğitimler sunmaktadır. Platform sizlere videolar, rapor eğiticileri ve veri kaynağı eğiticileri sunar. Raporları oluşturmasanız bile, şirket içi dokümanları daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Google Data Studio Öğrenim Merkezine yardım menüsünden erişebilirsiniz.

Google Data Studio Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S)

Google Data Studio Nedir?
Google Data Studio geliştirilmiş bir raporlama aracıdır.

Google Data Studio Ücretli Mi?
Google Data Studio’nun kullanımı tamamen ücretsizdir.

Facebook & Instagram Verileri Google Data Studio’ya Eklenebilir Mi?
Google Data Studio hazır şablonları arasında Facebook & Instagram verileri için şablonlar bulunmuyor ancak internetten hazır şablonlar indirerek Facebook Instagram verilerinizi Google Data Studio’ya bağlayabilirsiniz.

Neden Google Data Stuido Kullanmalıyız?
Profesyonel ve geliştirilmiş bir sisteme sahiptir, ücretsizdir, bir kez kurulduktan sonra kullanımı çok kolaydır.

Google Analytics ile Google Data Studio Arasındaki Fark Nedir?
Google Analytics bir analiz aracıdır. Google Data Studio ise bir raporlama aracıdır. Google Analytics’te sadece Google Analytics verilerini görebilirken, Google Data Stuio’ya birçok analiz aracının verilerini ekleyebilir, raporunuzu özelleştirebilirsiniz.

Google Data Studio için Eğitim Almam Gerekir Mi?
Ben size yukarıda basit bir şekilde nasıl rapor oluşturabileceğinizi gösterdim. Zamanınız varsa 3-4 gününüzü verirseniz, Google Data Studio’yu kolaylıkla öğrenebilirisiniz. Ancak kendiniz öğrenmek için vaktiniz yoksa eğitim de alabilirsiniz.

Dijital Pazarlama eğitimlerim hakkında bilgi almak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilir:
https://www.ahmetbalat.com/dijital-pazarlama-egitimi/

Firmanız için ekibimizden profesyonel danışmanlık hizmetleri almak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz:
https://www.ahmetbalat.com/dijital-pazarlama-uzmani/

Aklınıza takılan sorular olursa aşağıdaki Bir Cevap Yazın kutusuna yazabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere 🙂

Bir Yorum

 1. Ahmet Bey Selamlar, öncelikle çalışmalarınız ve bizlere sunduğunuz bilgiler için teşekkür ederiz.

  Facebook ve Instagram verilerimizi Data Studio’ya bağlamayla ilgili size bir sorum olacaktı.

  Business Manager üzerindeki reklam hesaplarımızın aylık raporlamasını oluşturmak için verileri DS’ye bağlamak mümkün mü acaba?

  İlginiz için şimdiden teşekkürler.

  Sevgiler,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu