Sosyal Medya

En İyi Ücretsiz Sosyal Medya Yönetimi Araçları

En İyi 14 Ücretsiz Sosyal Medya Yönetim Aracı

İster bir marka olun ister hevesli bir içerik oluşturucu. Sosyal medya yönetimi ciddi bir iştir. Gönderileri önceden programlamaktan etkileşimi takip etmeye kadar, en deneyimli sosyal medya pazarlamacılarının bile yardıma ihtiyacı vardır.

Neyse ki, organize olmanıza yardımcı olacak çok sayıda ücretsiz sosyal medya yönetim aracı ve uygulaması bulunuyor – bu yazımızda sizlerle en iyi 14 sosyal medya yönetim aracını paylaşıyoruz.

Ücretsiz Sosyal Medya Yönetim Aracı 1: Later

Bu listeye Later’dan başladık.

Bilmiyorsanız söyleyelim, Later Instagram, Facebook, TikTok, LinkedIn, Pinterest ve Twitter (X) gönderilerinizi önceden planlamanıza ve programlamanıza olanak tanıyan, böylelikle sosyal ağlarınızı yönetmek için daha az, işinizi büyütmek ve topluluğunuzu genişletmek için daha fazla zaman harcayabileceğiniz bir araçtır:

GIF illustrating how to schedule multi-profile posts with Later.

Visual Planner (Görsel Planlayıcı), ayrıntılı Analytics (Analiz) ve daha birçok özellik sunan Later, gönderilerinizi performansı en üst düzeye çıkaracak şekilde optimize etmenize olanak tanır. Bunun yanı sıra, tıklanabilir butonlar, bağlantılı akış gönderileri ve sosyal bağlantılar içeren bir açılış sayfası oluşturmak için ücretsiz Linkin.bio aracını da kullanabilirsiniz.

Hatta takipçilerinizin markanızı tıkladıkları anda tanıyabilmeleri için özelleştirme esnekliğine de sahipsiniz (merhaba, marka renkleri ve yazı tipleri!):

Later custom Linkin.bio examples: GOLDLEAF, Playfitt, Sarah Fennel

İster bir işletme yönetin, isterseniz de birden fazla marka hesabı yönetiyor olun, Later sosyal medya yönetimini kolaylaştırmak için ihtiyacınız olan tüm özellikleri size sunuyor.

Ücretsiz Sosyal Medya Yönetim Aracı 2: Canva

Yaratıcı varlıklar oluşturmak artık çok daha kolay! Canva’nın basit, sürükle ve bırak editörü, ücretsiz özelleştirilebilir şablonları, stok içeriklerden oluşan kapsamlı medya kütüphanesi, yapay zeka özellikleri ve sunduğu çok daha fazla özellik sayesinde fikirlerinizi hayata geçirebilirsiniz. 

Free social media management tools - Canva

Üstelik avantajları bununla da bitmiyor. Later’ın yakın zamanda sunduğu Canva entegrasyonu sayesinde, tasarlamış olduğunuz içerikleri kullanıma hazır hale getirdiğinizde doğrudan Later Medya Kütüphanesine aktararak istediğiniz platformda yayınlayabilirsiniz. 🎉

Free social media management tools - Later x Canva

Siz de şimdi Burhan Yeşil’in Canva Eğitimine katılarak bu aracın tüm detaylarını en iyi şekilde öğrenebilirsiniz: https://ahmetbalatakademi.com/kurs/canva-egitimi/

Ücretsiz Sosyal Medya Yönetim Aracı 3: CapCut

CapCut, her türlü özelliğe sahip ücretsiz bir “hepsi bir arada” mobil video düzenleme uygulamasıdır.  Sunduğu sayısız filtre, sınırsız müzik kütüphanesi ve popüler şablonlarla Reels veya TikToks’unuzu öne çıkaran CapCut, kullanıcılarının mobil cihazlarından kendilerini yaratıcı bir şekilde ifade etmelerini sağlıyor. 

Yine de CapCut şablonlarının yalnızca belirli bölgelerde kullanılabildiğini unutmamak gerekir. Bunun nedeni, bulunduğunuz yerde TikTok uygulamasına yönelik getirilen kısıtlamalar (veya yasaklar) olabilir.

Siz de şimdi Enes Özgen’in CapCut Eğitimine katılarak bu aracın tüm detaylarını en iyi şekilde öğrenebilirsiniz: https://ahmetbalatakademi.com/kurs/capcut-ile-mobil-kurgu-egitimi/

Ücretsiz Sosyal Medya Yönetim Aracı 4: Wistia

Video dosyalarınız için daha sofistike bir düzenleme istiyorsanız, sizin uygulamanız kesinlikle Wistia. İster bir web semineri düzenliyor isterseniz de bir eğitim kaydediyor olun, Wistia bütün video oynatma listelerinizi tek bir yerde düzenleyip saklamanıza olanak sağlar.

Free social media management tools - Wista

Üstelik Wistia, hem ekranınızı hem de web kameranızı aynı anda kaydetmenize olanak tanıyan bir düzenleme özelliği de sunuyor. 

Yani Wista ile bir sunumu kaydetmek, düzenlemek ve hedef kitleyle paylaşmak çocuk oyuncağı.

Ücretsiz Sosyal Medya Yönetim Aracı 5: SocialBlade

Eğer düzenli olarak içerik oluşturucularla çalışıyorsanız, influencer ortaklıklarınızın arada bir nabzını kontrol etmek iyi bir fikirdir. Bir istatistik web sitesi olarak tanıtılan Social Blade, Instagram, YouTube, TikTok ve daha birçok kanaldaki kullanıcı verilerini ve büyüme eğilimlerini izlemenizi sağlar.

Bunun için bir hesabın adını yazmanız, açılır menüden bir platform seçmeniz ve tonlarca değerli içgörü ve analitiği incelemeniz yeterli:

Free social media management tools - Social Blade

Ücretsiz Sosyal Medya Yönetim Aracı 6: Adobe Express

Adobe paketinin zaten hepsi harika programlarla dolu ancak Adobe Express (eski adıyla Spark) içeriklerinizi yepyeni bir seviyeye taşıyabilir. Hiç grafik tasarım deneyiminiz olmasa bile, etkileyici kısa videolar, hareketsiz resimler, logolar ve daha birçoğunu oluşturmak için bu aracı kullanabilirsiniz.

Free social media management tools - Adobe Express

Üstelik ücretsiz sürümde sizi harekete geçirecek fazlasıyla özellik var.

Ücretsiz Sosyal Medya Yönetim Aracı 7: InShot

Söz konusu mobil video düzenleme uygulamaları ise InShot gerçekten de en yalın ve sade araç olabilir.

Özelleştirilebilir olmasıyla ünlü olan bu özellik sayesinde çeşitli filtreler, çıkartmalar, metin başlıkları ve müzik seçenekleri arasında seçim yapabilir, çekimlerinizi kolayca kırpabilir veya hızlandırabilirsiniz. InShot, içeriğinizi sosyal medya boyutlarına uyacak şekilde yeniden boyutlandırmak için de mükemmel bir araçtır.

Ücretsiz Sosyal Medya Yönetim Aracı 8: Hootsuite

Eğer bir sosyal medya yönetim aracı arıyorsanız, muhtemelen Hootsuite ile karşılaşmışsınızdır. Hootsuite, çok sayıda sosyal medya hesabını yönetmenize, gönderilerinizi önceden planlamanıza ve sosyal medya performansınızı analiz etmenize imkan veren popüler bir platformdur.

Hootsuite’in ücretsiz sürümleri olsa da bu araç çoğunlukla ücretlidir.

Free social media management tools - Hootsuite

Ücretsiz Sosyal Medya Yönetim Aracı 9: Google’ın Campaign URL Builder Aracı

Eğer sosyal medyada markalarla veya içerik oluşturucularla düzenli olarak iş ortaklığı yapıyorsanız, Google ile UTM izleme bağlantıları kurmayı göz önünde bulundurabilirsiniz.

Bunu da en iyi şekilde Google’ın Campaign URL Builder’ını (Kampanya URL’si Oluşturucu) kullanarak yapabilirsiniz. 

Free social media management tools - Google URL Builder

Özel UTM bağlantınız oluşturulduktan sonra, bu URL’yi pazarlama ortaklarınızdan herhangi biriyle paylaşarak söz konusu ortakların siteniz için ne kadar trafik oluşturduğunu kolayca takip edebilirsiniz. Böylece trafiğin yüzde kaçının hangi sosyal platformdan geldiğini ve size ulaşmak için nasıl bir yol izlediklerini görebilirsiniz.

Trafik konusunda şeffaflık mı? İşte tam bir win-win (Her yönden kazançlı bir durum)!

Ücretsiz Sosyal Medya Yönetim Aracı 10: Unsplash

Güzel ve telifsiz fotoğraflar bulabileceğiniz en iyi yerlerden biri Unsplash. İndirmeye hazır üç milyondan fazla görselle, Unsplash’da tam olarak ihtiyacınız olan fotoğrafı bulmanız neredeyse garanti.

Free social media management tools - Unsplash

Öyle ki, Brandok ekibi de sosyal paylaşımlardan blog için demo görseller hazırlamaya kadar her şey için düzenli olarak Unsplash’den faydalanıyor.

Bunları doğrudan sosyal kanallarınıza yükleyebilir veya kolajlar ya da mood board’lar (ilham panoları) oluşturmak için kullanabilirsiniz. Tamamen ücretsizdir, bu yüzden hayal gücünüzün sınırlarını zorlayın.

Ücretsiz Sosyal Medya Yönetim Aracı 11: Ads Manager (Reklam Yöneticisi)

Önceden bir reklam kampanyası yayınladıysanız, mevcut reklamlarınızın başarısını takip etmenin ve ölçmenin ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz; bu sayede gelecekte aynı başarıyı tekrar yakalayabilirsiniz (ve geliştirebilirsiniz de!). Meta’nın Reklam Yöneticisine girin.

Kampanyanız yayınlanmaya başlar başlamaz reklam performansınızı ölçebilir ve Reklam Yöneticisi’nin çok sayıdaki raporlama aracı sayesinde reklamlarınızın amaçlanan hedefe ulaşıp ulaşmadığını kontrol edebilirsiniz.

Peki en iyi tarafı ne? Hemen söyleyelim. Facebook’un Reklam Yöneticisi ücretsizdir.

Ücretsiz Sosyal Medya Yönetim Aracı 12: VideoLeap

Şunu kabul edelim ki, viral video içeriği söz konusu olduğunda işin püf noktası “video meme”ler.  Hiç şüphe yok ki, onlar bu işin olmazsa olmazı. 100 binden fazla görüntülenme alan (ve hala görüntülenmeye devam eden!) meme kreasyonumuza bir göz atmanız yeterli:

Mobil bir video edit uygulaması olan VideoLeap’i kullanarak yaratıcılığınızı hafızalara kazınacak “meme”lere dönüştürmek için video klipleri kesebilir, birleştirebilir ve katmanlara ayırabilirsiniz:

VideoLeap, benzersiz filtrelerden ses düzenlemeye kadar çok sayıda film oluşturma özelliği ile içeriğinizi üst seviyeye taşıyacak profesyonel düzeyde özel efektlere sahip bir araçtır.

Ücretsiz Sosyal Medya Yönetim Aracı 13: Adobe Lightroom CC

Adobe Lightroom ile ister sıfırdan düzenleme yapın ister masaüstü veya mobil uygulamadaki hazır ayarları kullanın, fotoğraflarınızı sınırsız biçimde düzenlemenin sayısız yolu vardır. Her ne kadar çoğu kullanıcı Lightroom hazır ayarlarını Instagram estetiğiyle bağdaştırsa da, bu marka imajı ve stilini Pinterest akışınıza, haber bültenlerinize ve hatta web sitenize taşıyabilirsiniz. 

NOT: Masaüstü sürümü için (7 günlük ücretsiz deneme sürümü ile) yıllık ücret alınmaktadır, ancak Lightroom CC mobil uygulamasını ücretsiz olarak kullanabilirsiniz (iOS ve Android’de mevcuttur).

Ücretsiz Sosyal Medya Yönetim Aracı 14: PicMonkey

Eğer Instagram Hikayelerinizin görünümünü değiştirmek istiyorsanız bu uygulama görülmeye değer. PicMonkey’de, Instagram Hikayeleri için markanıza veya tarzınıza uyacak şekilde özelleştirilebilen çok sayıda önceden hazırlanmış şablonlar ve sezgisel tasarım aracı bulunuyor:

Free social media management tools - PicMonkey

İşte bu kadar!

Sosyal medya yönetim takımınız artık hazır olduğuna göre, işinizi bir üst seviyeye taşıma vakti.

Bu sosyal medya yönetim araçlarını deneyerek içerik oluşturma ve planlamanızı ne derece kolaylaştırdıklarını görebilirsiniz.

Nihayetinde bunlar ücretsiz araçlar olduğundan kaybedecek bir şeyiniz de yok!

Öneri Yazı: Instagram’da Nasıl Keşfet’e Düşülür?
https://www.ahmetbalat.com/instagramda-nasil-kesfete-dusulur/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu