Sosyal Medya

Instagram’da Nasıl Keşfet’e Düşülür?

Sosyal medyada birileri tarafından ‘keşfedilmek’ çoğunlukla ücretli reklamlarla olsa da Instagram, Keşfet adını verdiği sayfasıyla bunu kullanıcıları için daha kolay bir şekilde gerçekleştiriyor. Organik erişim için sınırsız bir alan olan Keşfet, sosyal medya kullanıcıları için bulunmaz bir nimet olsa da her şeyde olduğu gibi Keşfet için de bazı ince detaylara dikkat etmek gerekiyor. Bu yazımızda Instagram’da Keşfet’e nasıl düşülür buna değineceğiz.

Instagram Keşfete Nasıl Düşülür?

Instagram Keşfet Nedir?

Instagram Keşfet sayfası, her bir Instagram kullanıcısına özel olarak hazırlanmış, fotoğraflar, videolar, Reels ve Hikâyeler dahil olmak üzere herkese açık içerik koleksiyonudur.

Instagram algoritması her kullanıcı için farklı bir Keşfet sayfası oluşturur.

Instagram’a göre Keşfet’te görüntülenen gönderiler, takip ettiğiniz kişiler, beğendiğiniz fotoğraflar, videolar ve platformda kimlerle bağlantıda olduğunuz gibi şeylere göre seçiliyor. Keşfet sayfasında gördüğünüz kişileri takip etmediğiniz için bu doğal olarak beğenebileceğiniz yeni gönderiler, hesaplar, hashtagler veya ürünler keşfetmenin harika bir yolu olarak görülüyor.

Yani sosyal medya kullanıcıları için Keşfet resmen bir hedef haline geliyor.

Keşfet Sayfası Nasıl Kullanılır?

Instagram’da Keşfet’e uygulamanın altındaki büyüteç simgesine dokunarak giriliyor. Keşfet akışının üst kısmında, kullanıcıların hesapları, anahtar kelimeleri, hashtagleri ve yerleri arayabilmesi için bir arama alanı mevcut. Keşfet sayfasının genelinde ise özel bir Reels video rulosunda müzik, spor, seyahat, güzellik ve yemek gibi konulara kadar farklı kategorilerden içerikler gösteriliyor. Bir şey aradığınızda, kategori seçenekleri ilgi alanlarınıza göre ayarlanır.

Keşfet akışında bir fotoğrafa tıklarsanız, o fotoğrafla ilgili sürekli bir kaydırmalı içerik akışı açılır. Yani, bir anlamda, Keşfet için her biri bir öncekinden daha ayrıntılı ve odaklanmış bir portallar zinciri diyebiliriz. Örneğin keşfette bir kedi videosuna tıklarsanız, sistem size çoğunlukla komik kedi-köpek paylaşımları gösterecektir.

Keşfet Algoritması Nasıl Çalışır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, hiçbir Instagram Keşfet sayfası birbirine benzemez. Bunun nedeni, bir kişinin Keşfet sekmesini açtığında gördüğü içeriğin Instagram’ın Keşfet Akışı Sıralama Sistemi tarafından kişiselleştirilmesidir.

Instagram algoritması, çeşitli veri kaynaklarına ve sıralama sinyallerine göre görüntülenenleri ayarlamak için özel bir sistem kullanır. İnsanların takip ettikleri hesapların gönderilerini gördüğü ana sayfa akışının aksine, Instagram mühendisleri Keşfet sayfasını “bağlantısız bir sistem” olarak sınıflandırır.

Sonuç olarak, her Instagram kullanıcısının Keşfet sayfasındaki içerik seçimi aşağıdakilere bağlıdır:

  • Mevcut takip ettiğiniz hesaplar
  • Takip ettiğiniz kişilerin beğendiği içerikler
  • Sık etkileşimde bulunduğunuz gönderi türleri
  • Yüksek etkileşimli gönderiler

İşletme hesabına sahip olmak Keşfet akışını etkiler mi?

Instagram’ın algoritması, ister iş, ister içerik üretici veya kişisel hesaplar olsun, insanların en çok etkileşimde bulunduğu hesapları tercih eder. Yani bu alanda herhangi bir ayrıcalık tanımaz.

Keşfet’te Görünmenin Katkıları Nelerdir?

Keşfet sayfasında görünmenin faydaları olarak şunları sıralayabiliriz:

Artan etkileşim – İçeriğiniz Keşfet sayfasına çıktığında, takipçilerinizden daha geniş bir kitleye gösterilir. Bu da doğal olarak o içerikteki etkileşimi olumlu yönde artırır.
Daha fazla takipçi – Gönderiniz kitlenize yeterince hitap ediyorsa, yeni hedef kitlenizin bir kısmı profilinize göz atacak ve sizi takip etmeye karar verecektir.

ÖNERİ YAZI: Sosyal Medyada Ne Sıklıkla Paylaşım Yapmalıyız?
https://www.ahmetbalat.com/sosyal-medyada-ne-siklikla-paylasim-yapmaliyiz/

Instagram Keşfet’e Düşmek İçin 8 İpucu

Instagram Keşfete Nasıl Düşülür?

1. Hedef ‘pazarınızı’ tanıyın!

Hedef kitleniz sizi zaten takip ediyor. Bu yüzden Keşfet sayfasına ulaşmak için ‘kitlenizi tanıyın’ı bir adım daha ileri götürerek hedef ‘pazarınıza’ odaklanın. Öncelikle Instagram demografik bilgilerinizi öğrenin, Keşfet’te ulaşmak istediğiniz hedef kitleleri belirleyin ve bu kullanıcıların en çok hangi içerikle etkileşim kurduğunu öğrenin.

2. İlgi çekici içerikler paylaşın!

Hedef pazarınızın hangi içeriği ilgi çekici bulduğunu daha iyi kavrayarak, kendi Instagram etkileşiminizi harekete geçirin. Söz konusu kitle araştırmanızı markanızın sosyal medya içerik stratejisine uygulayın.

Videolar, Keşfet sekmesinde otomatik olarak oynatıldıklarından ve akışta genellikle daha fazla alan verildiğinden, etkileşim bölümündeki statik görsellerden daha avantajlıdır. Ancak yine de ürün etiketli görseller veya sadece çarpıcı görseller de ilgi çekici olabilir. Etkileyici alt yazıların gücünü de göz ardı etmeyin.

Etkileşimin beğeni ve yorumların ötesine geçtiğini unutmayın. Bu nedenle, insanların paylaşmak veya kaydetmek isteyecekleri içerikler oluşturmayı hedefleyin.

3. Aktif bir topluluk oluşturun!

Instagram’ın Keşfet sayfasının temel amaçlarından biri, insanları platformdaki topluluklara bağlamaktır. Topluluk oluşturma, Instagram’ın başarısının merkezinde yer alır, bu nedenle pazarlama planınızın önemli bir ayağı olmalıdır.

Marka topluluğunuz Instagram’da ne kadar aktif olursa, Instagram’ın Keşfet sayfasında “benzer kitlelere” önerme olasılığı da o kadar yüksek olacaktır.

Kitlenize, hesabınızla etkileşimde bulunmaları için bolca fırsat verin. Yorumlarda, DM’de ve diğer aktif kanallardaki etkileşime katılın. Topluluğunuzla erken etkileşim kurabilmek için bildirimleri açmaya teşvik edebilirsiniz.

4. Takipçilerinizin aktifliğini kontrol edin!

Instagram’ın algoritması güncelliğe öncelik verir. Bu da gönderinizin yeni olması durumunda daha fazla takipçinize gösterileceği anlamına gelir. Kendi takipçilerinizle yüksek etkileşim elde etmek, Keşfet sayfasında yer edinmenin ilk adımıdır.

Instagram’da paylaşım yapmak için en iyi zamanı muhakkak doğru tespit etmelisiniz. Kendi analizlerinizi görüntüleyebilir veya hedef kitlenizin ne zaman çevrimiçi olduğunu anlamak için çeşitli araçlar kullanabilirsiniz.

5. Hasthag ve etiket kullanın!

Coğrafi etiketler, hesap etiketleri ve hashtagler, Keşfet ekosistemindeki içeriğinizin erişimini genişletmenin ek yollarıdır. Unutmayın ki, insanlar hashtag ve konuma göre arama yapmak için Instagram Keşfet sayfasını kullanabilir. Belirli bir hashtag birinin ilgisini çekerse onu takip edebilir. İçeriğinizin insanların aradığı yerde görünmesi için stratejik Instagram hashtaglerini ve coğrafi etiketleri seçin.

Hesap etiketleriyse gönderilerinizi yeni kitlelere göstermenin başka bir yolunu sunar. İster şirket CEO’su, ister marka ortakları olsun, gönderilerinizde ilgili hesapları etiketlediğinizden emin olun.

6. Keşfet’e ücretli reklam verin!

Organik sonuçlar için çabalasanız da daha hızlı etkileşim elde etmek için Keşfet akışına ücretli reklam verebilirsiniz.

Bu reklamlar sizi doğrudan Keşfet akışı ızgarasına götürmez, fakat bunun yerine, sizi bir sonraki en iyi konuma yerleştirir. Yani birisi Keşfet akışındaki bir gönderiye tıkladığında kaydırılabilir fotoğraf ve video akışı olarak sizin içeriğiniz çıkabilir.

7. Instagram hilelerinden uzak durun!

Instagram’da takipçi satın almak kısa vadeli kazançlar sağlayabilir, ancak bu hileler genellikle uzun vadede sonuç vermez. Eğer Instagram, bot benzeri takipçi beğenilerden şüphelenirse hesabınızı askıya alabilir ve hatta silebilir. İlgi çekici içerik oluşturmaya ve gerçek bir marka topluluğu oluşturmaya odaklanmalısınız.

8. Instagram kurallarına uyun!

Eğer Instagram’ın topluluk veya öneri yönergelerini çiğnerseniz içeriğiniz yeni kitlelere tanıtılmaz.

Topluluk kuralları yalnızca paylaşma hakkınız olan içeriği yayınlamak, Instagram topluluğuna saygı duymak ve yasalara uymak gibi temel konuları kapsarken öneri yönergeleri biraz daha katıdır. Bazı içerikler topluluk yönergelerine göre kabul edilebilir olabilir ancak bu, yeni kitlelere önerilmeye uygun olduğu anlamına gelmez.

Bu öneri yönergelerini ihlal eden dört içerik kategorisi vardır:

Instagram’ın güvenli bir topluluk oluşturma yeteneğini engelleyen içerik
Sağlık veya finansla ilgili hassas veya düşük kaliteli içerik
Kullanıcıların genel olarak beğenmediklerini belirttiği içerik (spam vs.)
Yanlış veya yanıltıcı içerik

Hesabınız bu kuralları ihlal ettiyse, içeriğinizin Keşfet sayfasına çıkma olasılığı çok düşüktür.

Sonuç

Bu yazımızda Instagram’da önemli bir alan olan Keşfet akışında organik olarak yer almak için yapabileceklerinizden bahsettik. Bu önerilere uyarak Instagram’da kısa sürede istediğiniz başarıyı elde edebilirsiniz.

ÖNERİ YAZI: Instagram Reels’ta Nasıl Reklam Verilir?
https://www.ahmetbalat.com/instagram-reelsta-nasil-reklam-verilir/

Güncel gelişmeler için beni sosyal medyada takip edin: https://linktr.ee/ahmetbalat


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu