Sosyal Medya

Sosyal Medyada Ne Sıklıkla Paylaşım Yapmalıyız?

Her sosyal medya hesabı benzersizdir, bu nedenle sonuçlarınızı test etmek ve analiz etmek kesinlikle önemlidir. Ancak başlangıç ​​noktasını iyi belirlemek kesinlikle olumlu sonuçlarla bu yola girmenizi sağlar. İşte sosyal medya paylaşım konusunu birer birer anlattığımız o minnoş yazımız… 🙂

Instagram’da Ne Sıklıkla Gönderi Paylaşılır?

Genellikle Instagram akışınıza haftada en az 2-3 kez ve günde en fazla 1 kez gönderi paylaşmanız önerilir. Bunun yanı sıra Hikayeler daha sık yayınlanabilir.

Instagram’ın Haziran 2021’deki İçerik Oluşturucu Haftası sırasında, Instagram yöneticisi Adam Mosseri, uygulamada takipçi kazanmak için haftada en az 2 akış gönderisi ve günde 2-4 Hikaye yayınlamanın ideal olduğunu öne sürdü. Günümüzde bunun yanı sıra Reels içerikler de artık son derece önemli. Haftada 3-4 gönderi, 3-4 Reels şeklinde paylaşımlar yaptığınız takdirde bu yeterli olacaktır.

Elbette Instagram’da gelişigüzel paylaşımlar yapmak yerine mutlaka haftalık ve aylık paylaşım stratejileri oluşturmanız ve profesyonel şekilde süreci ilerletmeniz gerekiyor.

Gönderi paylaşırken akılda tutulması gereken önemli Instagram istatistikleri şunlardır:

 • Instagram her gün 3.76 milyar ziyaret alıyor
 • Her gün 500 milyon kişi Hikayeler’e bakıyor
 • Ortalama bir kullanıcı Instagram’da günde 30 dakika harcıyor
 • İnsanların %81’i Instagram’ı ürün ve hizmetleri araştırmak için kullanıyor
 • Türkiye, Instagram’ı en aktif kullanan ülke konumunda.
Instagram'da ne sıklıkla paylaşım yapılmalı?

TikTok’ta Ne Sıklıkla Paylaşım Yapmalıyım?

TikTok’ta günde kaç paylaşım yapılması gerektiği konusunda kesin bir kural bulunmamaktadır. Ancak, kaliteli ve ilgi çekici içerikler üretmek, hedef kitleyi tanımak ve düzenli bir şekilde paylaşım yapmak, TikTok hesabının büyümesine ve popülerleşmesine yardımcı olabilir.

Birçok TikTok kullanıcısı, günlük olarak en az bir veya iki video paylaşmayı tercih eder. Ancak, bazı kullanıcılar daha az veya daha fazla sayıda video paylaşabilir. Burada önemli olan, paylaşılan içeriğin kalitesi ve ilgi çekiciliğidir. TikTok’ta etkili olmak için, içeriklerinizi düzenli olarak paylaşarak takipçilerinizin ilgisini sürekli canlı tutabilirsiniz.

Facebook’ta Ne Sıklıkla Gönderi Paylaşılır?

Facebook’ta genellikle günde 1 kez ve günde en fazla 2 kez gönderi yapılması önerilir. Bazı araştırmalar, bundan daha fazla gönderi paylaşıyorsanız etkileşimde düşüş bile yaşayacağınızı söyleyebilir. Bu yüzden nicelikten çok niteliği hedefleyin.

Gönderi paylaşırken akılda tutulması gereken önemli Facebook istatistikleri şunlardır:

 • Facebook, dünyanın en çok ziyaret edilen üçüncü web sitesidir.
 • Amerikalı kullanıcıların yarısından fazlası Facebook’u günde birkaç kez kontrol ediyor.
 • Ortalama bir kullanıcı Facebook’ta günde 34 dakika harcıyor.
 • Kullanıcıların %80’i platforma yalnızca mobil kullanarak erişiyor

Twitter’da Ne Sıklıkla Paylaşım Yapılmalı?

Genellikle günde en az 1-2 kez ve günde en fazla 3-5 tweet paylaşımı önerilir. Tabii ki, dışarıda pek çok uzman kullanıcı var mevcut ve günde 50 veya 100 gönderi gönderen hesaplar da var. Vaktiniz varsa, sizi kesinlikle durdurmayacağız. Twitter paylaşım ve etkileşimi seven bir platformdur.

Gönderi paylaşırken akılda tutulması gereken önemli Twitter istatistikleri şunlardır:

 • Türkiye, tüm dünyada Twitter’ı en aktif kullanan 6. ülke konumunda.
 • Twitter’ın 1 milyara yakın kullanıcısı bulunuyor.
 • Twitter’da izlenme süresi geçen yıldan bu yana %72 arttı.
 • Bir kullanıcının Twitter’da geçirdiği ortalama süre, ziyaret başına yaklaşık 15 dakikadır.

LinkedIn’de Ne Sıklıkla Gönderi Paylaşılır?

LinkedIn’de genellikle günde 1-2 kez paylaşım yapılması önerilir.

LinkedIn’in yayınladığı rapora göre haftalık paylaşım yapan şirketler daha az paylaşım yapanlara oranlar yaklaşık iki kat daha çok etkileşim alırken, günlük paylaşım yapan sayfalar daha da fazla ilgi görüyor.

Gönderi gönderirken akılda tutulması gereken önemli LinkedIn istatistikleri şunlardır:

 • Her hafta 40 milyon kişi iş aramak için LinkedIn’i kullanıyor
 • Haftalık olarak LinkedIn’de gönderi yayınlayan şirketler, 2 kat daha yüksek etkileşim oranı görüyor.
 • LinkedIn, dünyanın en popüler business platformlarından birisi konumunda ve ülkemizde de sıklıkla tercih ediliyor.

Sosyal Medya İçin En İyi Paylaşım Sıklığını Nasıl Bilebilirim?

Sosyal olan her şeyde olduğu gibi, herhangi bir platformda yayınlanacak en iyi sıklığı bulmak biraz deneme yanılma gerektirecektir. Çünkü her markanın hedef kitle davranışları farklı olabilir. Örneğin bir e-ticaret markanız varsa ve yoğun paylaşımlar yapıyorsanız kitleniz bundan sıkılarak sizi takipten bile çıkabilir. Ancak kullanıcılara fayda sağlayan içerikler ürettiğinizde daha sık içerikler paylaşmanız size fayda sağlayabilir.

Tıklamalar ve yüksek kaliteli etkileşimler (beğenilere göre yorumlar ve paylaşımlar) gibi temel performans ölçütlerindeki artış, temel olarak bir içeriğin okuyucu olarak bana değer katıp katmadığına bağlıdır.

Özetlemek gerekirse içeriğin kalitesi, sıklıktan daha önemlidir. Daha fazla içerik yayınlamak bir dereceye kadar yardımcı olsa da, içeriğiniz hedef kitle için ne kadar alakalı ve faydalıysa, sosyal kanallarınız o kadar iyi performans gösterecektir.

Organik aramanın anahtar kelimeye odaklanmaktan anahtar kelimenin arkasındaki amaca nasıl dönüştüğüne benzer şekilde, aynı şey sosyal için de söylenebilir. Sosyal algoritmalar artık kullanıcıya yalnızca yayınlanan her şeyi göstermek yerine, kullanıcıya değer sağlayacak içerik türlerine önem veriyor.

Sonuç

Bu yazımızda artık hayatımızın her alanında aktif olarak yer alan sosyal medya platformlarında ne sıklıkla paylaşım yapılması gerektiğini paylaştık. Paylaşım yapılan platformlara göre belirli bir düzen oturtulduğu takdirde dijital alanda başarı elde etmek çok daha kolay olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu