Google Ads

Google Ads Kampanya Hedefleri Nelerdir? (Detaylı Rehber)

Herkese merhaba! Bu yazımda sizlere Google Ads kampanya hedeflerinin neler olduğunu detaylı olarak anlatacağım.

Google Ads’te bir kampanya oluşturmadan önce Google Ads kampanya hedeflerine hakim olmanız gerekiyor. Eğer kampanya hedeflerine hakim olursanız, işletmeniz veya çalıştığınız markalar için Google’da iyi bir reklam stratejisi de kurgulayabilirsiniz. Aslında basit ve anlaşılır gibi görünüyor ancak işi ezberlenmek yerine işin mantığını kavramanızı tavsiye ederim.

Tıpkı Facebook Business Manager kampanya hedeflerinde olduğu gibi Google Ads’te de birbirinden farklı kampanya hedefleri mevcuttur. Stratejileriniz doğrultusunda en doğru kampanya hedeflerini belirleyerek istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz.

Google reklamcılığında birbirinden farklı strateji hedefleriniz olabilir. Bunlar satışı artırmak, sitede geçirilen ziyaret süresini artırmak, blog yazılarının okunmasını sağlamak, kurumsal sitedeki müşteri talep formunun doldurulmasını sağlamak, sitenin trafiğini artırmak vb olabilir.

İşte bu noktada hedefiniz ne ise Google Ads kampanya hedefini de ona göre belirlemeniz gerekiyor.

Google Ads Kampanya Hedefleri

Kampanya hedeflerinizden dilediğinizi seçerek Google Ads kampanyalarınızdan alacağınız verimi artırabilirsiniz. Aşağıdaki görselde Google Ads kampanya hedeflerini görüyorsunuz.

Google Ads Kampanya Hedefleri Nelerdir

Satış

Bir e-ticaret siteniz varsa veya fiziki mağazanızdan bir satış gerçekleştirmek istiyorsanız satış hedefli kampanyalar oluşturmalısınız. Satış hedefli kampanyaları aşağıdaki kampanya türleriyle kullanabilirsiniz.
Arama Ağı reklamlarında, kullanıcılar hizmetlerinizi ve / veya ürünlerinizi arattığında onların karşısına çıkarak satışlarınızı artırabilirsiniz. Satış hedefli kampanyalarda dönüşümlerin kurulu olmasını tavsiye ederim.
Görüntülü Reklam Ağında
, daha önce internet sitenizle etkileşime geçmiş veya hedeflediğiniz kişilerin karşısına çıkabilirsiniz.
Alışveriş reklamlarında,
doğrudan satın alma potansiyeli yüksek kullanıcıları hedefleyebilirsiniz.
Video reklamlar
oluşturarak YouTube’da ürünlerinizi satın alma ihtimali yüksek olan kişilerin karşısına çıkabilirsiniz.
Akıllı reklamlar
ile Google’da, Google Haritalar’da ve internette gösterilen otomatik reklamlarla satışlarınızı artırabilirsiniz.
Keşif reklamları ile YouTube, Gmail, Keşfet gibi alanlarda ürünlerinizi / hizmetlerinizi satın alma ihtimali yüksek olan kullanıcılara gösterebilirsiniz.

Potansiyel müşteriler

Daha önce sizin ürünlerinizi / hizmetlerinizi almamış ancak potansiyel olarak müşteriniz olma ihtimali yüksek kişilere ulaşarak satışlarınızı artırabilirsiniz.

Potansiyel müşteriler hedefli kampanyaları da tıpkı satış kampanyaları gibi Arama Ağı, Görüntülü Arama Ağı, Alışveriş, Video, Akıllı, Keşif reklamlarında kullanabilirsiniz.

Web sitesi trafiği

Eğer amacınız doğrudan satış yapmak değil de satışa asist yapmaksa web sitesi trafiği kampanya hedefini kullanabilirsiniz.

Web sitesi trafiği hedefli kampanyalar size doğrudan satış getirmez. Web sitesi trafiği ile web sitesinizi ziyaret etme ihtimali yüksek olan kişilere ulaşabilirsiniz.

Bu sayede elinizde data toplayarak remarketing kampanyalarınızı da besleyebilirsiniz.

Trafik hedefli kampanyalarınız için Süre ve Sayfa dönüşümleri kurarsanız, reklamlarınızı web sitenizde uzun süre kalma ihtimali yüksek olan veya birden fazla sayfa dolaşma ihtimali yüksek olan kullanıcılara gösterebilirsiniz.

Web sitesi trafiği reklamlarını Arama Ağı, Görüntülü Arama Ağı, Alışveriş, Video, Keşif reklamlarında kullanabilirsiniz.

Ürün ve markayı dikkate alma

Ürün ve markayı dikkate alma hedefi ile potansiyel müşterilerinizin markanız ve ürünleriniz hakkında düşünmelerini sağlayın.

Bu kampanya hedefi size doğrudan satış getirmeyecektir ancak insanların karşılarına görüntülü reklamlarınızı çıkararak insanların markanız üzerinde düşünmesini sağlayabilirsiniz.

Ürün ve markayı dikkate alma Görüntülü Reklam Ağı ve Video reklamlarda kullanılabilir. Özellikle YouTube video reklamları çıkmak istiyorsanız bu hedefi verimli şekilde kullanabilirsiniz.

Marka bilinirliği ve erişim

Marka bilinirliği ve erişim kampanya hedefi ile marka bilinirliğinizi artırabilir, satışa giden yolda güçlü veriler biriktirebilirsiniz.

Marka bilinirliği kampanyaları ile hizmetlerinize veya ürünlerinize ilgi duyma ihtimali yüksek olan kişilerin karşısına sürekli olarak çıkarak markanızın bilinirliğini artırabilirsiniz.

Marka bilinirliği reklamları ile reklamlarınız görüntülendiğinde ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki gibi YouTube’da yayın içi, bumper, yayın dışı ve reklam dizisi kampanya türleriyle de etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Google Ads Kampanya Hedefleri Nelerdir

Uygulama tanıtımı

Adından da anlaşılacağı gibi eğer bir mobil uygulamanız varsa uygulama tanıtımı kampanyalarıyla mobil uygulamanız için elde etmek istediğiniz sonuçları bu kampanya hedefiyle alabilirsiniz.

Bu kampanya hedefiyle reklamlarınız Google Arama Ağı, Görüntülü Reklam Ağı, Google Play, diğer uygulamalar ve YouTube’da otomatik olarak gösterilir.

Kampanya Hedeflerinin Faydaları

  • Kampanya hedefleri belirleyerek Google’ı hedefleriniz doğrultusunda yönlendirebilirsiniz. Hedeflerinize en uygun kampanya hedefini seçmeden önce gerekli olan dönüşümleri kurarak kampanyalarınızdan aldığınız sonucu artırabilir maliyetleri düşürebilirsiniz.
  • Kampanya hedeflerinin mantığını iyi şekilde anlayarak kampanyalardan ne istediğinizi bilir buna göre aksiyon alabilirsiniz. Örneğin web sitesi trafiği kampanyalarıyla satışlarınızı artıramayacağınızı öğrenerek buna göre alacağınız aksiyonları şekillendirebilirsiniz.
  • Yine kampanya hedefleri seçerek Google’ın size sunduğu önerilerden de faydalanabilirsiniz.
  • Google Ads kampanya hedeflerini dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.
  • Hedef kılavuzu olmadan bir kampanya oluşturabilir, hedeflerinizi sonradan da belirleyebilirsiniz.

Google Ads kampanya hedefleri bu şekilde 🙂 Yazımı klişeler klişesi muazzam bir özlü sözle noktalandırıyorum. “Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez.” Ahahahaha

Hedefini belirle, dönüşümleri kur, optimize et, sonuca ulaş! 🙂

Son olarak, sosyal medya hesaplarımı takip ederek sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel bilgi, gelişme ve ipuçlarını anlık olarak takip edebileceğini unutmayın 🙂

Aklınıza takılan soruları aşağıdaki Bir Cevap Yazın kutusundan bana sorabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere 🙂

Bir Yorum

  1. merhaba youtube videolarımı daha çok kişiye nasıl ulaştırıp nasıl izletebilirim. google ads reklam bu konuda faydalimi sizce ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu