Google Ads

SEM Nedir? Ne İşe Yarar?

Merhabalar, bu yazımda sizlere dijital pazarlama sektöründe fazlasıyla kullanılan SEM nedir, SEO ile arasındaki farklar nelerdir, SEM ne işe yarar bunları anlattım 🙂

Bu yazımda ücretli arama motoru pazarlama stratejilerinizi yürütebilmeniz için, arama motoru pazarlamacılığı SEM’in (Search Engine Marketing) anlamını ve izlemeniz gereken yöntemleri inceleyeceğiz.

Keyifli okumalar dilerim. 🙂

SEM (Search Engine Marketing) Nedir?

SEM (Search Engine Marketing) veya Arama Motoru Pazarlaması, Google vb arama motorlarında arama görünürlüğünü artırmak için ücretli stratejiler kullanmak anlamına gelir. Geçmişte arama motoru pazarlamacılığı, hem arama motoru optimizasyonunu (SEO) hem de ücretli aramayı (SEM) tanımlamak için kullanılan bir terimdi. Ancak şimdi SEM’in kullanıldığı her durumda yalnızca ücretli arama pazarlamacılığına atıfta bulunuluyor.

SEM ile markalar, reklamların arama motoru sonuç sayfalarında (SERP‘ler) arama sonuçları olarak görünmesi için ödeme yapar. Bu markalar belirli anahtar kelimeleri hedefler ve böylece bir kullanıcı bu terimleri aradığında markaya ait bir reklam görür. Marka, yalnızca kullanıcı reklamı tıkladığında ücret kazanır. (Google Ads Arama Ağı reklamları buna güzel örnektir.)

Ücretli arama reklamları, hemen hemen tüm arama sonuçları sayfasında bulunabilir. Bu ücretli yerleşimler, genellikle sayfanın üstünde ve altında bulunur. Bunların ücretli bir yerleşim olduğunu bilebilmemiz için başlarında “Reklam” yazan bir yazı bulunur.

SEM Nedir? Ne İşe Yarar?
SEM Nedir? Ne İşe Yarar?

SEO ile Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • SEM (Arama Motoru Pazarlaması), bir markanın arama görünürlüğünü artırmak veya aramalarda daha sık görünmesini sağlamak için kullanılan herhangi bir taktiği ifade eden genel bir terimdir. Özellikle Google Arama Ağı’nda yapılan reklam çalışmaları SEM’e örnek olarak gösterilebilir. SEM ücretlidir. Her bir tıklanma başına markalar, Google’a para öderler. SEO’da ise böyle bir durum söz konusu değildir.
  • Arama Motoru Optimizasyonu veya SEO, arama motorundaki organik görünürlüğünüzü artırmak için kullanılan taktiklerdir. SERP’lere yerleştirme için ödeme yapan SEM taktiklerinin aksine, SEO için markalar arama motorlarında organik olarak üst sıralarda yerleşimler kazanmayı amaçlar. Organik arama motoru sonuçlarında “Reklam” işareti yoktur. Tıklama başına ücret ödemezsiniz.
  • SEM çalışmalarıyla Google arama moturunda hızlıca (birkaç saat) ilk sıralara yükselebilir ve doğrudan satış odaklı çalışmalar yapabilirsiniz.
  • SEO, 6 ay – 12 ay gibi uzun süreli çalışmalar gerektirir. Bu uzun süreli çalışma sonucunda da popüler anahtar kelimelerle ilk sıralara gelme ihtimaliniz de olmayabilir.
  • SEM’de reklam bütçeniz bittiğinde üst sıralarda listelenme durumunuz anında ortadan kalkar. SEM’de ne kadar para, o kadar köfte durumu geçerlidir. Tabii ki iyi optimizasyon çalışmalarıyla bütçenizi en doğru şekilde optimize ederek uzun süreli listelenmeler yapabilirsiniz.
  • SEO, SEM’e göre çok daha uzun süreli bir yolculuk olsa da ilk sayfa ve ilk sıralarda konumlandığınızda bir süre buralara tutunabilir ve hatta uzun vadede hedeflediğiniz konumlarda yer alabilirsiniz. Bunun için arama moturuna para ödemezsiniz.
  • SEM, SEO’yu besleyen bir stratejidir. Google’ın sinyallerine göre iyi kurgulanmış SEM çalışmalarıyla belirli anahtar kelimelerde SEO stratejilerinizi besleyebilirsiniz.
  • Eğer uzun vadede iyi sonuçlar almak istiyorsanız hem SEM hem de SEO çalışmaları yapmanızı öneririm.

SEM ve SEO bir dijital pazarlama uzmanının hakim olması gereken en önemli stratejilerden biridir. SEM ve SEO arasındaki farklılıklar, yol haritaları ve uygulanan stratejilere hakim olmanız sizi sektörde daha ileri noktalara taşıyacaktır. 🙂

Bu yazımda sizlere SEM ve SEO kavramlarını ve arasındaki farklılıkları elimden geldiğince açıklamaya çalıştım. Aklınıza takılanlar ve sormak istedikleriniz varsa siz de aşağıdaki Bir Cevap Yazın kutusundan yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. 🙂

Güncel gelişmeler için Telegram kanalıma katılın: https://t.me/ahmetbalatcom

Öneri içerik: Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı Nasıl Kullanılır?
https://www.ahmetbalat.com/google-ads-anahtar-kelime-planlayici-nasil-kullanilir/

SEM (Search Engine Marketing) veya Arama Motoru Pazarlaması olarak adlandırılır.

SEM ile markalar, reklamların arama motoru sonuç sayfalarında (SERP'ler) arama sonuçları olarak görünmesi için ödeme yapar. Bu markalar belirli anahtar kelimeleri hedefler ve böylece bir kullanıcı bu terimleri aradığında markaya ait bir reklam görür. Marka, yalnızca kullanıcı reklamı tıkladığında ücret kazanır. (Google Ads Arama Ağı reklamları buna güzel örnektir.)

SEM sayesinde markalar, ücretli arama reklamları ile hemen hemen tüm arama sonuçları sayfasında hızlıca bulunabilir. Bu sayede marka bilinirliği ve satışlarınızı artırma noktasında hızlı aksiyonlar alınabilir.

SEM ücretli bir sistemdir. İyi bir bütçe planlaması yaparak SEM çalışmalarıyla hızlıca sonuç alabilirsiniz.

SEO ise ücretsizdir. Ancak SEO'da hedeflenilen sayfa ve sıralamaya gelmek kimi zaman ayları bulabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu