Dijital Pazarlama

Google Search Console Nedir? Ne İşe Yarar?

Google Search Console ya da eski adıyla Web Master Tools, web sitenizin Google arama motoruyla iletişime geçmesini sağlayan profesyonel bir araçtır.
Bu yazımda sizlere Google Search Console‘un ne olduğunu ve nasıl kullanabileceğinizi detaylı olarak anlattım.
Hazırsanız başlıyoruz 🙂

Google Search Console Nedir?

Google Search Console, web sitenizin Google arama sonuçlarındaki performansını artırmanızı sağlayan profesyonel bir araçtır. Google’ın sunduğu bu aracı kullanmak tamamen ücretsizdir.

Google Search Console sayesinde arama motorlarından alınan verilere ve araçlara erişebilir, web sitenizin optimizasyonlarını kolay hale getirerek organik trafiğinizin artmasını sağlayabilirsiniz. Yani Google Search Console, SEO çalışmaları için olmazsa olmaz bir araçtır diyebiliriz.

Google Search Console Nedir? Nasıl Kullanılır?
Google Search Console Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Search Console Ne İşe Yarar?

Google Search Console ile,

 • Web sitenizin Google arama motoru ile iletişim kurmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle organik trafiğinizi daha iyi analiz ederek SEO çalışmalarınıza ışık tutabilirsiniz.
 • Google Search Console ile web sitenizdeki hangi içeriğin hangi tarihler arasında daha fazla tıklanma aldığını, insanların hangi sorgular aracılığı ile web sitenize giriş yaptığı gibi verileri görebilirsiniz. Bu sayede web siteniz için SEO uyumlu içerik haritası oluşturabilirsiniz.
 • Google robotlarının sizin yönlendirmeleriniz sayesinde web sitenizi dolaşmasını ve sitenizin arama motoruna istediğiniz gibi indekslenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Bu web sitesinin size ait olduğunu Google’a kanıtlamış olursunuz.
 • İstediğiniz sayfaları dizinlere ekleyebilirsiniz.
 • Sayfalarınızın arama motorundaki sıralamasını, yükseliş ve düşüş trendlerini inceleyebilirsiniz.
 • Web sitenizin hangi web sitelerinde paylaşıldığını görebilirsiniz.
 • Web sitenizin mobil SEO uyumluluğunu ölçümleyerek ön görülerde bulunabilirsiniz.
 • Sitenizdeki link yapılarını profesyonel olarak denetleyebilirsiniz.
 • Site içi SEO hatalarını tespit ederek anahtar kelime performanslarına bakabilirsiniz.
 • Web sitenizdeki en çok aranan ürünlerin tespitini yapabilirsiniz.
 • Web sitenizin yüklenme hızını test edebilirsiniz.

Google Search Console Kullanımı

Google Search Console bir SEO analiz aracıdır. Google Search Console sayesinde web sitenizin organik aramalardaki büyüme hızını ölçebilirsiniz. Kullanıcıların sizi Google’da en çok hangi kelimeleri kullanarak aradığını görebilir, en çok organik trafik alan sayfalarınızı optimize edebilirsiniz.

Google Search Console Nedir?
Google Search Console Nedir?

Google Search Console bir iletişim kanalıdır. Google Search Console hesapları, Google‘ın sizinle direkt iletişim kurduğu ana ve resmi yoldur. Kayıtlı bir hesaba sahip olduğunuzda, Google sizlere sitenizin sorunları, hatalar ve hatta cezalar hakkında bilgi gönderebilir. Dilerseniz sitenizin sorunları ve herhangi bir özellik isteği konusunda Google yönetimi ile iletişim kurabiliyorsunuz.

Google Search Console Nedir?
Google Search Console Nedir? Nasıl Kullanılır?


Google Search Console bir kontrol merkezidir. Web sitenizin SEO ayarlarını düzenli bir şekilde gerçekleştirirseniz, SEO‘nun bitmeyen ve sürekli gelişen bir donanım olduğunu göreceksiniz. İçeriğinizi sürekli geliştirmeniz, site ayarlarınızı iyileştirmeniz ve hatalarınızı en aza indirmeniz gerekiyor. Google Search Console, sitenizin günlük yönetimine yardımcı olan araçlar içeriyor. Örnek olarak, Google‘dan hatalarınızı (yeniden) değerlendirmesini isteyebilir veya Google’ın sitenizdeki belirli sayfaları ve URL’leri nasıl gördüğünü analiz edebilirsiniz.

Google Search Console Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Search Console bir performans panosudur (dashboard). Google Search Console hesabınız aracılığıyla web sitenizin arama sonuçlarında nasıl gösterildiğine ve performansı ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Örneğin; mobil kullanım raporlarından görünürlük, tıklanma, izlenme gibi. Web sitenizin SEO ayarları ve yönetimi konusuyla alakalıysanız, Google Search Console hesabınız size, sitenizin Google‘da nasıl, nerede ve ne zaman göründüğü konusunda bilgi veren muazzam bir araçtır.

Google Search Console Nedir?
Google Search Console Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Search Console bir veri kaynağıdır. Google Search Console‘daki verilerinizin çoğunu Google Analytics gibi diğer sistemlere entegre edebilirsiniz. Bu özellik, bir SEO eklentisi çalıştırıyorsanız, Google Search Console verilerinizden bazılarını doğrudan web sitenize entegre edebileceğiniz anlamına gelir. Hatalarınızı, analizlerinizi ve yönlendirmelerinizi çok daha kolay bir şekilde yönetebilirsiniz.

Google Search Console ile aynı zamanda hangi web sitelerinden backlink aldığınızı görebilir, iç bağlantılar ve dış bağlantılara erişebilirsiniz.

Google Search Console Nedir? Nasıl Kullanılır?
Google Search Console Nedır? Nasıl Kullanılır?

Google Search Console’da Hesap Oluşturmak

Google Search Console’da bir hesap oluşturmak istiyorsanız aşağıda sizler için oluşturduğum adımları takip etmeniz yeterli olacaktır:

Google Search Console’u kullanmaya başlamak için https://search.google.com/search-console adresine giriş yapın. Üst çubuktaki
“yeni mülk ekle” yi tıklayabilirsiniz:

Google Search Console'da Nasıl Hesap Açılır?
Yeni bir mülk ekleyin

“Mülk ekle” düğmesine tıklayarak eklemek istediğiniz web sitesini ekleyebilirsiniz. Yeni Etki Alanı seçeneğini seçerseniz, yalnızca etki alanı adını eklemeniz gerekir (yani www veya alt etki alanları olmadan). Bu seçenek, o alana bağlı her şeyi izliyor. “Eski” URL öneki seçeneğiyle, doğru URL’yi eklemeniz gerekiyor. Yani, bir https web siteniz varsa “www” ile veya olmadan “https” ile giriş yapacaksınız. Doğru verileri toplamak için doğru sürümü eklemeniz önemli.

Google Search Console ile Nasıl Hesap Açılır?
Tüm URL’lerinizi izlemek istiyorsanız alan seçin veya belirli URL’leri izlemek istiyorsanız URL önekini seçin ( www veya https)

Bir web sitesi eklediğinizde, sahibi olduğunuzu doğrulamanız gerekiyor. Sahipliğinizi doğrulamak için birkaç seçeneğe sahipsiniz. Etki Alanı seçeneği yalnızca DNS doğrulamayla çalışıyor, URL öneki ise farklı yöntemleri destekliyor.

Bu yazımda sizlere Google Search Console‘un ne olduğunu ve nasıl hesap oluşturabileceğinizi anlattım. Beni sosyal medyada takip ederek sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel bilgi, gelişme ve ipuçları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Aklınıza takılanlar olursa Bir Cevap Yazın kutusundan bana iletebilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere 🙂

Öneri içerik: https://www.ahmetbalat.com/yeni-google-analytics-4-nedir-nasil-kullanilir/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu