Sosyal Medya

YouTube’da En Popüler Video İçerik Konuları (2019)

Akıllı telefonlardan sonra akıllı televizyonların da yaygınlaştığı bir zamanda YouTube video içeriklere talebin her geçen gün arttığı bir dönemdeyiz.

Video içerik üreten üreticiler de izleyiciler de adeta altın dönemlerini yaşıyor. Hâl böyleyken birçok marka da video içeriklere yatırım yapmaya devam ediyor.

Dijital mecralarda video içeriklerin payı gün geçtikçe büyüyor. Bu yazımı yazarken iki kesimi hedefledim. İlk kesim YouTube’da içerik üretmek isteyenler veya hâlihazırda YouTube’da içerik üretenler, diğer kesimse markalar için YouTube’da reklam verenler yani biz dijital pazarlama uzmanları.

Markaların YouTube reklamlarına talebi arttıkça dijital pazarlama uzmanlarının da YouTube trendlerine hâkim olması ve hangi kampanyalar için hangi kanalların, hangi konuların, hangi içeriklerin hedeflenmesi vb’nin analizini iyi bir şekilde yapması gerekiyor.

2011 yılında Kaliforniya’da kurulan Influencer ajansı Mediakix, 2019’da YouTube’da en popüler konuları eğlenceli bir infografikle yayınladı!

En popüler Youtube video konuları nelerdir?

Ürün İnceleme Videoları

Araştırmaya göre ürün inceleme videoları YouTube’da en çok izlenilen konuların en başında! Influencer ve markaların yayınladığı ürün inceleme videoları tüketicilerin dikkatini hayli çekiyor.

Peki bu durum karşısında Google amca boş durur mu? Hemen yapıştırmış cevabı: “Kullanıcıların yüzde 62’si bir ürünü satın almadan önce ürün inceleme videolarını izliyor. Yapılan bir farklı araştırmada da kullanıcıların yüzde 52’si bir ürünle ilgili Youtube inceleme videosu gördüklerinde ürünü satın almaya daha sıcak bakıyor.”

Rehber & Nasıl Yapılır (How-to) Videoları

Abi fotoşopta rengi nasıl değiştiriyoruz? Videoya logo nasıl eklenir ENTER…
Araştırmanın devamında How-to videoları dediğimiz “nasıl yapılır” videoları YouTube’da en çok izlenilen ikinci konu. Bunun nedeni çok basit! İnsanlara fayda sağlaması! İnsanlara fayda sağlayan, insan hayatını kolaylaştıran içerikler dijitalde her zaman çok adım önde! Think With Google’ın yaptığı araştırmalar; rehber ve nasıl yapılır video içerikleriyle ilgili yapılan arama sorgularının her yıl yüzde 70 arttığını gösteriyor.

Vloglar

Vloglar yani video-bloglar! Genellikle günlük hayatta yaşananlar, ilginç olaylar ve ilgi uyandıran hikayeler YouTube’da dikkat çeken içerikler arasında 3. sırada. Ne yalan söyleyeyim Cüneyt Özdemir‘in YouTube kanalını açıp NewYork sokaklarında yürüyerek yaptığı muhabbetleri gayet de seviyorum! Muhabbet güzelse izleniyor be abi!

Oyun Videoları

Abi ne derbisi ne futbol maçı yaa… Astralis vs Liquid maçı var aç abi, aç da izleyelim! Diyen espor’a sevdalı dostlarım… Evet ben de sizdenim, sarılalım!

Her ne kadar Twitch gibi dev bir mecra olsa da YouTube’da en popüler 4. konu oyun videoları. Oyun tanıtımları, güncelleme bilgileri, ipuçları, ilgi çekici bilgiler, canlı maçlar, efsane anlar… Eğer Z kuşağına hitap eden bir markanız varsa kaçırmayın derim. Cem Batu ile yaptığımız röportajda kendisinin önemli bir cümlesi var kulak verin! “Özellikle mobil oyun konusunda bence Türkiye pazarı bir cennet.”

Komedi Videoları

Video konularının vazgeçilmezi komedi videoları… Biz insanlar gülmek isteriz, eğlenmek isteriz. Hem gülmenin de yaşı olmaz. X, Y, Z kuşaklarının ortak paydalarından birisidir gülmek. Hâl böyle olunca komedi videoları da YouTube’da son derece revaçta. Markanız için komedi video yayınları yapan kanallar üzerinden bir iletişim stratejisi kurgulayabilirsiniz.

En İyiler Listesi

Alex De Souza’nın en iyi 10 golü, LoL’de en kral hareketler, en komik canlı yayın hataları… Gülmeyi sevenler kulübü için devam niteliğinde bir konu aslında. Ortak payda yine eğlence…

Eğitici Videolar

Hayatımın yarısı yaşadıklarım, diğer yarısı da herhalde eğitim videolarından oluşur diyebilirim. Ben 6 sene üniversite okudum. Eğitim videolarından öğrendiğim bilgileri, tecrübeleri, uzmanlıkları üniversitede edinemedim. Eğitim videoları hakkında burada 100 sayfa yazı yazabilirim. Bana her defasında garip geliyor. Abi bir konu hakkında uzmanlaşmak mı istiyorsun? Tek tıkla eğitim seti karşında. Harika bir şey değil mi?

Kutu Açılım Videoları

Arkadaşlar kanalıma hoş geldiniz bugün size AVM’den aldığım yeni kulaklığımın kutusunu açacağım hadi hep birlikte bakalım!
Kullanıcılar bir ürünü satın almadan önce kutu açılım videolarını izlemeye özen gösteriyor. Bu durum da markalara kendi ürünlerini YouTube’da kutu açılım videoları şeklinde tanıtmasına olanak sağlıyor. Özellikle ürün pahalıysa bu videolar önem kazanıyor. Ürün satışını direkt olarak artıran bu video konusu önemli…

Soru – Cevap Videoları

Influencerların takipçilerinin sorularını yanıtladığı bu video türü de en çok izlenilen konular arasında. İşin arka planında yine “merak” var. Biz insanlar çok fazla şeyi çok fazla merak ediyoruz. Bu doğamızın bir parçası. Özellikle influencerların hayatları internette en çok merak edilen konular arasında. Durum böyle olunca da Soru – Cevap Videoları oldukça ilgi görüyor. Influencerlar üzerinden bir reklam stratejisi kurgulayan markalar için soru – cevap videoları son derece önemli!

Merak edenler için Mediakix’in infografik araştırmasını da sizlerle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu