Sosyal Medya

Türkiye Influencer Marketing 2021 Raporu Yayınlandı!

Influencer marketing, özellikle pandemiyle birlikte ilgi çeken pazarlama yöntemlerinden birisi haline geldi. Avrupa’nın en büyün araştırma şirketlerinden Growth From Knowledge (GfK), Türkiye Influencer Marketing 2021 raporunu yayınladı.

Influencer Marketing Nedir?

Influencer marketing; markaların ürünlerini internetteki influencer ve içerik oluşturucuların onayları veya önerileri yoluyla tanıtabildikleri pazarlama çeşididir. Influencer marketing çoğu zaman marka bilinirliği kampanyalarının bir parçasıdır. Ancak aynı zamanda çok sayıda dönüşüm ve satışla da sonuçlanabilir.

Influencer kişiler başlangıçta, öncelikle hayatları hakkında hikayeler paylaşan ve her gün kullandıkları ürünleri tanıtan bloggerlardı. Influencerlar hala hayatları hakkında hikayeler paylaşıyor ve her gün kullandıkları ürünleri tanıtıyor. Fakat günümüzde çok daha fazla seçeneğe sahipler. Aralarından seçim yapabileceğiniz sayısız sosyal medya platformu ve oluşturabilecekleri pek çok içerik türü var. Video platformlarını sevenler YouTube veya TikTok, yazılı gönder paylaşmak isteyenler geleneksel bloglardan ve hatta Facebook’tan yararlanabilir. Her şeyden biraz isteyen influencerlar Instagram’a yönelebilir. Clubhouse hala yeni bir platform olsa da, influencerların burayı promosyonları için uygun bir yer haline getirmeleri uzun sürmeyecektir.

Influencer marketing (etkileyici pazarlama) görmeden bu günlerde sosyal medyada gezinmek neredeyse imkansız. Nereye bakarsanız bakın, influencerlar en son atıştırmalıklarını, kıyafetlerini, makyaj markalarını veya mumlarını sergiliyor. Geleneksel gönderilerden popüler Instagram hikayelerine ve uzun videolara kadar, influencerlar her zaman favori platformlarında sponsor almanın yeni yollarını buluyor.

Influencer Verileri 2021 Türkiye

Türkiye 2021 Influencer raporuna göre,

  • Online alışveriş yapan kullanıcıların %58‘i Instagram üzerinden alışveriş yapıyor.
  • Online alışveriş yapan kullanıcıların %20‘si Instagram influencer’larının tanıtım yaptığı ürünleri satın alıyor.
  • Türkiye’de kadınların %74‘ü online alışveriş yapıyor.
  • Türkiye’de erkeklerin %67‘si online alışveriş yapıyor.
  • Online alışverişi en çok tercih eden bölge %91 ile Ege Bölgesi oldu.
  • Ege Bölgesi’ni %78 ile Marmara Bölgesi, %77 ile İç Anadolu takip etti.
  • Online alışverişi en az tercih eden bölge %49 ile Akdeniz Bölgesi oldu.
  • Türkiye’de 15-44 yaş grubu 45 yaş üstüne oranla online alışverişi daha fazla tercih etti.
  • Online alışveriş yapanların %40‘ı e-ticaret sitelerini tercih etti.
  • Online alışveriş yapanların %25‘i e-ticaret sitelerinin Instagram reklamları veya paylaşımları ile, %20‘si ise Instagram influencer’larının yönlendirdiği linklerden ürün satın aldığını belirtti.

Sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel gelişmeler için Telegram kanalıma katılın: https://t.me/ahmetbalatcom
ÖNERİ İÇERİK: We Are Social 2021 Türkiye Dijital Raporu Yayınlandı
https://www.ahmetbalat.com/we-are-social-2021-turkiye-dijital-raporu-yayinlandi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu