Google Ads

Google Ads Kampanya Türleri Nelerdir?

Bildiğiniz gibi Google’da birçok kampanya modeli mevcut. Bunlar Arama Ağı, Görüntülü Arama Ağı reklamları, Alışveriş, Video (YouTube), Uygulama kampanyalarıdır. Bu yazımda sizlere Google Ads reklam modellerinin neler olduğunu anlattım.

Bir Google Ads kampanyası oluşturmadan önce kampanya hedefinizi iyi bir şekilde belirlemeniz gerekmektedir. Trafik kampanyasından satış alamayacağınız gibi, erişim kampanyasından da istediğiniz trafiği alamazsınız. Bu nedenle Google Ads kampanyası oluşturmanın ilk şartı kampanya hedeflerine hakim olmaktır. Bunun için aşağıdaki yazıyı detaylı olarak okumanızı öneririm

Google Ads Kampanya Hedefleri Nelerdir? (Detaylı Rehber)
https://www.ahmetbalat.com/google-ads-kampanya-hedefleri-nelerdir-detayli-rehber/

Kampanya hedefini belirledikten sonra ikinci adımda hangi kampanya türü ile devam etmek istediğinizi seçmeniz gerekiyor. Kampanya türü ile reklamlarınızı nerede gösterebileceğinizi seçebilirsiniz.

Google Ads Kampanya Türleri Nelerdir?

Google Ads’te 5 çeşit kampanya türü (reklam modeli) bulunmaktadır. Bunlar:

  • Arama Ağı Kampanyası
  • Görüntülü Reklam Ağı Kampanyası
  • Alışveriş Kampanyası
  • Video Kampanyası
  • Uygulama Kampanyası

1) Arama Ağı Kampanyası

Arama ağı kampanyalarında anahtar kelimeler hedefleyebilir, hedef kitleniz ve bütçeniz doğrultusunda bu kelimelerle Google’da aramalar yapan kişilere reklamlarınızı gösterebilirsiniz.

Google Ads Reklam Modelleri Nelerdir
Google Ads Reklam Modelleri (Kampanya Türleri) Nelerdir?

Google Ads (AdWords) Anahtar Kelime Eşleme Türleri Nelerdir? https://www.ahmetbalat.com/google-ads-adwords-anahtar-kelime-esleme-turleri-nelerdir/

Google arama ağı reklamları Google’da organik arama sonuçlarının üst kısmında, sayfanın en alt kısmında ve diğer sayfalarda gösterilebilir. Bunun dışında Google Play, Google Alışveriş, Google Görseller ve Google Haritalar’da reklamlarınız gösterilebilir.

2) Görüntülü Reklam Ağı Kampanyası

Google Ads görüntülü reklam ağı kampanyasında, kullanıcılar favori web sitelerinde gezinirken, YouTube videoları izlerken, Gmail adreslerine bakarken, mobil cihazlar kullanırken veya mobil uygulamalar kullanırken kullanıcılara görüntülü reklamlar gösterebilirsiniz.

Google Ads Reklam Modelleri Nelerdir
Google Ads Reklam Modelleri (Kampanya Türleri) Nelerdir?

Reklam kampanyalarınız için iyi bir hedef kitle belirledikten sonra hedeflediğiniz kitleler internette belirli alanlarda dolaşırken reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Kullanıcıları alışverişe yönlendirebilir, web sitenizi ziyaret etmelerini sağlayabilir veya marka bilinirliği çalışmaları yaparak akılda kalıcılığınızı artırabilirsiniz.

3) Google Alışveriş Kampanyası

Bir e-ticaret siteniz varsa, ürünlerinizi satmak istiyorsanız Google alışveriş kampanyalarıyla belirlediğiniz satış hedefine ulaşabilirsiniz. (Google alışveriş kampanyaları 10 Ağustos 2020 tarihinden itibaren Rekabet Kurumu’nun resmi kararı ile ülkemizde kullanılamamaktadır.)

Google Ads Reklam Modelleri Nelerdir
Google Ads Reklam Modelleri (Kampanya Türleri) Nelerdir?

Alışveriş kampanyasını kullanabilmek için bir Merchant Center hesabına sahip olmanız ve e-ticaret sitenizdeki ürünleri Google Merchant Center hesabınıza aktarmanız gerekmektedir.

Google Ads & Google Merchant Center hesaplarını birbirine entegre ettikten ve ürünleriniz onaylandıktan sonra Google alışveriş kampanya türünü kullanabilirsiniz.

Sistem ürünlerinizin görsellerini, fiyat bilgilerini ve açıklamaları Merhcant Center hesabınızdan otomatik olarak çekerek reklamlarınızı gösterir.

Alışveriş kampanyaları sayesinde Google arama ağı alışveriş sekmesinde, arama ağı sonuçlarının sağında, Google Arama Ağı İş Ortağı web sitelerinde, YouTube ve Gmail’de reklamlarınız gösterilir.

4) Video Kampanyası

Eğer bir video kampanyası oluşturmak isterseniz YouTube ve Google görüntülü reklam ağında video kampanyaları oluşturabilirsiniz.

Google Ads Reklam Modelleri Nelerdir
Google Ads Reklam Modelleri (Kampanya Türleri) Nelerdir?

Video kampanyası reklam modelleri

Atlanabilir yayın içi reklamlar: Videoların öncesinde, sonrasında veya video sırasında oynatılan reklamlardır. Videonun ilk 5 saniyesi oynatıldıktan sonra kullanıcılar dilerse videonun geri kalanını izlemeyerek reklamı atlayabilir.

Atlanamayan yayın içi reklamlar: Videonuzun öncesinde, sonrasında veya video sırasında karşınıza çıkan ve atlanamayan video reklamlardır. Bu video reklamlar maksimum 15 saniyedir ve kullanıcının videoyu atlamasına izin verilmez. Bu model sayesinde mesajınızın tamamını gösterebilirsiniz.

Video discovery reklamları: Bu reklam modeli sadece YouTube’da gösterilir. Kullanıcılar YouTube’da herhangi bir içerik keşfederken reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Reklamların nasıl göründüğü içerik yayıncılarının izin verdiği reklam biçimlerine göre değişiklik gösterebilir. Reklamlarınız YouTube arama sonuçlarında, izlediğiniz YouTube videosunun yanında, mobil cihazlar için YouTube ana sayfasında gösterilebilir.

Yayın dışı reklamlar: Bu model yalnızca mobil cihazlar içindir ve sadece Google video iş ortakları web sitelerinde ve uygulamalarında gösterilir. Videolarınızın erişimini uygun maliyetle YouTube dışında da gösterebilirsiniz.

Bumper reklamlar: Kısa, net, akılda kalıcı video reklamları yayınlamak isterseniz Bumper reklamları kullanabilirsiniz. Bu reklam modeli YouTube videolardan önce çıkar ve maksimum 6 saniye uzunluğundadır. Kullanıcılar reklamlarınızı atlayamazlar.

5) Uygulama Kampanyası

Uygulama reklamlarıyla Arama, Google Play, YouTube, Google Arama Ağı’ndaki Keşfet ve Google Görüntülü Reklam Ağı alanlarında reklamlarınızı yayına alarak mobil uygulamanızın tanıtımını yapabilirsiniz.

Geniş bir alan seçeneği ile uygulamanızı belirlediğiniz kitlelere ulaştırarak istediğiniz sonucu alabilir, mobil uygulamanızın indirme sayısını artırabilirsiniz.

Google Ads reklam modelleri ve reklamlarınızı yayınlayabileceğiniz alanlar bu şekildedir. Sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel bilgi, gelişme ve ipuçları için beni sosyal medya hesaplarımdan takipe edebilirsiniz.

Aklınıza takılanlar ve sormak istediklerinizi aşağıdaki Bir Cevap Yazın kutusundan bana ulaştırabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere! 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu