Google Ads

Google Ads (AdWords) Anahtar Kelime Eşleme Türleri Nelerdir?

Google Ads (AdWords) Anahtar Kelime Eşleme Türleri Google Arama Ağı reklamları için son derece önemli bir özelliktir.

Bildiğiniz gibi Google Ads Arama Ağı reklamcılığı kelimeler üzerine kurgulanan bir reklam modelidir. Bu reklam modelinde iyi bir sonuç alabilmek için anahtar kelimelerin iyi bir şekilde belirlenmesi, kelime gruplarının en doğru şekilde seçilmesi ve bu kelimelerin en doğru eşleme türüyle kurgulanması çok önemlidir.

Siz anahtar kelimelerinizi ne kadar iyi belirlerseniz belirleyin, bütçeniz ne kadar yüksek olursa olsun, reklam metinleriniz ne kadar ilgi çekici olursa olsun eğer stratejilerinize yönelik olarak doğru anahtar kelime eşleme türünü kullanmazsanız başarıya ulaşmanız mümkün değildir.

Google Ads (AdWords) anahtar kelime eşleme türleri nelerdir?

Google Ads’in bize sunduğu en temel 3 anahtar kelime eşleme türü bulunmaktadır. Bunlar Tam Eşleme, Sıralı Eşleme ve Geniş Eşleme türleridir.

Bu 3 türün dışında ayrıca Geniş Eşleme Düzenleyici ve Negatif Anahtar Kelime stratejileri bulunmaktadır.

Tam eşleme

Tam eşleme, anahtar kelimenizle tam olarak uyuşan eşleme türüdür. Simgesel olarak köşeli parantezle kullanılır “[ ]”. Tam eşleme branding (marka bilinirliği) reklamları için sık tercih edilen bir eşleme türüdür. Markalar tam eşlemeyi çoğunlukla marka adını hedeflemek için kullanır. Tam eşlemede anahtar kelimeniz önüne, arkasına ve kelime grubu ortasına ekstra bir kelime alamaz.

Örnek: [Massive Digital Agency], [kırmızı şapka], [kadın giyim] gibi…

Google’da arama yapan kullanıcılar yazım hatası yapsa da reklamınız kullanıcılara gösterilir.

Örnek: Anahtar kelimemiz [Massive Digital Agency] olsun.
Örnek: Massive Digtal Agenciy —- Reklamınız Gösterilir
Örnek: Masif Dijital —– Reklamınız Gösterilmez

Tam eşlemede yazım hatalarından bağımsız olarak, belirlediğiniz anahtar kelimeyle yakın anlama sahip kelimelerle arama yapıldığında da reklamınız gösterilebilir.

Örnek: Anahtar kelimemiz [Kadın Şapkaları] olsun.
[Bayan Şapkaları] —– Reklamınız Gösterilir
[Kadın Şapkası] ——- Reklamınız Gösterilir
[Kadın Ayakkabısı] ——- Reklamınız Gösterilmez

Tam eşlemenin en büyük avantajı bütçenizi boşa harcamaması, hedeflediğiniz anahtar kelimeler dışında reklamınızın asla gösterilmemesi ve sürekli olarak Negatif Anahtar Kelime optimizasyon çalışmalarıyla uğraşmaya gerek duyulmamasıdır. Tam eşlemenin en büyük dezavantajıysa reklamınız sizin belirlediğiniz kelimelerin ve varyasyonların dışında hiçbir şekilde gösterilmemesi dolayısıyla kısıtlı bir reklam stratejisinin olmasıdır.

Yorumum: Eğer marka adı, marka sloganı veya spesifik bir ürün adını reklam çıkmak istiyorsanız Google Ads tam eşleme stratejisi bunun için uygun bir türdür. Ancak bunun dışında tam eşleme kullanmanızı tavsiye etmem.

Google Ads (AdWords) Tam Eşleme Stratejisi

Sıralı eşleme

Gelelim ikinci kelime eşleme türümüz Google Ads sıralı eşleme stratejisine. Sıralı eşlemede yan yana en az iki kelime kullanılmalıdır. Belirlenen kelime grubunun başına veya sonuna herhangi bir kelime veya kelimeler gelebilirken, anahtar kelime grubumuzun ortasına ekstra bir kelime gelemez. Sıralı eşlemede tırnak işareti kullanılır (“”).

Örnek: Anahtar kelimemiz Spor Ayakkabı olsun.
Sıralı Eşleme: “Spor Ayakkabı”
Kırmızı kadın spor ayakkabısı ——– Reklamınız Gösterilir
Adidas yeni sezon spor ayakkabısı modelleri ——- Reklamınız Gösterilir
Spor tenis ayakkabısı modelleri ——- Reklamınız kelime grubu arasında kelime girdiği için gösterilmez.

Sıralı eşlemede reklamınız ne tam eşleme kadar kısıtlı ne de geniş eşleme kadar serbesttir. Reklamınız kontrollü ilerler ve sürekli olarak negatif anahtar kelime optimizasyon çalışması yapmak durumunda kalmazsınız. Ancak sıralı eşleme kullanıyorsanız günlük olarak arama terimlerine bakmak ve alakasız tıklanmaya sebep olabilecek arama terimleri varsa bunları negatif olarak eşlemeniz gerekmektedir.

Yorumum: Bütçenizin kontrollü harcanmasını istiyorsanız sıralı eşleme kullanabilirsiniz. Ancak Google Ads reklamcılığına ve optimizasyon stratejilerine hakimseniz sıralı eşleme kullanmanızı tavsiye etmem. Çünkü sıralı eşleme de tam eşleme kadar olmasa da reklam gösterimlerinizi kısıtlayarak potansiyel müşterilerinize ulaşma konusunda tam olarak verim almanızı engelleyebilir. (Geniş eşleme düzenleyicisine göre)

Google Ads (AdWords) Sıralı Eşleme Stratejisi

Geniş eşleme

Geniş eşleme, belirlediğiniz anahtar kelimelerinizle alakalı tüm arama sonuçlarında reklamlarınızı gösteren Google Ads kelime eşleme türüdür. Geniş eşlemede simgesel olarak köşeli parantez ve tırnak işareti gibi herhangi bir sembol kullanılmaz, kelime direkt olarak yazılır.

Örnek: Anahtar kelimemiz dağ bisikleti olsun
Geniş eşleme: dağ bisikleti
Dağ bisikleti modelleri ——— Reklamınız Gösterilir
Dağ bisikleti çamurluğu ——- Reklamınız Gösterilir
Dağ bisikleti kaskı ——- Reklamınız Gösterilir

Geniş eşlemeyi genellikle reklam bütçesi çok yüksek olan, satışın yanında marka bilinirliğine de önem veren ve reklamlarını mümkün olduğunca daha fazla kişiye göstermek isteyen büyük ölçekli şirketler tercih etmektedir.

Geniş eşlemenin en büyük avantajı reklamızın herhangi bir kısıtlamaya uğramadan mümkün olduğunca çok kişiye gösterilmesidir. Geniş eşlemenin dezavantajıysa reklamınızın hedef kitlenizin dışında kalacak alakasız kişilere de gösterilmesi, alakasız tıklanma oranınızın artması ve bütçenizin hızlı bir şekilde harcanmasıdır. Geniş eşleme kullanan dijital pazarlama uzmanları günde en az 4-5 kez negatif anahtar kelime eşleme optimizasyon çalışması yapmalı ve arama terimi raporlarıyla alakasız tıklamaların önüne geçmelidir.

Yorumum: Eğer satışın yanında marka bilinirliğine de fazlasıyla önem veren ve reklam bütçesi yüksek olan bir firmayla çalışıyorsanız geniş eşleme stratejisini kullanabilirsiniz. Ancak günde en az 4-5 kez negatif anahtar kelime çalışması yapmayı ve alakasız tıklanmaların önüne geçmek için çalışmalar yapmayı asla unutmayın.

Google Ads (AdWords) Geniş Eşleme Stratejisi

Geniş eşleme düzenleyici

Geniş eşleme düzenleyici benim favori anahtar kelime eşleme stratejimdir. Çünkü geniş eşleme düzenleyici ne geniş eşleme kadar riskli ne de sıralı ve tam eşleme kadar kısıtlıdır.

Geniş eşleme düzenleyici, geniş eşlemeye çok benzer ancak farkı şudur. Geniş eşleme düzenleyici reklamları sadece artı işaretiyle (+kadın çantaları) belirtilen kelimeleri veya bunların yakın varyasyonlarını içeren aramalarda gösterilir. Geniş eşleme artı (+) işaretiyle birlikte kullanılır.

Örnek: Anahtar kelimemiz kadın çanta olsun
Geniş eşleme düzenleyici: +kadın +çanta
Kadın spor çantası fiyatları ———- Reklamınız Gösterilir
Kadın bel çantası modelleri ——— Reklamınız Gösterilir
Erkek çanta modelleri ——– Reklamınız Gösterilmez

Yorumum: Geniş eşleme düzenleyici stratejisi Google Ads reklamcılığı hakkında ileri düzeyde bilgi sahibi olan uzmanlar tarafından sıklıkla tercih edilir. Eğer anahtar kelime analizleri ve reklam optimizasyon stratejileri hakkında üst düzeyde bir bilginiz yoksa geniş eşleme düzenleyici stratejisini kullanmanızı tavsiye etmem. Yapacağınız kritik bir hata reklamınızın potansiyel müşterilerinize gösterilmesini engelleyebilir.

Bu eşleme türünde anahtar kelime listenizi en iyi şekilde belirlemeniz ve günlük olarak negatif anahtar kelime optimizasyon stratejisi kullanmanız gerekmektedir.

Google Ads (AdWords) Geniş Eşleme Düzenleyici Stratejisi

Negatif anahtar kelime eşleme

Negatif anahtar kelimeler reklamlarınızın belirttiğiniz kelimeler doğrultusunda gösterilmesini engelleyerek reklam bütçenizin boşa harcanmasının önüne geçer ve Google Arama Ağı reklamlarından web sitenize gelen alakasız tıklanmaları engeller. Bu da reklam performansınızı ve kalite puanınızı yükseltir.

Negatif anahtar kelimelerinizi eksi (-) işaretiyle ekleyebilirsiniz. Örnek: -kadın ayakkabı gibi.

Negatif anahtar kelime türleri

Google Ads negatif anahtar kelimeler de anahtar kelime eşleme türleri gibi farklı şekilde adlandırılmaktadır. Çünkü bir kelimeyi ya da kelime grubunu negatif olarak eşlerken tam eşleme mi, sıralı eşleme mi yoksa geniş eşleme mi olacağına dikkat etmeniz gerekiyor.

Tüm anahtar kelime eşleme türlerini yukarıda detaylı olarak anlattığım için burada tekrar tekrar açıklamayacağım. Bunun yerine konuyu daha fazla uzatmadan daha açık bir şekilde görsellerle anlatmak istedim.

Negatif geniş eşleme

Google Ads (AdWords) negatif geniş eşleme

Negatif sıralı eşleme

Google Ads (AdWords) negatif sıralı eşleme

Negatif tam eşleme

Google Ads (AdWords) negatif tam eşleme

Negatif eşleme yaparken kelimeleri seçme konusunda dikkatli olun. Çünkü negatif kelime eşlemenin amacı web sitenize gelen alakasız trafiği engellemek, reklam maliyetlerini düşürmek ve kalite puanını yükselterek reklam performansının artmasını sağlamaktır. Yanlış kelimeleri negatiflerseniz alakalı trafiğiniz azalır ve reklamlarınız başarısızlıkla sonuçlanır.

Bu yazımda sizlere Google Ads (AdWords) anahtar kelime eşleme türlerini detaylıca anlatmaya çalıştım. Google Ads ve dijital pazarlama üzerine sorularınızı aşağıdaki Bir Cevap Yaz kutusuna yazabilirsiniz.

Sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel bilgiler, ipuçları ve gelişmeler için beni sosyal medyada takip edin!

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere! 🙂

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu