Meta Business

Facebook A/B Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Herkese merhaba! Bu yazımda sizlere Facebook & Instagram A/B testi nedir? Ne işe yarar? Nasıl yapılır? Bu soruların cevaplarını verdim.

A/B Testi nedir?

A/B Testi, bilim dünyasında aslında bir deney olarak ifade edilmektedir. Bu deneylerde bir kontrol grubu ve bir de varyasyonlar vardır. Yapılan deneyin sonucuna göre veriler kontrol edilerek hangi varyasyonun daha iyi sonuç verdiği A/B Testi ile tespit edilir.

Facebook ve Instagram reklamları için aslında A/B Testleri de bu amaca hizmet eder. A/B Testleri sayesinde hangi reklam kampanyanızın daha verimli çalıştığını tespit ederek, reklam maliyetlerini azaltabilir, reklamlardan aldığınız verimi artırabilirsiniz.

A/B Testleri sayesinde,

  • Hedef kitleleri,
  • Reklam kreatiflerini,
  • Yayın optimizasyonlarını,
  • Reklam alanlarını kıyaslayarak en iyi sonucu aldığınız reklam kampanyanızı belirleyebilirsiniz.

A/B Testleri Facebook & Instagram Mağaza Trafiği reklam modeli dışındaki tüm reklam modellerinde kullanılabilir.

Facebook & Instagram A/B Testi nasıl yapılır?

Facebook Business Manager > Reklam Yöneticisi > Oluştur‘a tıklayarak reklam stratejileriniz doğrultusunda herhangi bir reklam modeli seçiniz.

Aşağıdaki Reklam Verme Amacı kısmından A/B Testi Oluştur‘a tıklayarak kıyaslama yapmak istediğiniz değişkeni seçiniz.

Facebook A/B Testi Nedir? Nasıl Yapılır?
Facebook A/B Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Örneğin ben değişken olarak reklam alanlarını kıyaslamak istiyorum. Reklam kampanyam için en verimli reklam alanının Facebook Akış mı yoksa Instagram Akış mı olduğunu A/B Testi yaparak ölçmek istiyorum. Yukarıdaki açılır pencereden Reklam Alanlarına tıklayarak devam edebilirim.

Facebook A/B Testi Nedir? Nasıl Yapılır?
Facebook A/B Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Yukarıda gördüğünüz gibi Reklam Seti alanında değişkenimizi Reklam Alanı olarak belirlediğimiz için karşımıza iki farklı reklam alanı kısmı yer alıyor. Bunlardan bir tanesi A reklam kampanyası, diğeri de B reklam kampanyası için.

Yani biz burada 2 adet reklam çıkacağız. A reklamında reklam alanı kısmında sadece Facebook Akışı seçerken, B reklam alanında sadece Instagram Akışı seçeceğiz. Bunun dışında bu iki reklamın hedef kitlesi, reklam metni, bütçesi, görseli, kreatifi her şeyi aynı kalacak.

Biz eğer Facebook Akış ve Instagram Akışın yanında, Instagram Hikayeler reklam alanının da performansını ölçmek isteseydik Bir Reklam Seti Ekle butonuna tıklayarak C reklamını ekleyebilir, Instagram Hikayeler reklam alanını da test edebilirdik.

Dikkat etmemiz gereken önemli bir husus da bütçe yönetimidir. Örnek vermek gerekirse A/B Testi için günlük 50 TL reklam bütçemiz olsun. Sistem bu bütçeyi günlük olarak 25 TL A reklamına, 25 TL B reklamına ayırarak bölüyor. Belirlediğimiz günün sonunda sistem, kazananı yani hangi reklam kampanyanızın daha verimli olduğunu size gösteriyor.

Facebook A/B Testi Nedir? Nasıl Yapılır?
Facebook A/B Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

A/B Testi için reklam bütçeniz ve gün sayısı ne kadar fazla olursa tahmini test gücü de o kadar yüksek oluyor yani o kadar keskin sonuçlar alabiliyorsunuz.

Devama tıklayarak reklam kimliği kısmına gidebilir buradaki alanları doldurduktan sonra A/B Testi reklamınızı yayına alabilirsiniz. Belirlediğiniz günün sonucunda sistem kazanan reklamı belirleyecektir ve böylelikle hangi reklam alanının sizin için daha verimli olduğunu ölçmüş olacaksınız.

Facebook ve Instagram reklamlarında A/B Testi yapmak işte bu kadar kolay! 🙂

Beni sosyal medya hesaplarımdan takip ederek sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel bilgi, gelişme ve ipuçlarını anında takip edebilirsiniz.

Aklınıza takılan sorular varsa aşağıdaki Bir Cevap Yazın kutusuna yazarak bana ulaştırabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. 🙂

2 Yorum

  1. S.a Ahmet bey. Freelance Dijital pazarlama yapmak istiyorum. Bu konuda nasıl iş bulabileceğim ve teklif vere bilecegimle ilgili beni bilgilendire bilirseniz çok mutlu olurum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  2. Hocam merhaba öncelikle bilgileriniz için çok teşekkür ederiz.fb ve instagram ile alakalı bir sorum olucak
    Mesel profesyonel reklam oluştururke kreatifler marka ürünü ise mesela Gucci l vitton, prada, palm angelos bu tarz kreatifler reklam çıktığında gösterirmi evet diyorsanız bir sponsorlu reklam kampanyasında bu işlem beklemede duruyor bunun nedeni nedir hocam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu