Sosyal Medya

WhatsApp ve Telegram Arasındaki Farklar Nelerdir?

WhatsApp‘in yeni gizlilik sözleşmesini duyurmasının ardından yüz binlerce kişinin Telegram‘a akın etmesi, WhatsApp ve Telegram arasındaki farklar nelerdir? sorusunu gündeme getirdi.

WhatsApp’ın biz kullanıcılara yönelik “zorunlu güncelleme” kararının ardından alternatif mesajlaşma aplikasyonları gündem konusu oldu. Türkiye için App Store ve Google Play Store’da en çok indirilen mesajlaşma uygulamaları arasında ilk sırada ‘Telegram Messenger‘ın yer aldığını görüyoruz.

Yazının başında söylemeliyim ki Telegram, veri güvenliği açısından WhatsApp’tan daha güvenli gibi dursa da aslında durum pek de öyle değil 🙂

Ben de sizlere bu yazımda WhatsApp ve Telegram arasındaki farkları anlattım.

Hazırsanız başlayalım 🙂

WhatsApp ve Telegram Arasındaki Farklar
WhatsApp ve Telegram Arasındaki Farklar

WhatsApp mı Telegram mı?

Gelin isterseniz öncelikle WhatsApp ve Telegram’ın tarihçesine kısaca değinelim:

WhatsApp, Brian Acton ve Jan Koum tarafından 2009 yılında, Telegram ise Rus sosyal ağı VK’yı kuran Nikolai ve Pavel Durov kardeşler tarafından 2013 yılında kurulmuştur.

WhatsApp ve Telegram arasındaki temel farklardan biri, Telegram ve WhatsApp’ın kullanıcıların gizliliği ve verilerine karşı farklı yaklaşımlara sahip olmasıdır.

Gizlilik konusu hakkında endişeleriniz veya ana sosyal medya akımlarından kaçınmak gibi bir düsturunuz varsa, Telegram daha iyi bir seçenek gibi görünse de aslında iki platformun da bu alanda ciddi açıkları söz konusu.

Hem WhatsApp hem de Telegram birçok benzer özelliğe sahiptir. Ancak aynı zamanda her iki mesajlaşma platformunun da farklı özellikleri vardır.

Telegram WhatsApp’tan Daha mı İyi?

Sınırsız Sunucu Depolama Alanı: Telegram sınırsız depolama alanı sağlar. Bu özellik tüm metin mesajlarınız, görüntü dosyalarınız ve belgelerinizin bulutlara kaydedileceği anlamına gelir. Herhangi bir veri kaybı yaşamadan aynı anda herhangi bir sayıda cihazdan istediğiniz sayıda çıkış yapabilir ve oturum açabilirsiniz. Yedekleme ve geri yükleme konusunda endişelenmenize gerek yok. Aktif oturumları görüntüleyebilir ve hangi cihazlarda oturum açtığınızı görebilirsiniz. Böylelikle herhangi bir dosyayı istediğiniz zaman istediğiniz yerde indirebilirsiniz.

Tek Seferde Dosya Aktarımı: Telegram, tek seferde 2 GB’a kadar dosya aktarımı yapmanıza izin verir. Bu oldukça yeterli büyüklükte bir alandır. WhatsApp’ta bu sınır 100 MB’tır.

Medya Sıkıştırma: Görüntü ve videoyu sıkıştırmayı veya sıkıştırılmamış sürümü göndermeyi seçebilirsiniz. Eğer sıkıştırmamayı tercih ederseniz fotoğraflarınızın da görüntü kalitesi düşmez.

Grup Üye Numarası Kapasitesi: Telegram’da normal bir grup kapasitesi 200.000’dir.

Kullanıcı Adı Özelliği: Başkalarının iletişim numarasına sahip olmasanız bile, Telegram üzerinden herhangi biriyle iletişim kurabilirsiniz. Bu, kullanıcının iletişim numarasının gizliliğini sağlar.

Kanallar: Bir kanal, sınırsız sayıda üye barındırabilen gruplara benzer. Kanalı oluşturan kişi kimlerin gönderi paylaşabileceğine karar verebilir ve diğer üyeler gönderileri görüntüleyebilir.

Telegram ve WhatsApp Farkları
Telegram ve WhatsApp Arasındaki Farklar

Çoklu Platform Desteği: Telegram, Android, IOS, Windows Phone, Windows PC, Mac OS, Linux işletim sistemi ve hatta herhangi bir tarayıcı üzerinden kullanılabilir.

Gizli Sohbet: Gizli sohbet, kişinin kendi kendini imha etme zamanlayıcısını ayarlayabildiği, uçtan uca şifreli bir sohbet türüdür. Zaman dolduğunda mesajlar otomatik olarak silinecektir.

Botlar: Veri iletişimini kolaylaştırmaya yarayan bir program parçasıdır. Çeşitli görevleri yerine getirebilir. Örneğin, bir resim botu görüntüleri adından alabilir. Birden fazla bot türü vardır. Popüler botlar image bot, sticker bot, gif bot’tur.

Sesli Aramalar: Telegram‘ın en son sürümü sesli aramaları destekler.

Her türlü dosyayı gönderebilirsiniz: Kullanıcılar Telegram aracılığıyla her türlü dosyayı gönderebilir. WhatsApp video, resim ve belge türü dosyalarını sınırlar.

Birden çok oturum açabilirsiniz: Telegram‘da aynı anda birden fazla cihazda oturum açabilir ve tüm cihazlarda mesaj alabilirsiniz. Tarayıcılar da dahildir.

Uçtan Uca Şifreleme Yoktur: Telegram‘da uçtan uca şifreleme özelliği sadece gizli sohbetlerde vardır. Normal sohbetlerde uçtan uca şifreleme özelliği yoktur. Bu nedenle Telegram yetkilileri kişisel verilerinize erişim sağlayabilir.

Yarım Milyon Üye: Telegram‘ın tüm dünyada 500 milyondan fazla kullanıcısı bulunmaktadır.

WhatsApp Telegram’dan Daha mı İyi?

WhatsApp şu anda, Telegram‘ın bildirdiği aylık 500 milyon aktif kullanıcısına kıyasla 2 milyar aktif kullanıcıya sahiptir. Bu, arkadaşlarınızın ve ailenizin Telegram yerine WhatsApp‘a sahip olma olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

WhatsApp ayrıca tüm sohbetler için uçtan uca şifreleme sunarken, Telegram bunu sadece gizli sohbeti için kullanıyor. Bu da WhatsApp yetkililerinin sizin kişisel verilerinize ulaşamayacağı anlamına geliyor.

Sohbet uygulaması WhatApp, sesli ve görüntülü aramaları destekler. Ayrıca WhatsApp görüntülü görüşmede Telegram’a oranla çok daha kaliteli bir hizmet altyapısına sahiptir.

WhatsApp Telegram'dan Daha mı İyi?
WhatsApp Telegram’dan Daha mı İyi?

Son olarak, iki platformun da bazı açıkları bulunsa da WhatsApp’ın Telegram’a oranla daha güvenli bir platform olduğunu düşünüyorum. Bunu da “uçtan uca şifreleme” özelliğine dayandırıyorum. 10 yıla yakın süredir WhatsApp, 4 yılı aşkın süredir de Telegram kullanan birisi olarak iki platformun da kendine has farklı güzel özellikleri olduğunu düşünüyorum 🙂

Telegram kanalıma dahil olarak sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel bilgi, gelişme ve ipuçlarını takip edebilirsiniz:

https://t.me/ahmetbalatcom

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sağlıklı günler 🙂

Öneri içerik: Dijital Pazarlama Nedir? Nasıl Uzman Olunur?
https://www.ahmetbalat.com/dijital-pazarlama-nedir-nasil-uzmani-olunur/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu