Meta Business

Instagram Markalı İçerik Reklamları Nedir?

Merhaba dostlarım. Bu yazımda sizlere Instagram Markalı İçerik Reklamları nedir? Ne işe yarar ve nasıl oluşturulur bunu detaylı olarak anlattım.

Markalı içerik reklamları nedir?

Instagram Markalı İçerik Reklamları, Instagram ve Facebook’taki içerik üreticileri ile markaların iş birliği yapmasını sağlayan bir reklam modelidir diyebiliriz. Örneğin bir Influencer ile sorumlu olduğunuz marka bir anlaşma yaptı diyelim.

Marka, Influencer’a ürünü gönderdi. Influencer da bu ürünü kendi sayfasından paylaştı. Markalı İçerik Reklamları sayesinde marka, influencer’ın kendi Instagram & Facebook sayfasında paylaştığı gönderiyi kendi Business Manager hesabından sponsorlu olarak çıkabiliyor.

Ya da diyelim ki firmanız bir kampanya stratejisi oluşturdu bu strateji için de reklam görselleri oluşturdu diyelim. Bu reklam görsellerini Instagram’daki içerik üretici sayfalarından paylaştırarak bu görselleri yine markanızın Business Manager hesabı üzerinden sponsorlu olarak öne çıkarabilirsiniz.

Instagram Markalı İçerik Reklamlarının avantajı nedir?

Markanızın takipçi sayısı kampanyanızın yeterli sayıda kişiye (deyim yerindeyse milyonlara) ulaşması için yeterli miktarda olmayabilir. İşte bu noktada anında hızlı sonuç almak isteyen, dakikalar içerisinde büyük kitlelere ulaşmak isteyen markalar Instagram’da içerik üreticiler yani influencer’la ile iş birliği yapıyor.

Bu iş birliğinde markalar influencler’ların ilgili gönderilerini sponsorlu olarak reklam çıkabiliyor ve sonuçları detaylı olarak görerek, kampanya analizi yapabiliyor.

Yani Instagram Markalı İçerik Reklamları sayesinde erişim, hedefleme ve ölçümler yapabiliyorsunuz.

Instagram Markalı İçerik Reklamları nasıl oluşturulur?

Instagram Markalı İçerik Reklamlarını kurmadan önce yapmanız gereken bir işlem bulunuyor. İçerik üreten Instagram hesabının markalı içerik akış gönderisinde veya Hikayesinde işletmenizi etiketlemesine izin vermelisiniz.

Bunun için Instagram hesabınızın bir İşletme Profili olması gerekiyor. Ayarlar > İşletme > Markalı İçerik > Onay Gereksin düğmesinin açık olmasını sağlayın. Bu sayede içerik üreticilerinin işletmenizi etiketleyebilmesine izin vermiş olursunuz.

Sonraki adımda Onaylı Hesaplar‘a tıklayarak iş birliği yapacağınız içerik üreticisinin adını burada bulun.

Instagram Markalı İçerik Reklamları

Seçili içerik üretici, influencer artık paylaştığı gönderisinde işletmenizi etiketleyebilir. Bu sayede işletmeniz için Business Manager panelinden bu gönderiyi sponsorlu olarak reklam çıkabilirsiniz.

Bu adımlardan sonrası aslında çok basit. Business Manager hesabınıza giriş yaparak normal bir kampanya oluşturur gibi reklamlarınızı oluşturabilirsiniz.

NOT: Instagram Markalı İçerik Reklamları Marka Bilinirliği, Video Görüntülemeleri, Erişim, Dönüşümler, Trafik ve Etkileşim hedefli kampanyalarda oluşturulabilir.

NOT: Instagram Markalı İçerik Reklamları Instagram Akış, Instagram Story, Instagram Keşfet ve Facebook’ta reklam olarak yayına alınabilir.

Hedef kitleyi oluşturup, Reklam Kimliğine geldiğinizde Mevcut Gönderiyi Kullan’a tıklamanız gerekmektedir. İşte buradan içerik üreticinizin paylaştığı ilgili gönderiyi görerek sponsorlu olarak yayına alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu