Meta Business

Benzer Hedef Kitle (Lookalike) Nedir?

Merhabalar, bugün sizlere Benzer Hedef Kitle (Lookalike) hakkında aklınızdaki soruların cevaplarını bulabileceğiniz, dopdolu bir içerik hazırladım. İyi okumalar dilerim 🙂

Benzer Hedef Kitle (Lookalike), halihazırdaki en iyi kitlelerinize benzeyen, işletmenizle ilgilenme olasılığı yüksek olan yeni insanlara ulaşmanın bir yöntemidir. Benzer Hedef Kitle (Lookalike), elinizdeki özel bir kitleye bağlı olarak, Facebook ve Instagram tarafından hedeflenen benzer kitlelere denir. Özel hedef kitlelerinizden elde ettiğiniz verilerle Facebook Business panelinde, bu kitlelerden benzer yeni hedef kitleler oluşturabilirsiniz.

Benzer Hedef Kitle (Lookalike), işletmenizle online dünyada etkileşime geçen kişilerle benzer davranışlar sergileme ihtimali yüksek, ancak belirlenen tarih aralığında işletmenizle etkileşime geçmemiş olan yeni kitlelere denir. Benzer hedef kitleler, kampanyalarınızı geleneksel hedefleme yöntemlerinin ötesinde genişletebilmenize ve ölçeklendirebilmenize olanak tanır. Bize, dışarı çıkıp mevcut müşterilerimiz gibi insanlar bulma imkanı sağlar.

Facebook’ta Benzer Hedef Kitle (Lookalike) Nedir?

Benzer Hedef Kitle (Lookalike) ile markanızı sizi tanımayan, sizinle online dünyada daha önceden etkileşime geçmemiş olan kişilere tanıtabilirsiniz.

Facebook Benzer Hedef Kitle
Facebook Benzer Hedef Kitle

Benzer Hedef Kitle (Lookalike Audience) oluşturduğunuzda, bir kaynak (çeşitli verileriniz ile oluşturulan bir özel kitle) seçersiniz. Facebook, hedef kitledeki kişilerin ortak özelliklerini (demografik bilgiler veya ilgi alanları vs.) belirler. Daha sonra onlara benzeyen insanlar bulur.

Benzer Hedef Kitle Çeşitleri Nelerdir?

Benzer Hedef Kitlenin çeşitleri bulunmaktadır. Kendi reklam stratejilerinize en uygun olanları seçerek reklamlarınızı yayına alabilirsiniz.

Web Sitesi Ziyareti

Benzer Hedef Kitle ile web sitenizi ziyaret eden kişilere benzer kişilere reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Hatta çıtayı biraz daha yükselterek web sitenizde uzun süre vakit geçiren kişilere benzeyen kişileri dahi hedefleyebilirsiniz. Ayrıca web sitenizde belirli sayfaları ziyaret edenlere veya (olayların / özel dönüşümlerin kurulu olduğu) belirli butonlara tıklayan kişilere benzeyen kişilere de reklamlar gösterebilirsiniz.

Benzer Hedef Kitle (Lookalike Audience) Oluşturmak
Benzer Hedef Kitle (Lookalike) Oluşturmak

Tüm bu işlemler için web sitenizde piksel kodunun yüklü olması gerekmektedir. Piksel kodu ile web sitenizle en fazla 180 gün öncesine kadar etkileşime geçen kişilere benzer kişileri hedefleyebilirsiniz. Benzer Hedef Kitle oluşturmadan önce Özel Hedef Kitle oluşturmanız gerekiyor.

Öneri içerik: Facebook Piksel Nedir? Siteye Nasıl Eklenir?
https://www.ahmetbalat.com/facebook-piksel-nedir-siteye-nasil-eklenir/

Müşteri Listesi

Benzer Hedef Kitle ile Custom Audience yani elinizdeki müşteri listelerine benzeyen kişilere reklamlar gösterebilirsiniz. Bunun için elbette elinizde bir müşteri listesi bulunmalıdır. (İsim soyisim, telefon numarası, e-posta vs)

Uygulama Hareketleri

Eğer bir mobil uygulamanız varsa ve gerekli olay kurulumları yapıldıysa. Mobil uygulamanızda belirli işlemleri gerçekleştiren kişilere benzeyen kişilere reklamlarınızı gösterebilirsiniz.

Örneğin mobil uygulamanız bir mobil oyunsa, mobil oyununuzu başlatan kişilere veya level atlayan kişilere reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Ya da mobil uygulamanız bir e-ticaret uygulamasıysa uygulamanızdan ürün satın alan kişilere benzeyen kitlelere reklamlarınızı gösterebilirsiniz.

Uygulama olayları ile mobil uygulamanızla en fazla 180 gün öncesine kadar etkileşime geçen kişilere benzer kişileri hedefleyebilirsiniz.

Çevrimdışı Hareketler

Eğer ki fiziki (offline) bir mağazanız varsa, mağazanızdan ürün satın alan kişilerin verilerini Çevrimdışı Olay Setlerine ekleyebiliyorsunuz. Benzer Hedef Kitleler ile örneğin, fiziki mağazanızdan ürün satın alan kişilere benzeyen hedef kitlelere reklamlar gösterebilirsiniz.

Bunun için Çevrimdışı Olay Setinin kurulmuş olması gerekmektedir.

Instagram Hesabı ile Etkileşime Geçenler

Instagram Profesyonel Hesabınızla etkileşime geçen kişilere benzeyen hedef kitlelere reklamlar gösterebilirsiniz.

Instagram Benzer Hedef Kitle Oluşturma

Instagram Benzer Hedef Kitleler ile son 365 güne kadar,

 • Instagram hesabınızla etkileşime giren herkese,
 • Instagram profilinizi ziyaret eden kişilere,
 • Herhangi bir gönderiyle veya reklamla etkileşime geçenlere,
 • Size mesaj gönderenlere,
 • Herhangi bir gönderiyi veya reklam kaydeden kişilere benzer kitlelere reklamlar gösterebilirsiniz.

Tüm bunlar için tek şart Instagram’da bir Profesyonel Hesaba sahip olmak.

Facebook Sayfası ile Etkileşime Geçenler

Benzer Hedef Kitleler ile tıpkı Instagram hesabıyla olduğu gibi Facebook sayfanızla etkileşime geçen kişilere benzeyen kitleleri de hedefleyebilirsiniz.

Facebook Benzer Hedef Kitle Oluşturma
Facebook Sayfası Benzer Hedef Kitle

Facebook Benzer Hedef Kitleler ile son 365 güne kadar,

 • Şu anda sayfanızı beğenen kişilere,
 • Sayfanızla etkileşim kuran herkese,
 • Sayfanızı ziyaret eden kişilere,
 • Herhangi bir gönderiyle veya reklamla etkileşime geçenlere,
 • Herhangi bir eylem çağrısı düğmesine tıklayanlara,
 • Size mesaj gönderenlere,
 • Herhangi bir gönderiyle etkileşime geçenlere benzeyen kitleleri hedefleyebilirsiniz.
Benzer Hedef Kitle (Lookalike Audience)
Benzer Hedef Kitle Oluşturma (Lookalike)

Diğer Benzer Hedef Kitle Türleri

Benzer hedef kitleler ile,

 • Potansiyel müşteri formlarıyla etkileşime geçenlere,
 • Facebook etkinlikleriyle etkileşime girenlere,
 • Facebook / Instagram Alışveriş ve İlanlarla etkileşime geçenlere benzer kitlelere reklamlar gösterebilirsiniz.

Facebook Benzer Hedef Kitleleri Nasıl Oluşturabilirsiniz?

Facebook Benzer Hedef Kitle oluşturmak için, oluşturulan sayfanın Business İşletmesinde yönetici olmanız gerekir. Ayrıca, Benzer Hedef Kitle oluşturmak için önce Özel Hedef Kitleler oluşturmalısınız.

Facebook Benzer Hedef Kitle (Lookalike) Oluşturmak için Facebook Business’ta ilgili işletmeyi seçin.

Business Facebook > İşletme > İşletme Araçları > Hedef Kitleler > Benzer Hedef Kitle

Yukarıdaki yolu izleyerek Benzer Hedef Kitleler oluşturabilirsiniz. Benzer Hedef Kitleler oluşturmadan önce bir kaynak olarak Özel Hedef Kitle oluşturmanız gerekmektedir.

Facebook Benzer Hedef Kitle Oluşturma
Benzer Hedef Kitle Oluşturma

Ayrıca, Reklam Yöneticisi’nde reklam oluştururken, aynı zamanda, Benzer Hedef Kitle de oluşturabilirsiniz. Benzer Hedef Kitle (Lookalike)’nizin oluşturulması 6-24 saat alabilir. Bundan sonra da benzer hedef kitleleriniz yedi günde bir yenilenir. Sizin sürekli olarak Benzer Hedef Kitle oluşturmanıza gerek yoktur. Sistem otomatik olarak kitlelerinizi yeniler.

Benzer Hedef Kitle (Lookalike Audience) Oluşturmak
Benzer Hedef Kitle (Lookalike Audience) Oluşturmak

Benzer Hedef Kitle (Lookalike) Oluşturmak İçin 8 İpucu:

 • 1-Kullanım Durumunuzu Planlayın: Benzer hedef kitleyi ne için kullanılacağınız ile başlayın. İçerik pazarlama kampanyaları mı yoksa doğrudan alışveriş reklamları mı yayınlayacaksınız? Bu ve benzeri soruların yanıtlanması, listenizi nasıl başlatmak istediğinizle ilgili önemli bir aşamadır ve fark yaratmanıza yardımcı olur. Müşteri listesi, alışveriş reklamları için iyi bir seçenek olabilir. İçerik pazarlaması için ise 30 günlük bir web sitesi ziyaretçisi özel kitlesiyle çalışabilirsiniz.
 • 2- Başlangıçtan İtibaren Verileri Toplayın: Bir kampanya için, özel veya Benzer Hedef Kitlesi (Lookalike) kullanmayı planlamıyor olsanız bile, açılış sayfalarında ve web sitelerinde başlangıçtan itibaren izleme listeleri oluşturmanızda fayda var. Çünkü bu depolama yöntemi size, daha sonraki bir tarihte bu alanları geliştirmek isterseniz, kullanabileceğiniz arka veriler sağlayacaktır. Bu nedenle bir dijital pazarlama çalışmasına başlamadan önce mutlaka piksel kodunu web sitesine yükleyin ve olaylar oluşturun.
 • 3- E-posta Listelerini Kullanın: Facebook ve Google Ads, e-posta listelerinden özel kitlelerin oluşturulmasına izin verir (Örn: Mailchimp). Bu, benzer hedef kitlesi oluşturmak için, bir müşteri listesi yükleyebileceğiniz anlamına gelir. Bu, birçok yaratıcı hedefleme seçeneği için size veri sağlayan bir yöntemdir.
Facebook Benzer Hedef Kitle Oluşturma
Benzer Hedef Kitle (Lookalike Audience) Oluşturmak
 • 4 – Küçük Adımlarla Başlayın: Benzer Hedef Kitleler için % 1-% 10 arası liste oluşturabilirsiniz. Ben genellikle %1 kullanmanızı ve bütçeniz eğer çok yüksek değilse %3’ü geçmemenizi öneririm. Sayı ne kadar yüksekse, eşleşme eşiği o kadar düşük olur. Bu da genellikle kampanyalarda daha düşük yatırım getirisi anlamına gelir.
 • 5- Ek Hedefleme ile Birleştirme: Benzer hedef kitleleri, standart demografik, ilgi ve davranış yöntemleriyle daha da özelleştirilebilir. Benzer bir kampanya olduğu hali ile kârlı değilse, bazı ek hedefleme seçenekleri ayarlayarak algoritmalara destek çıkabilirsiniz. Bu, hacmi azaltır ancak hedefleme etkili olursa, yatırım getirisini artırır.
 • 6- Sınırlı Bütçelerle Başlayın: Ölçeğinizi büyütürken bile, benzer kampanyaları kısıtlı günlük bütçelerle sınırlandırma iyi bir başlangıçtır. Kampanyalar, mevcut hedeflemenize kıyasla, tamamen farklı bir şekilde dönüşecektir merak etmeyin. Deneyimlerime göre çoğu zaman iyi dönüşüm sağlıyorlar. Ancak yine de önce günlük bütçeyle test etmek daha yararlı bir yöntemdir.
 • 7- Özel Hedef Kitle Oluşturun: Benzer Hedef Kitle oluşturmadan önce elbette bir Özel Hedef Kitle oluşturmanız gerekmektedir. Elinizdeki özel hedef kitlenin niteliği ne kadar iyiyse, benzer hedef kitlenizin niteliği de o kadar iyi olacaktır.
 • 8- Tüm Kampanyalarda Kullanılabilir: Benzer Hedef Kitleler, adı üstünde hedef kitle olduğu için tüm kampanya türlerinde kullanılabilir.

Aklınıza takılan herhangi bir soru olursa Bir Cevap Yazın kutusundan bana iletebilirsiniz. Bir sonraki içerikte görüşmek üzere sağlıkla kalın 🙂

Sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel gelişmeler için Telegram kanalıma katılın: https://t.me/ahmetbalatcom

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu