Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Neden Çok Önemli?

Dijital Pazarlama İşletme Sahipleri İçin Neden Önemlidir? 

İşletmeniz yıllardır faaliyet gösteriyor olsa da faaliyetlerinizle ilgili tahmin edilmesi en zor şeylerden biri, hedef kitlenize en etkili şekilde nasıl ulaşacağınız ve onlarla nasıl etkileşime geçeceğinizdir. Dünyadaki en kusursuz ürün geliştirme ve en verimli lojistik hizmetlerine sahip olsanız bile, mesajınızı doğru zamanda doğru kişilere ulaştıramadığınız sürece bunun bir önemi olmayacaktır. 

TV, billboard ve dergi reklamları ile diğer geleneksel reklam türlerine oldukça aşinasınız. Peki ya dijital pazarlama hakkında ne kadar bilginiz var? İşletme sahiplerinin çoğunun aklına web sitelerindeki pop-up’lar veya banner reklamlar gelebilir. Kimileri ise sosyal medyada iyi bir şekilde var olmanın dijital pazarlamanın önemli bir yönü olduğunun farkındadır. Dijital pazarlamada uygulanan taktiklerden bazılarını biliyor olabilirsiniz ancak özellikle geleneksel reklam türleriyle karşılaştırıldığında dijital reklamları tam olarak neyin etkili kıldığını biliyor musunuz? 

Düşük Maliyet

Bazı şirket sahipleri ve yöneticiler pazarlamayı genellikle masraf olarak görürler ve haksız da sayılmazlar – hangi mecrayı kullanırsanız kullanın reklam yayınlamak maliyetlidir. Ancak geleneksel pazarlamada özellikle yüksek bir giriş engeli söz konusudur, hatta kuş uçmaz kervan geçmez yerlerdeki reklam panoları ve gece 3’teki reklam kuşakları bile oldukça pahalıdır. 

TV, dergi, billboard vb geleneksel medyada reklamlar vermek oldukça maliyetli olsa da Google ve Meta gibi platformlarda oldukça düşük tutarlara reklam çalışmaları yapabilirsiniz. İsterseniz 5 dolarlık bir kampanya bile yürütebilirsiniz. Bu platformlarda genellikle yeni reklamverenler için reklam harcaması kredisi bile sağlanmaktadır. 

Daha Fazla Hedef Kitleye Erişim 

Fiziki bir gazeteye reklam verirseniz, hedef kitleniz o gazetenin aboneleridir. TV kanallarından birinde bir zaman aralığı satın aldığınızda ise hedef kitleniz, o kanalı o saatte söz konusu program için izleyen kişiler olarak tanımlanır. Mecraya göre bazı demografik kırılımlar değerlendirilebilse de (örneğin, “Golf” dergisinin okuyucularının büyük olasılıkla golf hayranları olması gibi), daha geleneksel kanallarda çoğu durumda mesajlarınızı belirli kitlelere göre uyarlama becerisinden yoksun kalırsınız. Örneğin, 18 yaşındakilerin de 55 yaşındakilerin de market alışverişine gitmesi gerekiyor, peki sizce aynı reklamlara mı tepki veriyorlar? 

Meta Business Reklamları Demografi

Dijital pazarlama kanalları, ek bir maliyet olmaksızın hedef kitlenizi yaş, cinsiyet, gelir düzeyi, konum, iş unvanı, ilgi alanları ve daha fazla özellik temelinde belirleyebilmenizi sağlar. İşletmeniz açısından hangi demografik dağılımın uygun olduğu konusunda emin değilseniz, Google ve Meta gibi platformlarda bulunan ücretsiz analiz araçları ile, sayfanızı takip eden veya web sitenizi ziyaret eden kişilerin tam özelliklerini öğrenebilirsiniz. 

Marka Bilinirliği 

Markanızı ya da yeni çıkardığınız bir ürün veya hizmeti tanıtmak için geleneksel reklamcılık yöntemlerini kullandığınızda, hedef kitlenizin çabalarınızı fiziksel olarak fark edebilecek bir konumda olmalarını umut etmekle yetinmek zorunda kalırsınız. İster işe gitmek için doğru otoyolu kullanan biri ister standınızdaki broşüre dikkat eden birileri olsun, bu durumda büyük ölçüde kişilerin doğru zamanda doğru yerde bulunacak olmalarına bel bağlamanız gerekir. Ancak tüketicilerin büyük çoğunluğu günün en azından bir kısmını internette geçirmektedir. 

Dijital Pazarlama Neden Çok Önemli?

Dijital pazarlama araçları sayesinde, kitlenize akıllı telefonlarını veya masaüstü bilgisayarlarını kontrol ettikleri her an ulaşma imkanına sahip olursunuz. Eğer ki markanızın belirli bir ürününün veya yönünün hedef kitlenizin iyi belirlenmiş bir segmentine ulaşmasını istiyorsanız, bunu da yapabilme olanağına sahipsiniz. 

Potansiyel Müşteri Oluşturma 

Geleneksel pazarlamanın getirdiği en büyük sıkıntılardan biri de performans takibidir. Medya satın almacıları size reklamınızı tam olarak kaç kişinin gördüğünü söyleyebilir ancak reklamın satışa dönüşüp dönüşmediğini doğrudan kanıtlayabilmek çoğu zaman mümkün değildir.

Dijital ortamdaki reklamlar, yayınladığınız reklamlara iletişim bilgileri formları eklemenize olanak tanır. Böylece üç yönlü bir işlev elde edersiniz: Bu her şeyden önce, reklamla kaç kişinin istediğiniz şekilde etkileşime geçtiğini gösterir; ikinci olarak, bu kişileri e-posta ve telefon listelerinize eklemenize olanak tanır; üçüncü olarak da size potansiyel müşteriyi anında belirleme fırsatı verir. Ve elde edilen bu anlık yanıtlar, bir müşteri adayını satışa dönüştürmede son derece önemlidir. 

Müşteri Bağlılığı ve Devamlılığı 

Uzun yıllardır geleneksel medyada marka bilinirliğine yatırım yapan büyük markalar için müşterilerle iletişimde kalmak oldukça kolaydır çünkü bu onların birincil işletme amaçlarından biridir. Peki küçük ölçekli bir işletme, ürününü online olarak satmak için müşterilerine nasıl ulaşabilir?

Teknoloji sayesinde işletme sahipleri, ister değerlendirme yönetimi, ister sosyal medya gönderileri veya ister e-posta bültenleri aracılığıyla olsun, müşterileriyle sayısız şekilde etkileşimde kalma fırsatına sahip olmaktadır. Dijital mecralar sayesinde, müşterilerinizin olumsuz geri bildirimlerine herkese açık bir forumda yanıt verebilir, böylece yalnızca müşterinizin endişelerini gidermekle kalmaz, aynı zamanda yorumu okuyan herkesin yanıtınızı görmesini sağlarsınız. Yine işletmenizle olumlu deneyimler yaşayan müşterilerle etkileşime geçerek, online olarak işletmenizle ilgilenen sadık bir topluluk oluşturabilirsiniz. 

Müşterilerinizle İletişim Halinde Kalın 

Mesajlarınızı insanlara ulaştırmak için hala geleneksel pazarlamadan faydalanabilirsiniz. Ancak müşterilerinizle gerçek anlamda iletişim kurmak ve hangi mesajlara karşılık verdiklerini bilmek istiyorsanız, bu konuda hiçbir şey dijital pazarlamadan daha etkili olamaz. 

Brandok reklam ajansımız ve performans marketing hizmetlerimizle siz de işletmenizi dijitale taşıyın. Bilgi için web sitemizdeki formu doldurabilirsiniz: https://brandok.co/

Öneri Yazım: Dijital Pazarlama Uzmanı Kimdir? Ne Yapar? (Ödüllü İçerik)
https://www.ahmetbalat.com/dijital-pazarlama-uzmani-kimdir-ne-yapar-odullu-icerik/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu