Dijital Pazarlama

Google AdSense Nedir? Nasıl Para Kazanılır?

Google AdSense nedir? AdSense ilenasıl para kazanılır? ve Google AdSense’e nasıl üye olunur? bunları anlatacağım.

Google AdSense nedir?

Google AdSense, Google arama motoruna ait, Google’ın geliştirdiği web sitesi yayıncılarının para kazanmasını sağlayan harika ötesi bir hizmettir.

Google AdSense ile nasıl para kazanılır?

Reklam verenler Google Görüntülü Arama Ağı’nda reklamlar verdiğinde, bu reklamların yayınlandığı sitelerde kullanıcılar reklamlara tıkladığında ya da reklamları görüntülediğinde reklamı yayınlayan web siteleri para kazanmaya başlayacaktır. Yani web siteniz ne kadar trafik alıyorsa Google AdSense ile o kadar fazla para kazanabilirsiniz.

Google Adsense Nedir? Nasıl Kurulur?

Google AdSense’ten para kazanmak için ilk adım bir Google AdSense hesabı oluşturmak ve sonrasında AdSense kodunu web sitenizde ilgili alana yapıştırmaktır. Google tarafından gerekli incelemeler yapıldığında web siteniz Google AdSense için uygun görülürse belirlediğiniz alanlarda Google AdSense reklamları yayınlanmaya başlayacaktır.

Kişiselleştirilmiş Google reklamları her kişinin ilgi alanına özgü olarak yayınlandığı için insanların bu reklamlara tıklama oranı da yüksektir.

Google AdSense hakkında bilmeniz gerekenler

 • Web sitenizde yayınladığınız Google AdSense reklamları tıklandıkça ve gösterildikçe para kazanırsınız.
 • Reklam tıklamalarının hepsi gerçek tıklama olmalıdır. Kendi web sitenizdeki reklamlara tıklarsanız ya da farklı IP’lerden tıklama işlemleri için sahte satın alımlar yaparsanız Google yapay zeka teknolojisi sayesinde bunu anlayarak hesabınızı askıya alacaktır buna dikkat etmeniz gerekiyor.
 • Web sitenizde reklam tıklamalarını teşvik eden ok işareti, yönlendirme ve buraya tıklayın gibi ifadeler AdSense hesabınızın askıya alınmasına sebep olacaktır.
 • Web siteniz kolayca gezilebilir, hızlı ve kullanıcı deneyim puanı yüksek bir web sitesi olmalıdır aksi takdirde Google AdSense talebiniz reddedilebilir.
 • Web sitenizde Gizlilik Politikalarını içeren, çerezler hakkında bilgi veren bir sekme olmalıdır. Aksi takdirde Google AdSense başvurunuz reddedilebilir.
 • Web sitenizin aktif, belirli periyotlarda içerik girilen ve insanlara fayda sağlayan bir web sitesi olması Google AdSense onayı almanızı kolaylaştıracaktır.
 • Google AdSense’e başvuru yaparken verdiğiniz bilgilerin tamamının doğru olduğundan emin olun. Eksik bilgiler Google AdSense üyeliği almanızı engelleyebilir.
 • .com / .com.tr gibi uzantılara sahip alan adlarına sahip web siteleri, ücretsiz alan adlarına sahip web sitelerine oranla Google AdSense başvurularında daha avantajlı durumdadır.
 • Web sitenizde yayınladığınız içeriklerin özgün olması, organik olarak beğeni ve yorum alması, web sitenizde organik etkileşim olması çok önemlidir. Google, organik olarak etkileşim almış web sitelerini sever, unutmayın. 🙂
 • Web sitenizin backlink aldığı siteleri kontrol edin. Kalitesiz adreslerden backlink alan web sitelerinin Google AdSense başvurularının onaylanma ihtimali düşüktür.
 • Web sitenizde Ana Sayfa, Hakkında, İletişim, Gizlilik Politikası gibi sayfalarınızın olması gerekmektedir. Bu Google AdSense başvuruları için oldukça önemli bir kriterdir.
 • Yayınladığınız reklamlar organik olarak tıklandıkça ya da gösterildikçe AdSense hesabınızda para birikir. 200 TL ve üzeri biriken paralarınızı anında kendi hesabınıza yatırabilirsiniz.
 • Reklamlar tıklandığında elde edilen kazanç sektörden sektöre, mevsimden mevsime, sektördeki rekabet düzeyine göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle tıklama / gösterim başına sabit bir kazanç söz konusu değildir.
 • Web sitenizde eğer Google Analytics, Google Tag Manager, Google Ads, Google Search Console gibi platformları kullanıyorsanız bu durum Google AdSense başvurunuzun onaylanması için olumlu bir kriterdir.
 • Son olarak, her zaman kalite birinci sıradadır. İnsanlara fayda sağlayan, kaliteli içerikler üreten web siteleri her zaman çok adım öndedir!

Google AdSense hesabı nasıl oluşturulur?

Hemen https://www.google.com/intl/tr_tr/adsense/start/ adresine giriş yapın. Sağ üstte bulunan Başlayın’a tıklayın.

Google AdSense Üyelik

Yukarıda gördüğünüz, sizden istenen bilgileri eksiksiz olarak doldurun. Sonraki adımda ülkenizi seçip, koşulları onayladıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

Google AdSense Üyelik

Sizden istenilen bu bilgileri de eksiksiz olarak doldurduktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

Google AdSense Kodu Nasıl Eklenir?

Bu adımda Google tarafından web sitenize yerleştirmeniz için size bir Google AdSense kodu verilir. Bu kodu web sitenizde  <head> ile </head> arasına yapıştırmanız gerekiyor. Bir sonraki aşamada bu kodu siteye manuel olarak nasıl yapıştırabilirsiniz detaylı olarak anlatacağım 🙂

Google AdSense kodu siteye nasıl eklenir?

Öncelikle şunu söylemem gerekir eğer sıfırdan yazılım bir web sitesi kullanıyorsanız, Google AdSense kodunun siteye eklenmesi için yazılımcınızla iletişime geçmenizi tavsiye ederim. Ben size bir WordPress siteye bu kodu nasıl ekleyebilirsiniz bunu anlatacağım. Aslında Google AdSense kodu da tıpkı Google Analytics ve Facebook Piksel kodları gibi web sitenizin <head> ile </head> kısmına eklenmelidir.

WordPress altyapılı sitenizin admin paneline giriş yaptıktan sonra sol altta bulunan Görünüm > Tema Düzenleyici‘ye tıklayın.

Google AdSense Kodu Siteye Ekleme

Karşınıza açılan penceredeki sağ kutucuktan Tema Üst Bölümünü işaretleyin ve kodların arasından </head> kapanış etiketini bularak size verilen kodu bu kapanış etiketinden hemen üste yapıştırın.

Google AdSense Kodu Siteye Nasıl Eklenir?
Google AdSense Kodu

Kodu web sitenize yapıştırdıktan sonra Google AdSense sitesine tekrar dönerek Kodu Yapıştırdım’a ve ardından Bitti’ye tıklayın.

Google AdSense Kodunu Web Sitesine Ekleme

Karşınıza aşağıdaki ekran çıkacaktır. Google, kodun eklendiği web sitesini detaylı olarak inceleyerek web sitenizin Google AdSense için uygun olup olmadığını kontrol edecektir. Geri dönüş çoğu zaman 24 saat içerisinde gerçekleşse de zaman zaman bu süre 2 haftayı bulabilir.

Google AdSense Kodunu Web Sitesine Ekleme

Google AdSense kodunu web sitesine eklemek işte bu kadar kolay! İlerleyen yazılarımda Google AdSense reklam yerleşimleri hakkında detaylı bir içeriği kaleme alacağım.

Sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel bilgiler, ipuçları ve gelişmeler için beni sosyal medyada takip edin!

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere!

3 Yorum

 1. Merhaba, oyun sitelerine (flash oyun gibi) onay alması zor olduğunu hatta çoğunlukla onay vermediklerini arkadaşımdan duymuştum bu doğru olabilir mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu