SEO

Nasıl SEO Uzmanı Olunur?

SEO Uzmanı, bir web sitesini arama motorları için optimize edecek şekilde test eder, analiz eder ve değiştirir. Yani SEO, Google ve Bing gibi arama motorlarında ilk sıralarda gelmek isteyen web siteler ve markaların son derece ihtiyaç duyacağı bir ihtiyaçtır. Özellikle dijital pazarlama sektörünün en popüler mesleklerinden olan SEO Uzmanı nasıl olunur merak ediyorsanız, bu yazım size yardımcı olacak.

SEO Uzmanı Nedir?

SEO Uzmanı, web sitelerini arama motorları için analiz eder ve ihtiyaç doğrultusunda optimize ederek Google ve Bing gibi büyük arama motorlarındaki arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkarır.

Bir SEO Uzmanı, olumlu bir kullanıcı deneyimi, artan web sitesi trafiği, olası satış hacmi ve marka bilinirliği oluşturmak için ilgili web sitelerinde SEO optimizasyonları gerçekleştirir. Markanın Site İçi SEO ve Site Dışı, Kapsamlı SEO çalışmalarını yönetir.

SEO Uzmanı, anahtar kelime araştırması yaparak ve Google Analytics gibi SEO araçlarından yararlanarak bir web sitesinin Google’daki görünürlüğünü artırabilir ve bu da marka için önemli faydalar sağlar.

SEO Uzmanının Sorumlulukları Nelerdir?

SEO Uzmanının iş sorumlulukları çalıştığı markaya, ajansa ve sektöre göre değişiklik gösterse de bir SEO Uzmanının iş yükümlülükleri ve yapması gerekenler aşağıdaki gibidir:

  • Şirketin web sitesi için arama motoru sonuç sıralamasını yükselten optimizasyon stratejileri geliştirmek.
  • Bütçeyi aşmadan, aylık maliyetleri tahmin ederek SEO kampanyalarının bütçe çalışmalarını yönetmek.
  • İçerik oluşturma ve içerik pazarlamasında SEO’yu yönlendirmek için editörlük ve pazarlama ekipleriyle birlikte çalışmak.
  • Şirketin web sitesinde ve pazarlama materyallerinde kullanılacak yeni anahtar kelimeler için sürekli anahtar kelime araştırması ve optimizasyonu yapmak.
  • Arama motoru optimizasyonu önerileri araştırıp, uygulamak.
  • Backlink kurma stratejisi oluşturup, yürütmek.
  • SEO stratejilerinin performansını anlamak için Google Analytics gibi SEO araçlarıyla günlük performans ölçümlerini izlemek.
  • SEMRush, Google Search Console, Ahrefs vb profesyonel SEO araçlarını üst seviyede kullanabilmek.
  • SEO stratejisini yönetmek için pazarlama departmanındaki diğer kişilerle iş birliği yapmak.
  • Web sitesi arama sonuçlarını iyileştirmek için blog gönderileri ve sayfa açıklamaları dahil olmak üzere ilgi çekici ve yüksek kaliteli web sitesi içeriği hazırlamak.

Nasıl SEO Uzmanı Olunur?

Çoğu SEO Uzmanı, bu alanda çalışmaya başlamadan önce kariyerlerine başka bir alanda başlar.

Doğrudan SEO ile ilgili bir üniversite bölümü yoktur ve hiçbir dört yıllık Pazarlama, İşletme vb. lisans programı size SEO alanında gelişmek için ihtiyaç duyacağınız belirli teknik becerileri vermeyecektir.

Bu alanda çalışan SEO uzmanlarının çoğu, işverenlere dijital pazarlama stratejilerini uygulamak, arama motoru trafiğini artırmak ve web sitelerinin arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralara yakın olmasını sağlamak için gereken özel becerilere sahip olduklarını göstermek için bir tür ek sertifika alırlar.

SEO alanında çok bilgili olsanız da bu alanda bir sertifika programına dahil olarak yeteneklerinizi belgelerle kanıtlamanız kariyerinizde daha hızlı ilerlemenize neden olur.

Dijital Pazarlama Eğitimleri

Ahmet Balat Akademi kalitesiyle SEO ve dijital pazarlama alanında sektörün en iyilerinden eğitimler alın, eğitmen desteğiyle başarılı bir kariyer inşa edin katılım belgenizle öne çıkın: www.ahmetbalatakademi.com

Başarılı Bir SEO Uzmanının Özellikleri Nelerdir?

Başarılı SEO uzmanlarının dijital pazarlama ve arama motoru optimizasyonu dünyasında gelişmek için sahip olması gereken temel özelliklerden bazıları şunlardır:

1. SEO ile İlgili Bilmeniz Gereken 3 Önemli Aşama

Arama motoru optimizasyonunun üç aşaması vardır ve iyi bir SEO Uzmanı, bir pazarlama stratejisi geliştirirken üçünü de göz önünde bulundurmalıdır:

Teknik, web sitenizin içerik dışındaki öğelerini ifade eder. Bu bölüm, bir web sitesinin arka yapısını ve temelini iyileştirmeye yönelik stratejileri içerir. Bu işin bir kısmı, web sitesi hızını, indekslemeyi, mobil uyumluluğu, taranabilirliği ve web sitesi mimarisini iyileştirmek için teknik SEO fırsatlarını ortaya çıkarabilen kapsamlı bir web sitesi analizi yapmayı içerecektir. Teknik SEO, bir web sitesinin okunabilirliğini önemli ölçüde artırır, bu da kullanıcı deneyimini geliştirir ve arama motorlarına web sitesinin iyi olduğunu gösterir.

Site içi SEO, web sitenizdeki içerikle ve arama motorlarının içeriğinizin konusunu anlamasına ve web sitesini değerli bir kaynak olarak görmesine yardımcı olacak şekilde optimize etmeyle ilgilidir. Site içi SEO, anahtar kelimeler, dahili bağlantılar ve HTML başlık etiketleri gibi öğelerin, arama motoru trafiğini artırmaya ve Google sonuçlarının üst kısmına yakın olmasını sağlamaya yardımcı olacak şekilde kullanılmasını içerir.

Site dışı SEO, çeşitli bağlantı kurma taktikleri aracılığıyla web siteniz ve diğer web siteleri arasında daha güçlü bir ilişki oluşturmakla ilgilidir. Site dışı optimizasyon, arama motorlarına bir web sitesinin güvenilir bir kaynak olduğunu ve bu nedenle arama motoru sıralamasında üst sıralarda yer alması gerektiğini göstermeye yönelik stratejileri de içerir.

2. İş Birliklerine Açık Olma

Bir SEO Uzmanı, çalıştığı şirkette satış, müşteri hizmetleri, web geliştirme, analitik, pazarlama ve daha fazlası dahil olmak üzere çok çeşitli departmanlarla çalışmak zorundadır. Bir web sitesinde değişiklik yapmanın neden SEO’yu artıracağını ve nihayetinde daha fazla trafik ve dönüşümle sonuçlanacağını diğer insanlara açıklamak her zaman kolay değildir. Burada devreye iletişim kurma becerileriniz girer.

SEO uzmanlarının, belirli değişikliklerin neden gerekli olduğunu ve bunların web sitesine ve şirketin kârlılığına nasıl fayda sağlayacağını ikna edici ve erişilebilir bir şekilde nasıl açıklayacaklarını bilmeleri gerekir. Diğer departmanlarla iş birliği içinde olmak bir SEO Uzmanı için en önemli gerekliliktir.

3. Merak ve Uyumluluk

Google, arama motoru sonuçlarını nasıl sıraladığına ilişkin algoritmalarını sürekli olarak değiştirir. Arama motoru algoritmalarının uyarı veya açıklama olmaksızın çok sık değişmesi, bakış açınıza bağlı olarak işlerinizi aksatabilir.

Bu yüzden SEO alanında gelişmek için epey meraklı olmanız gerekir. Bir SEO Uzmanı olarak sürekli değişen algoritmalarla uyumlu bir ilerleme sağlayabilmek için içeriğinizi sürekli olarak gözden geçirmeniz gerekir.

SEO Uzmanına En Yakın Meslekler Nelerdir?

Aşağıdakiler, SEO Uzmanına yakın olan yaygın iş tanımlarıdır:

SEM Uzmanı
Çoğu zaman, arama motoru optimizasyonu ve arama motoru pazarlaması (SEM) bir araya getirilir, ancak gerçekte ikisi çok farklıdır. Arama motoru pazarlaması çok daha geniştir ve aslında SEO’yu içerir. Arama motoru pazarlaması, arama motorlarının yanı sıra tüketicilere pazarlamak için çalışmak zorunda kalacağınız için Tıklama Başına Ödeme Pazarlaması (PPC), reklamcılık ve bazı müşteri ilişkileri yönetimi dahil olmak üzere becerilerde uzmanlaşmanızı gerektirir. Arama motoru pazarlama uzmanları yalnızca ücretli arama konusunda uzmanlaşırken, bazıları hem arama motoru pazarlaması hem de SEO ile ilgilenir.

Dijital Pazarlama Uzmanı
Dijital pazarlama ve SEO dünyaları özünde birbirine bağlıdır. Dijital pazarlamacılar genellikle SEO, SEM, PPC ve sosyal medya dahil olmak üzere her tür çevrimiçi pazarlamayı ele alır. Dijital pazarlama uzmanları, pazarlama stratejileri oluşturur ve yürütür, SEO’yu artırmak için çalışır, içeriği yönetir ve trafiği, marka bilinirliğini ve satışları artırmak için sosyal medyayı maksimum etkinlikle kullanır.

Sosyal Medya Yöneticisi
Bir sosyal medya yöneticisinin iş tanımı, bir şirketin hedef kitlesinde mümkün olan en büyük etkiyi yaratmak için her sosyal medya platformunda çalışan ve doğru zamanlarda ve doğru formatlarda yayınlanan ilgi çekici sosyal medya içeriğinin oluşturulmasını gerektirir. Bir SEO Uzmanı gibi, bir Sosyal Medya Yöneticisinin sorumluluğunun bir kısmı, bir şirketin web sitesine trafik çekerken aynı zamanda sosyal medya hesapları aracılığıyla tüketiciler ve kullanıcılarla doğrudan etkileşim kurmaktır.

E-Posta Pazarlama Uzmanı
Dijital pazarlamada daha derin bir konsepte giren e-posta pazarlama uzmanları, müşterileri tıklamaya ikna edecek e-posta kampanyaları için ilgi çekici içerikler oluştururlar. E-posta pazarlaması olası satış yaratan bir faaliyettir, bu nedenle bu e-posta çabaları her zaman daha büyük bir pazarlama stratejisinin parçası olacaktır.

SEO Uzmanları Kimlerle Çalışır?

Çoğu SEO Uzmanı, doğrudan daha büyük bir pazarlama veya dijital pazarlama ekibinin parçası olarak çalışır, bu nedenle sosyal medya pazarlama ekipleri, SEM uzmanları ve e-posta pazarlama ekipleriyle iş birliği kurarlar.

Sonuç

Bu yazımızda bir SEO Uzmanının sorumlulukları ve bu alanda nasıl bir kariyer yapabileceğine dair önerilere yer verdik. Günümüzün en öne çıkan iş kollarından SEO için doğru bir sertifika programı seçmek sizi bu alanda iyi bir noktaya getirecektir.

ÖNERİ İÇERİK: SEO Uyumlu En İyi Ücretsiz WordPress Temaları
https://www.ahmetbalat.com/seo-uyumlu-en-iyi-ucretsiz-wordpress-temalari/

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu