Google Ads

Google Ads MCC (Yönetici) Hesabı Nedir?

Bir reklam ajansınız varsa veya müşteri sayınız fazlaysa, Google Ads’i tek bir panelden yönetmenize yardımcı olabilecek bir gösterge tablosu arıyorsanız, Google Ads MCC Hesabı (Google Yönetici Hesabı) sizin için son derece yararlı olacaktır.

Google MCC hesabını kısa bir örnekle açıklamak gerekirse,

Örneğin yönettiğiniz 5 farklı Google Ads hesabı var. Kendi adınıza / firmanız adına bir Google MCC hesabı açarak yönettiğiniz tüm Google Ads hesaplarını, oluşturduğunuz Google MCC hesabının altına ekleyerek tek bir panelden tüm müşterilerinizin reklamlarını yönetebilirsiniz. 🙂

Bu yazımda detaylı olarak Google MCC (Yönetici) Hesabı nedir? Nasıl Kullanılır? konularını anlattım. Keyifli okumalar dilerim. 🙂

Google Ads MMC (Yönetici) Hesabı Nedir?
Google Ads MMC Hesabı Nedir?

Google MCC Hesabı Nedir?

Google MMC – My Client Center, Müşteri Merkezim olarak da bilinir.

Teknik olarak Google MCC, Google Ads hesabınızı yönetmek için kullanabileceğiniz bir hesaptır. Bu özellik, bir bağlantı sistemi yardımıyla çalışır. Düzenli olarak erişilen tüm Ads hesaplarınıza Google MMC aracılığı ile bağlanabilirsiniz. Bu yüzden Google MMC Hesabı bir şemsiye hesap olarak görülebilir.

Google MCC ile hesapları tek bir pencereden görüntüleyebilir, değiştirebilir ve işleyebilirsiniz.

Neden Google MCC Hesabı Kullanmalıyım?

 • Daha önce de belirttiğim gibi Google MCC, birden çok Google Ads hesabını tek panelde yönetmenize ve görüntülemenize olanak tanıyan tek bir penceredir. Bu özellik, Google MMC hesabınızı bir hesap yöneticisi yapar.
 • Arama, gezinme ve Ads yönetimi gibi yaygın kullanılan özellikler, Google MCC kontrol paneli ile daha kolay hale gelir. Kontrol paneli, her reklam verenin işini kolaylaştıracak özelliklerden oluşuyor. Hepsinden önemlisi, tüm Google Ads ihtiyaçlarınız için tek bir kontrol paneline sahipsiniz.
 • Reklam kampanyaları oluşturuyor musunuz? Reklam kampanyalarınızı Google MCC kontrol panelinden oluşturabilir ve tasarlayabilirsiniz.
 • Birden çok hesaptan bilgi toplamak ve performansları karşılaştırmak istediğinizde, Google MCC Hesabı gayet işinize yarayacaktır.
 • Google MCC faturalandırmayı birleştirmenize yardımcı olacak bir araçtır. Verilerin birden çok müşteri hesabından çıkarılması gerektiğinde, tek bir kontrol paneli kullanabilirsiniz. Her bir müşteri için AdWords‘ünüzden tek bir fatura oluşturabilirsiniz.
 • Tüm Google hesaplarınız ile ilgili herhangi bir değişiklik olduğunda, Google MCC gösterge tablosunda bir uyarı göreceksiniz.
 • Google MCC, Google Ads hesapları oluşturmanıza da olanak tanır. Kullanımı kolay kontrol panelinden, gerektiği kadar çok Google Ads Hesabı oluşturabilirsiniz. Süreç hem hızlı hem de verimli.
 • Google MCC’de yer alan müşterileriniz sayesinde Google’ın ajanslar için var olan partnerlik programlarına da katılabilirsiniz.

Google Ads MCC Hesabı Nasıl Çalışır?

Google MCC Hesabınızın yardımıyla zamandan tasarruf ederken birden çok reklamı birbirine bağlayabilir ve tüm bu reklamlara tek bir giriş ile erişilebilirsiniz.

Google Ads Yönetici Hesaplarının nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olacak birkaç ipucu :

1- Başlangıç olarak, kendiniz için bir Google MCC hesabı oluşturmanız ve yönettiğiniz tüm Google Ads hesaplarını bu hesaba bağlamanız gerekir. Google Ads hesaplarını Google MCC‘ye hesabınıza bağlandıktan sonra, yalnızca bir tıkla kampanyalarınızı yönetebileceksiniz.

2- Google Ads hesabınızda her değişiklik olduğunda, e-posta bildirimleri alacaksınız. Ve özelleştirilmiş uyarılar almak istiyorsanız bu seçeneği işaretlemelisiniz.

3- Google MCC Hesabı erişimi paylaşmanıza izin veren bir panodur. Çalışanlarınızla gösterge tablosunu paylaşabilirsiniz. Yeni erişim davet etme ve hatta her rolün gerçekleştirebileceği işlem türlerini kontrol etme ayrıcalığına da sahipsiniz.

Ayrıca Google MCC Hesabı ile otomatik raporlar oluşturabilirsiniz. Boyut veya anahtar kelime performansı raporlamasıyla sınırlı değilsiniz. Çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Faturaların birleştirilmesi, Google MCC‘nin harika bir özelliğidir. Müşterileriniz Google MCC gösterge tablosu kullanılarak faturalandırılıyorsa, Google MCC Hesabınızı bütçeleri güncellemek ve tüm aylık faturaları izlemek için kullanabilirsiniz. Faturalarınızı otomatik oluşturmak için kurallar oluşturabilirsiniz.

Google Ads (MCC) Yönetici Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Google Ads Yönetici (MCC) Hesabı oluşturmak için:

1- Google Ads yönetici hesabı ana sayfası https://ads.google.com/intl/tr_tr/home/tools/manager-accounts/ adresine tıklayarak Yönetici hesabı oluşturun‘a tıklayın. Bu işlem için bir gmail adresinizin olması gerektiğini unutmayın.

Google Ads MMC (Yönetici) Hesabı Nedir?
Yönetici Hesabı Oluşturun

2-Google MCC işletme bilgilerinizi doğrulayın.

Bu adımda işletme bilgilerinizi doğrulamanız gerekmektedir. Bu arada aynı e-posta adresini en fazla 20 Google Ads hesabı için kullanabileceğinizi de unutmayın (yönetici hesapları dahil). Yönetici hesabınıza vereceğiniz isim, müşterilerinizin kendi hesaplarından görülecektir. (Örn: Massive Digital Agency MCC Hesabı gibi)

Google Ads MMC (Yönetici) Hesabı Nedir?
Google Ads MMC Hesabı Oluşturmak

3- Google MCC Hesabının altına hesap eklemek için artı butonuna tıklıyoruz.

Google Ads MMC (Yönetici) Hesabı Nedir?
Google Ads MMC Hesabı Oluşturmak

4- Google MCC hesabına bir Google Ads hesabı bağlamak için mevcut hesabı bağla butonuna tıklayın.

Google Ads MMC (Yönetici) Hesabı Nedir?
Google Ads MMC Hesabı Oluşturmak

5- Google MCC hesabına bağlamak istediğiniz Google Ads hesabının numarasını yazın. İstek göndere tıklayın.

Google Ads MMC (Yönetici) Hesabı Nedir?
Google Ads MMC Hesabı Oluşturmak

6- Google MCC hesabına bağlamak istediğiniz Google Ads hesabına giriş yapın . Araçlar ve Ayarlar > Kurulum > Erişim ve Güvenlik > Yöneticiler adımlarını izleyerek gelen talebi kabul edin. Tebrikler işlem başarıyla tamamlandı 🙂

Google Ads MMC (Yönetici) Hesabı Nedir?
Google Ads MMC Hesabı Oluşturmak

Aklınıza takılan herhangi bir soru olursa Bir Cevap Yazın kutusundan bana iletebilirsiniz. Bir sonraki içerikte görüşmek üzere sağlıkla kalın 🙂

Sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel gelişmeler için Telegram kanalıma katılın:

https://t.me/ahmetbalatcom

Öneri İçerik: Google Ads (AdWords) Hesabı Nasıl Oluşturulur?

https://www.ahmetbalat.com/google-ads-adwords-hesabi-nasil-olusturulur/

6 Yorum

 1. Böyle bir hesapla 5 gün önce karşılaşmıştım, Allah Allah nasıl panel bu hesap oluştur var demiştim ve karşımda MCC gönderisi :))

 2. Merhaba,
  Fatura ayarları konusunda yardımınıza ihtiyacım var.
  Ana hesapta fatura ayarı yapabilmek için bazı şartlar var (5000 dolarlık harcama yapmak gibi). Bunları karşılayamıyorsak, google MMC hesabı için her müşteriye kendi hesabının içinde fatura ayarları yapmam gerekiyor değil mi?
  5 müşterinin kendi hesaplarının içindeki ödeme kısmına aynı kredi kartı (kendi kartım) ile ödeme bilgisi girmem soruna sebep olur mu sizce?
  Eğer içlerinden biri herhangi bir sebeple askıya alınırsa diğer 4 ü de etkilenir mi?
  Askıya alınma sebebi “ödeme ile ilgiliyse” ortak payda aynı kredi kartı olduğu için bu durumda hepsi birden askıya mı alınır?
  Şimdiden teşekkürler.

 3. Ahmet bey merhaba, Yönetici ekleme ile ilgili bir sorum var.
  Bir arkadaştan Google Ads hesabım için yardım istedim.
  Aşağıdaki gibi Yönetici olarak davetiye gönderdi. Kabul ettim. Sahip olarak EVET görünüyor panelde.
  Bu şekilde bir erişim benim hesabım için bir tehdit oluşturur mu?
  Oluşturuyor ise ben bu yöneticiyi nasıl kaldırırım.
  https://prnt.sc/13fugpl
  Şimdiden bilgilendirmeleriniz teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu