Meta Business

Facebook Potansiyel Müşteriler Formu Oluşturma Reklam Rehberi

Herkese merhaba! Bu yazımda sizlere halk arasında Form Doldurma Reklamları olarak bilinen, Facebook Potansiyel Müşteriler Bulma reklamları hakkında harika bir rehber hazırladım!

Bu yazımda Facebook Potansiyel Müşteriler Bulma Form Reklamları nedir? Ne işe yarar? Bu reklamları nasıl oluşturabiliriz? Maliyeti nedir? gibi birçok sorunun yanıtını bulacaksınız.

Facebook Potansiyel Müşteriler Bulma reklamı nedir?

Facebook Potansiyel Müşteriler Bulma reklam stratejisi sayesinde hedeflediğiniz kitle için Facebook ve Instagram’da bir form oluşturabilir, bu formda hedeflediğiniz kitleye istediğiniz soruları sorabilir, onların iletişim bilgilerini toplayabilir ve onlarla iletişime geçerek satışlarınızı artırabilirsiniz.

Facebook Form reklamlarının özellikleri nelerdir?

 • Facebook Potansiyel Müşteriler Bulma (Form doldurma) reklamları sayesinde işletmeniz için yeni müşteriler bulabilir,
 • Hedeflediğiniz kitledeki insanlar hakkında tek tek daha fazla bilgi alabilir,
 • Eğer bir hizmet veriyorsanız insanların hizmetlerinize kaydolmasını sağlayabilir,
 • Hedeflediğiniz kitledeki insanlar için hazırladığınız form, broşür, doküman vb PDF’lerin indirilmesini sağlayabilir,
 • Firmanıza / hizmetlerinize ilgi duyan insanların iletişim bilgilerini toplayarak kendileriyle iletişime geçebilirsiniz.

Potansiyel müşteriler bulma reklamları Facebook’taki en pahalı reklam modellerinden birisidir. Ancak müşteri bulma odaklı etkili bir kampanya türüdür. Dolayısıyla bu reklam stratejisi için öncelikle bir bütçe çalışması yapmanızı ve sonrasında bu reklam stratejisiyle ilerlemenizi tavsiye ederim.

Facebook Form reklamları için bütçe çalışması nasıl yapılır?

Öncelikle Business.Facebook.com‘a giriş yapın. Sonraki adımda Potansiyel müşteriler bulma stratejisini seçerek reklam vereceğiniz alana gelin.

Facebook Potansiyel Müşteriler Bulma Form Reklamı
Facebook Potansiyel Müşteriler Bulma Reklamı bütçe planlaması

Reklam vermeden önce Facebook potansiyel müşteriler bulma reklamları için Facebook’un sizden istediği bazı koşullar var ve bunu onaylamanız gerekiyor. Koşulları onaylamazsanız form reklamları veremezsiniz. Aşağıda görüldüğü gibi Koşulları Gör‘e tıklayarak koşulları okuduktan sonra onaylayabilirsiniz.

Facebook Form Reklam Koşulları Onaylama
Facebook Form Reklam Koşulları Onaylama

Koşulları onayladıktan sonra reklam alanında tıpkı normal bir reklam verir gibi hedef kitlenizi ve kitlenin ilgi alanlarını belirleyin. Reklam bütçenizi ve reklamın gösterileceği yerleri seçin. Siz bu seçimleri yaptıktan sonra ekranın sağ tarafında, tıpkı aşağıdaki gibi yaklaşık değerler çıkacaktır.

Facebook Form Reklamları Koşulları
Facebook Form Reklamları Koşulları

Bu sayılar bize yaklaşık değerleri göstermektedir. Hedeflediğim kitle, reklam yerleşimleri ve günlük reklam bütçeme göre Facebook’un bana sunduğu yaklaşık form doldurma oranları bu şekilde çıktı. Tabii ki bu sayılardan daha fazla da form elde edebilirsiniz, daha az da. Bu sayılar Facebook’un bize verdiği ortalama sayılardır. İşte bu şekilde bütçe planlaması yapabilirsiniz. 🙂

Eğer Potansiyel Müşteriler kısmında herhangi bir saysısal veri çıkmıyorsa ya da 0 yazıyorsa ya bütçeniz düşüktür ya da hedef kitleniz form doldurma almak için yetersizdir. Böyle bir durumda hedef kitlenizi, reklam bütçenizi ve reklamın yayınlanacağı yerleri tekrar kontrol etmenizi öneririm.

Facebook Potansiyel Müşteriler Form Reklamları nasıl çıkılır?

Reklam amacı olarak Facebook Potansiyel Müşteriler Bulma seçildi, yukarıda belirttiğim gibi Koşullar onaylandı, hedef kitle belirlendi, reklam bütçesi belirlendi, Facebook tarafından yaklaşık olarak form doldurma sayısı alındı ve reklam kreatifleri bölümüne (Reklam Kimliği) geçildi. Şimdi aşağıdaki ekrandaki gibi reklam kreatifini yapmamız gerekiyor.

Facebook Potansiyel Müşteriler Bulma Reklamı

Diyelim ki benim dijital pazarlama üzerine düzenli olarak yazdığım bir blog sitem var sitem için dijital okurlar / abonelikler toplamak istiyorum. E-posta adresleri toplayarak insanlara her hafta pazartesi günü düzenli e-postalar göndermek istiyorum.

Reklam kreatifimi yukarıdaki gibi oluşturabilirim. Ana metne amacınızla / hizmetlerinizle ilgili etkili bir açıklama yazabilir, web sitenizin adresini yazabilirsiniz. Eylem Çağrısı butonu bizim için son derece önemli. Burada insanların ne yapmasını istiyorsanız eylem çağrınızı da ona göre belirlemeniz gerekiyor. Ben abonelikler için e-posta adresleri toplayacağım. Dolayısıyla eylem çağrımı Abone Ol olarak belirledim. Bir sonraki adımda karşınıza aşağıdaki ekran çıkacaktır.

Facebook Form Reklamları

Facebook Hızlı form

Facebook Hızlı Form, insanların mobil cihazlarından çok hızlı bir şekilde doldurabileceği formlardır. Ben çoğunlukla Hızlı Form’u tercih ediyorum (Tabii bu durum sunulan hizmete ve reklam stratejilerinize göre değişir. Eğer ki anlatması daha karışık bir hizmet veriyorsanız burada otomatik sohbeti de seçebilirsiniz.)

Facebook Otomatik Sohbet

Otomatik Sohbet, Potansiyel müşterilerinize Facebook Messenger aracılığıyla otomatik soru-cevap listesi hazırlayarak sorular sormanızı sağlar ve onlarla bu şekilde etkileşime geçmenize neden olur.

Bu yazımda form reklamlarını anlattığım için Hızlı Form ile reklam oluşturmaya devam ediyorum. Hızlı Form’u işaretledikten sonra aşağıdaki gibi Yeni Form‘a tıklıyoruz.

Facebook Hızlı Form Reklamları
Facebook Hızlı Form Reklamları

Yeni Form’a tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir. Ben öncelikle form oluştururken Ayarlar’ı kontrol etmenizi öneririm. Çünkü sistem otomatik olarak formu İngilizce, Arapça vs oluşturabiliyor ve siz bunu fark etmezseniz dönüşümler azalacağı için reklam maliyetleri yükselebiliyor.

Facebook Form Reklam Ayarları
Facebook Form Reklam Ayarları

Ayarlar’a tıkladım. Formu Türkiye’deki kişilere çıkacağım için form dilini Türkçe olarak işaretledim ve formumun daha fazla kişiye ulaşması için Paylaşım’ı Açık olarak işaretledim.

Form Türü

Yukarıda gördüğünüz gibi sistem sizden Form Türünü işaretlemenizi isteyecektir. Eğer formunuzun daha fazla kişi tarafından doldurulmasını istiyorsanız Daha Yüksek Hacim‘i işaretlemeniz gerekiyor. Daha Yüksek Hacim’i işaretlerseniz formunuz gereksiz detayları barındırmayacak, daha sade olacak ve bu durum da formunuzun daha hızlı doldurulmasını sağlayacaktır.

Daha Yüksek Satın Alma Niyeti‘ni seçerseniz insanların kişisel bilgilerini yazdıktan sonra bilgilerini gözden geçirebileceği ekstra bir adım daha eklenecektir. Adımlar ne kadar az, form ne kadar sade, sorularınız ne kadar az ve doldurulması basitse formunuz o kadar çok kişi tarafından doldurulacak bu da reklam maliyetlerinizin azalmasını sağlayacaktır. 🙂

Bu nedenle ben çoğunlukla Daha Yüksek Hacim’i seçiyor ve isteğe bağlı olan Giriş kısmını aşağıdaki gibi kapatıyorum (tabii bu durum reklamın amacından amacına değişir. Eğer hizmetiniz, birkaç cümle ile açıklanamayacak bir hizmetse bunu yapmanızı önermem.).

Facebook Potansiyel Müşteriler Formu Reklamı

Form Türü seçildi, Giriş isteğe bağlı olarak kapatıldı / açıldı ve Sorular kısmına gelindi. Bu kısımda sorularınızı potansiyel müşterilerinize iletebilirsiniz. Müşterileriniz formunuzu metrobüste, dizi izlerken, yürüyüş yaparken vb kısıtlı zamanlarda görebilir. Bu nedenle form doldurulma sayısının artmasını istiyorsanız mümkün olduğunca az sayıda soru sorun, soru cümleniz sade, ağdalı dilden uzak, açık, anlaşılır, kısa olsun.

Gizlilik İlkesi

Veee geldik form reklamlarıyla ilgili bana en çok gelen soru kısmına. Gizlilik ilkesi nedir? Ne yapmalıyız? Bildiğiniz gibi kullanıcıların izni olmadan onların kişisel verilerini toplamanız yasa dışı bir yöntem ve bunun çok ciddi cezaları var.

Facebook burada sorumluluk almak istemediği için topu direkt olarak bize atıyor. Kullanıcılar her ne kadar kendi rızalarıyla kişisel verilerini bizimle paylaşsalar da onlara verilerini 3. parti kişilerle / firmalarala paylaşmayacağımızı, verilerinin bizde gizli kalacağını ve sadece belirttiğimiz amaç doğrultusunda bu verileri kullanacağımızı, başka bir amacımızın olmadığını kendilerine yazılı olarak anlatmamız gerekiyor. Bu nedenle web sitemize Gizlilik Formu eklememiz oradaki formu da kullanıcılarla paylaşmamız gerekiyor.

Endişelenmeyin! Reklamınız için gizlilik formu oluşturmak için illa avukat vb ile anlaşmanıza ve süreci uzatmanıza gerek yok 🙂 Tabii ki bir avukat ile anlaşarak bu formu ona hazırlatmanız daha sağlıklı olur ama reklamımız için bu şart değil.

Google amcaya “Gizlilik Formu Örnekleri” yazarak size en uygun formu bulabilir formu şirketinizin isim ve bilgileriyle değiştirerek gizlilik formunuzu hızlıca oluşturabilirsiniz. Sonraki adımda formu sitenizde herhangi bir yere ekleyerek buranın linkini yukarıdaki gibi sizden istenen yere yapıştırabilirsiniz.

Ancak buna da gerek yok 🙂 Facebook robotları, bizim ona verdiğimiz linke tıklayarak formu incelemiyor! Bu durum bizzat benim tarafımdan uzun yıllar boyunca test edildi ve onaylandı. 🙂 Dolayısıyla herhangi bir bağlantı linki verebilirsiniz. Benim web sitemde herhangi bir Gizlilik Formu yok ve ben form reklamı çıkarken direkt olarak www.ahmetbalat.com’u yazabilirim. 🙂

Bu yol tabii ki sağlıklı bir yol değil. Özellikle bu form reklamlarını uzun süreli olarak çıkacaksanız, kenara ciddi bir bütçe ayırdıysanız herhangi bir hukuki problem yaşanmaması adına yukarıda yazdığım adımları uygulayabilirsiniz.

Yıllardır form reklamları çıkıyorum bugüne kadar Gizlilik Formunu siteye eklemediği için herhangi bir problemle karşılaşan bir firma görmedim ancak tabii siz doğru olanı yapın. 🙂

Facebook Potansiyel Müşteriler Bulma Form Reklamı
Facebook Potansiyel Müşteriler Bulma Form Reklamı

Geldik Teşekkür Ederiz Ekranına yani en son adıma! Burada ilgili kısımları gerektiği şekilde doldurun. Son adımda formunuza bir web sitesi ekleyebilir ve müşterilerinizi web sitenize yönlendirebilirsiniz. Müşterilerinizin hizmetlerinizle ilgili dijital broşür, doküman vb PDF dosyaları indirmesini istiyorsanız bu dijital dokumanın linkini ekledikten sonra İndir harekete geçirici mesajı ekleyerek bu dokumanın indirilmesini sağlayabilirsiniz. Telefon numarası ekleyerek müşterilerinizin sizi aramasını sağlayabilirsiniz. Tercih sizin dostlarım.

En son adımda sağ üstteki Kaydet’e ve sonrasında Bitti’ye tıklayın. Eğer reklamınızın ölçülebilir olmasını istiyorsanız Facebook Piksel’i aktif etmeyi unutmayın. 🙂

Formu dolduranların bilgilerini nereden toplayabilirim?

Formu oluşturduk ve reklamımız onaylandı. Geldik formu dolduranların bilgilerini nereden toplayacağımıza.

Business Manager > Reklam Yöneticisi > Reklam > Sonuçlar kısmına tıklayarak formları bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Facebook ve Instagram’da form doldurma reklamları oluşturmak işte bu kadar kolay, bu kadar basit! Yorumlarınız benim için çok önemli dostlarım. 🙂 Aklınıza takılan sorular ve bana söylemek istedikleriniz varsa aşağıdaki Bir Cevap Yaz kutusuna yorumunuzu yapabilirsiniz.

Beni sosyal medya hesaplarımdan takip ederek sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel bilgi ve ipuçlarını anında takip edebilir, bilgi ve becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşme üzere! 🙂

7 Yorum

 1. Merhaba Ahmet Bey, öncelikle verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Potansiyel müşteri form reklamlarını daha önceden çok kullanıyordum ve faydasını oldukça gördüm. Güncellenen facebook reklamları yüzünden, yazıda da bahsettiğiniz gibi tahmini form sıfır çıkmaktadır. Bütçeyi artırsam da değişmiyor. Hedef kitle diyorsunuz ama bu hedef kitle ile daha önce sonuç alıyordum. Şimdi nasıl bu işin içinden çıkacağım bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

  Teşekkür ederim

 2. Merhaba Ahmet bey,
  Bilgi paylaşımınız çok değerli.
  Sade , anlaşılır bir Türkçe ile yazılmış.
  Teşekkür ederim .

 3. Selamlar, teknik terimlerin ingilizce versiyonlarını da bir parantez içinde yazabilirseniz harika olur. Çünkü Türkçe olarak hic kullanilmiyor bu terimler prof. hayatta.

  Sevgiler
  Emeginize saglik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu