Meta Business

Facebook Business Suite Nedir? Nasıl kullanılır?

Merhaba dostlarım. Bu yazımda sizlere Facebook Business Suite nedir? Ne işe yarar, nasıl kullanılır tüm bu soruları detaylı olarak açıkladım.

Aslında Facebook Business Suite yayınlanalı birkaç hafta oldu. Ancak ben size yanlış bir bilgi aktarmamak adına sistemi iyice öğrendikten sonra içeriğimi yayınlamak istedim. Çünkü Facebook yeni bir özellik, sistem vs yayınladığında genellikle bu sistem ilk etapta hatalarla dolu bir sistem oluyor ve her güncellemede yeni özellikler geliyorrrr, gidiyorrrr 🙂

Bu yüzden bu sefer bekleyeceğim, sistemi sindireceğim ve en son yazımı kaleme alacağım dedim ve en doğru bilgilerle karşınızdayım 🙂

Facebook Business Suite Nedir?

Facebook Business Suite, işletmelerin Facebook, Messenger ve Instagram hesaplarını tek bir web sitesi ve mobil uygulamadan kolaylıkla yönetmelerini sağlayan bir araç. Aslında birkaç gün öncesine kadar var olan ve artık kullanılamayan Facebook Sayfa Yöneticisi aracının yeni versiyonu diyebiliriz.

Facebook Business Suite’in Özellikleri

Facebook Business Suite‘in sayfa yöneticileri için sunduğu özellikler şu şekilde:

 • Facebook ve Instagram sayfalarınızı birbirine entegre ederek post planlaması yapabilir, planlanan postun hem Facebook hem Instagram’da paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle zamandan tasarruf edebilirsiniz.
 • Facebook Messenger ve Instagram DM’den sayfalarınıza gelen mesajları tek bir yerden görebilir, mesajlarınızı tek yerden yönetebilir, yanıtlayabilirsiniz.
 • Facebook, Instagram ve Messenger bildirimlerinizi de tek yerden yönetebilir, bildirimleri görmek için 3 farklı platforma giriş yapmak zorunda kalmazsınız.
 • Facebook Business Suite sayesinde Facebook ve Instagram sayfalarınızın önemli verilerini yine tek bir platformdan görebilirsiniz.
 • Bu yeni platform sayesinde sayfalarınız için hızlı ve basit düzeyde temel seviyede reklam çalışmaları yapabilirsiniz.

Facebook’un yaptığı duyuruya göre Facebook Business Suite platformuna ilerleyen dönemlerde yeni özellikler de gelecekmiş. Bekleyelim bakalım inşallah işe yarar özellikler gelir 🙂

Facebook Business Suite ve WhatsApp Entegrasyonu Yakında

Facebook Business Suit’te şu anda Facebook, Messenger ve Instagram hesaplarınızı tek yerden yönetebiliyorsunuz. Ancak Facebook’un yaptığı duyuruya göre WhatsApp Business da çok yakında bu platforma entegre edilebilecek. Böylelikle işletmeniz için 4 farklı platformu tek bir yerden yönetebileceksiniz.

Facebook Business Suite Nedir?
Facebook Business Suite Nedir? Nasıl kullanılır?

Facebook Business Suite ile Business Manager Arasındaki Farklar

Facebook Business Suite, isminden ötürü Facebook Business Manager reklam yönetim paneli ile çok karıştırılırsa da aslında ikisi birbirinden tamamen farklı platformlar. Hatta bu iki platformun birbiriyle uzaktan yakından alakası yok.

Buiness Manager geliştirilmiş bir reklam yönetim paneli. Eğer siz, ileri düzeyde ve ölçülebilir reklam çalışmaları yapmak istiyorsanız Business Manager eğitimi almanız ve reklamlarınızı bu panelden yönetmeniz gerekiyor. Yani Business Manager ileri düzeyde, ölçülebilir reklam çalışmaları yapabileceğiniz bir panel.

Business Suite ise reklam çalışmalarından ziyade paylaşımların tek araçtan paylaşılması, postların planlanması, mesajların tek bir araçtan yönetilmesini sağlayan bir araç. Evet, Business Suite’te reklamlar çıkılabilse de bu reklamlar çok basit düzeyde reklamlar. Yani siz Business Suite’te ileri düzeyde reklam çalışmaları yapamazsınız.

İki platform arasındaki en büyük ve keskin fark bu şekilde.

Business Suite Hakkında Görüşlerim

Biz Facebook sayfalarını bugüne kadar Facebook Sayfa Yöneticisi mobil uygulamasından yönetiyorduk. Hatta bu güzel uygulamada Facebook & Instagram postlarını planlayabiliyor, tüm mesajları tek uygulamadan görebiliyor, verilere ulaşabiliyor ve basit düzeyde reklamlar da çıkabiliyorduk 🙂

Yani Business Suite aslında yeni bir araç değil, birkaç gün öncesine kadar var olan ve artık olmayan Facebook Sayfa Yöneticisi aracının yeni ismi. Facebook, Sayfa Yöneticisi uygulamasının adını değiştirerek Business Suite yaptı ve sanki yeni bir platform ortaya çıkarmışçasına bunu tüm dünyada duyurdu 🙂 Biz de yemedik!

Facebook, yeni bir platform çıkarmamasının yanı sıra platformun adını da Business Suite olarak değiştirerek var olan Business Manager yüzünden kafalarda büyük karışıklıklara da neden oldu. Ahh Facebook ahh… 🙂

Şunu kabul etmeliyim ki Business Suite’in tasarımı Sayfa Yöneticisi uygulamasına oranla daha modern görünüyor. Ama hangisi daha kullanıcı odaklı derseniz kesinlikle Sayfa Yöneticisi uygulamasını tercih ederdim.

Business Suite Nasıl Kullanılır?

Business Suite IOS ve Android telefonlar için ücretsiz olarak kullanılabilir durumda. Akıllı telefonunuza Business Suite uygulamasını indirip, Facebook & Instagram sayfalarınızı uygulamaya entegre ettikten sonra Business Suite’i mobil olarak kullanabilirsiniz.

Facebook Business Suite Nedir?
Facebook Business Suite Nedir? Nasıl kullanılır?

Eğer telefonunuzda önceden Facebook Sayfa Yöneticisi uygulaması yüklüyse bu uygulamayı güncellediğinizde uygulamanın adı Business Suite olarak değişiyor 🙂 Bu şekilde de kullanabilirsiniz.

Busness Suite’i masaüstünden Facebook’ta herhangi bir sayfanıza girdiğinizde Business Suite butonuna tıklayarak kullanabilirsiniz. Ayrıca Business.Facebook.com adresine girdiğinizde de zaman zaman Business Suite butonu çıkıyor. O butona tıklayarak da platformu masaüstünde kullanabilirsiniz. Yani masaüstünde durumlar biraz karışık 🙂

Facebook Business Suite ile ilgili söyleyeceklerim bu kadar. Sosyal medya ve dijital pazarlama dünyası gelişmelerinden anlık olarak haberdar olmak isterseniz beni sosyal medyada takip etmeyi unutmayın.

Aklınızda takılan sorular ve söylemek istedikleriniz varsa aşağıdaki Bir Cevap Yazın kutusundan iletebilir, sohbetler başlatabilirsiniz 🙂

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere

Öneri İçerik: Facebook Business Manager Nedir? (Detaylı Kurulum Rehberi)
https://www.ahmetbalat.com/facebook-business-manager-nedir-detayli-kurulum-rehberi/

9 Yorum

 1. Kardeşim bu yazını kaldır istersen. Yanlış bilgilerle dolu. Business suit business manager işlevşnide içinde barındırıyor

  1. Merhaba Ali Bey ilginiz için teşekkür ederim.
   İçeriklerimi hazırlarken Türkçe, İngilizce onlarca farklı kaynaktan okuyup bilgi edinerek içeriklerimi hazırlıyorum.

   Benim incelediğim resmi kaynakların hiçbirinde böyle bir durum söz konusu değil. Bana kaynak gösterirseniz yazımı güncelleyebilirim. Zira kaynağı belli olmayan sözler ve içerikler benim için herhangi bir şey ifade etmiyor 🙂

   Ayrıca dijital pazarlama ve sosyal medya sürekli güncel mecralar olduğu için yeni özellikler eklenebiliyor, değişiklikler olabiliyor. Bu değişiklikler oldukça, yeni özellikler geldikçe blogumdaki yazılar düzenli olarak güncelleniyor.

   Teşekkürler

 2. Merhaba Ahmet, bende facebook business manager var ama facebook business suit çıkmıyor. bununla ilgili bir bilgin veya fikrin var mı? biraz araştırdım ama bir bilgiye ulaşamadım.

  1. Merhabalar,

   Bazı kullanıcılar Business Manager / bazı kullanıcılar ise Business Suite’e erişebiliyor. Bu durum tamamen sistemden kaynaklı bir durum. İşletme Araçları kısmında “Business Suit’e Geçiş Yap” butonu varsa oraya tıklayarak Business Manager’dan Business Suite’e geçiş yapabilirsiniz 🙂

 3. Facebook Creator Studio ve Business Suit arasındaki fark tam olarak nedir? Business Suite biraz daha geliştirilmişi mi?

 4. Şu anda mesaj kutuma gelen resimleri kaydedemiyorum önceden böyle olmuyordu yanlış bişey mi yaptım veya bu durum güncelleme ile değiştirildi mi? Cevabını bekliyorum… İyi günler

 5. merhaba Ahmet bey, araştırmalarım sonucu business manager ve business suit arasında çok fazla fark gördüm ama hangisinin kullanılması daha uygun bilemiyorum.
  yani ben hem bütün hesapları tek bir hesaptan yönetmek istiyorum hem de reklam yönetim panelini kullanmak istiyorum.
  Bu arada herhangi bir hesap açma girişimim olmadı araştırma üzerindeyim şu anda
  teşekkürler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu