Sosyal Medya

Canva Nedir? Özellikleri Nelerdir? (Ödüllü İçerik)

Dijital pazarlama ve sosyal medya için ihtiyaç duyduğunuz tasarımları yapmak adına hem ücretsiz hem de kolay bir arayüz sunan Canva, son yılların en popüler online araçlarından birisidir.

Sosyal medya ve dijital pazarlamanın her geçen gün daha da popüler hale gelmesiyle zahmetsiz ama bir o kadar da profesyonel tasarımlar en büyük ihtiyaç haline geldi. İşte Canva tam olarak bu ihtiyaca yanıt veriyor. Peki, enine boyuna incelediğimizde “Canva nedir?” ve “Canva hakkında mutlaka bilmeniz gerekenler nelerdir?” Bu yazımızda bunun derinlerine ineceğiz 🙂

NOT: Bu blog yazısı Ödüllü İçeriktir. Yazının en altında bulunan indirim kodunu Canva Eğitimi için sana hediye ediyoruz! 🙂

Öncelikle Canva Nedir?

Canva, dijital tasarım sürecini son derece basit bir hale getiren grafik tasarım aracı. Hem web sitesi üzerinden online olarak hem de iOS veya Android uygulamalarında çalışan Canva, özellikle dijital pazarlama alanlarında ilerlemek isteyenler için en basit yollarla tasarımlar sunuyor.

İçeriğinde mevcut yüz binlerce şablonla, platformda yeni olanlar için bile bir konuya başlamak ve ilerlemek son derece kolay! Aralarından seçim yapabileceğiniz yüz binlerce seçenekle stok fotoğraflar, videolar ve grafiklerin de mevcut olduğu Canva, ücretsiz kullanılabildiği gibi ödeme yapıldığı takdirde çok daha fazla kullanım alanı ve şablon sunar.

Canva, kolaylıkla profesyonel tasarımlar oluşturmak için mükemmel bir araçtır. Canva ile posterler, el ilanları, sosyal medya gönderileri, web sitesi tasarımları, dokuman tasarımları, PDF düzenleme ve logo tasarımına kadar birçok alanda tasarım oluşturabilirsiniz.

Canva Nasıl Çalışır?

Canva’da bir hesap oluşturmak, kendi tasarımlarınızı oluşturma sürecindeki ilk adımdır.

Bir hesap oluşturmak için tek yapmanız gereken e-posta adresinizi girmek ve size gönderdikleri bağlantıya tıklayarak onaylamak. Hesabınızı onayladıktan sonra Canva’da dilediğiniz tasarımı yapabilirsiniz.

Canva’ya e-posta, Google hesabı veya Facebook girişi kullanarak kolaylıkla kayıt olunabiliyor. Ücretsiz olarak bir hesap oluşturulduğunda kişisel kullanım sunarken, Pro versiyonuyla eğitim amacıyla kullanım sağlanabiliyor. Yani bu deneyimi ihtiyaçlarınıza göre uyarlayarak kullanım imkanını çok daha kolay hale getirebilirsiniz.

Canva, kullanıcıların bir tasarımla çalışabilmesi ve kendi değişikliklerini ekleyebilmesi için çok sayıda sanal şablon sunar. Bu da kullanıcının tasarımına başlamak için zaman veya enerji harcamadan elindeki konuya odaklanmalarını sağlar. Yani tüm süreçler hem hızlı hem de profesyonel ilerler.

Buna örnek vermek gerekirse bir poster yapmak için saatlerce uğraşmak yerine sol tarafta yer alan şablonlardan seçim yapabilir ve ardından sağda özelleştirebileceğiniz ana resmi bulabilirsiniz. Ayrıca gereken seçimleri yaptığınızda düzenleme seçeneklerini kullanarak son haline rahatlıkla getirebilirsiniz.

Eğer dilerseniz Canva’ya kendi resimlerinizi ve videolarınızı yükleyebilirsiniz. Tamamlandığında, dosyayı indirebilir, çok sayıda optimize edilmiş sosyal medya seçeneği aracılığıyla paylaşabilir veya yazdırabilirsiniz.

Canva’nın En İyi Özellikleri Nelerdir?

Canva çok fazla benzersiz özellikle dolu. Mesela Canva, düzenlenen tüm tasarımları otomatik olarak kaydeder. Bu, kullanıcılar için harika bir özelliktir çünkü işini kaybetme konusunda asla endişelenmemek anlamına gelir.

Canva’da şablonlar, herhangi bir tasarımın daha fazla donanımlı olması için harika olsa da, uygulamada pek çok güçlü alt araçlar da var. Bunlardan biri de Canva’da bir eğitim sınıfı oluşturmak!

Canva for Education, eğitmenin sanal bir sınıf oluşturmasına, öğrencileri davet etmesine ve bir proje üzerinde iş birliği yapmalarına olanak tanır. Bu, sınıfta görüntülü sohbetin dahi yapılabilmesi onu apayrı bir seviyeye getiriyor.

Eğitim sınıfında katılımcılar yorum ekleyebildiği gibi eğitmenler öğrencilerin doğru yolda olduklarından emin olabilmeleri için tasarımda ilerledikçe çalışmaları hakkında bilgi almalarına olanak tanır. 

Canva’nın Kapsamlı Özellikleri:

Canva’nın temel kırpma ve düzleştirmeden doku eklemeye ve renk düzeltmeye kadar yeni başlayanlara uygun özellikleri, fotoğraf düzenlemeyi kolaylaştırır. Fotoğrafınıza daha fazla boyut vermek için dokulu bir arka plan ekleyebilir, kendi tasarımlarınızı oluşturmak için metin ekleyebilir, bir fotoğraf ızgarası oluşturabilir, fotoğrafınızı bulanıklaştırabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Bunların yanı sıra;

 • Sıfırdan tasarım oluşturma veya şablon kullanma
 • Bir tasarıma metin ve resim ekleyebilme
 • Aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli yazı tipleri ve resimler
 • Tasarımlarınızı kaydetme ve paylaşma özellikleri
 • Tasarım yapmayı kolaylaştıran basit ve sezgisel bir arayüz Canva’yı en tercih edilebilir yapan özellikleridir.

Kullanıcılara Sunulan Ücretsiz Video Eğitimler!

Grafik tasarım konusunda yeniyseniz ve marka bilinci oluşturma veya Canva’yı sanal sınıfa nasıl dahil edeceğinizi öğrenmek istiyorsanız, web sitelerinde ücretsiz eğitim videoları bulunuyor.

Platformda yapabileceğiniz her şeye hızlı bir genel bakış sağlayan bir “Canva’ya Başlarken” kursu, öğretmenlerin sanal sınıflarını kurmaları için bir “Eğitim için Canva” kursu ve Pro’yu vurgulayan bir “Canva Pro” kursu platforma ilk kez giriş yapanlar için birebirdir.

Canva Ücretli mi?

Canva’yı hem kişisel olarak hem de eğitim sınıfında kullanmak ücretsizdir. Ücretsiz versiyonu çok sayıda araç ve özellik sunsa da, ücretli bir Canva Pro veya Enterprise hesabıyla erişilebilen daha fazla araç ve özellik bulunuyor.

Ücretsiz Canva yüz binlerce şablon, 100’den fazla tasarım türü, yüz binlerce fotoğraf ve grafik, iş birliği ve 5 GB bulut depolama alanı sağlar. Fakat eğer profesyonel anlamda Canva kullanmak istiyorsanız Pro versiyonla erişebileceğiniz imkanlar çok daha fazla.

Marka kiti yükleme seçeneklerine, resimler için tek tıklamayla Sihirli Yeniden Boyutlandırmaya, 420.000’den fazla şablona, ​​75 milyon resim, video ve grafik, ekip kullanımı için tasarım kaydetme ve 1 TB bulut depolamayla Canva Pro, hem profesyonel hem de kolay tasarım için mükemmel bir seçenek havuzu sunar. Yıllık ücreti 849.99 TL olan Canva Pro, ilk beş kişilik ekipler için yıllık 1349,90 TL gibi bir fiyat sunuyor.

Canva Kullanmanın Artıları Nelerdir?

Canva, özelliklerle dolu ve pek çok artısı olan harika bir araçtır. İşte sunduğu en önemli avantajlardan birkaç tanesi…

 • Kullanımı Kolay – Canva inanılmaz derecede basit ve kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir, bu nedenle başlamak için herhangi bir deneyime veya ön bilgiye ihtiyacınız yoktur.
 • Çok Sayıda Şablon – Hangi proje üzerinde çalışıyor olursanız olun, Canva’da tasarımınızı daha kolay ve daha hızlı oluşturmanıza yardımcı olacak şablonlar bulacaksınız.
 • Sezgisel Sürükle ve Bırak Özelliği – Bu özellik, tasarımlarınıza anında metin, resim ve diğer öğeleri eklemenizi kolaylaştırır.
 • Yüksek Kaliteli Grafikler – Ne tür bir tasarım yaparsanız yapın, Canva ile oluşturulan nihai görüntüler temiz ve profesyonel görünür.
 • Ücretsiz Stok Fotoğraflar ve Varlıklar – Sıfırdan tasarımlar oluştururken kullanışlı olan ücretsiz arka planlara, simgelere, çizimlere ve daha fazlasına erişebilirsiniz.
 • Paylaşılabilir İçerik – Tasarımınız tamamlandıktan sonra, doğrudan uygulama üzerinden Instagram gibi sosyal medya platformlarında bir gönderi veya sayfa olarak yayınlayabilirsiniz.

Canva ile Nasıl Para Kazanılır?

Canva, her ne kadar bir tasarım aracı olsa da son zamanlarda tasarımcıların para kazanabileceği bir platform haline gelmiştir. Peki Canva ile nasıl para kazanabilirsiniz gelin beraber bakalım:

 1. Markaların satış ortağı programına katılma: Kullanıcılar, Canva’nın satış ortağı programına katılarak, markalara Canva’yı tanıtarak ve onlara ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmalarında yardımcı olarak para kazanabilirler.
 2. Tasarım hizmetleri sunma: Canva, kullanıcıların kendi tasarımlarını oluşturmasına olanak tanır, ancak bazı kullanıcılar tasarım konusunda yeterli deneyime sahip olmayabilirler. Bu nedenle, Canva üzerinde tasarım hizmetleri sunarak para kazanmak mümkündür. Kullanıcılar, diğer kullanıcılara tasarım hizmetleri sunarak, örneğin bir logo tasarlamak veya bir web sitesi tasarlamak gibi görevleri yerine getirerek para kazanabilirler.
 3. Fotoğraf satışları: Canva, kullanıcıların yüksek kaliteli fotoğraf ve videolar satın almalarına olanak tanır. Kullanıcılar, kendi fotoğraflarını Canva’ya yükleyerek, diğer kullanıcılara satabilirler ve böylece para kazanabilirler.
 4. Canva Enterprise hizmeti: Canva Enterprise, büyük işletmelerin ve kuruluşların ihtiyaçlarına yönelik özel bir hizmettir. Kullanıcılar, bu hizmeti kullanarak, büyük kuruluşlara tasarım hizmetleri sunarak para kazanabilirler.

Canva’nın içerik üreticilerine özel tüm para kazandıran modelleri hakkında buradan bilgi alabilirsiniz: https://www.canva.com/tr_tr/creators/

Canva için Püf Noktalar

Canva binlerce özelliğiyle zaten çok pratik ve basit görünse de şimdi öğreneceğiniz bazı püf noktalarla çok daha basit bir kullanım sağlayabilirsiniz.

1)Canva Sihirli Yeniden Boyutlandırma

Canva Pro’da yer alan Sihirli Yeniden Boyutlandırma özelliği, özellikle hızlı paylaşım yapılacak tasarımlar için boyutlandırma sorununu çözüyor.

Bu araç, tasarımlarınızı birden çok önceden ayarlanmış biçime uyacak şekilde toplu olarak yeniden boyutlandırmanıza izin veriyor.

2)Canva Marka Kiti

Şablonlar harika bir başlangıç ​​noktası olsa da eğer markanızı kendine has bir tasarımla ortaya koymak istiyorsanız bu özellik tam size göre.

Canva marka kiti özelliğini kullanarak tasarım sürecinizde fazlaca zaman kazanabilirsiniz.

3)Orantılı olarak ölçeklemek için Alt + sürükle

Canva için kullanılabilir çok sayıda klavye kısa yolu olsa da Alt + sürükle seçeneği bunların arasındaki en işlevseli! Tıpkı Adobe programlarında olduğu gibi bu seçeneği kullandığınızda tasarımınızı ‘orantılı’ bir şekilde ölçeklendirebiliyorsunuz.

4)Bir Tasarımdan Diğerine Kopyalama

Canva’daki bir tasarımdan diğerine kopyalama özelliği, her seferinde sıfırdan başlamak yerine çok daha kolay bir yolla yeni tasarım yapmaya başlayabiliyorsunuz.

Tasarım şablonunun bir kopyasını oluşturmak için tasarımın sağ üst köşesinde yer alan küçük simgeye tıklayarak tasarım sürecini daha hızlı hale getirebilirsiniz.

5)Tek Tuşla Arka Plan Kaldırma

Eğer bir görseldeki arka planı silmek istiyorsanız, Canva’da bu işlem sadece tek tuşla hallediliyor.

1. Adım: Herhangi bir boyutta bir şablon oluşturun.

2. Adım: Canva’ya bir resim yükleyin.

3. Adım: Yüklenen resme tıklayın.

4. Adım: Üstteki düzenleyicide ‘Efektler’i seçin.

5. Adım: Background Remover’a tıklayın ve işte hazır!

A’dan Z’ye Canva Eğitimine İndirimli Kaydol! (Sana Özel Kuponumuz Var)

A'dan Z'ye Canva Eğitimi
Burhan Yeşil ile A’dan Z’ye Canva Eğitimi

Canva, her ne kadar kullanımı kolay bir tasarım aracı olsa da öğrenmeniz gereken yüzlerce farklı özellik bulunmaktadır. Ahmet Balat Akademi’de Burhan Yeşil ile A’dan Z’ye Canva Eğitimiyle, Canva’yı en iyi şekilde öğrenebilir ve işletmenin tasarımlarını kolaylıkla yapabilirsin.

CANVA10 kodunu kullanarak sen de hemen şimdi Canva Eğitimine %10 indirimle kaydol ve Canva’yı en iyi şekilde öğrenmeye başla!

Burhan Yeşil ile A’dan Z’ye Canva Eğitimine %10 indirimle kaydol: https://ahmetbalatakademi.com/kurs/canva-egitimi/

Sonuç

Bu yazımızda sosyal medya ve dijital pazarlama alanında en çok tercih edilen çevrimiçi grafik tasarım programı olan Canva’nın kullanım ipuçlarını verdik. Eğer tasarımsal ihtiyaçlarınız varsa Canva hem basit hem de profesyonelleri aratmayan işlevselliğiyle en iyiyi sunuyor.

Öneri İçerik: Sosyal Medya Uzmanı CV’si Nasıl Hazırlanır?
https://www.ahmetbalat.com/sosyal-medya-uzmani-cvsi-nasil-hazirlanir/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu