Dijital Pazarlama

Yandex Metrica Nedir? Siteye Nasıl Eklenir?

Yandex Metrica nedir? Özellikleri nelerdir ve nasıl kurulur bu yazımda sizlere detaylı olarak anlattım.

Yandex Metrica Nedir?

Yandex Metrica, web sitelerinin ziyaretçi trafiğini ölçümlemeyi ve ziyaretçi davranışlarını takip edebilmenizi sağlarken, bunun yanında da çevrimiçi pazarlama ve reklam kampanyalarını daha kolay ve pratik şekilde ölçümlendirip analiz etmenize yarayan web analizi servisidir.

Web sitesi sahipleri, web tasarımcılar ve çevrimiçi pazarlama uzmanları olarak sizler sitelerinize ücretsiz şekilde ekleyebileceğiniz Yandex Metrica sayacı sayesinde ziyaretçilerinizin hangi kanallardan geldiğini, sitede ne kadar zaman kaldıklarını, hangi içerikleri ve sayfaları daha çok tercih ettiklerini görebilirsiniz. Bu veriler aracılığıyla sitelerinizi ya da reklam ve pazarlama stratejilerinizi geliştirebilirsiniz.

Yandex Metrica ayrıca size ziyaretçilerin site üzerindeki hareketlerini kaydedilmiş bir şekilde izleme imkanı sağlar. Webvisor ve sayfaların belirli kısımlarına hangi yoğunlukta tıklandığını gösteren Tıklama Haritaları gibi kendine has özellikleri de bulunur.

Yandex Metrica Nedir? Sitenize Nasıl Kurarsınız?
Yandex Metrica Nedir? Sitenize Nasıl Kurarsınız?

Yandex Metrica’nın ayarları esnektir. İsterseniz kullanıcı istatistiklerini herkese görünür yapabilir isterseniz de sadece adminin görmesini seçebilirsiniz. Metrica, sitelere kullanıcı ulaşımını sürekli kontrol ettiği için bu konuda herhangi bir sorun yaşarsanız e-posta veya ücretsiz SMS ile sizleri bilgilendiriyor.

Yandex Metrica’nın Özellikleri

Yandex Metrica’yı Google Analytics gibi diğer analiz araçlarından ayıran önemli iki özellik bulunmaktadır.

Ziyaret Kayıtları Özelliği (Fare İzleme)

Yandex Metrica kullanarak ziyaretçiler web sitenizdeyken onların sitenizde hangi butonlara tıkladıklarını, sayfaları ne kadar süre ve nereye kadar kaydırdıklarını ve diğer tüm fare hareketlerini detaylıca izleyebilirsiniz.

Fare izleme özelliği Yandex Metrica’yı diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerden birisidir. Bu özellik sayesinde web sitenizde dönüşümü engelleyen öğeleri görerek, web sitenizi daha dönüşüm odaklı olacak şekilde düzenleyebilirsiniz.

Yandex Metrica Nedir? Nasıl Kurulur?
Yandex Metrica Fare İzleme Özelliği

Tıklama Kayıtları Özelliği (Isı Haritası)

Yandex Metrica’nın bir diğer ayrıcalığı da ısı haritası dediğimiz tıklama kayıtları özelliğidir. İnsanlar web sayfalarınızda en çok hangi alanlara yoğunlaşıyor, en çok hangi kısımlar ilgi görüyor bu özellik sayesinde görebilir, en çok görüntülenen kısımlara ziyaretçilerinizin ilgisini çekecek özellikler ekleyebilirsiniz 🙂

Yandex Metrica Nedir? Nasıl Kurulur?
Yandex Metrica Isı Haritası

Yandex Metrica Özellikleri Neleridir?

• Mobil ve masaüstü cihazlarınızdan gelen trafiği ayrıntılı ve gerçek zamanlı şekilde görebilirsiniz.
• Hedeflediğiniz kitleyi sitenize getiren kanalları ve robotların sizlere sağladığı trafiğin nerelerden geldiğini öğrenebilirsiniz.
• Ziyaretçilerinizin kullandığı telefon ve tarayıcı sürümlerini, yaşadıkları coğrafi bölgeleri ve reklam engelleyicileri kullanıp kullanmadıklarını öğrenebilirsiniz.
• Müşterilerinizin sitenize ne kadar sadık olduklarını öğrenerek farklı kullanıcı gruplarının davranış özelliklerini analiz edebilir ve hedef kitlenizi daha iyi tanıma imkanına erişebilirsiniz.
• Yandex Metrica’dan elde ettiğiniz verileri CRM verilerinizle birleştirmek ve tamamlamak elinizdeki bilgilere farklı açılardan bakabilmenize olanak sağlar.
• Çevrimiçi olarak düzenlediğiniz pazarlama etkinliklerinizin verimliliğini analiz edebilirsiniz.
• Ziyaretçilerin sitenizde yaptıkları ve işletmeniz için önemli olan hareketleri takip edip kendinize satış hunileri oluşturabilirsiniz.
• Sipariş başına maliyet değerini otomatik hesaplayabilir, ayrıntılı E-ticaret raporları hazırlayabilirsiniz.
• Raporlar API‘si ile birlikte Yandex Metrica arayüzünü kullanmadan site trafiği istatistiklerini ve diğer verileri alabilirsiniz.
• Araştırma yapmak istediğiniz birden fazla site ile ilgili ortak istatistiklere sahip olabilirsiniz.
• Herhangi bir şekilde veri ya da örneklem sınırlaması yoktur. Veri hacminizin ne kadar olduğu önemli olmamakla birlikte verilerinizi sınırsız süreyle depolama hakkına sahipsiniz.

Yandex Metrica Nedir? Nasıl Kurulur?
Yandex Metrica Nedir?

Yandex Metrica Nasıl Kurulur?

Öncelikle Sayaç Oluşturma ve Kurulum isteğinde bulunun.

Bir sayaç oluşturmak için aşağıdakileri adımları izleyin:

1. Adım: Oturum açın

Yandex Metrica ile çalışabilmek için bir Yandex kullanıcı hesabına ihtiyacınız var. Bir hesabınız yoksa, önce kaydolmanız gerekir. https://mail.yandex.com/ Buradan yeni bir Yandex Mail adresi oluşturabilirsiniz.

Ardından metrica.yandex.com.tr adresini ziyaret ederek yeni Yandex Metrica hesabı oluşturabilirsiniz.
Yandex Direct veya Yandex Market gibi farklı sunucularda halihazırda hesabınız varsa bu hizmetlerde kayıtlı olan kullanıcı adınızla oturum açmanızı öneririm. Çünkü bu, hizmetler arasında hızla geçiş yapmanıza olanak tanır. Kullanıcı adınızı veya şifrenizi hatırlamakla uğraşmazsınız.

Yandex Metrica Oturum Açma
Yandex Metrica Oturum Açma

2. Adım: Bir sayaç oluşturun

Sayaç Ekle‘ye tıklayın. Sayaç ayarlarının bulunduğu bir sayfa açılacaktır. Buradan oluşturabilirsiniz.

Yandex Metrica Sayacı Siteye Yükleme
Yandex Metrica Oturum Açma

3. Adım: Sayaç’ı siteye yükleyin

İpucu olarak; sayacı yüklemek için eğer ihtiyacınız varsa web sitesi desteğinden sorumlu çalışanınızla iletişime geçmenizi öneririm.
Bunun haricinde Ayarlar bölümünde Sayaç sekmesine gidin ve Kopyala‘yı tıklayın.

Daha sonra bu kodu sitenin <head> </head> veya <body> </body> kısımları arasına, mümkün olduğunca üst kısımlara yapıştırın. . Mümkün olduğunca sayfanın üst kısmına yakın yerleştirmenizi öneriyorum. Çünkü veri hesaplamasının doğruluğu ve eksiksizliği buna bağlıdır.

Yandex Metrica Kodu
Yandex Metrica Kodu

Kurulumdan sonra, etiketiniz Sayaçlarım sayfasında mevcut olacaktır. Veriler hemen toplanmaya başlar. Kodu yükledikten birkaç dakika sonra, Sayaçlarım sayfası, sayacın doğru şekilde kurulup kurulmadığına ilişkin doğrulama durumunu gösterir.

Bu yazımda sizlere Yandex Metrica’nın ne olduğunu ve kurulumunu nasıl yapacağınızı elimden geldiğince anlatmaya çalıştım.

Aklınıza takılan soruları ve sormak istediğiniz her şeyi aşağıdaki Bir Cevap Yaz kutusundan sorabilirsiniz.

Sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel bilgiler, ipuçları ve gelişmeler için beni sosyal medyada takip edin!

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu