Dijital Pazarlama

Yeniden Pazarlama (Remarketing) Nedir? Nasıl Yapılır?

Yeniden Pazarlama (Remarketing) ile dijital pazarlama kampanyalarınızın iyi sonuçlar vermesini sağlayabilir, ziyaretçilerinize müşteriniz olmaları için ikinci bir şans sunabilirsiniz. Bu ikinci şansı, yeniden pazarlama (remarketing) olarak adlandırıyoruz.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki hem Google’da hem Facebook’ta yeniden pazarlama (remarketing) reklamları yayına almanın onlarca farklı yöntemleri var. Bu yüzden tek bir blog yazısında hepsinin detayına girmek mümkün değil 🙂

Bu yazımda Yeniden Pazarlama (remarketing) Nedir? Nasıl Yapılır? Başlıkları altında aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

İyi okumalar dilerim 😊

Yeniden Pazarlama(Remarketing) Nedir?

Yeniden pazarlama(remarketing), yeniden hedefleme(retargeting) olarak da bilinir, web sitenizi daha önceden ziyaret eden kullanıcılar için kişiselleştirilmiş reklam kampanyaları oluşturmaktır. Genellikle görsel reklamlar tercih edilir.

Yeniden pazarlamanın arkasındaki temel fikir, markanızı veya ürünlerinizi halihazırda bilen ve bu sebeple tekrar geri dönüş şansı çok daha yüksek olan kullanıcılara ulaşabilmektir. Her şey kullanıcıyı birkaç kez hedeflemek, ilerledikçe onları kişiselleştirmek ve kullanıcıyı geri dönüşüm havuzunda var olmaya teşvik etmekle ilgilidir.

Yeniden Pazarlama (Remarketing) kampanyalarını hem Google Ads aracılığı ile hem de Facebook & Instagram reklamları aracılığıyla yapabilirsiniz.

Google Ads’te Satış, Facebook & Instagram’da Dönüşüm hedefli kampanyaları yeniden pazarlama kitleleriyle kurgularsanız, ürünlerinizi satma ihtimaliniz çok daha yükselecektir. Tabii satış hedefli kampanyalar oluştururken Dönüşümlerin kurulu olması gerektiğini unutmayın. 🙂

Yeniden Pazarlama(Remarketing) Nedir?
Yeniden Pazarlama(Remarketing) Nedir?

(Remarketing) Yeniden Pazarlama’yı 3 adımda inceleyebiliriz:

  1. Adım: Kullanıcılar web sitenizi ziyaret eder veya markanızın içeriğini tüketir.
  2. Adım: Bu kullanıcılar daha sonra bir çerezle etiketlenir ve böylece yeniden pazarlama listenize eklenmiş olur.
  3. Adım: Yalnızca yeniden pazarlama listenizdeki kullanıcılara gösterilen reklamları içeren bir kampanya başlatılmış olur.
Yeniden Pazarlama(Remarketing) Nedir?
Yeniden Pazarlama(Remarketing) Nedir? Nasıl Yapılır?

Yeniden Pazarlama Nasıl Yapılır?

En çok kullanılan yeniden pazarlama kampanya türleri Facebook ve Google reklamlarıdır. Gelin yeniden pazarlama kampanyaları nasıl oluşturulur birlikte öğrenelim! 🙂

Facebook & Instagram’da Yeniden Pazarlama Reklamları

Facebook ve Instagram’da Yeniden Pazarlama kampanyaları oluşturmak için ilk şart Facebook Piksel kodunun web sitesine eklenmesi ve yeniden pazarlama için yeterli sayıda kitle oluşturulmasıdır.

Facebook Piksel Nedir? Siteye Nasıl Eklenir?
https://www.ahmetbalat.com/facebook-piksel-nedir-siteye-nasil-eklenir/

Facebook piksel ekledikten ve yeterli kitle oluşturduktan sonra yeniden pazarlama kampanyaları kullanarak sonuç alabilirsiniz.

Yeterli kitleden kastım şudur. Facebook’ta 300-500 kişilik bir hedef kitleye reklamlar gösteremezsiniz. Reklam gösterebilmek için elinizde minimum 20 – 30 bin kişilik kitleleriniz olmalı. Bu koşulları sağladıktan sonra bu stratejiden sonuç alabilirsiniz. Eğer yeterli düzeyde kitleniz yoksa Lookalike Audience (Benzer Hedef Kitle) oluşturarak hedef kitlelerinizi genişletebilirsiniz.

Örneğin web sitenizi ziyaret etmiş olan kişilere Facebook ve Instagram’da reklamlar göstermek istiyorsunuz. Sitenizi kaç kişinin ziyaret ettiğini öğrenmek için Facebook Analytics veya Google Analytics araçlarından yararlanabilirsiniz.

Yeniden Pazarlama Remarketing Nedir? Nasıl Yapılır?
Facebook Yeniden Pazarlama Reklamları

Business Manager > İşletme > Reklam Yöneticisi > Kampanya Oluştur > Reklam Seti > Hedef Kitle > Özel Hedef Kitle kısmından yeniden pazarlama için stratejilerinizi seçerek Remarketing kampanyanızı yayına alabilirsiniz.

Yeniden Pazarlama Remarketing Nedir? Nasıl Yapılır?

Facebook & Instagram reklamlarıyla web sitenizle, Facebook ve Instagram sayfalarınızla, mobil uygulamanızla, videolarınızla, etkinlikler ve formlarınızla ve daha birçok kaynakla etkileşime geçen kişilerden bir yeniden pazarlama listesi oluşturabilirsiniz.

Web sitenizi 180 gün öncesine kadar ziyaret eden kişilere, Facebook ve Instagram sayfalarınızla 365 güne kadar etkileşime geçen kişileri Yeniden Pazarlama (Remarketing) reklamlarıyla hedefleyebilirsiniz. 🙂

Google Ads Yeniden Pazarlama Reklamları

Google Ads Remarketing (Yeniden Pazarlama) reklamları için öncelikle Google Analytics’te kitleler oluşturmanız gerekiyor. Sonrasında bu kitleleri Google Ads’te hedefleyerek Google Ads Remarketing reklamları oluşturabilirsiniz.

Yeniden Pazarlama(Remarketing) Nedir?
Google Analytics’te Kitle Oluşturmak

Google Ads Remarketing kampanyaları yayına almak için,

  • Google Analytics hesabınız olmalı,
  • Google Analytics kodunun web sitenize ekli olmalı,
  • Google Ads ve Google Analytics bağlı olmalı,
  • Google Ads Remarketing kodunun web sitesine ekli olması gerekiyor.

Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra Google Ads’te kampanya oluştururken hedef kitle kısmından Google Analytics’te oluşturduğunuz hedef kitleleri seçerek Remarketing kampanyalarını yayına alabilirsiniz.

Yeniden Pazarlama Remarketing Nedir? Nasıl Yapılır?
Google Ads Remarketing Reklamları

Google Ads remarketing reklamları ile web sitenizi 540 gün öncesine kadar ziyaret etmiş olan kişileri hedefleyebilirsiniz.

Ayrıca Google Ads remarketing reklamlarında web sitenize geri gelen kişileri veya sitenizi ilk kez ziyaret etmiş kişiler gibi farklı hedef kitle seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz 🙂

Yeniden Pazarlama Nasıl Yapılır?
Yeniden Pazarlama Nasıl Yapılır?

BONUS

Peki son olarak da oluşturduğunuz reklam kampanyalarını daha da efektif hale nasıl getirebilirsiniz ona bakalım.

Bu teknikten gerçekten en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, şu ipuçlarını uygulamanızda fayda var:

Reklamlarınızın gösterilme sıklığını sınırlamalısınız. Mesajlarınızın kullanıcılarınıza gittiğinden emin olmak istiyorsunuz bunun farkındayım fakat kullanıcıları bunaltmayın. Reklamlarınızın gösterilme sıklığını sınırlayabilirsiniz. Farklı listeler oluşturmaktan korkmayın. Unutmayın: kişiselleştirme anahtardır! Kullanıcılar web sitenizi farklı nedenlerle ziyaret eder ve farklı ilgi alanlarına sahiplerdir. Bu nedenle ne kadar çok varyasyon oluşturursanız, o kadar çok ilgiyi web sitenize çekmiş olursunuz.

Sitenizde uzun süre vakit geçiren kişileri, bir ürünü sepete ekleyip satın almadan siteden ayrılan kişileri hedefleyerek satın alma potansiyeli yüksek kişilere yeniden pazarlama çalışmaları yapabilirsiniz.

Facebook Katalog reklamlarıyla ve Google Ads Dinamik Yeniden Pazarlama reklamlarıyla etkili çalışmalar yapabileceğinizi unutmayın. Bu yöntemleri ve nasıl yapıldığını tek bir içerikte anlatmam maalesef mümkün değil çünkü çok fazla detay var 🙂 Ama konuları bölerek zaman içinde blogda yayınlayacağım 🙂

Deney yapın, ölçün, gözlemleyin. Sitenizin bilim insanı sizsiniz. Yeniden pazarlama kampanyalarınız için pek çok analiz aracına sahipsiniz. Bu yüzden onları kullanmanız sizin yararınıza olacaktır. Mutlaka düzenli kontroller yapın. Hangi seçeneklerin en iyi sonucu verdiğini bu kontroller sayesinde göreceksiniz.

Biraz pratik ve sabırla, kesinlikle hedefleriniz için mükemmel yeniden pazarlama kampanyasını bulacaksınız merak etmeyin. 😊

Aklınıza takılan soruları ve sormak istediğiniz her şeyi aşağıdaki Bir Cevap Yaz kutusundan sorabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere hoşçakalın. 🙂

Telegram kanalıma dahil olarak sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel bilgi, gelişme ve ipuçlarını takip edebilirsiniz:

https://t.me/ahmetbalatcom

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu