Sosyal Medya

13 Adımda Nasıl Başarılı Bir YouTuber Olunur?

Dünya çapında en popüler mesleklerden biri haline gelen YouTuber’lık artık herkesin hayallerini süslüyor diyebiliriz. YouTube içerik üreticisi olarak da adlandırabildiğimiz YouTuber’lar bu alanda öylesine ilerliyor ki işler YouTube’dan taşarak diğer sosyal medya platformlarına kadar sıçrıyor. Haliyle sosyal medyayla haşır neşir olan pek çok kişi YouTuber olmayı ciddi ciddi düşünmeye başlıyor. Eğer siz de YouTuber olmak konusunda ipuçlarına ihtiyaç duyuyorsanız, bu yazımızda yer alan 13 adımı uygulayın!

Öncelikle YouTuber Nedir?

YouTuber, YouTube için içerik oluşturan ve yayınlayan kişidir.

YouTuber olmak genellikle bir hobi olarak başlasa da günümüzde resmen bir meslek haline geldi. YouTube’da paylaşım yapan herkese YouTuber denilebilir ancak başarılı bir YouTuber olabilmek için sadece gelişigüzel paylaşımlar yapmak yeterli değildir. Bir içerik stratejisi oluşturmanız ve bunu başarılı bir şekilde uygulamanız gerekir.

YouTuber’lar Ne Kadar Kazanıyor?

Öncelikle ortalama bir YouTuber maaşı diye bir şey olmadığı için ‘YouTuber kazancı’ konusunda kesin bir bilgi vermek çok zor.

YouTuber’lar birçok yoldan para kazanabilirler. Başarılı bir YouTuber aşağıda sıraladığımız yollarla para kazanabilir:

Reklamcılık – YouTube’un iş ortağı programına katılma. Bu sayede videolarınız izlendiğinde YouTube size aylık olarak ödemeler yapar.
Satış ortaklığı – Çevrimiçi ürün veya hizmet satan bir markanın satış ortağı olma. Örneğin Trendyol ve Hepsiburada gibi bir e-ticaret pazaryerinin affiliate marketing programına katılarak videolarınızda link paylaşabilir, her satın almada komisyon usülü para kazanabilirsiniz.
Ürünler – Kupalar, tişörtler gibi kendi ürünlerini satma. Kendi ürünlerinizin reklamlarını YouTube videolarınızda yapabilir bu sayede para kazanabilirsiniz.
Sponsorluklar – Markalar için sponsorlu içerik oluşturma. Markalarla sponsorluk anlaşmaları yaparak markaların ürünlerini tanıtarak para kazanabilirsiniz.
Üyelik programları – Bazı YouTuberlar, izleyicilerden aylık veya yıllık üyelik ücreti talep ederek özel içerik, canlı yayınlar veya ayrıcalıklar sunabilir. Bu, düzenli bir gelir akışı sağlamak için bir seçenek olabilir.
En çok kazanan YouTuber’ların çoğu, video içeriklerinden para kazanmak için birden fazla yönteme başvurur.

13 Adımda Nasıl YouTuber Olunur?

1. Kendiniz için uygun konsepti belirleyin.

YouTuber olmak istediğinize karar verdikten sonraki en önemli adım hangi alanda içerikler üreteceğinize karar vermektir. Kanalınız bir gezi veya yemek kanalı olabilirken, sadece bilgisayar oyunu içerikleri sunan bir kanal da yaratabilirsiniz. Buradaki en önemli mesele popüler YouTube kanallarını doğru bir şekilde analiz edip kendinize en uygun olanını tespit etmeniz olacaktır. Ayrıca sürekli farklı konseptlerde video içerikler algoritmayı bozabilir. Bunun için nişinizi belirlemeniz ve belirli bir hedef kitle için düzenli video içerikler üretmeniz gerekiyor.

2. Neden kanal açtığınızı keşfedin.

YouTuber’lık bir meslekten ziyade hobi gibidir. Bu yüzden neden bir YouTube kanalı açmak istediğinizin yanıtını bulmalısınız. Amacınız yalnızca para kazanmak mı yoksa izleyicilerinize bir şeyler öğretmek veya onları eğlendirmek mi?

3. Hedef kitlenizi tanıyın.

Yeni bir YouTuber bir gecede binlerce abone ve milyonlarca görüntüleme kazanamaz. Ancak kitlenizin boyutu ne olursa olsun, videoları kimin için oluşturduğunuzu ve ne tür içerikleri sevdiklerini bilmeniz önemlidir.

Bu yüzden kendinize şu soruları sormalısınız:

 • Videolarımı kim izlerdi?
 • Kaç yaşındalar?
 • Meslekleri ne?
 • Günün hangi saatinde video izliyorlar?
 • Neden beni izliyorlar?
 • Videolarım onlara ne katıyor?

4. Rakiplerinizi bilin.

Sizinle aynı veya benzer bir konsept içinde olan YouTuber’ları keşfedin ve potansiyel rakiplerinizi muhakkak takip edin. Böylece henüz işin başındayken nasıl bir yol haritası izlemeniz gerektiğini daha önceden tespit edebilirsiniz.

Videolarda kullanılan efektler, mekanlar vb. şeyleri önceden görmeniz sizi 1-0 önde başlatırken, marka bilincinizi ve yaratıcılığınızı da işin içine katarak birebir benzerlikten ziyade diğer kanallardan esinlenebilirsiniz.

5. Şimdi sıra YouTube kanalı oluşturmakta!

İlk 4 maddeyi okuduğunuza göre şimdi YouTube kanalınızı oluşturmanın vakti geldi.

Öncelikle şunlara ihtiyacınız olacak:

 • Kanal ismi
 • Logo
 • Başlık resmi (ideal olarak 2560×1440 piksel)

Google Hesabı Oluşturun
YouTube’un sahibi Google olduğundan, bir YouTube hesabı almak için Google hesabına ihtiyacınız var. Halihazırda bir Google hesabınız yoksa, Google’a gidin ve dakikalar içinde hesabınızı oluşturun.

Bir YouTube Hesabı Oluşturun
Google hesabı açtığınızda buna bir YouTube hesabı dahildir. Yani bu hesabınızla YouTube’dan videolar izleyebilirsiniz. Ancak yine de bir kanal kurmanız gerekir.

Bunu yapmak için YouTube hesap sayfanıza gidin ve Kanal Oluştur’u tıklayın. Kanal adınızı girdikten sonra hazırsınız demektir!

Kanal Sayfanızı Özelleştirin
Adınız, logonuz, sayfa başlığınız ve hakkında bilgileri dahil olmak üzere kanal sayfanızı özelleştirmelisiniz.

6. Sıra ekipman seçiminde!

Başarılı bir YouTuber olmak için mutlaka pahalı ekipmanlar satın almanız gerekmez. Çoğu durumda akıllı telefonunuzu kullanarak video çekmek işinizi görecektir. Ancak bu alanda bir kariyer kurmayı planlıyorsanız zamanla daha kaliteli ekipmanlara yönelmek sizi bu alanda ilerletecektir.

Yüksek kaliteli videolar gözleri yormaz, daha profesyonel görünür ve düşük kaliteli videolara göre daha fazla talep görür. Kitleniz kanalınıza yatırım yaptığınızı görürse, zamanlarını size ayırma olasılıkları daha yüksek olur.

7. Bir video stiline sahip olun.

Tutarlı marka bilinci oluşturma, YouTube veya herhangi bir sosyal medya söz konusu olduğunda uzun vadede başarı vaat eder. Video küçük resimleriniz için bir renk paleti, yazı tipi, giriş müziği, arka plan ve diğer yaratıcı bileşenleri seçmeyi kesinlikle ciddiye almalısınız. Böylece izleyicileriniz videolarınızı kalabalık bir listede rahatça fark edeceklerdir.

8. CTA’ları kullanın!

CTA (call to action) yani harekete geçirici mesaj, kullanıcıları belirli bir şey yapmaya, teşvik eder. Buna örnek olarak kanalınıza abone olmak veya videolarınızı beğenmeyi verebiliriz.

Videolarınıza harekete geçirici mesajlar (CTA’lar) ekleyerek izleyicilerinizi içeriğinizi izlemeye devam etmeye teşvik edin. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

 • Video komut dosyalarınıza CTA’lar dahil edin
 • Çalma listeleri gibi özellikleri kullanarak videolarınızı sıralayın
 • Videolarınıza öneri içerik kartları ekleyin
 • Her video açıklamasına diğer popüler içeriklere dair bağlantılar ekleyin

9. İçerikleriniz için bir takvim oluşturun.

Muhtemelen bir gecede viral olmayacaksınız, ancak düzenli olarak içerik paylaşmak, hedef kitlenizi oluşturmanın en iyi yollarından biridir. Günlük, haftalık veya aylık olarak bir düzen oluşturun ve bu düzen doğrultusunda içerikler paylaşın.

Videolarınızı planlamak ve düzenlemek için bir içerik takvimi kullandığınızda içeriklerinizi belirli bir düzen içerisinde paylaşmak çok daha kolay olur.

İçerik takvimi, kanalınız için bir planınızın olmasını sağlar ve içerik fikirlerinize daha daha odaklı yaklaşmanıza olanak tanır.

10. YouTube Analytics’i önemseyin.

Konseptinize göre farklı video formatları, uzunlukları ve yaklaşımları denemek istiyorsanız, Youtube Analytics’inizi kesinlikle önemsemelisiniz. Analytics, videolarınızın her birinin ne kadar başarılı olduğuna dair derinlemesine bir rapor sunar. Videolarınızdan biri iyi performans gösteriyorsa, ona benzer içerikler oluşturmaya çalışın.

11. Videolarınızı önceden planlayın.

3. maddede bahsettiğimiz gibi izleyici kitlenizin kim olduğunu bilirseniz, haftanın hangi günlerinde ve günün hangi saatlerinde içeriklerinizi izlemek isteyeceklerini de bilirsiniz. Gönderilerinizi daha önceden planlarsanız yayın günü işiniz olsa bile içeriğiniz otomatik olarak yayınlanır. Böylece izleyicileriniz mağdur olmaz.

12. Kanalınızı diğer sosyal medya platformlarına taşıyın.

Tahmin edilenin aksine YouTube kullanıcıları sadece YouTube’u kullanmakla kalmıyor. YouTube kullanıcılarının %99’u diğer sosyal medya platformlarında da bulunuyor. YouTube kullanıcılarının %79’u Facebook ve %78’i ise Instagram kullanıyor. Bu, hem Facebook hem de Instagram’ın YouTube kanalınız hakkında paylaşım yapmak için harika yerler olduğu ve bütünsel bir YouTube pazarlama stratejisinin parçası olduğu anlamına geliyor.

TikTok, bir yandan YouTube’un rakibi olan, hızla büyüyen bir kısa video paylaşım platformu olsa da, YouTube videolarını tanıtmak için mükemmel bir yoldur.

13. Hedef kitlenizle etkileşim kurun.

Tıpkı diğer sosyal platformlar gibi, YouTube da etkileşime öncelik verir. Dolayısıyla, kanalınıza içerik eklemeye başladığınızda, yorumları takip etmeniz gerekir. Kanalınızı büyütürken, aldığınız tüm yorumları yönetmek için yardıma ihtiyaç duyarsanız bunun için hazırlanan araçlardan faydalanabilirsiniz.

Sonuç

Bu yazımızda YouTuber olmak isteyen fakat işe nereden başlayacağını bilemeyen kişiler için basit ve anlaşılır bir kılavuz hazırladık. Eğer YouTube için henüz ilk aşamalardaysanız önerdiğimiz adımları uygulayarak başarılı bir YouTuber olma yolunda ilk adımları atabilirsiniz.

Sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından güncel gelişmeler Telegram kanalımda: https://linktr.ee/ahmetbalat

Öneri Yazım: YouTube’da Nasıl Reklam Verilir?
https://www.ahmetbalat.com/youtubeda-nasil-reklam-verilir/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu