Sosyal Medya

Instagram’da Takipçi ve Satışları Artırmanın Yolları!

Herkese selamlar! Bugün size Instagram’da erişim, etkileşim, takipçi ve satışlarınızı artırmanın yollarını anlattığım kapsamlı bir yazı hazırladım.

Son dönemlerde bana sıkça sorulan bir soru: “Instagram’da takipçi sayımı ve satışlarımı nasıl artırabilirim?” Bu soru aslında hepimizin ortak noktası. Bildiğiniz gibi son yılların en popüler sosyal medya mecrası Instagram. Sadece kişiler için değil birçok şirketin ve içerik üreticisinin de odak noktası bu mecra aynı zamanda. Dolayısıyla bu gibi soruların da gelmesi kaçınılmaz oluyor.

Bu yazıyı size hazırlamadan önce internette biraz araştırma yaptım ve bir yığın yanlış bilgilendirme ve açıkçası saçma sapan blog yazılarıyla karşılaştım 🙂 Ben bu yazıyı, bugüne kadar 50’ye yakın firmaya hizmet veren bir uzman olarak deneyimlerimden faydalanarak hazırladım. Dolayısıyla bana güvenebilir ve sorularınızı her zaman bana iletebilirsiniz.

Bir strateji planı oluşturun

İşletmeniz için bir hedef kitle analizi yapın ve sosyal medya paylaşım stratejisi oluşturun. Yani kafanıza göre, günübirlik fikirlerle paylaşımlar yapmaktan kaçının. Öncelikle 3 ve 6 aylık planlamalar yapın.

Örnek vermek gerekirse, Ekim aylarının sonuna yaklaşıyoruz. Kış mevsimine sadece 1 ay kaldı. Önümüzde satışları ve etkileşimleri artırabilmek için (sektörden sektöre değişebilir tabii) Öğretmenler Günü Yılbaşı ve 14 Şubat Sevgililer Günü var. İlk olarak satışlarınızı artırabilecek bu gibi önemli günleri not alın. Sonrasında böyle özel günlerde insanların heyecanlarına ortak olabilecek fikirler ve pazarlama stratejileri üretin. Fikirleriniz bu noktada özgün olmalı. Özgün olmayan fikirler takipçiler tarafından fark edilir bu da itibarınızın zedelenmesine neden olabilir.

Kurumsal tasarım çizginiz olsun

İkinci adım olarak sosyal medyada kurumsal bir çizgi yaratmak son derece önemlidir. Kırmızı görünce akıllara Coca – Cola veya Vodafone gelmesi; yeşil rengi görünce akıllara Starbucks, Garanti Bankası vs gelmesi asla rastlantı değildir.

Kurumsal renginiz, logonuz, kurumsal fontlarınız, sosyal medya şablonlarınız, iletişim diliniz hepsi uyum içinde olmalı. Dolayısıyla bu noktada iyi bir Art Direktörle ya da iyi bir dijital reklam ajansıyla çalışmanızı tavsiye ederim.

Unutmayın ki, sosyal medya sizin vitrininizdir. İnsanların vitrininizi nasıl görmesini ve sizi nasıl algılamasını istiyorsanız buna yönelik modern, şık ve ilgi çekici tasarımlar oluşturmanız gerekiyor.

Süreklilik ve disiplin önemli

Sadece Instagram’da değil, tüm sosyal medya mecralarında süreklilik çok önemlidir. 1 günde 5-6 paylaşım yapıp, 4-5 gün boyunca hiç paylaşım yapmamak son derece sakıncalıdır. Benim tavsiyem günde 1-2 post, 1-5 arası hikaye paylaşımlarının yapılmasıdır. Gün içerisinde sürekli paylaşımlar yapmanız da takipçi kaybetmenize neden olabilir. Çünkü hiçkimse takip ettiği bir hesabın gün içerisinde sürekli olarak paylaşımlarına maruz kalmak istemez.

Günlük olarak paylaştığınız tüm postlarınızın metinleri görselle alakalı, ilgi çekici ve farklı olmalı. Ancak metinleri farklı kurgularken kurumsal iletişim çizginizi bozmamanız gerekiyor. Örneğin takipçilerinize “siz” dilinde hitap ederken bir anda “sen” diline geçmemelisiniz.

Instagram işletme hesabına geçiş yapın

Eğer bir işletmeniz varsa ya da Instagram’da içerik üreten bir sayfanız varsa kesinlikle ama kesinlikle Instagram İşletme Hesabına geçiş yapmanızı öneririm.

Instagram İşletme Hesabı’na sahip olursanız verileri detaylı olarak görebilir, hangi paylaşımınızın size ne kadar profil ziyareti ve etkileşim getirdiğini görebilir, haftalık olarak profil ziyaret sayısını görebilir, hangi hashtag gruplarından ne kadar erişim aldığınızı görebilir, ne tarzda paylaşımlarınızın insanların dikkatini çektiği ile ilgili analiz yaparak paylaşım stratejilerinize şekil verebilirsiniz.

Bunun yanı sıra Instagram’a bir işletme ya da içerik üreten bir sayfa olduğunuzu bildirebilir bu sayede Instagram’ın sizinle aynı sektörde olan sayfaları beğenen kişilere öneri olarak sayfanızı önermesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca profilinize işletme adresi, telefon numarası, e posta adresi vb bilgileri detaylı olarak ekleyebilirsiniz.

Hashtag analizleri yapın

Instagram bir postta en fazla 30 adet hashtag kullanımına izin veriyor. Ancak hashtagler post metinleriyle birlikte paylaşılmalı. Post paylaşıldıktan sonra eklenen hashtaglerin hiçbir işe yaramadığını size söylemeliyim.

Hashtag seçerken sektörünüzle alakalı hashtagler kullanmaya özen gösterin. Sırf daha fazla organik erişim alabilmek adına sürekli olarak sektörünüzle alakasız hashtagler kullanırsanız Spam’a düşerek hashtaglerdeki görünürlüğünüzü yitirirsiniz.

Instagram robotları sürekli olarak hashtagleri kontrol ediyor ve sırf fazla görüntülenme alabilmek için sayfa ve sektörle alakasız hashtagler kullanan sayfaları spama düşürerek sayfanın hashtaglerdeki görünürlüğünü engelliyor. Dolayısıyla sektörel hashtag analizi yapmanızı tavsiye ederim.

Hashtag seçerken çok dikkatli olmanız gerekiyor. Örneğin evlilik sektöründe bir şirketiniz varsa #Love hashtagini kullanmanızı tavsiye etmem. Saniyede binlerce paylaşım yapılan #Love hashtagi postunuzun görüntülenmesi açısından size bir katkı sağlamayacaktır ancak #Düğün #GelinlikModelleri vb hashtagler sizin için uygun olacaktır.

Instagram’ın dışına çıkın

Son dönemlerde Instagram sosyal medyanın en popüler platformu olsa da sadece Instagram’da var olmak firmanız için asla yeterli değildir. Unutmayın ki bundan 6-7 yıl önce Facebook şu an Instagram’ın bulunduğu noktadaydı ve inanılmaz popüler durumdaydı. Yani bugünün bir de yarını var 🙂 Yarın ne olacağı hiç belli olmaz. Dolayısıyla sadece Instagram’a odaklanmayın. Olabildiğince tüm sosyal medya ağlarında aktif olun.

Özellikle X kuşağına hitap ediyorsanız ve bir içerik siteniz varsa, sitenize sürekli trafik çekmek istiyorsanız ağırlıklı olarak Facebook kullanmanızı, firmanız B2B alanında hizmet veriyorsa ağırlıklı olarak Linkedin kullanmanızı, firmanızın politik bir tutumu varsa ağırlıklı olarak Twitter kullanmanızı, dekorasyon ve tasarım alanında hizmet veriyorsanız Pinterest‘te paylaşımlar yapmanızı ve video içerikler üretiyorsanız ağırlıklı olarak YouTube kullanmanızı tavsiye ederim.

Sosyal medya Instagram’dan ibaret değildir, unutmayın!

İnsanlar sizi sosyal medyada neden takip etsin?

Bakın bu çok önemli bir nokta. İnsanlar sizi sosyal medyada neden takip etmeli? Sosyal medyada insanlar artık bir doyum noktasına ulaştı. Dolayısıyla onlara bu noktada bir şeyler vaat etmelisiniz ki sizi takip etsin. 🙂 Örneğin sektörünüzle alakalı faydalı bilgiler paylaşabilir, çekiliş ve hediyeler verebilir, indirim ve hediye kodları verebilir, eğlenceli, ilgi çekici paylaşım planlamaları yapabilirsiniz. İlgi çekici paylaşımları olmayan sosyal medya hesaplarının yeni takipçi elde edebilmesi olduka zor.

Trendleri yakalayın

Sosyal medyada ve Instagram’da her hafta yeni trendler çıkabiliyor. Sosyal medya trendlerine uygun, zeka dolu, etkileşim odaklı paylaşımlar yapmanız organik erişim, etkileşim ve takipçi sayınızın artmasında etkili olacaktır. Buna Real Time Marketing denir. Yani Gerçek Zamanlı Pazarlama. Örneğin akşam bir derbi mücadelesi olabilir, bununla alakalı zeka dolu bir paylaşım birçok takipçinizin ilgisini çekecektir. Bunun dışında Dünya Star Wars Günü, Dünya Kediler Günü gibi etkileşimlerinizi artırabileceğiniz özel günleri de asla kaçırmayın.

İnsanlar sizin postlarınızı neden beğensin ve paylaşsın? Bu sorunun cevabını verebileceğiniz post planlamaları yapmanızı öneririm 🙂

Özel günleri asla boş geçmeyin

Özel günler kurumsal imaj açısından öncemli günlerdir. 14 Şubat, 23 Nisan, 30 Ağustos, Ramazan Bayramı vb günlerde takipçilerinizle duygusal bağlar oluşturabileceğiniz paylaşımlar yapmaya özen gösterin.

Elinizden geldiğince video içerik üretin

Instagram’da etkileşim alan içeriklerin Keşfet’e düşme olasılığı çok fazla ve bu platformda videolar otomatik olarak oynatılıyor. Dolayısıyla “kaliteli” video içerikler paylaşırsanız Keşfet’e düşme ihtimaliniz artar bununla birlikte organik erişim ve etkileşimlerinizi de artırabilirsiniz.

Mesajlara ve yorumlara anında cevap verin

Günümüz sosyal medyasında insanlar artık pek sabırsız. Size bir mesaj gönderdiklerinde ya da postunuzun altına bir yorum yaptıklarında sizin anlık olarak harekete geçmenizi bekliyorlar. Dolayısıyla potansiyel müşterileriniz hizmetlerinize anlık olarak dönüşler yapmanız onlarda firmanız adına olumlu algı uyanmasına sebep olacaktır.

Çekilişler ve yarışmalar yapın

Instagram’da eğer hızlı bir büyüme yakalamak istiyorsanız kesinlikle çekiliş ve yarışmalar yapmanızı öneririm. İnsanlar çok ufak hediyelere dahi ilgi duyabiliyor. Bir telefon kılıfı, bir kitap ya da şık bir bardak… Hediyeniz mutlaka sektörünüzle alakalı olmalı. Verdiğiniz hediyeler, firmanızı çağrıştırmalı dolayısıyla hediye üzerinde düşünmeniz gerek.

Çekilişleri 1 kez değil düzenli olarak yapmanızı ve bu çekiliş postlarını sponsorlu olarak öne çıkarmanızı öneririm. Örneğin hızlı ve organik bir büyüme istiyorsanız aralıksız olarak her hafta yeni çekilişler yapabilir bu çekilişleri sponsorlu olarak öne çıkarabilirsiniz.

Son dönemlerde Instagram’da çekilişle hediyeler verdiğini iddia eden ancak hediyeleri kendi sahte hesaplarına veren hesaplar bulunuyor ve kullanıcılar bu durumun farkında. Dolayısıyla Instagram çekilişlerinizi canlı yayında yapabilir, çekiliş videosunu kaydederek Instagram’da yayınlayabilir veya kazanan kişileri şık bir tasarımla duyurabilirsiniz. Kazanamayan takipçiler kazananla iletişime geçecek ve gerçekten sizin hediyeleri gönderip göndermediğinizi soracaktır 🙂 Bu noktada şeffaflık oldukça önemli.

Takipçi artırma programları kullanmalı mıyım?

Günümüde takipçi sayısını artırmak için yazılan birçok uygulama ve web sitesi var. Ancak bu uygulamaların neredeyse tamamı güvensiz. Hesabınız çalınabilir, hesabınıza farkında olmadan bir eklenti ekleyebilirsiniz ve ertesi gün bir bakmışsınız ki hesabınız alakasız hesapları takip edip duruyor 🙂 Aman diyeyim bu uygulamalardan uzak durun.

Takibe takip programları hakkında

Bana yine çok gelen bir soru. Takibe takip programı kullanmalı mıyım? Bildiğiniz gibi Instafly, Bozkurt Yazılım gibi takibe takip yaptıran oto yazılım programları mevcut. Sektör, hashtag, lokasyon vb ayarlayarak programı kuruyorsunuz ve belirli hesaplara belirli zaman dilimlerinde takip isteği göndererek takipçi sayınızı da artırıyorsunuz. Bu sistem kurumsal firmalar için prestij kaybına neden olan bir sistem. Düşünsenize gece saat 02.00’de 5 yıldızlı lüks bir resort hotel sizi takibe alıyor 🙂 Bu nedenle birçok firmaya tavsiye etmesem de bu sitemin bir dönem işe yaradığı gerçek.

Bu bir dönem birçok hesap için ciddi oranda işe yaradı ancak şu anda bu yöntemi kullanan birçok hesap Instagram tarafından askıya alınıyor.

Geçtiğimiz aylarda Instagram’a büyük bir güncelleme geldi. Bu güncellemeyle birlikte düzenli aralıklarla belirli hesapları takip eden, yorum yapan, mesaj gönderen ve postları beğenen hesaplar Instagram robotları tarafından tespit ediliyor ve bu hesaplara önce kısıtlamalar getiriliyor. Kurallara uymayan hesaplar ise askıya alınıyor.

Dolayısıyla bir dönem bu programlar işe yarasa da artık başa bela olmaktan başka bir şeye yaramıyor. En azından şu an için durum bu. 🙂

Influencerlar önemli

Sosyal medyada takipçi artırmanın bir diğer yolu influencerlardır. Sektörünüzle alakalı çok sayıda organik takipçiye sahip olan kişi ve kurumlarla iş birliği yapmalısınız. Örneğin erkek spor ayakkabısı satan bir firmanız varsa bir futbolcuyla iş birliği yapabilirsiniz. Influencerlar bu noktada önemli.

Farklı sayfalarla iş birliği yapın

Eğer Influencer Marketing yapacak bir bütçeniz yoksa, sektörünüzle ilgili paylaşımlar yapan sayfalarla iletişime geçerek iş birliği yapabilirsiniz. Bu sayfalara belirli ücretler ödeyerek, bu sayfalara sponsor olarak ya da iş birliği içinde karşılıklı referans vererek bu sayfalarda kendi postlarınızı ve hesabınızı belirli aralıklarda paylaştırabilir, buradan sektörel organik erişim, etkileşim ve takipçi elde edebilirsiniz.

Aman dikkat! İş birliği yapacağınız sayfaların takipçilerinin organik olmasına dikkat edin. Aksi takdirde çabalarınız ve bütçeniz boşa gidecektir.

Reklamsız olmaz!

Instagram’da ne kadar paylaşım yaparsanız yapın, paylaşımlarınız ne kadar iyi olursa olsun bu, tek başına asla yeterli olmaz. Kesinlikle ama kesinlikle bütçenize göre sponsorlu reklamlar çıkmanız gerekiyor. Sponsorlu reklamlarla anında binlerce kişiye ulaşabilir, marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı artırabilirsiniz. Unutmayın, reklamsız büyüme bir yere kadar olur. Bir yerden sonrası için reklam şart!

Aklınıza takılanlar ve sormak istediğiniz soruları aşağıdaki Bir Cevap Yazın kutusuna ekleyebilirsiniz.

Sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel bilgiler, ipuçları ve gelişmeler için beni sosyal medyada takip edin!

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere! 🙂

Bir Yorum

  1. Takibe takip programlarında zaman ayarlamaları var mesela sizin yazınıda bahsettiğiniz gibi gecenin 2 de tabi ki insanları takip etmek absürt olabilir ama gün içerisinde belirli şartlarda sayıda yada belirli sınırda kalındığı takdirde işe yarar mı
    bozkurt yazılım için özellikle almaya niyetim vardı ama güncelleme oldu dediniz o yüzden sormak istedim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu