InstagramSosyal Medya

Instagram Keşfet Algoritması Nasıl Çalışıyor?

Türkiye’de ve dünyada en çok kullanılan sosyal ağlardan birisi olan Instagram, yeni güncellemeleriyle birlikte kullanıcılara kişiselleştirilmiş bir ortam sunmaya devam ediyor.

Instagram’ın en çok kullanılan özelliklerinden Keşfet sekmesi, mümkün olduğunca kullanıcıya özel olarak hazırlanıyor. Instagram bunu yapay zekaya dayalı algoritması sayesinde yapıyor.

Peki bir içeriğin Keşfet sekmesinde yer alması için belirleyici faktörler neler?

Algoritma ilk olarak takipçilerinizin ve beğeni bıraktığınız kişilerin profillerine göre çalışıyor. Bu nedenle aslında Instagram’daki davranışlarınızla kendi Keşfet sekmenizi kendiniz oluşturuyorsunuz. Instagram, Keşfet’te davranışlarınıza benzer içerikler göstermeye çalışıyor, dolayısıyla biri sizin içeriklerinizi beğeniyor ve takip ediyorsa, Keşfet sekmesinde de paylaşımlarınızı görmesi mümkün. 

Bir diğer belirleyici faktörse içeriğin niteliği. Keşfet sekmesinde videolar otomatik olarak oynatıldığı için daha fazla etkileşim alıyor bu nedenle Keşfet’te otomatik olarak önünüze çıkabiliyor. Yani bir içerik ne kadar çok etkileşim alırsa o oranda üst sıralarda çıkabiliyor!

Bunun yanı sıra Instagram robotları sizin paylaştığınız içeriği detaylı olarak inceleyip değerlendiriyor. Bu değerlendirme sonucunda eğer fotoğrafınız / videonuz kaliteliyse, göze hitap ediyorsa, üzerinde abartılı şekilde yazı, sayı vb bulunmuyorsa Keşfet’e düşme olasılığı daha yüksek oluyor. Repost vb içeriklerinse Keşfet’e düşme ihtimali hayli düşük.

Son olarak hashtaglerden bahsetmemiz gerek. Instagram’da bir paylaşıma en çok 30 adet hashtag koyulabiliyor. Ancak bu hashtaglerin paylaşılan içerikle uygun olması ve aynı konuları içermesi gerekiyor. Instagram algoritması paylaşılan içerikle alakasız olarak konulan hashtagleri yapay zeka sayesinde belirleyerek postlarınızın görünürlülüğünü ve Keşfet’e düşmesini engelliyor. Eğer postla alakasız hashtagler koymaya devam ederseniz sistem sizi Spam’a düşürerek tüm hashtaglerde görünmenizi engelliyor bu da Keşfet’e düşmenize engel oluyor.

Özetlemek gerekirse, paylaşımlarınızın Keşfet’e düşerek organik etkileşimler almasını istiyorsanız ilk olarak paylaşımlarınızın yüksek kaliteli olması, mümkünse video olması, görselin üstünde haddinden fazla yazı vb olmaması, postlarla ilgili hashtaglerin eklenmesi yani kısaca paylaşımınızın insanlar tarafından doğal olarak beğenilebilecek bir paylaşım olması gerekiyor! 🙂

Sorularınızı aşağıdaki kutucuğa yazarak sorabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere! 🙂

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Gayet açıklayıcı omuş teşekkürler. Bu yazıdan çıkardığım sonuç video içeriklere daha da fazla yer vermem gerektiği… Ahmet Bey sizi yeni keşfettim. Takipteyim.

  2. Merhaba. Ben fotograf çekip paylaşıyorum. Bahsettiğiniz gibi ilgili hashtag leri kullanıyorum ama şu ana kadar hiç keşfete düşmedim bunun için gereken analizi nasıl yapabilirim. ? Teşekkür ederim…

    1. Merhabalar,

      Öncelikle Instagram hesabınızı İşletme Profiline geçirmenizi öneririm. Sonrasında her gönderinin altında yer alan İstatistikler kısmına tıklayarak Keşfetten kaç kişinin gönderinizi gördüğünü görebilirsiniz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu