Ahmet BalatFacebookInstagramSosyal Medya

Facebook İşletme Doğrulaması Nasıl Yapılır?

Herkese merhaba! Bu yazımda sizlere Facebook İşletme Doğrulaması Nasıl Yapılır? Facebook Business’ta İşletme Doğrulaması yapmak için gerekli belgeler ve izlenecek adımlar nelerdir? İzlemeniz gereken yolları adım adım anlattım!

Facebook işletme doğrulaması nedir?

Eğer resmi / fiziki bir işletmeye sahipseniz, fiziki hayatta var olan resmi şirketinizi Facebook’ta doğrulatabilirsiniz. Bu işleme Facebook İşletme Doğrulaması denir.

Facebook’ta işletmenizi doğrulatmak sahip olmanız gerekenler

1) İşletmenize ait bir Facebook sayfasının bulunması
2) İşletmenize ait bir Instagram sayfasının bulunması
3) İşletmenize ait Instagram sayfanızın İşletme profiline geçirilmiş olması
4) İşletmenize ait Facebook ve Instagram sayfalarınızın birbirine entegre edilmiş olması
5) Business Facebook’ta işletmenize ait bir Business Manager hesabınızın oluşturulması gerekmektedir.

Facebook işletme doğrulaması nasıl yapılır?

Business.Facebook.com adresine giriş yaparak işletmenize ait olan Business Manager hesabınıza giriş yapın. İşletme Ayarlarına tıklayın. Burada bulunan Güvenlik Merkezine tıklayın.

Business Manager hesabınıza giriş yapın. İşletme Ayarlarına tıklayın
Burada bulunan Güvenlik Merkezine tıklayın.

Güvenlik Merkezine tıkladıktan sonra karşınızda aşağıdaki pencere açılacaktır.

Facebook İşletme Doğrulaması

Açılan bu pencerede İşletme Doğrulamasının altında bulunan Devama tıklayın. Eğer Devam tuşu sönükse ya da tıklanamıyorsa lütfen bir Facebook Uzmanıyla iletişime geçin.

Karşınıza çıkan ekranda sizden istenen resmi işletme bilgilerini eksiksiz olarak girmeniz gerekmektedir. Eğer girmiş olduğunuz bilgiler resmi şirket bilgileriyle eşleşmezse doğrulama işlemini gerçekleştiremezsiniz.

Resmi işletme bilgilerini girdikten sonra kayıtlı işletmenizi seçerek cep telefonunuza SMS olarak gelen kodu ilgili alana giriş yaparak işletmenizi doğrulatabilirsiniz.

İstisna da olsa bazı durumlarda Facebook, işletmenizle ilgili resmi belge ve evrakları sizden göndermenizi isteyebilir. Ben müşterilerimin hesaplarını doğrulatırken bugüne kadar böyle bir durumla hiç karşılaşmadım ancak bu durumla karşılaşan birkaç kişi benimle konuyla ilgili iletişime geçti.

Böyle bir durumda Facebook, sizden istenen resmi belgeleri gönderebilmeniz için size bir e-posta adresi gönderiyor ve şirket belgelerini bu adrese göndermenizi talep ediyor. Süreç tamamlandıktan sonra işletmeniz doğrulanıyor.

Facebook İşletme Doğrulaması

Facebook’ta İşletmenizi doğrulatmak işte bu kadar basit, bu kadar kolay! Aklınıza takılan soruları ve sormak istediklerinizi aşağıdaki Bir Cevap Yazın kutusuna yazabilirsiniz.

Sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel bilgiler, ipuçları ve gelişmeler için beni sosyal medyada takip edin!

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere! 🙂

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. Merhaba Ahmet,

  Öncelikle yazın için teiekkürler.

  Facebook işletme doğrulamasının bize ne gibi bir faydası var?

  Açıklarsanız sevinirim.

  1. Merhaba Tugay Bey,
   Öncelikle yorumunuz için çok teşekkür ederim. Facebook İşletmenizi doğrulatarak Facebook’un resmi işletmenizi tanımasını sağlayabilirisiniz.

   Facebook’ta işletmenizi doğrulatarak eğer firmanız online satışlar yapan bir firmaysa, Facebook Business Manager’daki E-Ticaret Yöneticisi’ni aktif edebilir, ilerleyen dönemlerde Türkiye’de tamamen serbest olacak Instagram Shopping özelliğini sorunsuz bir şekilde aktif edebilirsiniz.

 2. Ahmet bey,
  Yukarıdaki adımların hepsini tamamladım. İnstagram hesabımı işletme hesabı yaptım. Facebook sayfası ile bağladım. Business manager hesabı oluşturup tüm seçenekleri elimden geldiğinde doldurdum. Ürünleri katalog oluşturup yükledim.
  Fakat işletme doğrulama butonu ne yazık ki aktif değil. Bunun için ne yapmam lazım.

   1. Merhaba,
    Facebook uzmanlarıyla iletişime nasıl geçeceğim (Bilmediğimden soruyorum). Yardım linkinden sorun bildir vs şeklinde denedim ama bir değişiklik olmadı.

    1. Merhaba,

     Türkiye saatiyle hafta içi sabah 9 akşam 6 hizmet veriyorlar. Facebook’a girin. Arama kısmına Facebook Support yazın oradaki mesaj gönder kısmından mesaj gönderebilirsiniz. 🙂

 3. Ahmet Bey , vermiş olduğunuz bilgiler , faydalı bilgiler ,size tebrik eder , hayırlı bayramlar dilerim…

 4. yönetici atadığımız kişi, BM hesabımızda tüm izin işlemleri verilip BM yönetimini yönetici olarak yaptığında, işletmesini doğrulamazsa, yönetimini yaptığı işletmede bir sorun olur mu ileride?

 5. – peki biz şirketiz diyelim, şirketin yöneticisi kendi BM hesabından işletme doğrulama yaptı diyelim, farklı BM hesabı olan , şirketimizde görevli kişi BM hesabı açıp oda işletmesini doğrulatmak istediğin de , bizim şirketimizin bilgilerini girerse herhangi bir sorun olur mu? facebook daha önce doğrulanmış işletme vs. diye bir sorun çıkartır mı ?

 6. Bu işlemi yapınca herhangi bir rozet veya ufacıkta olsa simge geliyor mu orijinal hesap olduğuna dair? Bizim adımız ile kendisine müşteri bulanlar var, şikâyet etmemize rağmen kapatılmadılar 1 tanesi kapatıldı sadece. Onaylanmış hesap için başvurduk resmi evraklarımızla ama reddedildi. Ufacık bir simge bile olsa işime yarayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı