Ahmet BalatFacebookInstagramSosyal Medya

Facebook İşletme Doğrulaması Nasıl Yapılır?

Facebook İşletme Doğrulaması Nedir, Nasıl Yapılır? Facebook Business’ta İşletme Doğrulaması yapmak için gerekli belgeler ve izlenecek adımlar nelerdir? İzlemeniz gereken yolları adım adım anlattım.

SON GÜNCELLEME: 16.10.2020

Facebook İşletme Doğrulaması Nedir?

Facebook işletme doğrulaması, resmi işletmenizin Facebook yetkilileri tarafından doğrulanmasıdır. Eğer resmi bir işletmeye sahipseniz, şirketinizi Facebook’ta doğrulatabilirsiniz.

Hatalarla dolu olan Business Manager’da bir nebze olsun hataları gidermek için işletmenizi doğrulamak size avantaj sağlayacaktır.

Ancak şunu unutmayın. Facebook’ta işletme doğrulatmak size mavi tik dediğimiz doğrulanmış hesap rozeti sağlamaz. Bu işlem sadece işletmenizin Facebook tarafından resmi olarak tanınmasını sağlar.

Facebook’ta İşletme Doğrulatma Nasıl Yapılır?

Facebook’ta işletmenizi doğrulatmak için,

 • İşletmenize ait bir Facebook ve Instagram sayfasının bulunması,
 • İşletmenize ait Instagram sayfanızın İşletme profiline geçirilmiş olması
 • İşletmenize ait Facebook ve Instagram sayfalarınızın birbirine entegre edilmiş olması
 • Business Manager’da işletmenize ait bir Business Manager hesabınızın oluşturulması gerekmektedir.

Facebook İşletme Doğrulaması Nasıl Yapılır?

Business.Facebook.com adresine giriş yaparak işletmenize ait olan Business Manager hesabınıza giriş yapın. İşletme Ayarlarına tıklayın. Burada bulunan Güvenlik Merkezine tıklayın.

Business Manager hesabınıza giriş yapın. İşletme Ayarlarına tıklayın
Burada bulunan Güvenlik Merkezine tıklayın.

Güvenlik Merkezine tıkladıktan sonra karşınızda aşağıdaki pencere açılacaktır.

Facebook İşletme Doğrulaması

Açılan bu pencerede İşletme Doğrulamasının altında bulunan Devama tıklayın.

Karşınıza çıkan ekranda sizden istenen resmi işletme bilgilerini eksiksiz olarak girmeniz gerekmektedir. Eğer girmiş olduğunuz bilgiler resmi şirket bilgileriyle eşleşmezse doğrulama işlemini gerçekleştiremezsiniz.

Resmi işletme bilgilerini girip, istenilen belgeleri sisteme yükledikten sonra işletmenizi doğrulatabilirsiniz.

Facebook İşletme Doğrulaması

Facebook İşletme Doğrulaması Butonu Pasif Görünüyor Ne Yapmalıyım?

Bazı hesaplarda İşletme Doğrulatma butonu aşağıdaki gibi pasif / sönük görünebilir.

Facebook İşletme Doğrulaması

Eğer sizde de böyle görünüyorsa Business Manager’da bir mobil uygulama oluşturmanız gerekiyor. Endişelenmeyin! Bunun için bir mobil uygulamaya ihtiyacınız yok 🙂

Hemen https://developers.facebook.com/apps/ adresine gidin ve sağ üst kısımdan Create App’e tıklayın.

Business Manager’da Mobil Uygulama Oluşturma

Sağ üstteki yeşil Create App’e tıkladıktan sonra Manage Business Integrations’a tıklayarak hesabınızla aynı adı taşıyan bir mobil uygulama oluşturun ve kaydete tıklayın.

Mobil uygulama oluşturduktan sonra üst kısımda size anlattığım adımları izleyerek Facebook’ta işletme doğrulaması yapabilirsiniz 🙂

Aklınıza takılan soruları ve sormak istediklerinizi aşağıdaki Bir Cevap Yazın kutusuna yazabilirsiniz.

Firmanız için sosyal medya ve dijital pazarlama danışmanlık hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için ahmet@massivedigital.com.tr adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel bilgiler, ipuçları ve gelişmeler için beni sosyal medyada takip edin!

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere! 🙂

İlgili Makaleler

18 Yorum

 1. Merhaba Ahmet,

  Öncelikle yazın için teiekkürler.

  Facebook işletme doğrulamasının bize ne gibi bir faydası var?

  Açıklarsanız sevinirim.

  1. Merhaba Tugay Bey,
   Öncelikle yorumunuz için çok teşekkür ederim. Facebook İşletmenizi doğrulatarak Facebook’un resmi işletmenizi tanımasını sağlayabilirisiniz.

   Facebook’ta işletmenizi doğrulatarak eğer firmanız online satışlar yapan bir firmaysa, Facebook Business Manager’daki E-Ticaret Yöneticisi’ni aktif edebilir, ilerleyen dönemlerde Türkiye’de tamamen serbest olacak Instagram Shopping özelliğini sorunsuz bir şekilde aktif edebilirsiniz.

 2. Ahmet bey,
  Yukarıdaki adımların hepsini tamamladım. İnstagram hesabımı işletme hesabı yaptım. Facebook sayfası ile bağladım. Business manager hesabı oluşturup tüm seçenekleri elimden geldiğinde doldurdum. Ürünleri katalog oluşturup yükledim.
  Fakat işletme doğrulama butonu ne yazık ki aktif değil. Bunun için ne yapmam lazım.

  1. Merhaba,
   Facebook uzmanlarıyla iletişime nasıl geçeceğim (Bilmediğimden soruyorum). Yardım linkinden sorun bildir vs şeklinde denedim ama bir değişiklik olmadı.

   1. Merhaba,

    Türkiye saatiyle hafta içi sabah 9 akşam 6 hizmet veriyorlar. Facebook’a girin. Arama kısmına Facebook Support yazın oradaki mesaj gönder kısmından mesaj gönderebilirsiniz. 🙂

 3. Ahmet Bey , vermiş olduğunuz bilgiler , faydalı bilgiler ,size tebrik eder , hayırlı bayramlar dilerim…

 4. yönetici atadığımız kişi, BM hesabımızda tüm izin işlemleri verilip BM yönetimini yönetici olarak yaptığında, işletmesini doğrulamazsa, yönetimini yaptığı işletmede bir sorun olur mu ileride?

 5. – peki biz şirketiz diyelim, şirketin yöneticisi kendi BM hesabından işletme doğrulama yaptı diyelim, farklı BM hesabı olan , şirketimizde görevli kişi BM hesabı açıp oda işletmesini doğrulatmak istediğin de , bizim şirketimizin bilgilerini girerse herhangi bir sorun olur mu? facebook daha önce doğrulanmış işletme vs. diye bir sorun çıkartır mı ?

 6. Bu işlemi yapınca herhangi bir rozet veya ufacıkta olsa simge geliyor mu orijinal hesap olduğuna dair? Bizim adımız ile kendisine müşteri bulanlar var, şikâyet etmemize rağmen kapatılmadılar 1 tanesi kapatıldı sadece. Onaylanmış hesap için başvurduk resmi evraklarımızla ama reddedildi. Ufacık bir simge bile olsa işime yarayacaktır.

 7. Çok teşekkürler bir türlü doğrulama butonunu aktif edememiştim sizin konuyla nokta atışı oldu emeğinize sağlık..

 8. doğrulama butonunu aktif edebilmek için create app kısmını bulamıyorum. sanırım facebook da bir güncellemeye gitmiş. yönlendirdiğiniz sitede böyle bir alan yok. işletme doğrulama butonunu aktif edebilmek için başka ne yapabiliriz?

 9. Merhaba,

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

  Benim bir sorum olacaktı. İşletme hesabını doğrulamak vergisel bazda bir sorun oluşturur mu? Devlet sosyal medyada işletme hesabın varmış, para kazanmışsın vs deyip geriye dönük vergi borcu çıkartır mı? Yoksa sadece facebook üzerinde medyatik bir doğrulama amaçlı mıdır?

  Yardımcı olursanız sevinirim.
  İyi çalışmalar.

 10. Merhaba,
  işletme doğrulama pasif olma durumu.
  belirttiğiniz gibi yaptım,uygulama kurdum ama dogrulama hasla pasif.
  ne yapabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu