Meta Business

Influencer Marketing Nedir? (Bilmeniz Gereken Her Şey)

Influencer marketing (etkileyici pazarlama) görmeden bu günlerde sosyal medyada gezinmek neredeyse imkansız. Nereye bakarsanız bakın, influencerlar en son atıştırmalıklarını, kıyafetlerini, makyaj markalarını veya mumlarını sergiliyor. Geleneksel gönderilerden popüler Instagram hikayelerine ve uzun videolara kadar, influencerlar her zaman favori platformlarında sponsor almanın yeni yollarını buluyor.

Bu hafta sizlere influencer marketing nedir? ve Influencer marketing alanında bilmeniz gereken her şey ile ilgili pek çok incelik aktaracağım. İyi okumalar dilerim. 🙂

Influencer marketing nedir? Bilmeniz gereken her şey
Influencer marketing nedir? Bilmeniz gereken her şey

Influencer Marketing Nedir?

Influencer marketing; markaların ürünlerini internetteki influencer ve içerik oluşturucuların onayları veya önerileri yoluyla tanıtabildikleri pazarlama çeşididir. Influencer marketing çoğu zaman marka bilinirliği kampanyalarının bir parçasıdır. Ancak aynı zamanda çok sayıda dönüşüm ve satışla da sonuçlanabilir.

Influencer kişiler başlangıçta, öncelikle hayatları hakkında hikayeler paylaşan ve her gün kullandıkları ürünleri tanıtan bloggerlardı. Influencerlar hala hayatları hakkında hikayeler paylaşıyor ve her gün kullandıkları ürünleri tanıtıyor. Fakat günümüzde çok daha fazla seçeneğe sahipler. Aralarından seçim yapabileceğiniz sayısız sosyal medya platformu ve oluşturabilecekleri pek çok içerik türü var. Video platformlarını sevenler YouTube veya TikTok, yazılı gönder paylaşmak isteyenler geleneksel bloglardan ve hatta Facebook’tan yararlanabilir. Her şeyden biraz isteyen influencerlar Instagram’a yönelebilir. Clubhouse hala yeni bir platform olsa da, influencerların burayı promosyonları için uygun bir yer haline getirmeleri uzun sürmeyecektir.

Influencer Marketing Gelişiminin 4 Ana Nedeni

Influencer marketing şimdilerde çok popüler. Fakat bu kısa bir süre sonra kaybolacak geçici bir trend değil ve önümüzdeki yıllarda giderek daha da popüler olmaya devam edecek. Bu yüzden şimdi influencer marketing öğrenmenin ve onu kendi stratejilerinize dahil etmenin en iyi zamanı.

1. Daha fazla insan influencer oluyor.

Piyasada çok fazla influencer varmış gibi görünse de aslında durum böyle değil. Sosyal medya platformları büyümeye devam ettikçe, yeni insanların influencer olmaları için daha fazla fırsat doğuyor. Bu durum, e-ticaret sitenizin ihtiyacı olan ideal kitleye ulaşabilen birini bulma şansınızın daha yüksek olduğu anlamına geliyor.

Influencer marketing gelişiyor
Influencer marketing gelişiyor

2. Influencer marketing ajanslarının popülaritesi artıyor.

Herhangi bir iş stratejisinde olduğu gibi influencer marketing de standart hale geliyor. Artık ajanslar stratejilerinizi gerçekleştirebilmeniz için en iyi influencerları bulabilmenize yardımcı oluyor.

Influencer marketingi çevreleyen iş kolları büyümeye devam ettikçe, pazarlamanın kendisi de genişlemeye devam edecek. Influencer marketing trendlerine ayak uydurmak adına zaman bulamayan e-ticaret markaları için bu tür ajanslar harika bir seçenektir.

3. Influencer marketing daha fazla içerik sunuyor.

Influencerlar, favori ürünleri hakkında blog gönderileri oluşturarak işe başladılar. Ardından, sosyal medya daha popüler hale geldi ve influencerların yarattığı içerik türleri değişti. Günümüzde, videolar influencerların ürünleri tanıtma konusunda hazırlaması gereken belki de en popüler içerik türüdür. Instagram, Facebook Live, IGTV, YouTube ve TikTok, videonun pazarlamadaki inanılmaz gücünü bizlere gösteriyor.

Bununla birlikte, podcast’lerin artan popülaritesi ve Clubhouse gibi yalnızca sesli uygulamaların ortaya çıkmasıyla birlikte, influencer marketing için bir sonraki büyük trendin ne olacağını merak ediyoruz. Bu cevabı henüz bilmesek de alanın gelişmeye devam edeceğini biliyoruz. E-ticaret markaları ortaya çıktıkça sosyal platformlara katılarak yenilikçi içeriklerden yararlanmaya hazırlanıyor. Belirli bir platformda takipçi kitlesi oluşturuyorsanız, influencerların sizinle çalışmak istemesi daha olasıdır.

4. Influencerlar artık gerçek yaşantılarından daha fazla şey paylaşıyor.

Birçok yönden, influencerlar köklerine geri dönüyor. Son yıllarda insanlar, ulaşılmaz görünen birini dinlemek, ondan bir şeyler öğrenmek veya tavsiye almak yerine gerçeği görmekle çok daha fazla ilgileniyor. Influencerların hata yaptığını, kötü günler geçirdiğini ve kendilerini tekrar toparlayıp yola devam etmelerini görmek istiyorlar.

Bu şeffaflık nedeniyle, daha fazla insan influencerlara güveniyor ve onları takip ediyor. Bu da sponsorlu içeriği görecek ve satın alacak daha fazla insan olduğu anlamına geliyor. E-ticaret markaları, özellikle hayatlarının yalnızca mükemmel, son derece filtrelenmiş yanlarını göstermekle meşgul değilse, influencerlarla çalıştıklarında artık daha da fazla kişiye ulaşabilir.

Influencer marketing ve şeffaflık
Influencer marketing ve şeffaflık

E-Ticaret Mağazalarının Influencer Marketing Kullanma Yolları

Influencer marketing her türlü işletme için işe yarıyor. Büyük markalar, ürünlerini tanıtmak için ünlülerle, taze girişimciler ise platformlarını büyütecek influencerlarla çalışıyor. E-ticaret mağazaları influencer marketing gücünü şu birkaç temel yolla kullanıyor:

1. Mağaza tanıtmak

Çevrimiçi mağazanın tanıtımını yapmak, muhtemelen e-ticaret markalarının influencer marketing kullanmasının en yaygın yoludur. Influencer kişiler markanız ve ürünlerinizden bahsederken veya onları tanıtırken, e-ticaret mağazanıza bir bağlantı yönlendirir. Potansiyel müşterilerinizi doğrudan sayfanıza yönlendiren bir bağlantı, bu organik kişilerin yol boyunca kaybolma olasılığını da düşürür.

E-ticaret Mağazalarının Influencer Marketing Kullanma Yolları
E-ticaret mağazalarının influencer marketing kullanma yolları

2. Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği kullanmak

Influencer marketing seçeneğinin bir diğer büyük yararı, paylaşabileceğiniz ve kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe sahip olmaktır. İnsanlar diğer insanlara, genel olarak markalara güvendiğinden daha fazla güvenir. Ancak, ekibinizin dışındaki kişilerden görsel veya içerik temin etmek zordur. Influencer ile çalıştığınızda kitlenize dürüstçe ürünlerinizin faydalarını göstermiş olursunuz. Influencerlar ürünleriniz hakkında konuşursa, müşterilerinizin markanıza inanmaları daha hızlı ve kolay olur.

3. Influencer referanslarını kullanmak

Her markanın web sitesinde daha fazla referansa ihtiyacı vardır. Ancak bazen müşteriler geri dönüp yorum bırakmayı düşünmezler. Bir influencer ile çalıştığınızda, onların referanslarını ve hikayelerini yakalayabilirsiniz. Bilgilerini bir bütün olarak sitenize veya özellikle inceledikleri ürünün sayfasına koyarak, potansiyel müşterilerinize daha fazla sosyal kanıt sunabilir, böylece satın alma konusunda kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlayabilirsiniz.

4. Influencer aracılığıyla müşterilerinize promosyon sunmak

Influencer ile çalışırken müşterilerinize indirim sunmak, kampanyadaki satışlarınızı ve yatırım getirinizi artırmanın harika bir yoludur. Çalıştığınız influencer için özel bir indirim koduna sahip olmak, onların dönüşümlerini izlemenizi sağlayacaktır. Ancak bunun ötesinde, birçok kişi, promosyonlar sayesinde ilerleyen süreçte satın almayı şiddetle düşünecektir.

Influencer marketing nasıl kullanılır?
Influencer marketing nasıl kullanılır?

Bir taban fiyatının yanı sıra, influencera kendi kodu aracılığıyla yapılan her satışın belirli bir yüzdesini teklif etmek için pazarlık yapabilirsiniz. Bu hamleniz onları kampanyalarını oluştururken eksiksiz olmaya teşvik eder.

5. Mikro influencerlarla çalışmak

Mikro influencerlarla çalışmak, özellikle e-ticaret markaları için kesinlikle başvurulması gereken bir yöntem. Katılım oranları yüksek olduğu sürece, az takipçisi olan biriyle çalışmaktan korkmayın. Bir Instagram fenomeni ile çalışıyorsanız, hızlıca kaydırma özelliğinden yararlanabilmeleri için en az 10.000 takipçisi olan birini seçmeniz gerektiğini düşünebilirsiniz. Ancak bu doğru değil. Bu özellik, başarılı bir kampanyanın şartı değildir. Bunun yerine influencerlar, takipçilerini daha fazla öğrenmeye veya satın almaya teşvik etmek adına onlarla kurdukları bağlantılara güvenmelerini sağlayan bir doğrudan mesajlaşma stratejisi kullanabilirler.

Her zaman gönderilerdeki etkileşim oranına bakın. Bazen büyük takipçi kitlesi olan influencerlar, Instagram takipçi satın alarak bu noktaya gelmişlerdir. Bu satın alınan takipçiler sahte olma eğilimindedir. Bu durum sahte kişilerin kampanyanıza katılmayacakları veya ürününüzü satın almayacakları anlamına gelir.

Influencer Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Influencer marketing alanını genel pazarlama planınıza dahil etmeye hazır olduğunuza göre, bir strateji oluşturmanın zamanı geldi.

1- Hedeflerinizi ve temel performans göstergelerinizi belirleyin.

İyi bir strateji hedeflerle başlar. Influencer marketing düşündüğünüzde, kampanyanız için sahip olabileceğiniz birkaç hedef vardır. İlk akla geleni satış yapmak olsa da influencerlarla çalışarak, markanız için uzun vadede şu anda satış yapmaktan daha fazlasını elde edersiniz.

Influencer marketing adına birkaç hedef fikri:

a-Marka bilinirliği oluşturmak

Influencerlarla çalışmak markanızın adını daha önce hiç duymamış binlerce insanın önüne çıkmak anlamına gelir. Potansiyel müşterilerinizin markanızı güvendikleri birinden öğrenmesi, şirketinizi daha çok merak edecekleri veya sizi sosyal medyada takip etmeye istekli olacakları anlamına geliyor.

Marka bilinirliği oluşturmak
Marka bilinirliği oluşturmak

b-Yeni hedef pazar belirlemek

İdeal müşterilerinizi değiştirmenin en iyi yolu bir influencer ile çalışmaktır. Öncelikle influencera markanızın hedef kitlesi için neden doğru olduğunu açıklamalısınız. Influencerlar, takipçilerini artırmak ve onların güvenini kazanmak için çok çalışır ve genellikle izleyicilerini korurlar. Bu nedenle güçlü bir kampanya planı oluşturmak adına influencerla çalışmanız yeni bir pazara ulaşmanıza yardımcı olur.

c-Müşteri adaylarına ulaşmayı kolaylaştırmak

Son olarak, influencer marketing, daha fazla potansiyel müşteri elde etmenize yardımcı olur. Beraber çalıştığınız influencerdan takipçilerini doğrudan e-ticaret mağazanıza yönlendirmesini isteyebilirsiniz.

2-Etkileyeceğiniz ortamı tanıyın.

Influencerlarla çalışmaya başlamadan önce, sosyal medya ortamını gerçekten anlamak için zaman ayırmalısınız. Influencer terimi mikro influencer, makro influencer ve ünlüler olmak üzere 3’e ayrılır. Genel olarak ünlülerden kaçınmak gerekir. Çünkü takipçileri o kadar fazladır ki buna bağlı olarak katılım oranları düşer.

Influencer gözlemi için biraz zaman ayırın ve markanızı herhangi birine tanıtmaya başlamadan önce onların markaları nasıl tanıttıklarını görün. Bu gözlem, daha fazla bilgi sahibi olmanızı ve influencer üzerinde daha etkili bir izlenim bırakabilmenizi sağlar.

3-Influencerlarla bağlantı kurun.

Markanız için izleyeceğiniz adımlardan emin olduktan sonra, influencerlarla bağlantı kurmanın zamanı geldi. Markanız için yararlı olacak influencerı bulmanın birçok farklı yolu vardır. Ancak en sağlıklısı sektörünüzdeki rakipleri gözlemlemekle başlamaktır. Bu sayede sadece rakiplerinizin kimlerle çalıştığını keşfetmekle kalmayacak, aynı zamanda hangi influencerları hedeflediklerini de göreceksiniz.

Influencerlar ile bağlantı kurmak
Influencerlar ile bağlantı kurun

Tanıtım yapmak istediğiniz platforma bağlı olarak, listenizdeki influencerları belirlemenize yardımcı olacak araçlar belirleyebilirsiniz. Örneğin; InfluenceGrid, Yotube veya TikTok gibi platformlar influencerlarınızı bulmanıza yardımcı olur.

Ancak influencer bulmak için sadece bunlar gibi araçları kullanmak zorunda değilsiniz. Ayrıca sponsorlu gönderiler paylaşan kişilere ulaşmak için hashtaglerde arama yapabilirsiniz. Oradan, izleyicilerine bakabilir ve bu yöntemin sizin için işe yarayıp yaramadığını kontrol edebilirsiniz. Takipçilerinizle de başlayabilirsiniz. Markanızı zaten takip eden birkaç kişinin profiline tıklayın. Takip ettikleri diğer hesaplar arasında gezinin ve orada herhangi bir influencer bulabilecek misiniz bir bakın.

Influencer marketing bu şekilde önümüzdeki yıllarda daha da büyüyecek. E-ticaret markaları, amaçları ne olursa olsun, influencer marketing alanından gerçekten yararlanabilir. Influencer marketing, takipçilerinizi büyütmenize, satış yapmanıza veya sadece işletmeniz hakkında bilgi vermenize yardımcı olabilir. Ne olursa olsun, influencer marketing stratejinizi oluşturmaya başlamak için bugün harika bir gün.

Aklınıza takılan herhangi bir soru olursa Bir Cevap Yazın kutusundan bana iletebilirsiniz. Bir sonraki içerikte görüşmek üzere sağlıkla kalın. 🙂

Sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel gelişmeler için Telegram kanalıma katılın: https://t.me/ahmetbalatcom

ÖNERİ İÇERİK: https://www.ahmetbalat.com/instagram-rozetler-para-kazanma-ozelligi-hakkinda-her-sey/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu