Meta Business

Facebook & Instagram Kampanya Teklif Stratejileri Nelerdir?

Bugün sizlere Facebook ve Instagram reklam kampanyaları için teklif stratejilerini anlattım. Teklif stratejilerini en doğru şekilde öğrenerek Facebook & Instagram reklamlarınızı optimize edebilir ve reklamlarınızdan daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Teklif stratejisi nedir?

Teklif stratejileri, Facebook & Instagram reklam bütçenizden en doğru sonucu alabilmeniz için var olan stratejilerdir. Facebook & Instagram reklamlarının maliyetlerini teklif stratejileri belirler. Dolayısıyla teklif stratejilerini bilmek reklam maliyetinizi kontrol etmeniz konusunda size yardımcı olacaktır.

Aşağıda gördüğünüz gibi sizin için en doğru olan teklif stratejisini seçerek kampanya bütçenizi optimize edebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar: Business Manager > Reklam Yöneticisi > Oluştur > Kampanya Bütçesi Optimizasyonu

Facebook Instagram Kampanya Teklif Stratejileri Nelerdir?
Facebook & Instagram Kampanya Teklif Stratejileri Nelerdir?

Teklif stratejileri nelerdir?

En Düşük Ücret

En düşük ücret teklif stratejisi adı üstünde reklam bütçenize ve hedef kitlenize göre en düşük ücretle maksimum sonucu getiren teklif stratejisidir. Bu teklif strateji aynı zamanda Facebook & Instagram reklamlarındaki varsayılan teklif stratejsidir. Siz eğer herhangi bir teklif stratejisini seçmezseniz varsayılan olarak bu stratejiyle ilerliyorsunuz demektir.

En düşük ücrette tüm ipleri Facebook’a bırakarak sistemin otomatik olarak optimize olmasını sağlamış olursunuz. En düşük ücret sayesinde sistem en düşük ücretle maksimum sonucu getirmek için otomatik optimizasyonlar yaparak en iyi sonucu almanızı sağlasa da bu stratejiyle her zaman istediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz.

Eğer reklam kampanyanızdaki amacınız en düşük ücretle maksimum sonuçlar elde etmekse bu teklif stratejisini kullanmanızı öneririm.

Ücret Üst Sınırı

Ücret üst sınırı teklif stratejisi sayesinde, tıpkı en düşük ücretteki gibi minimum tutara maksimum sonucu almak için sistem optimizasyonlar yapar ancak burada ipler tamamen Facebook’un elinde değildir. Siz burada sonuç başına ücreti sınırlayarak olası zararların önüne geçebilirsiniz.

Diyelim ki sizin bütçeniz kısıtlı ve örnek vermek gerekirse, potansiyel müşteriler bulma reklamlarında form doldurulma başına maksimum maliyetin 10 TL’yi geçmesini istemiyorsunuz. Böyle bir durumda ücret üst sınırını kullanarak sonuç başına maksimum teklifi bütçeniz dahilinde sınırlayabilirsiniz.

Örneğin form doldurulması başına maliyet 10 TL derseniz sistem (hedef kitleniz ve bütçeniz dahilinde) her bir formu 10 TL’nin altına mal etmek için kendi içinde optimizasyonlar yapacaktır. Bu sayede bütçenizi korumuş olursunuz. Eğer form doldurma başına maliyet 10 TL’yi geçerse sistem erişimleri otomatik olarak durur ve olası bir zararın önüne geçmiş olursunuz.

Teklif Üst Sınırı

Facebook & Instagram reklamcılığında reklamların ortalama maliyetleri herbir açık artırmadaki tekliflere göre belirlenir. Teklif üst sınırında reklam kampanyalarınızın, rakip firmalara oranla hedef kitlenize daha çok gösterilmesini istediğinizde kullanmanız gereken teklif stratejisidir.

Diyelim ki siz kadın çanta satışı yapan bir e-ticaret sitesisiniz. Siz, teklif üst sınırını kullandığınızda rakiplerinizin reklamları yayında olsa bile sizin teklif üst sınırınız rakiplerinizinkinden yüksekse, reklam kampanyalarınızın hedeflediğiniz kitleye gösterim oranı, rakiplerinize göre daha yüksek olabilir.

Teklif üst sınırınında herbir açık artırmadaki tekliflerinizi kontrol etmeniz ve buna göre aksiyon almanız gerekmektedir.

Hedef Ücret

Hedef ücret teklif stratejisini kullandığınızda herbir sonuç için sonuç başına maliyetiniz belirlediğiniz ücretin %10’una kadar yüksek veya %10’una kadar daha düşük olabilir. Hedef ücret teklif stratejisi sayesinde reklam kampanyanızın süresi boyunca hedeflediğiniz ortalama ücrete en yakın değerlerden ücretlendirilirsiniz.

Örneğin potansiyel müşteriler bulma reklamı çıkarken herbir form için hedeflediğiniz tutarın 10 TL olduğunu varsayalım. Hedef ücret sayesinde herbir formun 9 TL – 11 TL arasında gelme ihtimali yüksektir.

Hedef ücret teklif stratejisi potansiyel müşteriler bulma, uygulama yüklemesi ve katalog reklam modelleri için geçerlidir.

Minimum Reklam Harcaması Getirisi

Bir e-ticaret siteniz varsa ve hedefiniz alışveriş reklamlarıyla maksimum kârı elde etmekse minimum reklam harcaması getirisi teklif stratejisini kullanmanızı tavsiye ederim.

Örneğin bir ürün satacaksınız. Bir minimum reklam harcaması getirisi kontrolü tutarı girdiğinizde, sistem sizin için maksimum kârı getirebilmek için kendi içinde optimizasyonlar yapar ve bu şekilde alışveriş reklamlarından edeceğiniz kârı artırabilirsiniz.

Bu teklif stratejisini kullanabilmeniz için,

  • Web sitenizde Facebook Piksel kodunun ekli olması,
  • Alışveriş olaylarının sitenizde kurulu olması,
  • Daha öncesinde en az 100 adet alışveriş işlemi gerçekleştirilmiş olması,
  • 7 gün içerisinde en az 10 adet alışveriş işleminin gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

Aksi takdirde minimum reklam harcaması getirisi teklif stratejisini kullanamazsınız.

Facebook ve Instagram reklamları için teklif stratejileri bu şekildedir. Reklam kampanyanızla ilgili en uygun teklif stratejisini kullanarak reklam bütçenizi en iyi şekilde optimize edebilirsiniz.

Beni sosyal medya hesaplarımdan takip ederek sosyal medya ve dijital pazarlama dünyasından en güncel bilgi, gelişme ve ipuçları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere! 🙂

Bir Yorum

  1. Çok güzel anlatmışsınız çok teşekkürler sizin kadar sadece acık anlatana rastlamadım. Bundan sonra bloğunuzu sık sık takip edeceğim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu