Haftalık Bülten

18-24 Ekim Haftalık Bülten

Yepyeni ve dopdolu bir haftalık bültenle yeni haftada karşınızdayım! Keyifli okumalar dilerim. 🙂

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

*NOT: Haftalık e-posta bülteni Tanıtımlar veya Spam klasörlerine düşüyor olabilir. Lütfen kontrol ediniz.

Instagram Mağaza Puanlama Özelliği Yayında

Instagram Mağaza puanlama özelliği yayında
Instagram Mağaza puanlama özelliği yayında

Instagram’ın yeni özelliği sayesinde artık Instagram mağazalarından alışveriş yaptıktan sonra onları yorumlayarak puan verebileceğiz. Puanlama sistemi, mağazaların kalitesini belirleyebilmemize ve müşterilerin satın alma davranışlarını bu verilere göre belirleyebilmelerine olanak sağlayacak.

Instagram Mağazayı kullanarak mağazaların e-ticaret sitesinden alışveriş yaptığınızda Facebook Piksel aracılığıyla sistem sizi takip edebiliyor. Yaptığınız alışveriş sonrasında Instagram’dan bildirim geliyor ve satın alma deneyimi sunuluyor.

İlk soru mağazayla ilgili deneyiminiz hakkında oluyor. İkinci soruda ise memnun kaldığınız veya memnun kalmadığınız şey her neyse onu işaretlemeniz isteniyor. Son soruda ise mağazadan yaptığınız alışverişle ilgili Instagram’a söylemek istediğiniz bir şey var mı tamamen bununla ilgili oluyor. 🙂

Kişisel bilgileriniz hiçbir şekilde mağaza ile paylaşılmıyor. Bilgileriniz sadece Instagram’a gönderiliyor. Müşteri memnuniyeti artık Instagram’da da önemli hale geliyor.

Peki siz, müşterilerinizi memnun etmek için nasıl çalışmalar yapıyorsunuz?

Twitter, Platform İçi Reklamları Yaygınlaştıracak

Twitter, platform içi reklamları yaygınlaştırıyor
Twitter, platform içi reklamları yaygınlaştırıyor

Twitter’ın Ürün Lideri Bruce Falck tarafından yapılan açıklamaya göre Twitter, uygulama içerisindeki reklamları yaygınlaştıracak bir özellik geliştiriyor. Twitter, uygulama içerisindeki ilk, üçüncü veya sekizinci yanıta reklam yerleştirecek.

Yanıt reklamlarını ana sayfadaki reklamlarla kıyasladığımızda, boyutlarının dikdörtgen şeklinde ve daha küçük olduğunu görüyoruz. Dünya çapında test sürecine başlayan Twitter, yeni özelliği Android ve iOS uygulamasında kullanıma sundu bile. Yanıt reklamları, masaüstü sürümünde ise şimdilik desteklenmiyor.

İçerik Üreticileri İlgilendiren Sosyal Medya Vergisi Yasallaştı

Influencerları ilgilendiren sosyal medya vergisi yasallaştı
Influencerları ilgilendiren sosyal medya vergisi yasallaştı

Geçtiğimiz haftalarda TBMM’de görüşülen sosyal medya yasası için nihayet sonuca varıldı. Türkiye’de internetten para kazananlar için halihazırda vergi sistemi uygulanıyordu. Örneğin; web siteleri ve YouTuber’lar gelirlerine bağlı olarak bir vergi ödüyor. Fakat meclisten gelen kararla birlikte artık resmi olarak vergilendirme yapılacak.

Meclisten çıkan karara göre sosyal medyadan kazancı 640 bin TL’ye kadar olan kişiler, %15 oranında stopaj vergisi ödeyecek. Diğer yandan küçük esnaf olarak bilinen ve kazançları 850 bin TL’ye kadar olanlar kişiler vergiden muaf olacak.

Ayrıca sosyal medya yasasıyla birlikte hayatımıza Vergi Usul Kanunu çerçevesinde “elektrik defter beratı’ ve ‘elektronik muhasebe fişi” tanımları da girecek.

Instagram, Canlı Yayın Araçlarını Yeniliyor

Instagram, canlı yayın araçlarını yeniliyor
Instagram, canlı yayın araçlarını yeniliyor

Instagram, uzun zamandır beklenen yeni canlı yayın özelliklerini açıkladı. Son zamanlarda yeni işlev ve gizlilik tarafında çalışan Instagram, canlı yayın zamanlama ve alıştırma modunu duyurdu.

Facebook’a ait olan platformun bazı eksikleri bulunuyor. YouTube örneğindeki gibi canlı yayın zamanlayıcısı Instagram’da yoktu. Uzun zamandan sonra Instagram, beklediğimiz canlı yayın özelliğini resmi olarak platforma kazandırdı.

Instagram canlı yayın zamanlama özelliği sayesinde 90 güne kadar canlı yayınlarımızı zamanlayabileceğiz. Ayrıca canlı yayına bağlı olarak hatırlatıcılar oluşturabileceğiz. Dolayısıyla Instagram sistemi YouTube gibi işleyecek.

Instagram, canlı yayın zamanlama özelliğinin yanında alıştırma modu özelliğini de duyurdu. Alıştırma modu sayesinde gerçekleştireceğimiz canlı yayın öncesinde yayını test etmek amacıyla erkenden katılım sağlayabileceğiz. Dolayısıyla canlı yayını yapacak kişi hem bağlantı kontrolü yapabilecek hem de canlı yayını deneme fırsatını elde edebilecek.

Twitter, Yine Instagram’dan Özellik Kopyaladı

Twitter, takipçi kaldırma özelliğini duyurdu
Twitter, takipçi kaldırma özelliğini duyurdu

Twitter, son zamanlarda test ettiği ve Instagram’da da bulunan takipçi kaldırma özelliğini, nihayet web kullanıcıları için duyurdu. Özellik yakın zamanda mobil kullanıcılar için de aktifleşecek.

Takipçi kaldırma özelliği, kullanıcıları engellemeden takibi bırakma olanağı sağlıyor. Twitter takipçi kaldırma özelliği şu an sadece web sitesi üzerinden kullanılabiliyor. Yeni özelliğin mobil uygulamalar için ne zaman aktifleşeceği şimdilik bilinmiyor.

Twitter’da takipçi kaldırmak istiyorsanız ilk olarak platformdan takipçilerinizin olduğu sekmeye tıklamalısınız. Ardından takipçi listenizden takibini sonlandırmak istediğiniz hesabın yanındaki üç nokta simgesine tıklayın. Son olarak “Bu takipçiyi kaldır” butonuna tıklayarak işlemi sonlandırabilirsiniz.

Clubhouse’dan Müzisyenlere Büyük Müjde!

Clubhouse müzik modu özelliğini duyurdu
Clubhouse müzik modu özelliğini duyurdu

Clubhouse, Müzik Modu özelliğini duyurdu. Yeni özellikle birlikte platforma stereo ses desteği geldi. Müzik Modu’nu Clubhouse içerisindeki Ses Kalitesi menüsünde bulabilirsiniz.
Platform, yaptığı açıklamayla stereo formatta yüksek kaliteli yayınlar yapılabileceğini duyurdu. Dolayısıyla müzisyenler performanslarını Clubhouse’da daha iyi sergileyebilecek.

Piyano çalarken ya da şarkı çalışması yaparken Müzik Modu’nu kullanabileceğiz. Ayrıca özellikle birlikte USB mikrofon veya diğer profesyonel ses ekipmanlarını da kullanabileceğiz. Dinleyiciler de hoparlör ya da kulaklık fark etmeksizin yayınları stereo destekli bir cihazdan takip edebilecekler.

Ayrıca Clubhouse, stereo desteğini Clips’e de getirdi. Clubhouse, Müzik Modu’nun yanında farklı değişiklikler de yaptı. Arama çubuğuna daha kolay erişebilmemiz adına aracı ana sayfanın üst kısmına yerleştirdi. Dolayısıyla doğrudan arama kısmından istediğimiz kişiye “el sallama” ifadesi gönderebileceğiz. Arama çubuğu yeniliği ilk olarak iOS cihazlarda kullanıma sunulacak.

Haftanın İçeriği: Instagram Reels’ta Nasıl Reklam Verilir?

Instagram, Türkiye’de Reels’ı 2020 yılında aktif hale getirdi. Reels, aktif hale geldiğinden beri Instagram’ın en popüler özelliği oldu desek yanlış olmaz. Instagram Reels ile video içerikler üreterek organik olarak ortalamanın üzerinde daha fazla kişiye erişebilir ve Instagram hesabınızı büyütebilirsiniz.

YAZININ DEVAMI İÇİN: https://www.ahmetbalat.com/instagram-reelsta-nasil-reklam-verilir/

18-24 Ekim Özel Günler

22 Ekim

Dünya Caps Lock Günü

24 Ekim

Birleşmiş Milletler Günü

Her Pazartesi sabah haftalık sosyal medya gelişmeleri e-posta kutunuzda! Gelişmeler için bültene abone olun 🙂

ÖNERİ İÇERİK: Twitter’da Uzun Video Nasıl Paylaşılır?

https://www.ahmetbalat.com/twitterda-uzun-video-nasil-paylasilir/

Güncel gelişmeler için Telegram kanalıma katılın: https://t.me/ahmetbalatcom

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu